Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / پیشرفت در اثر همکاری های بین المللی

پیشرفت در اثر همکاری های بین المللی

به گفته پروفسور لئونارد فان دنبرخ، بنیانگذار و هماهنگ کننده مرکز ای.ال.اس هلند، ای.ال.اس تنها یک نوع بیماری نیست بلکه  مجموعه ای از اختلالات پیشرونده، اما با سندروم تقریبا مشترک، در اعصاب و ماهیچه ها می باشد. به همین دلیل ضروریست که  برای هر گروه از انواع این بیماری، درمان خاص آن پیدا شود.

پروفسور لئونارد فان دنبرخ، استاد نورولوژی، همراه با محققانی از سراسر دنیا تلاش می کند تا پشت ای.ال.اس را بر زمین بزند. او می گوید: ما قدرت خود را جمع می کنیم تا بتوانیم با سرعت بیشتری به آگاهی های جدیدی دست بیابیم. این تلاش و حرکت باید در نهایت به کشف شیوه های درمانی موثر برای این بیماری منجر گردد.

دکتر فان دنبرخ در آمریکا از کمبریج بیوژن (Cambridge Biogen) دیدن کرده است. این شرکت بیوتکنولوژی به زودی مطالعه بالینی ژن درمانی در مورد بیماران ای.ال.اس. ژنتیکی (خانوادگی) را شروع خواهد کرد. حدود 10 در صد از تمام بیماران ای.ال.اس. به این فرم از بیماری مبتلا هستند که در اثر انحراف در ژن C9orf72 به وجود می آید. بیوژن قصد دارد با ژن درمانی این ژن  را مسدود کند تا بدین ترتیب از تولید پروتئین معیوب جلوگیری شود. آقای فان دنبرخ در این باره همفکری می کند تا این مطالعه علمی با بیشترین نتیجه و تاثیر تنظیم گردد. او می گوید: ما سعی می کنیم هر چه زودتر نشان بدهیم که آیا این درمان موثر است یا نه. در هلند نیز بیماران ای.ال.اس. در این آزمایش شرکت خواهند کرد. ما امیدواریم امسال این مطالعه را شروع کنیم.

دکتر فان دنبرخ همچنین رئیس شبکه اروپائی برای درمان ای.ال.اس. (ENCALS) می باشد. در این شبکه بیش از 50 مرکز ای.ال.اس. گرد آمده اند. – برخی کشورها چندین مرکز دارند. – هدف از این همکاری این است که هر چه بیشتر اطلاعات ضروری از بیماران ای.ال.اس. جمع آوری گردد و مطالعات و تحقیقات علمی جهانی انجام بگیرد. ENCALS از هلند آغاز شده است.

 

تحقیقات علمی برای دستیابی به درمان ای.ال.اس در پهنه های مختلفی انجام می گیرد که یکی از آنها پی گیری ژنی است که موجب بیماری ای.ال.اس می گردد. همچنین شرایط محیط زیستی و پیرامون بیمار در ابتلاء فرد به  ای.ال.اس. موثر است. اطلاعاتی در مورد شیوه زندگی بیماران  مانند تحرک، سیگار کشیدن، تغذیه و همینطور شغل و محل زندگی آنها جمع آوری می شود. از طریق همین مطالعات تا بحال مشخص شده که از جمله سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض گاز اگزوز موتور دیزل و ضربه های مغزی مکرر شانس ابتلاء به  بیماری ای.ال.اس. را بالا می برد.

برای پیشرفت و موفقیت در زمینه درمان بیماری ای.ال.اس. همکاری علمی بین المللی ضروری و لازم است. به همین دلیل بسیار مهم است که دانشمندان هماهنگ با یکدیگر و با شیوه های یکسانی تحقیقات خود را انجام بدهند  و  به اندازه کافی به بیماران داوطلب  دسترسی داشته باشند. پروفسور فان دنبرخ می گوید: ما در پانزده سال گذشته دستاوردهای  قابل توجهی داشته ایم و من معتقدم در آینده به نتایج بیشتر، موثرتر و جدی تری دست خواهیم یافت.

وبسایت ای.ال.اس. ایران www.alsiran.com

ترجمه: فرح آل اسحاق

برگرفته از: فصل نامه مرکز ای.ال.اس. در هلند

بررسی کنید همچنین

نقش احتمالی هوای آلوده در بیماری ای.ال.اس.

احتمال ابتلاء به بیماری ای.ال.اس. در افرادی که سالیان و به طور درازمدت در معرض هوای آلوده قرار بگیرند، بالاتر می رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *