Home / صفحه اصلی / معجزه ژاپنی

معجزه ژاپنی

مطلبی از: آقای دکتر بابک زمانی  در مورد داروی رادیکاوا

اخيرا سر وصداي زيادي در مورد يك داروي ژاپني در درمان اي ال اس به راه افتاده بيماران زيادي هرروز در اين مورد سوْال ميكنند. برخي راهي ژاپن شده اند و برخي تصميم دارند كاروان ژاپن راه بيندازند.

از انجا كه در مورد اين داروي ژاپني اطلاعات زيادي در منابع پزشكي وجود نداشت من در كنگره نورولوژي اروپا كليه مطالب مربوط به بيماري هاي موتور نورون را بررسي كردم. هيج پوستر يا مقاله اي در اين مورد وجود ندارد. حال آنكه كشف درمان اي ال اس يا هر بيماري ديگري بسيار پرسر وصدا خواهد بود و كلي سخنراني اورال و پوستر به همراه خواهد داشت. شنيدم اين دارو در چين براي سكته مغزي! تاييد گرفته و بنظر نميرسد توسط فدراسيون دارويي امريكا  هم چنين فدراسيون دارويي اروپا كه مرجع ماست، تاييد بگيرد و در ساير كشورهاي دنيا هم الان استفاده نميشود. بنابراين بنظر ميرسد در رديف داروهايي مثل نوروايد و سي تي كولين باشد يا حداكثر نظير ده ها ماده ديگر كه در جريان تحقيق هستند. در مورد اين دارو هم آنچه در حال حاضر جريان دارد تنها يك تحقيق است  و تنها يك مقاله در مورد آن چاپ شده كه نتايج مثبت آشكار نداشته. البته هر كس ميتواند و حق دارد و  در هر تحقيقي   شركت كند. اما  بايد آگاهانه در مورد دو نكته اطمينان پيدا كند:

١- اطمينان از عوارض دارو و مطالعات سلامت دارو

٢- اطمينان از مسايل اخلاقي واقتصادي كه چه نهادي در حال انجام تحقيق است و هزينه ها و منافع فروش دارو يا زيان احتمالي متوجه چه كسي يا موسسه اي خواهد بود

نقيصه بزرگ كشور ما در درمان اي ال اس و احيانا بيماري هاي نظير ان عدم وجود كلينيك چند تخصصي براي انجام اقدامات گوناگون و بسيار مفيد در بهبود زندگي اين بيماران  و از اين طريق شركت در مطالعات بين المللي است و در چند سال گذشته  ما در حد توان خود در اين جهت تلاش كرده ايم. اما گويا تنها دولت نيست كه هنوز ضرورت چنين كلينيكي را نپذيرفته، خود جامعه هم تنها به دنبال معجزات است و اين در خواست را دنبال نميكنند.

اما در ارتباط با داروي ژاپني انچه كه شخصا ميتواند براي من و احيانا دكتر نفيسي و دكتر بوستاني دكتر بصیري وساير همكاران …خوشحال كننده نباشد ان است كه گويا ما از درمان قطعي و استاندارد چنين بيماري اي يا اطلاع نداريم يا ان را اطلاع نميدهيم  و مثل ساير داروهاي دور از دسترس مثل همين كلينيك چند تخصصي! تحقق آن را پي گيري نميكنيم.

به هر حال اين نكته آخر اهميت چنداني ندارد بديهي است احساس دروني أمثال بنده در برابر مشكلات مهمي كه بيماران و بستگان آنها دارند هيچ ارزشي ندارد!

برگزیده از: کانال تلگرام آقای دکتر بابک زمانی

بررسی کنید همچنین

پی.اس.ام.ای. چیست؟

پی.اس.ام.ای. یک نوع بیماری اعصاب و ماهیچه ای است که با بیماری ای.ال.اس. همگون و هم خانواده محسوب می شود. دلیل بروز این بیماری نامشخص است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *