Home / صفحه اصلی / پی.اس.ام.ای. چیست؟

پی.اس.ام.ای. چیست؟

پی.اس.ام.ای.

PSMA -Progressieve Spinale Musculaire Atrofie

پی.اس.ام.ای. یک نوع بیماری اعصاب و ماهیچه ای است که با بیماری ای.ال.اس. همگون و هم خانواده محسوب می شود. دلیل بروز این بیماری نامشخص است. یک گمان زنی حاکی از این است که شاید در بعضی موارد این بیماری ریشه ژنتیکی داشته باشد. متاسفانه برای این بیماری نیز در حال حاضر درمان و معالجه ای موجود نیست. در هلند بین صد تا دویست بیمار مبتلا به  پی.اس.ام.ای. وجود دارد.

بیماری پی.اس.ام.ای. با اختلال در سیستم عصبی محیطی بروز می کند. این بیماران با ضعف ماهیچه ای پیش رونده روبرو می شوند که به تدریج آنها را  در راه رفتن و تحرک دچار مشکل می سازد.  در مراحل نهایی این بیماری، تقریبا تمامی ماهیچه ها در دستها و پاهای بیمار درگیر شده و موجب فلج فرد می گردد. پی.اس.ام.ای. علائم مشابهی با بیماری ای.ال.اس. دارد.

 

در پی.اس.ام.ای. گاه سرعت پیشرفت بیماری بیشتر، و در مواردی سرعت پیشرفت آن کمتر است. در پی.اس.ام.ای. با سرعت کمتر، عملکرد شش ها و سیستم تنفسی ماهها یا حتی سالها، کم و بیش ثابت و پایدار می ماند. هر چند در این فرم از این بیماری نیز قسمت های زیادی از بدن بیمار فلج می گردد، اما سرعت پیشرفت آن کندتر است.  در نوع دیگر سرعت پیشرفت بیماری بیشتر است.

در برخی موارد امکان دارد بیماری پی.اس.ام.ای. پس از گذشت ماهها یا سالها  به بیماری ای.ال.اس. تبدیل بشود.

www.alsiran.com

ترجمه: وبسایت ای.ال.اس. ایران

برگرفته از: مجله ای.ال.اس. در هلند

 

بررسی کنید همچنین

معجزه ژاپنی

از انجا كه در مورد اين داروي ژاپني اطلاعات زيادي در منابع پزشكي وجود نداشت، من در كنگره نورولوژي اروپا كليه مطالب مربوط به بيماري هاي موتور نورون را بررسي كردم. هيج پوستر يا مقاله اي در اين مورد وجود ندارد. حال آنكه كشف درمان اي ال اس يا هر بيماري ديگري بسيار پرسر وصدا خواهد بود و كلي سخنراني اورال و پوستر به همراه خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *