Home / در مورد بیماری ای ال اس / هورمون آندوژن جنسی در زنان و خطر ابتلا به بیماری ای.ال.اس

هورمون آندوژن جنسی در زنان و خطر ابتلا به بیماری ای.ال.اس

پاتوژنز بیماری ای.ال.اس  چند عاملی فرض می شود. چندین مطالعه ایپدمولوژیکی نشان داده است که شیوع ای.ال.اس در زنان کمتر از مردان می باشد.  نتیجه تحقیق انجام گرفته در این زمینه حاکی از آنست که دلیل این مصونیت نسبی،  تاثیر محافظتی هورمون جنسی و باروری در زنان می باشد.  

 گروه آموزش مغز و اعصاب رودلف مگنوس، انستیتوی علوم اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه آکادمیک اترخت در هلند، یک پروژه تحقیقی و مطالعاتی به منظور بررسی رابطه هورمون های باروری زنانه با ای.ال.اس، انجام داد. این تحقیق در فاصله زمانی مابین ۱ ژانویه ۲۰۰۶ تا ۱ دسامبر ۲۰۰۹  مبتنی بر مطالعات مورد- شاهدی، و براساس جمعیت هلند، انجام گرفت. طی این دوره تنها زنانی که در مرحله سنی دوران طبیعی یائسگی بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

 تعداد ۲۰۹ نفر (یعنی  ۸۵%) از کل ۲۴۵ بیمار زن مبتلا به ای.ال.اس  و تعداد ۶۷۲ نفر (یعنی ۹٣%) از ۷۱۹   نفر از افراد شاهد بدون این بیماری پرسشنامه ای در مورد تاریخچه باروری خود پر کردند. هدف از این پرسشنامه محاسبه مدت زمان باروری، و قرار گرفتن در معرض هورمون استروژن آندوژن زنانه  بود. این محاسبه با کاستن دوران بارداری، دوران استفاده از قرص های ضدبارداری، سیکل قاعدگی در دوران باوری در این زنان صورت گرفت.  در مجموع ۱٣۱ نفر (۶٣%) از افراد مبتلا به ای.ال.اس  و ۴٣۰ نفر (۶۴%) از افراد شاهد، داری یک دوران یائسگی طبیعی بودند. آنالیز چند عاملی در این زمینه نشان داد که براساس یک نظریه احتمالی، افزایش دوران باروری به مدت یک سال، ریسک ابتلا به بیماری ای.ال.اس را به میزان ۰٫۹۵% کاهش میدهد. (p = 0.005).

براساس این تحقیق هر یک سال اضافی در دوران باروری [HR 0.90 (p = 0,01)] و قرار گرفتن در معرض استروژن آندوژن [HR 0.96 (p = 0,025)] با بقای طولانی تر بیماران ای.ال.اس همراه بود. احتمال میرود که ارتباط مثبت بین یک دوره طولانی تر امکان باروری با بقای بیمار ای.ال.اس، حاکی از تاثیر هورمون های جنسی و زنانه، در محافظت نورون های حرکتی  باشد.

www.alsiran.com

 

بررسی کنید همچنین

تلاش و تحقیق در مورد بیماری ای.ال.اس

بی تردید برای بیماران ای.ال.اس و خانواده و اطرافیان آنها بسیار مهم و حائز اهمیت است که بدانند تلاش ومبارزه ای سخت برای یافتن ریشه این بیماری و معالجه آن در جریان است. برای نمونه؛ یک پروژه تحقیقی که از اوت ۲۰۱۲ در مورد سلول های ای.ال.اس در بیمارستان "لاپیت سالپرتریر" در پاریس آغاز شده است.

11 نظرات

 1. سلام.
  زنانی که به بیماری ای ال اس مبتلا هستند میتوانند قدرت باروری خود را از دست میدهند یا میتوانند بچه دار شوند.
  ممنون اگر کسی میدونه اطلاع بده

 2. به برادرم حمید، پرستار پدرم
  حمید جان رشک و غبطه و حسد تلفیقی است که ذهنم را در دیدار با تو و نحوه پرستاری از پدر می کاود. اینکه چگونه مهربانانه مثل مادری که پس از سالها صاحب بچه شده با پدر صحبت می کنی چگونه او را می بوسی و در ویلچر و صندلی می گذاری، چگونه شبهای متعدد بیدار می مانی و در حالیکه فردا صبحش باید به مدرسه بروی. داداش گلم این همه صبر و پایداری را از کدامین الگو به یادگار برده ای این همه غیرت و مرام از کدام چشمه می جوشد، همه انهایی که بیماری ای ال اس را با چشم دیده اند و می دانند انسان را به موجودی نباتی تبدیل می کند با تمام گوشت و پوست احساس می کنند من چه می گویم.
  حمید جان حجی که پارسال کذاردی گوارای وجودت و تایید وعده های الهی بر بندگان خاص و خوبش.
  تو بهترین انسانی هستی که به عمرم دیدم و شناختم.

 3. خدایا قسم به بهترین آفریده هایت قسم به حضرت محمد(ص)قسم به علی قسم به خورشید قسم به ماه قسم به هر آنچه برایت عزیز است و … این بیماری رو همانطور که امده نیست و نابود کن. کن فیکون کن خدایا عدمش ساز، بشر یارای مقاومت در برابر آن نیست علی الخصوص بندگان ضعیفی چون ما
  خدایا محکت برای ما سنگین بود ما انسانهای ضعیف و در حد خوشبینانه عادی همان که نان حلالی کسب می کنیم و بر خود سر پناهی پس زا سالها می سازیم روزانه 17 رکعت نماز می خوانیم و ماهی از سال را روزه می گیریم تلاش میکنیم کار ی که ازار خدا و بنده اش را بدنبال دارد انجام ندهیم یک اکسیژنی بگیریم و شکرت گوییم برایمان سخت بود سخت بود زندگی قبلی مان خیلی سخت بود حالا با این بیماری چه کنیم خدایا این حق را داریم بپرسیم چه کنیم.

 4. با سلام میخواهم بدانم چه نوع ورزشهایی برای این بیماری مفید است

 5. سلام . وقت بخیر . یکی از بستگانم مدت یک سال و اندیست که به این بیماری مبتلاست. می خواستم بدونم آیا با سلول های بنیادی نمیشه برای ای ال اس کاری کرد ؟
  برای تمامی بیماران دعای خیر و سلامتی میکنم . و تحمل درد و صبر و شکیبایی را از خداوند منان خواستارم .به امید فردای روشن که حتما خواهد آمد.

  • مدیریت وبسایت

   دوست گرامی با سلام
   خیر. در حال حاضر نه از طریق سلول های بنیادی و نه از طرق مختلف نمی توان متاسفانه برای این بیماری کاری کرد. اما آزمایشات و تحقیقات مختلفی از جمله و بخصوص در زمینه سلول های بنیادی در جریان می باشند. به امید آن روز که قدم هائی مثبت و کارساز در علاج این بیماری برداشته شود

 6. سلام فرح جان
  ببخشید که خیلی دیر به اینجا میام و بهتون کمتر سر می زنم
  من کامل منظور این متن رو نفهمیدم منظورتون اینه که خانم هایی که در سن بالا باردار می شوند بیشتر مبتلا به این بیماری می شوند؟ آخه مادرم وقتی من رو به دنیا آورده سی و نه سال داشته
  یعنی ممکنه این عامل تو بیماری مادر عزیزم تأثیر گذاشته باشه؟

  • ( زنده باد آخرین نفس ها – زنده باد مادرم )
   باسلام خدمت دوستان سن بارداری در این بیماری بی تاثیره چندین مورد من میشناسم که در دوران 20 الی 30سالگی مبتلا شدن فقط میشه کاهش هورمونهای جنسی در اثر افسردگی یا روابط خشن و بدرفتاری های خانوادگی عموما از طرف مرد خانواده که به حالت فرسایشی موجب بروز این بیماری می شه سه نفرو به طور دقیق از نزدیک من تحقیق که نمیشه گفت اما بررسی کردم به این حالت بود

 7. سلام.با تشکر از اطلاعات و انعکاس اخبار جدید.سه ماه است که متوجه شدیم خواهرم به این بیماری مبتلا است و متاسفانه سرعت پیشرفت بیماری سریع است. آیا درایران انجمنی جهت حمایت مالی این بیماران وجود دارد؟

  • حمایت مالی که وجود ندارد هیچ مدتی است که قرص ان کمیاب شده است هر عدد حدود 11000 تومان قیمتش است تازه گیر هم نمیاید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *