Home / رهنمودها و تجارب / مقابله با خستگی

مقابله با خستگی

   معمولا بیماران ای.ال.اس از خستگی شکایت دارند. میزان این خستگی – که با پیشرفت از کار افتادن ماهیچه ها افزایش می یابد- از  حد متوسط شروع شده، تا از حال رفتن بیمار پیش می رود. یکی از پرستاران تیم ای.ال.اس. در این مورد می گوید:  با دقت به اولین علائم خستگی می توان از شدت آن جلوگیری کرد. اگر با بروز نخستین علائم،  به موقع استراحت شود، خستگی محدود باقی می ماند. این دقت و  توجه همچنین مشخص می کند که چه عواملی اغلب موجب ازدیاد خستگی می شوند. با شناخت این عوامل می  توان بعضی از آنها را از بین برد.  با شناختن عواملی که خستگی را  تشدید می کنند یا برعکس عواملی  که آن را محدود نگاه می  دارند، می توان  تا حدودی روی این مشکل کنترل داشت و طوری رفتار کرد که حتی الاامکان  انرژی ذخیره  گشته و جلوی خستگی گرفته شود. ذیلا نکاتی در باره اولین علائم خستگی، عواملی که خستگی را  تشدید می کنند و  چند رهنمود ضد خستگی، از نظرتان می گذرد:

  اولین  علائم خستگی

   کند حرکت کردن و به کندی حرف زدن، جواب های کوتاه دادن و  آهسته حرف زدن، نفس تنگی، مرتب آه کشیدن، بی اشتهائی، سریع عصبانی شدن، ترس، زود گریه کردن، کمتر خندیدن، لذت نبردن از چیزهائی  که بقیه لذت می برند، بی علاقه شدن، فراموشکاری و ترجیح دادن تنهایی از جمله عواملی هستند  که خستگی را افزایش  می دهند.

  موارد زیرین را نیز باید به این ها افزود:  فعالیت های سنگین، کم خوابی، درد، کاهش یا اضافه وزن، کمبود ویتامین، استرس، مشکل تنفسی، ترس و ناامیدی، هوای زیاد گرم یا سرد، مصرف بعضی داروها مانند داروهای مسکن و… ، مصرف الکل و دخانیات. و مشکلات روحی از قبیل این که  وقتی کمک می خواهی کسی دور و برت نیست، مشکل مالی، تطابق نداشتن خانه با وضعیت جدید تو از قبیل وجود پله ها، مشکلات راه رفتن و …

رهنمودهای ضد خستگی

 –  شیوه هایی را در پیش بگیر که کارها راحت تر انجام شود.

–  از وسایل کمکی در این رابطه خوب استفاده کن. از وسائل کمکی مثل صندلی الکترونیکی  به موقع استفاده کن، چرا که کمتر از صندلی مکانیکی انرژی می برد.

– کارهایی  که داری آهسته انجام بده و مرتب استراحت کن.

– کارهائی  که برایت سنگین هستند برای زمانی  بگذار که انرژی بیشتری داری.

 – زمانی که نیاز داری درخواست  کمک کن.

– همیشه مقداری  از انرژی ات را ذخیره داشته باش تا اگر مورد پیش بینی نشده ای بود، از آن استفاده کنی.

 – مابین هر فعالیتی استراحت کن.

 – در طول  روز برنامه های ثابتی برای استراحت خود تعیین کن. برای مثال یک بار قبل از نهار و یک بار بعد از ظهر، استراحت کن؛ بخصوص اگر قصد بیرون رفتن داری .

– بی دلیل و غیرضروری حرکت نکن یا راه نرو.

– زمان خواب ثابتی داشته باش. اگر وسط شب  بیدار می شوی سعی کن علت را پیدا کرده و آن را چاره کنی.

 – از حمام کردن طولانی و گرم خودداری کن. چرا که این کار خستگی ماهیچه ها را تشدید می کند. از هوای زیادی سرد یا زیادی گرم بیرون احتیاط کن.

– سعی کن متنوع و خوب بخوری.

 – حتی الامکان کاهش وزن ات را محدود نگه دار و در صورت لازم به یک متخصص رژیم غذایی مراجعه کن.

 – خودت را از شرایط استرس زا دور نگه  دار.

 – اطرافیانت را در جریان بگذار که که حرکات عصبی ات ناشی از خستگی است و نه چیز دیگر.

 – اگر پس از استفاده از داروئی خود را ضعیف تر احساس می کنی، یا مشکل تنفسی داری، بلافاصله آن را با دکتر درمیان بگذار. ممکن است نوع دارو را عوض کند  یا دوز آن را با شرایط تو تطبیق دهد. مشکل تنفسی می تواند از ای.ال.اس باشد.  بنابراین بهتر است درخواست معاینه از شش ها را بکنی.

– شرایط خانه را با وضعیت خودت تطبیق بده. مبل یا وسایل اضافی  را اگر مزاحم جابه جا شدن ات هستند از دور خارج کن. خانه و اتاق را طوری بچین که انرژی زیادی برای جابه جائی نگذاری.

هر چند در ای.ال.اس امکان از بین بردن خستگی یا جلوگیری از آن وجود ندارد، اما می توان آن را تا حدودی کنترل کرد. توجه و  دقت به میزان انرژی و خستگی می تواند کیفیت زندگی تو را بهتر کند.

—————–

برگردان: فرح شریعت

www.alsiran.com

بررسی کنید همچنین

حفظ روابط خصوصی در دوران بیماری ای.ال.اس.

کارشناسان معتقدند که حفظ تماس و ارتباط با یکدیگر کلیدی است برای شناخت نقشهای دگرگون شده و همچنین تنظیم فعالیتهایی که به اطرافیان و خود بیمار این امکان میدهند که روابط شان را تقویت کنند.

3 نظرات

  1. فریبرز خلیل اللهی

    سلام مدتی است همسرم(45ساله)دچار عارضه ای کندی و بریده بریده حرف زدن شده است.اما علایم خستگی به آن شدت که در مبتلایان به دیده میشوددر ایشان مشاهده نمی شود انچه اطبا چک کرده اند بیماری مشکلات قلبی و بیماری بوده است و معتقدند که هیچکدام نیست.اما طی 4 ماه اخیر که تحت درمان بوده بهبودی حاصل نشده است.نهایتا اطبا معتقدند که به احتمال زیاد مشکل عصبی و روحی است.اما همسرم و من به این تشخیص اطمینان نداریم.در حقیقت دکتر هم اطمینان ندارد.آیا شما در این زمینه تجربه ای دارید؟برای بررسی بیشتر باید چکار کنیم؟با سپاس

  2. فيض الرحمن

    سلام آقاي دكتور! من هميشه در حالت كم كاري ، زياد كاري ، درحالت راه رفتن و نشستن در حالت تنهائي و يا هم مصروفيت درحالت بيداري ويا خواب خلاصه در همه حالت ازخستكي ، كوفتكي و تب خفيف در قسمت ماهيجه هاي ساق كه مدت 15الي20 سال ميشود رنج ميبرم. احتراما خواهش ميكنم داروئي آنرا برام رهنمائي كنيد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *