Home / در مورد بیماری ای ال اس / چهار تفاوت اساسی بین بیماری ای ال اس و بیماری لایم

چهار تفاوت اساسی بین بیماری ای ال اس و بیماری لایم

علیرغم اینکه بیماری لایم به سادگی قابل معالجه و مداوا می باشد،  اما تشخیص آن زیاد ساده نیست. چرا که گاها علائم آن با یکسری از بیماری ها، از جمله بیماری  ای.ال.اس مشابهت هائی دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که  بیماران لایم و متخصصین و پزشکان معالج آنها، برای درمان مناسب و به موقع بیماری،  نخست  به دنبال  تشخیص درست و صحیح آن باشند.

عوارض پوستی (جوش)، مشکلات عضلانی،  درد مفاصل و احساس خستگی. این چهار علامت بیماری لایم، در تشخیص این بیماری و بخصوص در تشخیص تفاوت آن با بیماری ای.ال.اس مهم و تعیین کننده هستند.

عوارض پوستی

  یکی از علائم اولیه بیماری لایم، بروز جوش به فاصله حدود سی روز پس از گزیده شدن توسط “کنه عفونی” در محل یا محل های مختلف نیش در بدن فرد می باشد. این جوش که تقریبا  قطر آن 12 اینچ است،  “چشم گاو” را تداعی می کند که حلقه بیرونی آن قرمز و داخل آن سفید رنگ است. در حالیکه در  بیماری ای.ال.اس یک چنین علامت و یا هرگونه عوارض پوستی  مشاهده نمیشود. این علامت “چشم گاو” یکی از علائم مهم تشخیص بیماری لایم می باشد.

احساس خستگی

 علاوه بر علامت “چشم گاو”،  مشخصه دیگر بیماری لایم در مرحله پیشرفته تر آن،  احساس خستگی، تورم غدد، تب و لرز و سردرد می باشد. بنا به گفته متخصصان، بیماران ای.ال.اس نیز دچار خستگی و ضعف جسمی می شوند. اما این خستگی در این بیماران عمدتا محدود به بخش خاصی از بدن است که با پیشرفت بیماری، احساس خستگی نیز افزایش می یابد. در حالی که در بیماران لایم، احساس خستگی سراسری بوده و  با شروع معالجه  بتدریج کمتر میشود.

مشکلات عضلانی و ماهیچه ای

چه در بیماری لایم و چه در بیماری ای.ال.اس، فرد دچار مشکلات عضلانی از جمله سفتی و اسپاسم ماهیچه ها  میشود. بنا به گزارشی از سی.دی.سی، در بیماران مبتلا به لایم می تواند فلج بل رخ دهد.  فلج بل، یک نوع فلج صورت است که در آن  عضلات یک طرف (یا هر دو طرف) صورت فرد، ضعیف شده و قدرت خود را از دست میدهد. فلج بل می تواند همراه با سفتی عضلات گردن در بیمار همراه باشد. در ابتدای بیماری ای.ال.اس، مشکلات و عوارض ماهیچه ای مشابه با بیماری لایم دیده می شود. مانند سفتی، اسپاسم و انقباضات عضلانی. اما این مشکلات عضلانی مناطق مختلف بدن از جمله دستها، پاها و صورت و بتدریج تمام نقاط بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین صحبت کردن و غذا خورن برای بیمار مشکل و مشکل تر می شود. با پیشرفت بیماری ای.ال.اس و گسترش آن به سایر نقاط بدن، درد و ناراحتی ماهیچه ای نیز بیشتر خواهد شد.

درد مفاصل

اگر به موقع اقدام به معالجه بیماری لایم  نشود، بیمار دچار ورم مفاصل و درد در آنها خواهد شد. آرتریت یا ورم مفاصل در بیماران مبتلا به لایم، معمولا در مرحله پیشرفته تر بیماری بروز می کند و  زانو و سایر مفاصل مهم بدن  در معرض این عارضه قرار می گیرند. درد مفاصل در بیماران ای.ال.اس هم پیش می آید. با این تفاوت که این عوارض مفصلی در بیماران ای.ال.اس در ابتدای بیماری، ولی در بیماران لایم در مرحله پیشرفته تر آن است. ضمن اینکه درد مفاصل در بیماری ای.ال.اس ناشی از عدم استفاده از عضو و قسمتی از بدن می باشد که با درد و سفت شدن عضلات همراه است.

بنابراین، تشخیص درست و بموقع بیماری لایم اهمیت زیادی دارد. یک تشخیص غلط، نه تنها تفاوتی با عدم معالجه ندارد، بلکه  حتی ممکنست منجر به عوارض بیشتر و جدی تری گردد.

پس همیشه در درمان و معالجه خود حضور فعال داشته باش!  

ترجمه از: فرح شریعت

www.alsiran.com

برگرفته از: وبسایت بلژیکی لیگا

بررسی کنید همچنین

هورمون آندوژن جنسی در زنان و خطر ابتلا به بیماری ای.ال.اس

چندین مطالعه ایپدمولوژیکی نشان داده است که شیوع ای.ال.اس در زنان کمتر از مردان می باشد. نتیجه تحقیق انجام گرفته در این زمینه حاکی از آنست که دلیل این مصونیت نسبی، تاثیر محافظتی هورمون جنسی و باروری در زنان می باشد.

31 نظرات

 1. سلام از دوستان کسی میشه بهم اینو بگه که مریضاشون که ای ال اس داشتن یلعشون چه جوری مختل شد؟با چه علایمی ؟یهویی یا چی؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   مشکل بلع نیز به مانند سایر اعضا در بیماران ای.ال.اس. به تدریج شروع و بعد رو به افزایش می گذارد. این مشکل اغلب با پریدن قطره ای آب یا ذرات غذا به گلوی بیمار است. ضمن آنکه کم کم جویدن نیز مشکل می شود و اینکار انرژی زیادی از بیمار می گیرد تا جایی که دیگر بیمار توان جویدن را از دست می دهد.

 2. من این پیج فیس بوک رو پیدا کردم که ظاهرا در مورد انجمن ای ال اس ژاپن هست و یه سری نماینده های پزشکی، لینک وزارت خارجه ژاپن برای ویزای پزشکی و تورهای ژاپنی رو نوشته و گفته که بهتره که اگه میتونین دارو رو بخرین:
  https://www.facebook.com/JapanALS/posts/407682746023260
  چقدر میشه بهش اطمینان کرد؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز متاسفانه در این رابطه اطلاعات ما کافی نیست. اما آنچه باید حتما در نظر داشته باشید این است که لطفا به راحتی اعتماد نکنید. تا زمانی که این دارو رسما تایید نشده باشد، نمی توان با قاطعیت چیزی گفت. از طرفی افراد سودجو کم نیستند که در این رابطه مطلقا رعایت بیمار و انسانیت را نمی کنند و به هر طریقی در پی کسب درآمد برای خود هستند. لذا پیشنهاد اینست که بسیار با احتیاط عمل کنید.

 3. با تشکر از وبسیت‌ای ال‌ اس‌ ایران که کمک میکنه به هموطنان. امیدوارم این اطلاعلات کمک کمی‌ باشه. اگر میخواید خیلی‌ کامل بخونید یه لینک میزارم اینجا از یکی‌ از بهترین دکترهای لایم امریکا. حتما بخونید تا ببینید این بیماری چی‌ هستش و چه مشکلاتی از تشخیص تا دارمان داره. به امیده سلامتی‌ برای همهٔ دوستان.

 4. پیشنهاد می‌کنم اگر فکر می‌کنید خودتون یا یکی‌ از عزیزانتون بیماری لایم داره برید پیشه دکتر تون و مطرح کنید. تست بدید ولی‌ هر چه بیشتر از زمانه آلودگی‌ گذشته باشه احتماله جواب منفی‌ (البته منفیه غلط) بیشتر هستش. از دکتر بخواهید که یه دوره ۳۰ روزه برای شما Doxycyline تجویز کنه. این مساله تا حالا به خیلی‌‌ها کمک کرده که بیما ریشون رو تشخیص بدن. خیلی‌‌ها که نمیدونستن لایم دارن و برای یه مورد دیگه آنتی‌بیوتیک خوردن دیدن که مشکلاتشون کم شده، و فهمیدن که اینفکشن دارن. خیلی‌ مکانیزم ساده هست. تا وقتی‌ آنتی‌بیوتیک نیست، این باکتری در هاله آسیب رسوندن هست و به محضه اینکه انتیبیتیک وارد میشه عقب زده میشه. چون بیماری لایم علائم بیماری MS, ALS, Fibromyalgia, Chronic Fatigue Syndrome، رو هم نشون میده و خیلی‌ موقعها اشتباه تشخیص داده میشه. این بهترین پیشنهادی هست که می‌تونم کنم. در رابطه با تول دارمان هم خیلی‌ نظر زیاده. از بین بردنه این باکتریا بسیار ساخته و تشکیل بیوفیلم (بیوفیلم) میده که آنتی‌بیوتیک اثر نمیکنه. اینجا از ۱ ماه تا چند سال بعضی‌‌ها روی آنتی بیوتیک هستن.

 5. براى تشخيص بيمارى لايم بهترين مركز يا دكتر در تهران كجاست

  • با سلام

   من خیلی‌ ایتفقی به این صفحه اینترنت ایران اومدم. من خودم لایم دیزیز که توی ایران بهش بیماری لایم میگن دارم. من در بخشی از امریکا زندگی‌ می‌کنم که بیماری لایم اندمیک هست. در امریکا سالانه ۲۰۰،۰۰۰ تا ۳۰۰،۰۰۰ نفر به بیماری لایم مبتلا میشن [۱].

   از اونجایی که بیماری لایم خیلی‌ بیماری سختی هست که تشخیص داده بشه، وظیفه خودم دونستم که تجربه شخصی‌ خودم رو به اشتراک بذارم تا کسی‌ که بیماری لایم داره اشتباها با بیماری‌ای ال‌ اس‌ اشتباه گرفته نشه. برایه همه قسمت‌ها هم رفرنس دادم با لینک شون که بتونید بیشتر بخونید.

   بیماری لایم تشخیصش بسیار سخت هستش. ۲تا تست اینجا انجام میدان به اسمه وسترن بلات و الایزا تست. ولی‌ این تست‌ها تا ۵۰% حتا بیشتر می‌تونن اینفکتین رو میس کنن. یعنی‌ بگن سالمی در صورتی‌ که این اینفکتین رو داری. خوده من هم از این دسته بودم.

   • یه مورد دیگه اینکه کنها فقط باکتریا عمل لایم دیزیز رو ندران. می‌تونن پارازیت‌های دیگه به عنوان کوو‌اینفکشن رو هم همزمان با همون نیش منتقل کنن. چند تا از این کوو‌اینفکشن‌ها شامل هست:

    Babesia
    Bartonella

    • در اینجا هم این بیماری به سختی تشخیص داده میشه و سالها ممکن کسی‌ تشخیص درستی‌ براش داده نشه. من نمی‌دونم توی ایران چقدر بیماری لایم رایج هست، ولی‌ تا جایی‌ که خوندم توی تمام دنیا میتونه اتفاق بیفته بجز قطب. بیماری لایم میتونه تا ۳۰۰ تا علائم رو نشون بعده و به راحتی‌ با مریضیهای دیگه اشتباه بشه. این بیماری در اینجا خیلی‌ Controversial هست، و بعضی‌ از ادمها به شدت زندگیشون آسیب می‌بینه.

     • در اینجا هم دکترهای عمومی به ۲۱-۳۰ روز آنتی‌بیوتیک اکتفا می‌کنن. ولی‌ از اونجایی که ماهیت و تعارض کار این بیماری به شکل پیچیده هست، دکترها هستن که بهشون میگن

      این دکترها خیلی‌ تست‌های خاصی‌ که فقط چند تا لب هست رو انجام میدان، ولی‌ اساس روش دارمان رو رویه جواب تست نمیزارن، چون میدونن تست‌ها خیلی‌ می‌تونن اشتباه کنن. هر چه باکتریا عمل بیماری لایم بیشتر مانده باشه، اسیب بیشتری وارد میکنه از جمله به سیستم عصبی، قالب، مغز، مفاصل، …

      دیدن ضایعه پوستی‌ قمز رنگ هم اصلا نیاز نیست که نشون بده لایم رو. خیلی‌ از ادمها اصلا یادشون نمیاد که کنه نیششون زده. من رو دستم جای یه قرمزی مثله نیچه پشه دیدم که اولش توجه نکردم، ولی‌ سریع مریض شدم و رفتم بیمارستان. پس معیار تشخیص برای بیماری لایم لزوما دایره قرمز (Bull’s Eye Rash) نیست.

   • میشه بیشتر در مورد بیماری لایم بگی ضمنا اون منبع رو لینکشو نگذاشتی. من خیلی نگرانم

  • بیماری لایم به عنوانه استاد هاید اند سیک یا همون فرار کردن از دسته هم دیگه هست. باکتری عمل این بیماری به صورت وقتی‌ وارد بدن میشه از اونجایی که شکلش مثله یه کرک اسکرو (یعنی‌ فنری شکل) هست به صورت به تمامی‌ بدن میتونه دریل (نفوذ) کنه و وارد بشه. دارمان این بیماری در اول اینفکتین بسیار با اهمیت هست و پزشکان بدونه هیچ تست اگر بیمار تیک بایت (همون نیش کنه) داشته بوده باشه، برای جلوگیری از هر گونه بیماری احتمالی‌ یه دره آنتی‌بیوتیک میدن. آنتی‌بیوتیک که عموماً داده میشه Doxycycline هست.

 6. با سلام و خسته نباشید،
  بنده 29 سالمه که حدود 4 ساله ضعف عظلات دارم که رفته رفته پیشرفته تر میشه اوایل خیلی کم بود ولی الان طوری شده که نمیتونم از پله ها بالا و پایین برم و نشستن رو زمین و برخواستن برام خیلی سخت شده طوری که مثل پیر زنای 90 ساله از زمین بلند میشم و از توال فرنگی استفاده میکنم قبلا پیش دکتر هم رفتم از پا و دستم نوار عصبی برداشتن و چیزی هم نگفتن خودمم فهمیدم که درد من لاعلاجه که چیزی نگفتن حالا هم میترسم و نمیدونم پیش چه دکتری برم چیکار کنم و در ضمن درد شدیدی هم تو بدنم دارم همیشه بدنم درد میکنه. میشه لطفا منو راهنمایی کنین؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   شما ننوشته اید که تشخیص پزشکان در مورد بیماری شما چه بوده است؟ بهتر است به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمائید. احتمالا شما نیاز به آزمایشهای بیشتری دارید. به هر حال شما خیلی جوان هستید و سعی کنید به زندگی امیدوار باشید.
   با آرزوی بهبودی برایتان

 7. بنده دختری دارم11ساله که حدود6ماه است ازناحیه مچ هردودست مشکل بیداکرده بطوری که اول مچ دست راست وبعداز یک ماه مچ دست چب دچار افتادگی شدوبه تازگی شانه دست چب هم مشکل بیداکرده دکترها تشخیص قطعی نداده فقط یکی از اونها ای ال اس تشخیص داده خواهش میکنم اگه تجربه خاصی دارید کمک کنیدیادکتر خاصی معرفی کنید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   بیماری ای.ال.اس در سنین دختر شما بسیار نادر پیش می آید. آیا در فامیل نزدیک این بیماری وجود دارد؟ به هر حال بهتر است او را نزد یک متخصص ببرید. همانطور که در وبسایت ما آمده است، اولین دوشنبه هر ماه در تهران، بیمارستان حضرت رسول اکرم، پزشکان این بیماران را ویزیت می کنند. موفق باشید

 8. در ضمن مادر من قبل از شروع بیماری به شهرستان رفته بود که احتمال گزیددگی از راه کنه وجود داره اما هیچوقت متوجه مسئله پوستی نشدیم و بیماریش با درد دست و پا و مفاصل شروع شد
  خیلی میترسم که دیر بشه،
  خواهش می کنم راهنماییم کنید

 9. با سلام
  مادر من مدت 5ماه است که شروع به ضعف عضله کرده و تشخیص ای ال اس هست اما حتی قبل از شروع علائم از درد مفاصل و دست و پا شکایت میکرد و الان هم همچنان این درد رو داره به طوریکه ما مجبوریم مخدر بهش بدیم- اخرأ بلعش هم با مشکل مواجه شده
  و پرشکش در مورد درمان از طریق سلولهای بنیادی با ما صحبت کرده به شرطیکه آزمایش خونش تأیید بشه
  من در مورد لایم چیزی نمیدونستم و هنوز نمیدونم که واقعأ تشخیص درست بوده یا نه؟
  خواهش می کنم من رو برای تشخیص و درمان راهنمایی کنید

 10. بابا مادرت و ببوس چیه از مرگ نترسید واقعیت قبول کنید این دنیا همینه ولی انسان تا جایی که امکان داره تلقین امیدواری به خودش میده بالاخره آخرش 70 – 80 اصلان 120 باسد بریم

  بازهم میگم از مرگ نترسید و واقعیت قبول کنید تا جایی که می تونید درست و سالم زندگی کنید ولی یاد مرگ فراموش نگنید تا وقتی مرگ سراغتون میاد یا توسط یک بیماری حضور خودشو اعلام میکنه بهش پوزخند بزنید تا شرمنده شما بشه

  نترسید نترسید نترسید

 11. سلام ، من و همسرم به بیماری لایم مبتلا شدیم. ممکنه که یک پزشک به من معرفی کنید . ما باید به چه نوع متخصصی مراجعه کنیم . ممنون میشم جواب بدید .

  • مادرم حدود ٣ماه است دارى درد عضلانى شده كجا ميتوانيم تست بيمارى لايم را در ايران انجام دهيم

 12. سلام اقای دکتر مادرم به مطب شما امده ولی خوب نشذه چیکار باید کرد با تشکر

 13. salam madaram alaemi shabi in bimari dare vali tahala hich doktori bimarisho tashkhis nadade az paye chapesh shoro shod va hala dastasho takalomesh zaif shode torokhoda komakam konid

  • غزاله رستم زاده

   سلام آزاده جان
   با مراجعه به پزشک مغز و اعصاب این بیماری تشخیص داده می شه.
   محکم باش و تا جایی که می تونی مادرت رو ببوس و بگو خیلی دوستش داری.

 14. مژگان مقدم

  سلام و خسته نباشید،

  خانواده ما مدتی است که درگیر بیماری مادرم می باشد. این بیماری توسط بعضی از دکترها ALS و بعضی دیگر بیماری لایم تشخیص داده شده است. من و خواهرم از آنجا که همچنان امیدوار به بهبود مادرم می باشیم با خواندن مطالبی در اینترنت درباره مقایسه بیماری لایم و ALS آشنایی مختصری با این بیماری ها داریم. تفاوتی که بیماری مادرم دارد این است که در مدتی طولانی درد عضلات داشتند و از بدن درد رنج می بردند. در صورتی که تا آنجاییکه ما خواندیم، دردی را مبتلا به بیماری ALS احساس نمی کند. ضمنا” متاسفانه مدتی است که ایشان بلعشان مشکل پیدا کرده و هنگام خوردن غذا و هر چیز دیگر سرفه های زیاد به همراه خروج مایعی غلیظ و شفاف از گلو می کنند. ما امیدمان را از دست نداده و تمام تلاشمان را برای بهبودش می کنیم. اگر راهنمایی برای کمک به مادرم دارید لطفا” از ما دریغ نفرمایید.
  با تشکر

  • پدر من به MND مبتلا بود و درد عضلانی شدیدی هم داشت. ولی بهترین کار همون اعتماد به پزشکان هستش. جستجو تو اینترنت فقط به نگرانی ها اضافه میکنه.

 15. خدا خیرتون بده

  • باعرض سلام و خسته نباشید

   مادرم اواخر فروردین با خارش شدید بدن مواجه شد بعداز چند روز دونه های قرمزی کل بدن زدومیگفت دست وپاهام مور مور وسوزن سوزن میشه هر دکتری رفت گفتن عصبیه الان شش ماه گذشته کم کم اسپاسم شکم وبیحسی اندامها گرفتگی گردن وشل شدن پاها انجامید هر دکتری میره میگن عصبیه هیچکس تشخیص نمیده فقط داروههای مختلف با عوارضهای مختلف ،احتمال لایم نیست

 16. احمد جان به من بگو مادرت را بوسیله چه آزمایشی ای ال اس تشخیص داده اند؟

 17. سلام.پای چپ مادرم ورم کرده.بدنش ضعیف شده.پای چپش به سختی حرکت می کند.تمام بدنش سالم(غیرازپای چپ)ولی به شدت ضعیف است به طوریکه حتی یک ثانیه هم نمی تواند سرپا بایستد.بیماریش را ای ال اس تشخیص داده اند اما بعداز یک سال علایم آن این است.آیا امکان دارد سرعت بیماریش کند باشد؟بعداز فیزیوتراپی پایش بهتر میشود اما بازهم بی حس است.مفصل پایش هم درد میکند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *