Home / نوشته های امید / معجزه در دستان خود شماست!

معجزه در دستان خود شماست!

پاسخ امید به یک نامه:

با استعانت از کسی که اسم اش دوا و یادش شفاست.

  دوست عزیزم، من امید هستم (۵۸ساله) که تقریبا سه سال است به بیماری لاعلاج ای.ال. اس دچار هستم و با مدیریت همسرم، این سایت را به راه انداخته ایم و البته هنوز در دست تکمیل است و دوستان مان دارند طراحی آن را تکمیل می کنند. با این حال همسرم بی کار نمانده و مطالب اولیه ضروری را روی همین سایت نیمه کاره گذاشته است. ما هنوز مطالب زیادی برای گفتن داریم. امروز صبح (سه شنبه ۲۴ تیر) که نامه تو را دریافت کردیم، اشک به چشمان هردومان جاری شد. چون که با تمام وجود، درد تلخ تو را از وضعیت مادرت درک کردیم. شخصا هیچ احساس خوبی ندارم از این که دور و برم پر از امکانات و دستگاه های الکتریکی است که  هم بیمه و هم شهرداری این جا مجانی در اختیارمان گذاشته و مادر تو – واطرافیان اش –  بدون کم ترین امکانات، با عوارض این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. من همین الان شروع کردم به جواب دادن به نامه تو. طبعا از این راه دور ما کار زیادی برای مادرت نمی توانیم انجام دهیم، اما قول می دهیم که هر  چه از دست مان برآید و واقعی باشد، دریغ نکنیم. من سعی می کنم به مشکلاتی که درنامه مطرح شده، با توجه به تجربیات خودم پاسخ دهم، چه بسا گرهی از ذهن خودت و مادرت بگشاید. چون در نحوه برخورد با این بیماری لاعلاج، داشتن ذهن واقع بین و قلب آرام، نقش تعیین کننده دارد. پذیرش اصل واقعیت با تمامی تلخی اش، ابتدا یک کمی سخت است، اما در دراز مدت، به انسان آرامش می دهد و کمک می کند که از راه های موجود برای مواجه با آن به خوبی استفاده نماید. بنابراین:

۱- ناراحت نباش که دکترها در ایران بعد از یک سال بیماری مادرت را تشخیص داده اند. مال من هم در هلند تقریبا همین مدت طول کشید. چون که در جریان مراجعات و معاینات، یک پروفسور به ما گفت که تاکنون انواع بسیاری از بیماری ماهیچه ای کشف شده است که مایه تعجب ما شد. حتی در نیمه های راه، همسرم که با مراجعه به سایت های خارجی، خودش احتمال ای. ال . اس را می داد، و با آن ها مطرح کرد، گفتند که جزو مفروضات خود ما هم هست، ولی زود نمی توانیم نظر قاطع بدهیم و باید تست های دیگر را هم ادامه دهیم.

۲- به فرض که در عرض یک ماه یا یک هفته تشخیص می دادند، کار جدی نمی توانستند برای آن بکنند. نباید این بیماری را مثلا با تومور مغزی مقایسه کرد که اگر زودتر تشخیص می دادند، و زودتر عمل جراحی می شد، امکان بهبودی بیشتر بود. اصلا این طوری نیست. تا آن جا که به درمان مربوط می شود، اگر در عرض یک هفته تشخیص دهند یا ۵ سال، تفاوتی در وضع بهبودی بیمار نداشت.

٣- هم خود شما و هم مادرتان، باید به لحاظ روحی و ذهنی، واقعیت این بیماری لاعلاج و پروگراسیو (پیش رونده) را بپذیرید. این به لحاظ فلسفی، یک نوع “تسلیم” مثبت در برابر حقیقت و واقعیت است. این پذیرش باعث می شود که شما به جای به در و دیوار زدن بیهوده برای علاج یا به سروروی کوفتن بیهوده از ناراحتی، با خونسردی و سعه صدر و حوصله به فکر آداپته کردن مادرتان و خودتان با این بیماری باشید و به این فکر کنید که چگونه برای انواع مشکلات او یکی یکی راه چاره بیابید. 

۴- در حال حاضر هیچ داروی موثر برای این بیماری کشف نشده است. تنها و تنها داروی موجود قرص های گران قیمت “رلوتیک” هستند که خود دکترها بلافاصله تذکر می دهند که جنبه درمانی ندارد، بلکه به میزان بسیار بسیار بسیار اندک، از سرعت پیشرفت بیماری می کاهد. این میزان، آن قدر کم هست که برخی دکترها (به خاطر عوارضی که مصرف این قرص در برخی بیماران ایجاد می کند) قرص را قطع می کنند. یعنی حکم اکسیر یا اکسیژن برای بیمار ندارد. نباید برایتان کابوس باشد که چون به قرص دسترسی ندارید، مادرتان از دست خواهد رفت. می دانم که این قرص بسیار گران است و البته در این جا تمام اش را بیمه می دهد. مثلا روی هر جعبه قرص من نوشته شده ۱۰۰۷ یورو. که اگر نرخ یورو به ریال را با توجه به نرخ روز بانک مرکزی حدود ۱۴۰۰ تومان بگیریم، هر جعبه به پول خودمان می شود: بیش از یک میلیون و چهارصد هزارتومان. در هر جعبه ۶۰ قرص است که با توجه به مصرف روزی دو قرص، هر بیمار باید روزانه حداقل ۴۶ هزار تومان بپردازد که واقعا سرسام آور است و  فکر این که وسع خانواده ای به آن نرسد، دل آدم را به درد می آورد.

۵- به هرحال هرگز نباید امید را برای پیدا شدن علاجی برای این بیماری از دست داد. علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت است. برای همین بیماری دارند کار می کنند. من خودم دو بار داوطلبانه در دوسری آزمایش شرکت کرده ام که هدف از آن تست های جدید درمان از طریق دادن شوک های الکتریکی به نقاط مشخصی از مغز بوده است. منظورم این است که تلاش های پزشکی هر روزه ادامه دارد.

۶- به سخن و نسخه پیچی هیچ دوست و آشنا و مدعی درمان سنتی گوش ندهید. من اگر لیست کنم، تا کنون بیش از ۲۰ سفارش درمان از فامیل واطرافیان گرفته ام که فلان سبزی را بجوشان بخور، فلان گیاه را با فلان روغن قاطی کن بمال به پایت و از این قبیل. پروفسورهای این جا به این نوع درمان ها پوزخند می زنند. چون که ریشه بیماری ای. ال.اس در سلول های نخاع است که  دچار “مسمومیت” (یک اصطلاح پزشکی است و با مسمومیت مثلا معده فرق دارد) شده اند و به ماهیچه های حرکتی، فرمان نمی دهند. یعنی هیچ ربطی مثلا به خود پا ندارند که ما با گذاشتن انواع پماد یا فیزیوتراپی و غیره موفق به درمان یا جلوگیری از پیشروی شویم. گوش کردن غیرعلمی به دوا و درمان عمه و خاله و همسایه، فقط و فقط بیمار را نا امید تر می کند.

۷- به مادرتان بگویید که ای. ال .اس هر مشکلی که داشته باشد و آزار دهنده باشد، یک مزیت نسبت به بیماری های مشابه دارد و آن این که درد جسمی ندارد. این حرفی است که معروف ترین بیمار ای.ال.اس جهان یعنی پروفسور هاکینز یکی از بزرگ ترین فیزیک دانان معاصر جهان گفته است. او از ۲۶ سالگی این بیماری را گرفته و الان نزدیک ۷۰ سال دارد و در دانشگاه درس هم می دهد. پس نداشتن درد برای بیمار امتیاز مهمی است. برای کسانی که دیدگاه توحیدی داشته باشند، همین مقدار “شکر” گزاری، روحیه بیمار را تقویت می نماید. پس خوب است این را به مادرتان مرتبا یادآوری کنید که بداند نسبت به بیماری دیگری که ۲۴ ساعت درد جسمی می کشد، از امتیازی برخوردار است.

۸- در بیماری ای.ال.اس ۴ مرکز مهم بدن به تدریج از کار می افتند که من اسم آن را گذاشته ام “چهار: ت” که عبارتند از: تحرک – تنفس – تکلم – تناول. این که بیماری از کدام یک از این ها شروع می کند، در بیماران مختلف فرق می کند. برخی از اندام های ماهیچه ای داخل شروع می کند و سرانجام به تحرک می رسد. مال برخی به عکس است. مال من از تحرک (از پاهایم) شروع شد، الان کم کم به دست هایم و نیز تنفس و تکلم رسیده است. تناول کماکمان برقرار است ولی علائمی دیده می شود که دو سه ماه دیگر باید با گذاشتن لوله در شکم ام تغذیه کنم. هفته قبل برای همین موضوع به بیمارستان رفتیم و در باره عمل لوله گذاری توجیه شدیم.  از این ۴ عارضه، دو تایش جنبه حیاتی دارند و زندگی بیمار به ترمیم آن ها بستگی دارد. یعنی تنفس و تناول. تحرک و تکمل در مقایسه با این ها فرعی محسوب می شوند و روحیه بالای بیمار می تواند فقدان هر دو را تحمل نماید. اما ترمیم تنفس و ترمیم تناول را باید جدی گرفت و ادامه حیات بیمار، به طور جدی به تامین آن ها بستگی دارد.

۹- برای ترمیم تنفس بیمار، راهی جز استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی ندارید. یک دستگاه برقی به اندازه مخزن یک جارو برقی متوسط که دکتر تشخیص می دهد کدام درجه از ورود و خروج اکسیژن اش برای بیمار موثر است. من چند ماه است که از این دستگاه و گذاشتن ماسک آن به صورتم (دهان و دماغ) استفاده می کنم هرشب به مدت ۸ ساعت تا صبح می گذارم و با آن می خوابم. گاهی در طول روز هم مجبور میشوم دو سه ساعت از آن استفاده نمایم. علت اش این است که ماهیچه های حمایت کننده شش ها، از کار می افتند و لذا گازکربنیک شش ها به طور کامل خارج نمی شود. ادامه این روند (یعنی باقی ماندن مستمر مقداری اکسید دو کربن در شش ها) باعث سریعتر عفونی شدن ریه ها می شود. (در سایت ما در این باره نسبتا مفصل توضیح داده شده است)

پس، باید هر طور شده، مشکل تنفس مصنوعی بیمار را حل کنید. میزان طول عمر او از این پس به طور جدی به این دستگاه بستگی دارد. اگر چه مادرت هنوز برای عذا خوردن مشکلی ندارد، ولی باید از هم اکنون به فکر تغذیه او از طریق گذاشتن لوله از بیرون به معده او باشید.

۱۰- ترجیح می دهم در این بند ادب و آداب مرسوم را رعایت نکنم و نکاتی را صریحا بگویم.  از وضعیت زندگی، محل مسکونی و امکانات شما مطلع نیستم. اما چون آن چه که به آن “توالت فرنگی” زیاد در ایران رایج نیست، برای یک بیمار ای.ال.اس، استفاده از این نوع توالت ها بسیار ضروری است و هم کار بیمارو هم اطرافیان را کیفا آسان می کند. لابد می دانید که این بیماری به سیستم دفع ادرار و مدفوع بیمار، هیچ لطمه ای نمی زند. یعنی بیمار در هر وضعتی که بوده (مثلا یبوست داشته یا نداشته) به همان وضع می ماند. در صورت پیدا کردن مشکل دفع به علت روحی یا بی اشتهایی و نوع تغذیه، به آسانی می توان از خوراکی ها یا داروهای ملین استفاده کرد. بنابراین، با استفاده از توالت فرنگی، بیمار به راحتی و بدون حضور دیگری کارش را بکند. برای من دو دوسته هم در کنار توالت درست کرده اند که با گرفتن آن ها، تعادلم را روی کاسه توالت حفظ می کنم.

  شهرداری یک جرثقیل کوچک برقی خانگی در اختیار من گذاشته که همسرم با آن مرا بلند می کند که یا در رختخواب بگذارد یا روی کاسه توالت یا روی مبل در برابر تلویزیون. من حدود ۸۰ کیلو وزن دارم و جا به جایی من برای او و فرزندانم مقدورنیست. من شک ندارم که می توانید با ابتکار خود، یک نوع اولیه و ابتدایی آن را بدون برق بسازید. یک پارچه محکم (مثلا برزنت) ۴ گوش یو مانند (حرف یوی انگلیسی)  در اطراف مادر قرار می گیرد که در چهار سرش قلاب است و به قلاب اصلی بالابرمکانیکی وصل میشود و او را بالا می کشد. ما این نوع لیفت را به زودی در سایت مان معرفی خواهیم کرد تا بتوان آن را الگوی نوع ساده تر قرار داد.

۱۱- به خاطر آرامش خاطر شما مایلم تکرار کنم که به فرض همین الان امکان داشتید که مادرتان را به بیمارستانی دراروپا بیاورید، بالاترین متخصص ها همین حرف ها را به شما می گفتند. خود ما هم این جا تجربه کردیم و چند بیمارستان و دکتر عوض کردیم، حتی پرونده را به آلمان و انگلستان فرستادیم، همه همین حرف را زدند: ای. ال . اس درمان ندارد. باید واقعیت را پذیرفت و با درایت و صبر، دنبال راه حل های مناسب و متناسب با مقدورات و امکانات ووسع خود، باشید.

   واقعیت این است که معجزه در دستان خود شماست. در دست خود تو و نزدیک ترین منسوبان اش. بیمار ای.ال. اس نیاز به یک رسیدگی تمام وقت دارد. همسر، فرزندان و برادران وخواهران بیمار باید دور هم جمع شوند و ببینند که هر کدام چه مقدار می توانند برای او مایه بگذارند. سپردن مادرت به یک مرکز رسیدگی به معنی خلاص شدن از دست اوست! این به نوع رابطه بستگان درجه یک با این زن رنجدیده و وقت وامکانات آن ها بستگی دارد. اگر او را می پرستید باید بدانید که حتی در اروپا هم برای نگهداری تمامی بیماران این چنینی امکانات نیست. این فرق می کند با یک بیمار که مثلا شش ماه یا یک سال باید در بیمارستان بستری شود. این فرق می کند با مرکز نگهداری افراد کهنسال و از کار افتاده. یک بیمار ای.ال.اس نیاز به رسیدگی ۲۴ ساعته و طولانی (چه بسا ده – پانزده سال) دارد و مثلا در خود هلند الان مراکز کمی برای پذیرش یک چنین بیماری وجود دارد. پس می توان حدس زد که در ایران نیز نبایستی از این مراکز زیاد باشد. تجربه می گوید یا خانواده (اگر در شرایط انسانی و عاطفی ای قوی ای هستند که می خواهند به جد کاری برای بیمار بکنند) باید بهای مادی اش را پرداخته و یک پرستار تقریبا تمام وقت برای بیمار خود استخدام نمایند ویا این که زندگی یکی از اعضای خانواده را تامین نمایند که او خودش را وقف مادر نماید. یا این که کارهای مادر را بین خود تقسیم نمایند. مثلا تقبل دو یا سه بار حمام کردن او در هفته. تغذیه او در ساعت های مشخص. بردن اوبه توالت، فراهم کردن وسیله سرگرمی مادر (روشن کردن تلویزیون، گذاشتن فیلم، کتاب یا دعا خواندن برایش و از این قبیل). چنان چه ملاحظه می کنید، تمامی این ها بستگی به سطح فرهنگی خانواده و نوع رابطه افراد خانواده با هم و نیز میزان درآمد و امکانات آن ها دارد. همسرم در رابطه با اهمیت تنظیم روابط اطرافیان با بیمار، مطالبی را در سایت گذاشته است. تکرار میکنم که این محور (یعنی نقش اطرافیان بیمار) بسیار برای حفظ روحیه او و نباختن تتمه زندگی اش به این بیماری، تعیین کننده است.

  امیدوارم که این نکات گرهی از ذهن شما گشوده باشد. این را هم اضافه کنم که من قرص های رلوتیکم را با مادر شما تقسیم خواهم کرد. لطفا آدرس بدهید تا ما آن را ارسال کنیم. البته ما سعی خواهیم کرد، که به نحوی سهمیه بیشتری بگیریم که به میزان دو قرص در روز به هردویمان برسد، اما اگر نشد، باهم مصرف خواهیم کرد. ضمنا می خواستم نامه شما را بدون کم ترین اسم بردن از شما، با این جوابیه روی سایت مان بگذارم. اگر جواب تان مثبت است لطفا میل بزنید. برای مادر شما و خود شما و خودم و خانواده ام و تمامی بیماران، صبر و تحمل وروحیه باز و شاد آرزو می کنم.

 امید

www.alsiran.com

 

بررسی کنید همچنین

غرور سرکش من!

اگر فکر می کنی مرعوب خوی وحشی واسم عجیب و غریب و طولانی ات، شده ام هیولای بدخیم ، - جناب: "آمیوتروفیک ‌لاترال‌ اسکلروز" - کورخوانده ای!

107 نظرات

 1. سلام به داروی rilutek احتیاج داره اما در ایران نیست کاش کسی کمک میکرد ۰۹۱۹۴۴۳۳۰۷۲

 2. سلام من مادرم 7ساله ک ال ای اس داره بعد 3سال تشخیص دادن بعدازون من دیگ نتونستم مادرم رودکترببرم داروی خاصی استفاده نمیکنه مشکل تنفس تناول نداره پاهاش دردوحس دارن امکان داره بیماریش ال ای اس نباشه؟؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید.

 3. سلام من مادرم7ساله ک فلجه بعد3سال گفتن ک ای ال اس داره بعد ازون من نتونستم هیچ دکتردیگ ای ببرم همیشه همون داروهارو میگیرم. وداروی خاصی استفاده نمیکنه ولی مادرم حس ودرد پاهاشو داره. بعد این 7سال مشکل تنفس وتناول نداره وفقط پاهاش فلج شده امکان اینک بیماریش ای ال اس نباشه هست؟؟ خواش میکنم راهنماییم کنید چون من تنها ازمادرم مراقبت میکنم وشرایط خوبی ندارم.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز معمولا ای.ال.اس یک بیماری پیش رونده است. اینکه بیماری مادر شما پیشرفتی نداشته، این احتمال وجود دارد که بیماری ایشان ای.ال.اس. نباشد. اما در این زمینه باید پزشک نظر بدهد.

 4. سلام کسی میتونه کمکم کنه آیا بیماری ای ال اس درد هم داره یعنی دست پاهای آدم درد می کنه یا نه ،مادرم کل دست پاهاش بی حس شدن حرکت نمیکنن و درد هم می کنن ،

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز همانطور که در مطالب همین وبسایت می خوانید، بیماری ای.ال.اس. همراه با بی حسی نیست. یعنی بدن بیمار کاملا همه چیز را احساس می کند ولی قدرت ندارد. بهتر است مادرتان به یک پزشک متخصص مراجعه کنند. با ارزوی بهبودی

 5. پدر من معلولیت مادرزادی داره در قسمت راست بدنش و با لنگش راه میرفت از حدود سالهای ۸۰ بدلیل پادردهای شدید قادر به راه رفتن نبود که ویلچر نشین شد حالا ۲ سه سالی که دوباره پا درد شدید داره خیلی دکتر بردیم گفتن دیسک کمر گرفته ؛تنگی نخاع داره تو ناحیه گردنش و به دلیل معلولیت و عدم تحرک امکان جراحی وجود نداره چندین بار بردیمش کلینیک درد ژل ضد درد تزریق کرده که دردش تا ۳ چهار ماه کمتر میشد ؛چند روز پیش مجدد بردیمش پیش دکتر گفتن ای ال اس داره من پیامارو خوندم و نامه ی شما به امید ؛شما گفته بودید که این بیماری هیچ دردی نداره و مریض در دفع مدفوعش دچار مشکل نیست ولی پدر من علاوه بر دردهای شدید در کمر و پا بعضی مواقع کتف و شانه؛در دفع مدفوع هم دچار مشکل میشه و امکان اینکه تا یکی دوروز مدفوعش دفع نشه هستش با توجه به این موارد یعنی پدر من واقعا این بیماری و داره؟؟؟؟تکلمش از همون ابتدا به دلیل معلولیت دچار مشکل بوده و الان به نسبت قبل بدتر شده و هر چی به طرف شب پیش میره انگار حرف زدنش مشکل تر میشه تو رو به خدا من و راهنمایی کنید من مشهد هستم چیکار کنم پیش کی برم از کجا مطمئن بشم ؟؟؟؟؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   همانطور که گفته اید، خود بیماری ای.ال.اس معمولا درد ندارد اما در اثر کاهش قدرت ماهیچه ها طبعا بیمار دچار دردهایی در نقاط مختلف می شود. این بیماری پیشرونده است. یعنی ثابت نیست و به تدریج به سایر اعضای بدن نیز سرایت می کند.
   در مورد مشکل دفع، باز این از خود این بیماری نیست ولی از عوارض آن می تواند باشد که در اثر عدم تحرک و مشکل در تغذیه بیماران ای.ال.اس معمولا دچار مشکل می شوند.
   با توجه به معلولیت مادرزادی پدر شما، اینکه اکنون دچار بیماری ای.ال.اس نیز شده اند، تشخیص با پزشک متخصص است. هر چند تشخیص قطعی این بیماری اغلب با پیشرفت آن امکانپذیر می باشد.

 6. با سلام
  اگه میشه یک نفر که ای ال اس داره یا از بستگانش دچار ای ال اس شدن بگه دقیقا اولش بدن چه جوری میشه و چه احساسی در بدنش داره؟

  • مدیریت وبسایت

   جهت اطلاعات در مورد بیماری ای.ال.اس می توانید این مطلب را بخوانید:
   https://alsiran.com/?p=92

  • سیده فرشته موسوی

   سلام من دایم بیماری و داره اول پاهاش بعد دستاش بعد صحبت کردنش بعد تنفس بعد غذا خوردنش بعدم چشماش.‌‌‌‌‌…. الانم زخم بستر و بعدم ک …..

 7. سلام به همه دوستان عزیز
  امروز 15 تیرماه 1396
  09132059622
  من اسماعیل ساکن شهر اژیه از توابع استان اصفهان هستم
  مدت 5 ماهه که پدرم توانایی حرکتی دست چپ خودشو از دست داده و ماهیچه های هر دودستش آب شده .
  به همه جور دکتری مراجعه کردیم و همه به غلط دیسک گردن رو علت بیماری تشخیص دادند و با داروهایی که تجویز کردند هیچ بهبودی حاصل نشده که بدتر هم شد . فیزیو تراپی ، جریان برق و و و و و ..
  دیروز با توصیه یکی از آشناها پیش دکتر متخصصی رفتیم و بلافاصله بعد از شرح بیماری و نشون دادن ام آر ای تشخیص دادند پدر عزیز و دوستداشتنیم دچار بیماری ALS شدند . هنوز از بیماری اطلاعاتی نداشتم تا اینکه با شما آشنا شدم توی این سایت و دقیقا علائم بیماری رو با بیماری پدرم مطابقت دادم—– تشخیص بیماری درسته—– من امروز سرکار نرفتم و نمیدونم تا کی باید این وضعیت رو ادامه بدم….. من بدون پدرم نمیتونم زندگی کنم–چیزهایی که خوندم دردآوره—— فقط گریه کردم — گریه گریه گریه——— به کسی چیزی نگفتم راجع به بیمارییش—– نمیدونم چیکار کنم— Rilutek تجویز کرده برای پدرم دکتر—– پدرم کارگره—- بیمه هم نیست—-کل داروخانه های اصفهان رو گشتیم حتی خوندن Rilutek رو هم بلد نبودند چه برسه که ببیند دارو موجوده یا نه که جای تاسف داره — من نمیدونم درد و دلمو کجا و به کی باید میگفتم باید خالی می شدم—— پدرم عشق منه — عمر منه — باورم نمیشه دوسه سال دیگه بیشتر مهمون ما نباشه—- دیوانه کنندست—- خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا ——- بنا به توصیه پزشک به بیمارستان مام سجاد رفتیم برای تهیه دارو که هزینه تهیه Rilutek رو برای هر جعبه و به صورت ازاد یک میلیون تومان اعلام کرده—– من خودم کارگرم—پدرمم کارگره نه بیمه ای نه پشتیبانی و نه هیچ که هیچ—– موندیم چجوری هزینه تهیه داروهاشو تامین کنیم —- تو رو به روح رسول اله کمکمون کنید …. من اینجوری ادامه بدم زودتر از پدرم میمیرم——- خدایا کمکمون کن ………….. من شماره تلفن خودم رو میذارم اگه دوستان لطف کنند قرص هاشونو با ما قسمت کنند تا لااقل چند سال بیشتر پدرم پیشمون باشه ——————- ممنونم از همه —– و متاسفم که هیچ دلگرمیی واسه عزیزایی که به این بیماری دچارند ندادم —— 09132059622

 8. داروها
  Mestinon
  Dragees
  ریلونورم ۵۰ سلام پدرم فوت شده این داروهارو دارم اگر کسی واقعا نیاز داره و نمیتونه بخره تماس بگیره انشاالله کمکی باشه براش تو کم کردن مخارج. به امید پیدا شده راه درمانی برای این بیماری . میرزایی ۰۹۱۲۸۴۴۳۸۱۱

  • سلام عزیزم
   مروز 15 تیرماه 1396
   09132059622
   من اسماعیل ساکن شهر اژیه از توابع استان اصفهان هستم
   مدت 5 ماهه که پدرم توانایی حرکتی دست چپ خودشو از دست داده و ماهیچه های هر دودستش آب شده .
   به همه جور دکتری مراجعه کردیم و همه به غلط دیسک گردن رو علت بیماری تشخیص دادند و با داروهایی که تجویز کردند هیچ بهبودی حاصل نشده که بدتر هم شد . فیزیو تراپی ، جریان برق و و و و و ..
   دیروز با توصیه یکی از آشناها پیش دکتر متخصصی رفتیم و بلافاصله بعد از شرح بیماری و نشون دادن ام آر ای تشخیص دادند پدر عزیز و دوستداشتنیم دچار بیماری ALS شدند . هنوز از بیماری اطلاعاتی نداشتم تا اینکه با شما آشنا شدم توی این سایت و دقیقا علائم بیماری رو با بیماری پدرم مطابقت دادم—– تشخیص بیماری درسته—– من امروز سرکار نرفتم و نمیدونم تا کی باید این وضعیت رو ادامه بدم….. من بدون پدرم نمیتونم زندگی کنم–چیزهایی که خوندم دردآوره—— فقط گریه کردم — گریه گریه گریه——— به کسی چیزی نگفتم راجع به بیمارییش—– نمیدونم چیکار کنم— Rilutek تجویز کرده برای پدرم دکتر—– پدرم کارگره—- بیمه هم نیست—-کل داروخانه های اصفهان رو گشتیم حتی خوندن Rilutek رو هم بلد نبودند چه برسه که ببیند دارو موجوده یا نه که جای تاسف داره — من نمیدونم درد و دلمو کجا و به کی باید میگفتم باید خالی می شدم—— پدرم عشق منه — عمر منه — باورم نمیشه دوسه سال دیگه بیشتر مهمون ما نباشه—- دیوانه کنندست—- خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا ——- بنا به توصیه پزشک به بیمارستان مام سجاد رفتیم برای تهیه دارو که هزینه تهیه Rilutek رو برای هر جعبه و به صورت ازاد یک میلیون تومان اعلام کرده—– من خودم کارگرم—پدرمم کارگره نه بیمه ای نه پشتیبانی و نه هیچ که هیچ—– موندیم چجوری هزینه تهیه داروهاشو تامین کنیم —- تو رو به روح رسول اله کمکمون کنید …. من اینجوری ادامه بدم زودتر از پدرم میمیرم——- خدایا کمکمون کن ………….. من شماره تلفن خودم رو میذارم اگه دوستان لطف کنند قرص هاشونو با ما قسمت کنند تا لااقل چند سال بیشتر پدرم پیشمون باشه ——————- ممنونم از همه —– و متاسفم که هیچ دلگرمیی واسه عزیزایی که به این بیماری دچارند ندادم —— 09132059622

   • جناب اسماعیل
    با سلام با ارزوی سلامتی برای پدر محترم خواستم بپرسم قرص ریلونورم را برای پدرتون پیدا کردید یا نه ؟

 9. با سلام دكتر نفيسى بيمارى مادر من و موتورنورون ناميدند مادرم يكسال كه تكلم و كمى هم بلع و تنفسش مشكل داره ، آيا اين بيمارى همون اى ال اس يا فرق ميكنه خواهشا كمك كنيد من هر چى راجب اين بيمارى سرچ ميكنم چيزى به دست نميارم

 10. سلام با تشکر از وبلاگ خوبتون و نظرات موثر دوستان
  مادر من الان ۱۰ ساله ای ال اس داره و تازه ۶ ساله فهمیدیم که چه بیماری داره. تو این ۱۰ سال همه جوره ازش نگهداری کردیم و امیدمونو از دست ندادیم حتی زمانی که روی سیستم تنفسی تاثیر گذاشت و به زور نفس میکشید اما خداراشکر با رسیدگیهای ساده و روحیه دادناش مشکل تنفسی مادرم برطرف شد و بلع غذاشم بهتر شده فقط میتونم بگم امیدتونو از دست ندید و همه جوره از بیماراتون مراقبت کنید و تغذیه مقوی بهشون بدید تا ایشالله خدا خودش همه بیمارارو شفا بدد

 11. سلام.وبسایت خیلی خوبی دارید.ممنون

 12. پدر من هم ای ال اس داره دو ساله که به این بیماری مبتلا شده از تکلم و پاهاش شروع شد ولی الان کاملا بی تحرکه بلعش مشکل شدید داره ولی نمیخواد عمل کنه شرایطش خیلی سخت شده تو ایران خیلی شهرا رفتیم خیلی دکترا ولی هیچ نتیجه ایی نگرفتیم الان اصرار داره که ببریمش هلند به نظرتون مفیده نمیخوایم در حقش کوتاهی کنیم ولی نمیخوایم کار بی فایده و پر هزینه ایی هم انجام بدیم لطفا راهنمایی کنید اگه بخوایم ببریمش هلند از چه راهی باید اقدام کنیم

  • مدیریت وبسایت

   با سلام
   همانطور که می دانید متاسفانه برای این بیماری در حال حاضر علاجی نیست. حتی در هلند و کشورهای اروپائی نیز اینچنین است. در مورد انتقال ایشان به هلند ما تجربه ای نداریم. شاید از طریق سفارت هلند در ایران؟ ولی تجربه شخصی من اینست که فکر می کنم نتیجه ای نداشته باشد. اما این فقط یک تجربه شخصی است. تصمیم گیری با خودتان است. با این همه برای اینکه هم از نظر پدرتان و هم شما، کوتاهی در حق شان نشود، شاید بهتر باشد با یک پزشک ایرانی که مورد اعتماد شما و پدرتان است، در این مورد مشورت کنید.

   • ممنون از وب سایت خوبتون .
    مادر نازنین منم حدود ۵ سال با بیماری als در گیر بود و متاسفانه ۲۸ مرداد ۹۶ به رحمت خدا رفت .
    بسیار درد آوره که عزیزترین کس آدم ذره ذره جلوی چشماش آب میشه و کاری هم از دست کسی بر نمیاد . حدود ۳ سال هم قرص ریلونورم خورد ولی هیچ فایده ای نداشت . یادمه تیر ماه امسال بردیمش پیش دکتر مغز و اعصابش برای چکاپ مجدد و اون گفت که برای چی آوردینش من کاری از دستم بر نمیاد و دیگه نیارینش .متاسفانه اینم از دکترهای بی انصاف ما که به جای روحیه دادن به بیمار بدتر باعث تضعیف روحیه میشن …

 13. سلام دوستان پدر من که همه زندگی من بود دو سال پیش دچار بیماریalsشد و شنبه 6/9/95فوت کرد ما یه خانواده 5 نفره بودیم که زندگیمونو سر بابامون گذاشتیم بابام زندگی خیلی سالمی از همه لحاظ داشت فقط از خدا میخوام انقدر بهم عمر بده تا دلیل این بیماری رو بفهمم بیماری که باعث شد به معنای واقعی پرپر شدن یکی از عزیزانم رو ببینم بقول مامانم خدایا من این عذاب رو کشیدم هیچ کس این دو سال ما رو نکشه

 14. سلام.نوشته های شماعزیزانوخوندم.مامان منم سه سال تمامه مبتلابه ال اس هستن.ازصمیم قلبم براامامانم وهمه این بیماران ناراحتم .مامان عزیزترازجان منم ازچهل سالگی به این بیماری میتلاشده وسه ساله خودم وخواهروبرادرم جوونیمونوبه پای مادرم گذاشتیم .بزرگترین غم عالم تودلمه انگار.بزرگترین ارزوی من شفای مامان خوشکلمه.مامان من سه ساله ازدست وپاکاملافلجن .نزدیک یک سالم هست مشکل بلع دارن.ازامام حسین شفای همه بیماران ال اس ومیخوام

 15. با سلام برادر من تقریبا دوسال به این بیماری مبتلا شده که از لحاظ حرکتی تقریبا 60درصد تکلم 40وغذاخوردنش 20درصد پیشرفت داشته.پدرم اوضاع مالی مساعدی نداره اون اوایل مریضی هرچی داشت هزینه کرد حتی قرص رلوتک رو تهیه کردیم ولی فایده ای نداشت الانم هم زندگی خود داداشم که 28سالشه ویه دختر 4ساله داره مختل شده هم زندگیه منو خواهرم پدرم دیگه توان سر کار رفتن نداره اندازه 20سال پیرشده مادرم اینقدر که اشک ریخته و دعا کرده داره …نمیدونم چیکارکنم واسه داداشم لطفا با این درصد پیشرفت مریضی راهنماییم کنین چه کارهایی بکنم ممنون …خیلی داغونم امیدوارم حال هیچکس اینجوری نشه

 16. من اطلاعات زیادی درباره ی این بیماری ندارم.
  از صمیم قلب تحسینتون میکنم.شما قهرمان های واقعی زندگی هستید.شما و همه ی بیماران صبور و پر امید ایرانی .
  درود بر شما.
  شما قادر به کنترل اوضاع هستید.پرواز با دو بال سالم هنر نیست با بال شکسته پر کشیدن هنر است.

 17. با عرض سلام من ۳ماه پیش دچار مشکل تنفسی در خواب شدم به طوری که شبها به سختی میخوابیدم و نفسم وسط خواب قطع میشد ولی من اصلا جدیش نگرفته بودم تا اینکه یه ماه بعد شب که اومدم خونه و نشستم نفسم به طور کامل قطع شد و دچار حمله عصبی شدم و بیمارستان رفتم گفتن مشکل قلبی نیس دیازپام تزریق کردند از ان روز تا الان من دچار نفستنگی هستم و دستهام کمی ضعیف شده و در بلع مشکل داشتم ولی الان عادت کردم بهش همچنین از دیروز عضله ران پای چپم گرفته و راهرفتن برایم سخت شده و استرس بسیار شدیدی رو تجربه میکنم الانم میخوام برم دکتر نرولوژیست ببینم چی میشه
  خواندن این سایت بخصوص نامه های اقا امید امروز ۲۷ دی ۹۴ چند بار باعث گریه من شد چون من متوجه درد روحی این بیماران هستم و اینکه اکنون در کنارمان حظور ندارند
  به امید روزی که تمامی بیماری ها حتی سرماخوردگی ریشه کن شود الهی امین

 18. من تا حالا عاشق هیچ دختری تو زندگیم نشده بودم. با خیلیاشون خوش و بش میکردم ولی هیچ کدومو لایق عشق نمیدونستم.

  چن وقت پیش با یه دختری اشنا شدم که الان شده یکی از ارزوهام.
  بعد سربازی مولایم حجت ابن الحسن دومین ارزوم همسری این دختره.

  تو دانشگاه هم کلاسمه. چن وقت پیش متوجه شدم پدرش مبتلا به بیماری ای ال اس بود و فوت کردن…

  درست زمانی که این دختر 3 ماه بعد ازمون کنکور داشت…

  اره زندگی انقدر سخته…

  تازه میفهمم چرا انقدر دوسش دارم

 19. سلام
  پدر من هم بعد از سه سال ای ال اس تشخیص داده شده من خیلی سر درگم هستم چیکار کنک تورا خدا راهنماییم کنین
  و اینکه خدا به همه بیماران کمک کند و مخصوصن سلامتی شمارا از خدا می خوام
  مسعود

 20. خدایااااااا به همه ی خونواده های بیماران اای ال اس قدرت بدنی و روحی بده.

 21. با درود فراوان و سپاس از سایت خوبتان،
  پدر یکی از دوستان بنده مدت کمتر از یک سال است که مبتلا به als شده و پیشرفت بیماری ایشان بحدی زیاد است که در مدت کمتر از 3 ماه کاملا اعضای بدنشان از کار افتاده و لوله برای تغذیه گذاشتند و به دستگاه برای تنفس وصل شده اند و متاسفانه خانواده ایشان بخاطر این مشکل تغریبا در استانه نابودی ایا ممکن هست پیشرفت بیماری را کند کرد؟

  • مدیریت وبسایت

   متاسفانه در حال حاضر امکان معالجه یا کند کردن سرعت پیشرفت بیماری ای.ال.اس. وجود ندارد. با آرزوی استقامت و صبر برای خانواده و خودشان

 22. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من ی رهنمایی میخاسم از شما
  من عموم 1سال ک این بیماری رو داره و خیلی روحیش رو باخته جوری ک اصلا از خونه بیرون نمیاد و خودشو تو خونه حبس کرده …
  ممنون میشم ک ب من و خانوادم کمک کنید ک چیکار کنیم ک روحیش برگرده و افسردگیش برطرف بشه

 23. دوستان پدر من هم همین مشکلو داره دلم برا مادرم میسوزه که اونم داره باهاش میسوزه………داروی b complex b12 حتما هفته ای یک بار استفاده کنید خیلی تاثیر داره.

 24. من که دیگه بریدم…………….

 25. سلام
  یکی از اعضای خانواده ی من که زمانی ستون خونه بود و الان هم زیر سایش زندگی میکنیم۴ ساله مبتلا به این بیماری شده.وقتی مطالبتون رو خوندم متوجه شدم تمام مشخصه ها با مریض ما مشترکه.این مریضی که اغلب توی بدن افراد نهفته است و بر اثر شک به سیستم های عصبی خودش رو نشون میده، شکستن پای مریض ما و عمل جراحی روی پای ایشون باعث شد مریضی آ ال اس خودشو نشون بده.ای مریضی از قسمت پاها وبعد دستها شروع شد و در این چهار سال تا جایی پیش رفت که قدرت تکلم رو از دست دادن،کامل زمین گیر شدن و از طریقه لوله ی متصل به مهده تغذیه میکنند و یکسال از راه دهان هیچی نخوردن،تا الان پرستاری نمونه ی همسرش باعث شده حیات خودش رو ادامه بده اما ای مریضی داره پیشرفت میکنه و تنفس رو براش خیلی خیلی سخت کرده.گفتن این شرایط توی چند جمله شاید راحت باشه اما درکش خیلی سخته.بخصوص برای دخترای۶ و ۷ ساله ی مریض ما که زندگیشون شده نقاشی پدر مریضشون روی ویلچر و دیدن روحیه ی داغون پدر و مادرشون. نگرانی دیگمون همسر ایشونه که متولد ۵۲ هستن اما این چهار سال جسم و روح ایشون رو پیر کرده این خانوم برای جابجایی و بردن دستشویی تنهای ایشون رو روی شونه هاشون میزارن اما الان جسم این خانوم هم خیلی ضعیف شده و به علت کمبود استراحت و خواب و مراقبتهای ۲۴ ساعته از مریض ما رو نگران کرده چون مریضشون به علت حالتهای خفگی در طول شبانه روز ۳ ساعت میخوابن و به کسی نیاز دارن که مرتب آب دهانشون رو که نمیتونن قورت بدن و باعث خفگی میشه رو تخلیه کنن.ازتون راهنمایی میخوام برای این خانواده که این مریضی تمام زندگیشون رو فلج کرده

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   شرایط بسیار سخت و طاقت فرسائی است. بیماران ای.ال.اس در مراحل مختلف رسیدگی های پزشکی ویژه آن مرحله را لازم دارند. همچنین برای جابجائی بیمار حتما باید از وسایل مناسب و تکنیک ها و شیوهای مخصوص استفاده کرد. زمانی می رسد که دیگر عمل بلع برای بیمار غیرممکن می گردد و باید برای تغذیه بیمار شیوه های دیگری به کار گرفت مانند گذاشتن سوند در معده. همچنین عمل تنفس به طور خودکفا دیگر ممکن نخواهد بود و باید در این زمینه نیز با پزشک مشورت شود.
   با آرزوی استقامت برای اطرافیان بیمار و با درود بر همسرشان

 26. بنام خدا باعرض سلام خدمت مدیر محترم سایت باتوجه به تحقیق بنده در طب سنتی سؤالی داشتم جناب مدیر آیا شما تاکنون در مدت پنجاه و چند سال حجامت انجام داده اید راه حلی که برای این بیماران هست اینه که چند مرتبه با رعایت تمام شرایط و جوانب از لحاظ زمان شرایط بدنی اعمال قبل وبعد از حجامتو…نزد یکی از اطبای حاذق طب سنتی حجامت انجام دهید.باتوجه به اینکه حجامت هیچ عارضه ای ندارد و هزینه چندانی ندارد شمایی که برای درمان بیماری به خارج از کشور سفر کرده اید ضرری ندارد شیوه حجامت عسل درمانی بادکش و…. را نیز امتحان کنید. و نتیجه این اقدامات را در سایت منعکس نمایید.به امید شفای تمامی بیماران امت اسلام یا علی(ع).

 27. سلام پدر منم یک سالی میشود که با این بیماری دست و پنجه نرم میکند . دکترش برای او قرص ریلوتک را تجویز کرده است اما متاسفانه در تبریز این دارو ها نایاب هستند ب تهران ن هم رفته یم اما در اونجا هم پیدا نمیشه اگه بگید که کجا میتونیم پیدا کنیم؟

 28. سلام
  مادرم پنجاه سالشه الان سه ماهه متوجه شدیم als داره
  تو رو خدا کمکم کنید هر چی میدونین که باعث بهتر شدنش میشه رو عاجزانه خواهش دارم بگین

 29. سلام.مامان من بیماری ای اس ال داره.به تازگی متوجه شدیم ولی خودش درجریان کامل نیست.در این زمینه کلی مطالعه کردم.اگه خودش متوجه بیماریش بشه کلا روحیه شو از دست میده.به نظرتون لازمه که بایک روانشناس یا روان پزشک مشاوره داشته باشه

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   اگر چنین امکانی دارید، کمک یک متخصص می تواند مفید باشد. موفق باشید

 30. سلام
  مدتیه که دیگه دارم دیوانه میشم
  حدود شش ماهه که عضلاتم خصوصا در قسمت بازو دچار پرش و جدیدا دچار نبض شده گاها در انگشتهام کمی بی حسی پیش میاد و عضلاتم کمی درد میکنه من سی و دو سال سن دارم و داییم به علت ای ال اس فوت کرده جرات ازمایش دادن ندارم و ترس از این بیماری مثل خوره داره روحمو میخوره
  به نظرتون با این علایم ممکنه به این بیماری دچار شده باشم یا نه
  خواهشا جواب بدید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   ای.ال.اس یک بیماری نادری است. با توجه به فوت یکی از نزدیکان تان در اثر این بیماری، اینکه چنین احساسی دارید و از اینکه مبتلا به این بیماری باشید تا حدودی طبیعی و قابل درک است. اگر خیلی نگران هستید به یک پزشک خوب مراجعه کنید. در غیر اینصورت ذهن و فکرتان را سعی کنید به جای ای.ال.اس به زندگی و زیبائی های آن متمرکز کنید و از آنها لذت ببرید. پایدار باشید

 31. سلام.برای همه بیماران از خداوند متعال سلامتی و عافیت کامل می خوام. همسر من 7-8 ماهیه که تشخیص ای ال اس براش گذاشته شده و مشکل فعلا فقط در دست هاست. هدف من از نوشتن این موضوع اینه که بگم همه میدونن که این بیماری علاج پزشکی نداره پس بهتره از طب سنتی استفاده بشه چرا که حداقل مثل ریلوتک عوارض جنبی نداره و خرجش هم کمتره و بر اساس تجربه شخصی من که در مورد چند نفر که مبتلا به بیماری های مشابه مثل ام اس بوده اند بخوبی جواب داده. زعفران معجزه ایه که خودش مثل یک داروخانه طبیعیه و در درمان بسیاری از بیماریهاآزمایش علمی شده.زعفران دم شده که در آن دارچین و زنجبیل و عسل حل شده در اغلب بیماری های عصبی عضلانی تاثیر خارق العاده داره. ترکیب سیاهدانه و عسل به عنوان صبحانه در افزایش انرژی مبتلایان بسیار مؤثره. سیاهدانه از توصیه های ائمه نیز هست. جوشاندن عناب با 100 گرم آویشن و له و سپس صاف کردن آن و نوشیدن روزانه نصف استکان توصیه شده است. پودر بادام+انجیر نیز جزو توصیه هاست. من اصلا مدعی نیستم که ایها در مان است ولی در کند کردن روند و کمک به زندگی پر انرژی تر حداقل مؤثر است. توکل به خدا و توسل به انبیا و ائمه و داشتن و تامین روحیه بالا البته از عوامل بسیار مؤثر خواهد بود. التماس دعای فراوان برای همه بیماران و همسر من.

 32. سلام مادر من ۳ساله دارای ضعف حرکتی در پاها شده تازه فهمیدن ک ای ال اس داره اما مادر من درد زیادی داره بنظر شما ممکن ای ال اس نداشته باشه

  • اگر تست EMG گرفته باشند و پروبها رو روی زبون مادرتون گزاشته باشند احتمال اینکه تشخیصشون اشتباه باشه خیلی کمه….ولی این بیماری درد نداره

 33. ای ال اس کی کشف شد؟

 34. سلام اگر شروع بیماری قسمت حرکتی باشد مثل پیچ خوردن مکرر و مزمن پا بنده آماده کمک با گیاهان دارویی هستم . پرداخت وجه جوانمردانه میباشد . ایمیلم را برای مدیر سایت نوشته ام . اگر صلاح دانستند صاحب اختیار هستند بنویسند

 35. سلام دوستان
  مادر من حدود دو سال درگیر این بیماری بود. اول از پاهاش شروع شد( و بعد در کمال تعجب متوقف شد) و فقط ضعف عمومی شدید داشت، بعد به تدریج تنفسش رو دچار مشکل کرد (و تکلم و تناول رو) و دو ماه آخر خیلی سریع تنفس رو درگیر کرد و در نهایت 11 روز در ICU بود و…
  هدفم از نوشتن این متن اینه که تجربه خودم(به عنوان خانواده بیمار) در اختیار عزیزانی که این نوشته رو مطالعه میکنند قرار بدم ، شاید این برای خیلی از شما با توجه به وقت محدودی که با عزیزتون دارید مفید باشه:
  1- حالا که دارم سیر این بیماری رو مرور میکنم میبینم دکترها هیچ کاری غیر از تشخیص بیماری نتونستن انجام بدن، یعنی علم پزشکی ناتوانه…لطفا پدر، مادر خودتون رو با اون وضعی که دارند زیاد پیش این دکتر و اون دکتر نبرید. بزرگترین ضربه روحی رو مادرم از دکترهایی خورد که خیلی راحت بهش گفتن بیماریت درمان نداره، سیر پیشرفتش رو شرح دادند و با روحیه کاملا درهم شکسته فرستادنش خونه ، همشون هم دکترهای معروفی بودند ولی متاسفانه ….من وظیفه دارم اسم یکیشون رو بگم، نه بخاطر اینکه انتقام بگیرم،با این نیت که شما بیمارتون روپیش اون نبرید و شرایط سخت مادر من براتون تکرار نشه: دکتر نورالهی، لازم به ذکره که ایشون در تشخیص بیماری بسیار خوب عمل کرد و طبق شنیده ها توکار خودش استاده ولی خیلی راحت سیر تا پیاز بیماری رو برای بیمار شرح میده و خلاص.
  2- من در نهایت مادرم رو برای سلول درمانی(سلولهای بنیادی) بردم مرکز پژوهش رویان، دکترمسئول اون بخش -که اسم نمیبرم- به ما گفتند که سلول درمانی تا حالا برای این بیماری تاثیر نداشته، بعد هم ما یک روش جدیدی رو شروع کردیم ولی نمیتونیم مادر شما رو توی طرح تحیقاتیمون قبول کنیم چون باید مطمئن باشیم بیمار یکسال و نیم دووم میاره و بیماری مادر شما خیلی پیشرفته است. صحبتهاشون خیلی متین بود ولی اشکالش این بود که مادرم (که تمام حواسش خوب کار میکرد) هم اونجا حضور داشت و تمام افاضات ایشون رو شنید…بعد از اون مادرم دیگه لبخند نزد و کلا سه هفته طول کشید تا وضعیتش از مشکل جزیی تنفسی به نیاز به کپسول اکسیژن ، دستگاه ونتیلیتور و فوت ایشون برسه.
  منظورم اینه که زیاد پیشش از معجزه سلول درمانی صحبت نکنید (امیدوارش نکنید) چون تا الان که خبری نبوده و بیمارتون رو به هیچ عنوان برای ویزیت به این مرکز نبرید، منظورم اینه که خودتون برید و فرم پرسشنامه مسخره این مرکز رو پر کنید ولی بیمار رو با خودتون نبرید چون ممکنه تجربه بالا رو داشته باشید.
  الان که دارم فکر میکنم مطمئنم اگر مرحومه مادرم دوباره زنده بشه هیچوقت راضی نمیشم موش آزمایشگاهی این روشهای غیر قطعی بکنمش
  3- در مورد قرص ریلوتک، ما توانش رو داشتیم و میتونستیم تهیه کنیم ولی فکر نمیکنم اثری تو روند بیماری داشت، من آزمایش علمی نکردم و در ضمن پزشک نیستم ولی اینو به عنوان مشاهده یه آدم نسبتا باهوش از من قبول کنید.
  منظورم اینه که اگر شرایط مالیتون اجازه نمیداد یا تحت فشار بودید زیاد غصه این موضوع رو نخورید عزیزان من، این قرص بی اثره، در عوض میتونید دستگاههای توانبخشی در منزل تهیه کنید(کاری که ما کردیم) و یه متخصص برای کار کردن با بیمارتون بیارید، بهش روحیه بدین، دور برش باشید و با هم بگید و بخندید تا از فکر و خیال در بیاد، مثلا من حتی با اینکه مادرم نمیتونست غذا بخوره بهش خیلی عادی میگفتم مادر غذا میخوری؟ و…. باور کنید اینجور چیزا خیلی بیشتر از ریلوتک بهش قدرت مقاومت میده. لازمش اینه که خودتون هم این واقعیت رو که زمان محدودی با عزیزتون دارید رو قبول کنید، میدونم خیلی سخته و خود من نتونستم این کار رو کنم، ولی اگر الان تجربه مشابهی داشته باشم باور کنید به این صورت عمل میکنم چون حداقل بیمار شادی بیشتری رو تجربه میکنه…اضطراب هیچ کاری برای شما و بیمار نمیکنه…
  4- بحث حاشیه های بیماری از خودش بیشتر به خانواده بیمار فشار میاره ، فامیل و آشناها و…پیشنهاد هایی که از روی دلسوزی ولی بی اطلاعی میدن، مثل اصراری که دارند که بیمار رو ببرین بیمارستان بستری کنید که خوب بشه و…، یا تذکراتی که به بچه ها میدند که باید این کار رو بکنید و چرا اهمال میکنید و..اینو بهتون گفتم که فکر نکنید فقط در مورد خودتون این مشکلات هست،ظاهرا همه جا همینه، فقط صبور باشید……..
  5- اگر هنوز شک دارید که بیمارتون این بیماری رو داره چند تا دکتر رومعرفی میکنم که علاوه بر تشخیص عالی، خیلی هم هوشمندانه روحیه بیمار رو مدیریت میکنند: خانوم دکتر عباسیون، خانم دکتر هما صادقی و به خصوص آقای دکتر صوفی(مطبش تو امیر آباده)، ممکنه این قسمت جنبه تبلیغی پیدا کنه و مدیرای سایت اجازه ندن پخش بشه ، ولی من وظیفه دارم که بگم و خواهشم اینه که اگر صلاح ندونستند این قسمت رو پاک کنند و بقیه رو منتشر کنند.
  در نهایت، امروز پنج روز از فوت مادرم گذشته…..من بسیار برای خودم متاسفم و برای فقدان ایشون داغدارم ولی خوشحالم که زیاد زجر نکشید، و میدونم که خودش هم در نهایت به آرامش رسید.عزیزان…خدا به شما و بیمار سخت گرفته، خودتون به خودتون سخت نگیرید و سعی کنید این فرصت محدویدی رو که دارید با بیمار زندگی کنید .
  امیدوارم داروی این بیماری کشف بشه و عزیزان شما بتونن زندگی کنند.

 36. سلام به امید شفای تمام بیماری ها!
  پدرم 4سال هست که مبتلا یه بیماری als هست.اول از پاهاش شروع شده بعد دست بعد بلع و در نهایت تنفس .خیلس سخت است عزیزتان جلوی جشمانتان پرپر شود در حالی که از شما کاری ساخته نیست.جیزی که پدرم را به شدت اذیت میکند مشکل نرسیدن مواد مغذی وهیدروپان به بدنش هست.آیا راهکاری دارید پیشنهاد کنید؟سپاس

 37. با سلام و خسته نباشید مدت 11 سال بعد از سزارین به سرگیجه ی شدیدی گرفتار شدم.مشکلم بیشتر از ناحیه ی پیشانی ودرد و سرگیجه ی شدید شروع می شود و گاهی تا 10 روز هم ادامه میابدو تعادل بدنم به میخوردو لرزش در بدن دارم سه سال پیش ام ار ای انجام دادم و مشکلی نبود به نظر شما لازم میدانید یک بار دیگر ام ار ای انجا دهم؟در ضمن بیماری فشار خون نیز دارم . اگر میشه راهنمایی کنید با تشکر

 38. آقا امید واقعا روحیه شما به آدم انرژی مضاعف میده شما روحیاتتون خیلی شبیه بابامه من الان کلی از مطالبتون رو خوندم حتی علایق سینمایتون کاش میتونستم شما رو از نزدیک ببینم

  • دوست من متاسفانه امید عزیز چند سالی است که از میان دوستدارانشان به سوی خداوند منان پرواز کرده اند. درست مثل دوست من که پارسال 21 بهمن 92 بخاطر این بیماری فوت کردند.

 39. سلام ,من خیلی غمگینم,من وابستگی خیلی شدیدی به بابام دارم ,متاسفانه از شش ماه پیش با علایمی نظیر سنگینی زبان و دست چپ نزد دکتر رفتیم دو هفته قبل دکتر با انجام نوار عضله تشخیصALS داده پدرم اطلاعات پزشکی زیادی داره و تقریبا حدس میزنه بیماریش چیه ولی پزشکش گفته به او نگید , میدونم بخاطر ما خودش رو خوب نشون میده امروز تلفنی باهاش صحبت کردم بلعش هم دچار مشکل شده ولی عزیزم میگفت بابا با خورون قرصا بهتر شدم , داریم داغون میشم ولی تصمیم داریم هر کاری واسش بکنیم متاسفانه 30 ساله بیماری دیابت داره و 20 سال پیش چهار رگ قلب پیوند زده الان از 4 تا رگ دوتا گرفته و اوضاع قلب مهربونشم خوب نیست و65 سال داره با تمام وجودم میخوام کنارش باشم و عشقم رو نثارش کنم .الان کو کیو تن و ویتامین ایی و قرص ریلوتک میخوره ایکاش این دارو پیش گیرنده بود .با دیدن شما و روحیه عالیتون امیدوارتر شدم به شما وخانواده تون احسنت میگم وبراتون آرزوی بهترین ها رو دارم

 40. ممنون از راهنمايي ارزنده شما

 41. با سلام و آرزوي تندرستي براي مديريت محترم سايت
  برادر من 4 سال است كه متاسفانه با اين بيماري دردناك درگير است و تقريبا تحرك دستها و 80 درصد پاها و تكلم را از دست داده است مدتي است كه برخي اوقات در روز از دهانش بزاق زياد و غليظ همراه با كف خارج مي شود اگر علاجي دارد لطفا راهنمايي فرماييد
  با تشكر

  • مدیریت وبسایت

   دوست با سلام
   ترشح بزاق دهان در بیماران ای.ال.اس که ناشی از شل شدن عضله های دهان و گلو میباشد، از جمله عوارضی است که متاسفانه این بیماران از آن رنج میبرند. در این رابطه با پزشک او صحبت کنید. تا آنجائی که ما اطلاع داریم داروی ویژه ای برای رفع این مشکل وجود ندارد. اگر ایشان هنوز بطور طبیعی تغذیه میشوند، یکسری مواد غذائی باعث ازدیاد بزاق دهان و تعدادی نیز اندکی در متعادل شدن آن موثر هستند. مهم ترین توصیه ما رعایت بهداشت دهان ایشان است. که تا آنجا که امکان دارد به شسشوی دهان و دندانهای وی ادامه داده شود. همچنین همواره باید یک حوله یا دستمال تمیز برای پاک کردن آب دهان استفاده کنید. با آرزوی استقامت برایتان. پایدار باشید.

 42. عظيمه از بوشهر

  باعرض سلام

  خواهر من يك سال است كه به اين بيماري گرفتار شده اول از پاهايش شروع شدطوي مدت نه ماه كامل فلج شدهم از ناحيه دست هم پاالان مشكل تنفسي پيدا كرده بيمارستان بستري است همين كه خواستيم بياريمش خونه تو كما رفت يه دو روزي هست يه كم هوشياريش برگشته ولي تو اي سي يو بستري هست.
  دليل اين همه پيشرفت سريع مريضي خواهر من چيست؟

 43. باسلام به همه دوستان و آقا امید وهمسرشون

  عموی من هم نزدیک به یکساله که مبتلا به ای ال اس شده.ابتدا با کم حرفی و سکوت شروع شد و قدرت تکلمش رو به تدریج از دست داد.طوری که الان به سختی حرفاش رو متوجه میشیم و گاهی باید بنویسه تا منظورش رو برسونه.تا الان مشکل جسمی نداشته و ورزش میکنه.فقط عضله زبانش ضعیف شده.اما متاسفانه دکترش اون رو ناامید کرده و گفته درمان نمیشی تا تمام بدنت فلج شه و بعد هم….!
  تکلم عموم گاهی بهتر میشه و گاهی شدید.به نظرتون چی میتونه به تکلمش کمک کنه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
  به امید پیدا شدن درمان قطعی برای بیماران عزیز

 44. رضا - تبريز

  با سپاس از مديريت محترم سايت و آرزوي شفاي عاجل يراي تمامي بيمارا ن صعب لاعلاج:
  برادر بنده نيز به اين بيماري دچار شده اند و اكنون سه سال است كه باعوارض آن درگير هستيم. خواهشمندم آخرين يافته هاي علمي را در اين مورد به آدرس بنده نيز ارسال فرماييد .در ضمن دو سال پيش فردي بنام دكتر شهرياروزيري تبار مدعي درمان اين بيماري بود آيا ادعاهاي ايشان صحت داشت؟ با سپاس

  • مدیریت وبسایت

   با سلام و تشکر،
   مطالب جدید در وبسایت درج می گرددند. در مورد سوال دومتان، نخیر ادعای این فرد در مورد درمان این بیماری به هیچوجه صحت ندارد.
   موفق باشید

 45. سلام دوستان عزیز
  من 30 سالم هست و حدود 6 سال هست که طبق نظر دکترها بیماری میو باتی دارم و در این مدت فقط بای چبم دارد کم کم ضعیف و کم تحرک میشودولی 29 مرداد نوبت دکتر نفیسی را دارم برای تشخیص صحیح بیماریم از شماها میخاهم برای دعا کنید که بیماریم قابل درمان باشد.

 46. شهرزاد شفیعی

  سلام آقا امید خوش بحالتون که اینقدر با درایت و منطق با این بیماری رو به رو شدید من بعد از 2 سال که مادربزرگم این بیماری را گرفتن درکش برای من خیلی سخت است شما گفتید بیماری بدون درد پس چرا مادربزرگ من همیشه بدنش درد می کند؟؟؟ من مهندس کامپیوتر هستم اگر در کار طراحی سایت کمک نیاز داشتید من کمک می کنم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   خود این بیماری درد ندارد، اما در اثر عدم تحرک و ناتوانی ماهیچه ها، بیمار از جمله از بدن درد رنج می برد. امید نیز بخصوص در اواخر بشدت از این بابت رنج می برد. ممنون از ابراز آمادگی تان برای کمک. یادداشت شد تا در صورت نیاز حتما با شما تماس بگیریم. موفق باشید.

 47. سلام آقا امید از کار بسیارخوبتون ممنمونم من 26 سالمه حدود 8ماه پیش با علایم ضعف عصلانی به دکتر مراجعه کردم با گرفتن نوار عضله تشخیص موتورنورون (sma) دادند البته بیشتر پای چپم مشکل داره من حدود 3سال پیش به علت لنفوم هوچکین پیوند مغز استخوان انجام دادم .تورو خدا در مورد این بیماری هم اگر اطلاعات یا راهنمایی هایی دارید منو راهنمایی کنید تازه از بیماری سرطان نجات پیدا کرده بودم توان مقابله با این بیماری رو ندارم. تورو خدا برام دعا کنین.

  • سلام آقا کاوه…. منم پیوند نغز استخوان شدم برا هوچکین. … مادرمم ای ال اس داره…. چراااااا؟؟؟؟؟یعنی ژنمون اینقد ضعیفه …

 48. موسي عظيمي

  با سلاام من 63 ساله ام در خر داد91 در حال دويدن زمين خوردم و استخوان هموروس بازويم شكست .سه ماه بعد احساس عدم تعدل جزئي در راه رفتنم داشتم به پزشك نوزولو‍ژ مراجعه كردم و mriمغز انجام شد كه سالم بود اما بشكل پيشرونده احساس عدم تهادل در راه رفتن را داشتم براي mriستون فقرات كمريو گردني و سينه اي انجام شد و به اظهار پزشك جراح ستون فقرات در صورت عمل جراخس فقط 20% اميد بهبود را اعلام كرد .توصسه به فيزيو تراپي شد و بيش از 30جلسه هيچ تغييري پيدا نشد در سال 92 با مراجعه به پزشك نورولوژيست در تهران و بعد از emg گفتند بيماري “موتور نرون ” مطرح است و با تكرار emg اعلام اي ال اس را نمودند .در حال حاضر مئ فقط در راه رفتن و قدري عدم تعادل مشكل دارم خوب غذا ميخورم ،استخر ميروم ، نسبتاٌ فعاليت كاري دارم و در حال كار و نشستن تقريباٌ مشكلي ندارم .از قرص Rilutek روزي 2 عدد استفاده ميكنم .البته جراحي قلب باز در سال 89 انجام دادم و داروهاي قلبي و نيز آسپيرين مصرف ميكنم .براساس مطالعه هاي بسيارو جستجو در سايت هاي مختلف پي به عواقب آن بردم .با اين وضعيت آيا منتظر وخامت باشم يا اميد وار باشم
  با سلامي دوباره
  باتوجه به فكري كه مرا مشغول كرده من با تشخيص پزشكان دچار بيماري اي ال اس هستم .باتوجه به مشكلاتي كه از سيستم عصبي براي تحليل عضلات بوجود مي آيد آيا مصرف موادو داروهائي كه ورزشكاران براي سفتي عضلاتشان مصرف ميكنند آيا مصرف اين داروها براي تقويت عضلات بيماران اي ال اس نميتواند موثر باشد ؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، هرگز و هرگز امیدتان را در هر شرایطی از دست ندهید. موفق باشید

 49. با سلام خدمت یکایک شما متاسفانه من امروزفهمیدم پدرم ای ال اس داره خیلی ناراحت شدم به خدا اگه راه حلی پیدا شد حتما تو سایت بزارید خیلی ممنون

 50. اي ايرانيان مسلمان از بيماران اي ال اس حمايت كنيد چه از نظر روحي و چه از نظر مالي نيازمند شماهستند
  بسياري از مردمان ايراني دارند به اين درد دچار ميشندو خودشون هم خبر ندارند پس كمكشون كنيد

 51. سلام.مریض ما بعد از گذشت تقریبا1 سال توانایی حرکت دادن پاهای خود را از دست داده و دستهای خود را نیز به سختی تکان میدهد.و گاهی نمیتواند تنفس کند آیاباید از کپسول استفاده کند؟به نظر شما سرعت بالای بیماری او به چه دلیل است؟ با تشکر

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   برای تعیین اینکه آیا ایشان باید از دستگاه تنفس استفاده کنند، نظر یک پزشک متخصص لازم است. سرعت بیماری در بیماران ای.ال.اس متفاوت است و دلیل آن متاسفانه هنوز دقیق مشخص نیست.
   پایدار باشید

 52. من یک مدیر هستم با سابقه 36 سال کار اجرائی و مدیریتی دربخش صنعت نساجی ….از سال 85 از پای راست وچپ شروع شد ولی سرعت بیماری از همان ابتدا با خوردن ریلوتک کمتر شد …برای درمان هزینه زیادی در ایران وخارج از کشور از جمله امریکا .استرالیا .چین .روسیه .ترکیه و….نمودم .اما الان بعداز گذشت 6 سال در شرائطی هستم که 90 درصد از فیزیک بدنم به جز تکلم و بلع وتنفس و تا حدودی توان دستانم سخت درگیر این بیماری است..فقط تنها امیدم به لطف خدا و پیدا شدن دارو برای این بیماران است و. بس…در صورت تمایل با ایمیل بنده تماس حاصل فرمائید.با ارزوی سلامتی برای همه بیماران ..خدا نگهدار….

 53. خدا هیچ کسی را به بیماری درگیر نکند از ایران تهران

 54. مادرمن این بیماری دارد چه باید کرد

 55. باسلام به همه بیماران آال اس .من مادرم 5 سال هست گرفتار این بیماری شده است. باآرزوی شفای همه بیماران از افغانستان

 56. با سلام پدر من تقريبا دو سال است كه مبتلا به بيماري اي ال اس شده البته از كشيدن چهار دندان همزمان شروع شد اول از سنگيني زبانش شروع شد تا بتدريج كاملا تكلمش را از دست داده مشكل تنفسي،وبلعيدن داره وضعيت پدر خيلي سخت شده ولي ما اميدمان را از رحمت الهي از دست نداديم ولي پدرم خيلي روحيشو را متاسفانه باخته .وتقريبا وزن ايشون پنجاه كيلو آمده پايين .حال او را راضي كرديم كه عمل سوند از طريق شكم انجام دهد.پدر قرص رلوتيك هم مصرف مكنند .واقعا خيلي سخت است كه پژ مرده شدن عزيزترين كستو جلوي چشمت ببيني.مشكل تنفسي دارند ايشان سيگار هم متاسفانه ميكشن .البته دو بار در ايران سلولهاي بنيادي تزريق كرديم كه پدر از داوطلبان اول بودند ولي متاسفانه نتيجه اي نگرفتيم حال من پدرو اوردم پيش خودم . من در دبي زندگي ميكنم .من قصد دارم بند ناف بچه خودم را كه تا هفته ديگه به دنيا خواهد آمد ذخيره كنم انشالله نتيجه اي داشته باشه اميدوارم .خواهش ميكنم اگر اطلاعاتي در باره مراكز ،كلينيك ويا بيمارستاني درباره اين نوع بيماري در دبي داريد برايم ايميل كنيد ممنون ميشم.با آرزوي شفا از درگاه خداوند منان براي تمام بيماران اللخصوص صعب العلاج(اي ال اس) امين.سرور مجد دبي

 57. salam mamanam 40 saleshe sale avval az paye chapesh shoro shod pahash dastash takalomesh va kolan badanesh zaif shode zud khaste mishe roz berozam marizish dare pishraft mikone varzesh fiziyotorapi ham biasar bude pishe kheyli az doktora raftim amma hamashon migan k nemitunim bimarisho tashkhis bedim torokhoda komakam konid

 58. خواهر زاده ام پسر سی ساله بود که مبتلا به این بیماری شده نزدیک به دوسال است تمام خانواده در خدمت او هستند چه درد ناک است هیچ حمایتی از لحاظ بیمه نمی شوند امکانات هم بسیار کم است چه مظلوم هستند این بیماران جلوی چشمت جوانت پرپر میشود به امید راه علاجی برای این بیماری

 59. سلام
  مادرم رو بردیم دکتر قره گزلی.همونکه تو برنامه دکتر سلام میاد.بهش آمپول (آی وی آی جی)داده.آیا این آمپول در کاهش ضعف عضلانی وافزایش توان عمومی بدن موثره؟من شنیدم برای ام اس استفاده میشه.آیا در آ ال اس هم تاثیر داره؟باآرزوی شفای تمام بیماران.ممنون

 60. سلام من مهناز اولی هستم، که پدرم مبتلاست مهناز دومی از من جداست

 61. مهناز عزیز سلام
  مادر شما نیاز به روحیه دادن شما دارد. سعی کن یک راهی برای ارتباط برقرار کردن او پیدا کنی مثل:نوشتن بر روی کاغذ یا استفاده از حروف الفبایی و …

 62. سلام.مادر من نزديك2 سال است كه دچار بيماري ال اس است.غذا به هيچ وجه نمي تواند بخورد.چگونه مي توانيم به او خوراكيهاي مقوي بدهيم؟شنيده ام كه زعفران براي درمان بيماري خوب است.آيا واقعا چنين است؟چرا علم پزشكي كه ادعاي پيشرف دارد هيچ درماني را براي اين بيماري پيدا نكرده است؟

 63. مهناز جان سلام
  هم مادرتون مبتلا هستن هم پدرتون؟

 64. سلام مادر من هم گرفتار این بیماری شده بدنش خیلی سست و ضعیف شده خیلی برام سخته مادرم نمیتونه حرف بزنه و وقتی ما متوجه حرفاش نمیشیم گریه میکنه و من تحمل دیدن این صحنه رو ندارم
  دوس دارم از لحاظ روحی بهش کمک کنم اما نمی دونم که باید چه کاری انجام بدم لطفا من را راهنمایی کنید.در کشور ما اصلا ازاین بیماران حمایت نمیکننداز لحاظ مالی و روحی و…
  ممنون

 65. سلام بابای منم دو سال به این بیماری مبتلاست البته یک سالی میشه تشخیص دادن ،اول تکلمش آسیب دید بعد دست راست و الان کم کم به پا چپ و تناولش هم میرسه،من که خیلی امیدوارم که درمانی براشون پیدا بشه ،امشب شب آرزوهاست دعاکنید که بابای من تا سال بعد حالش از این که هست بدتر نشه و بتونه سال بد به مکه بره
  میخواستم بپرسم ببینم آیا زالو درمانی و حجامت میتونه پیشرفت بیماری را به تعویق بندازه؟؟؟؟

 66. سلام فراز عزیزم
  ممنون از راهنمایی هات.مایه دلگرمی بود.باشه اما فعلا تصمیم گرفتم به این دکتر طب اسلامی سنتی اطمینان کنم.احساس میکنم وامیدوارم بتونه حداقل جلوی پیشرفت بیماری بگیره.من مرد شرایط سختم وتمام زندگی من پراز لحظه های سخت بوده.امیدم به خداست.بازم ممنون از راهنماییت

 67. احمد عزیز راه درستی را در پیش گرفته ای و یادت باشد همیشه امیدت را از دست ندهی چون با امیدواری هر مشکلی حل شدنی است . ضمنا به شما توصیه می کنم برای جلوگیری از پیشرفت بیماری از قرص ریلوتک برای مادر استفاده کنید. البته با تجویز پزشک چون شنیده ام مشابه ایرانی این قرص هم وارد بازار شده است پس می توانید از آن استفاده کنید.

 68. سلام فراز جان
  دکترها بیماری مادرم را ای ال اس تشخیص دادند.ظاهرا مقدار سرعت پیشرفت بیماری کم است اما بیماری در سمت چپ بدن شروع شده.بااینکه دکتر به پدرم گفته پی ال اس اما در آزمایش عصب عضله عبارت upeer&lower limbدیده میشود.اصلا دارویی نداده وگفته ببرید وباهاش مدارا کنید تا تمام کند.اما من ناامید نمیشوم.میخواهم طب سنتی را امتحان کنم.یه چیزی بهم میگه مادرم خوب میشه.من امیدوارم.نتایج را با تو در میان میذارم.لطفا از راهنماییات محرومم نکن.ممنون

 69. احمد جان
  باید حتما در این مورد با پزشک متخصص مشورت کنید و یا حتی مادرت را برای آزمایشات بیشتر به یک بیمارستان خوب ببرید. چون از کار افتادن چند عضو به طور همزمان در یک طرف از بدن کمی با علائم این بیماری مغایرت دارد. ولی به هر صورت در ای ال اس هم علائم ممکن است به طور تدریجی از یک سمت بدن هم شروع شود.
  با توجه به اینکه من پزشک نیستم بهتر است بیشتر از این اظهار نظر نکنم.

 70. سلام فراز جان
  در کمال تعجب ما سمت چپ بدن مادرم داره از کار میفته.پا دست وچشم.آیا بیماری از یک سمت هم شروع میشه؟درضمن اگه محبت کنی وشماره تماست رو بهم بدی تا با تو مشورت کنم ممنون میشم

 71. سلام احمد عزیز
  من چون پزشک نیستم نمی توانم در مورد طب سنتی یا زنبور درمانی نظری بدم ولی طبق نظر مقالات علمی در مورد بیماری ای ال اس تاکنون این درمان ها تایید نشده است.
  ولی در مورد نوار های عصب و عضله باید به من بگی که چه دکتری آن ها را برای مادرت انجام داده؟
  چون طبق گفته شما درگیری موتور نورون های پایینی را نشان می دهد که همان پا ها و اندام های تحتانی است. ورم پای مریض هم به علت کم حرکتی پای مریض است که با فیزیوتراپی ورم پا کمی بهبود می یابد.

  • مدیریت وبسایت

   در پاسخ به دوست عزیزمان احمد در مورد ورم پای مادرش:
   ضمن تشکر از فراز عزیز برای راهنمائی های مفیدش!
   در ادامه فقط میخواستم اضافه کنم که ورم پا، یا دست در بیماران ای.ال.اس، همانطور که فراز گفت در اثر کم تحرکی آن عضو است و لازمست آن را بسیار جدی گرفته و با آن مقابله شود. چون در غیر اینصورت عواقبی مانند زخم شدن عضو (در مورد مادر شما پایش) میشود که با توجه به اختلال در جریان خون (باز به علت کم تحرکی) به راحتی قابل ترمیم نخواهد بود. برای جلوگیری از ورم پا در هلند جوراب های مخصوصی به بیمار توصیه میشود که کشدار هستند با سایزهای مختلف. تقریبا می توانید آن را با جوراب مخصوص واریس مقایسه کنید. این جورابها کمک خیلی خوبی هستند. ضمن اینکه استفاده آن راحت است و اگر بدرستی استفاده شود، بیش از فیزیوتراپ کمک خواهد کرد. نام این جوراب Tubigrip است.
   باز تاکید اینکه ورم کردن پا را کاملا جدی بگیرید و حتی اگر لازمست در این رابطه با دکتر توانبخشی نیز مشورت کنید.
   موفق باشید

  • سلام احمد عزيز مادر من هم به اين بيماري دچار شده تازه يك ماهه دكترا تشخيص دادند ولي پيشرفتش زياده ظرف دو ماه كلا دستانش بي حركت شده. واقعا از نظر روحي حالم خيلي بده تمام برنامه هاي زندگيم عوض شده نميدونم چكار كنم و در ايران متاسفانه دكترها بجاي اينكه ادم رو اميدوار كنند كاملا برعكس عمل ميكنند. فعلا اونقدر گيج هستم كه نميدونم بايد چكار كنم و از كجا شروع كنم

 72. سلام
  فراز جان نظرت در مورد طب سنتی یا زنبور درمانی چیه؟یه دکتر تو لاهیجان متخصص طب سنتی به من گفت میشه بادرمان گیاهی کاری براش کرد ولی خیلی سخته.راستی مادرم 5تا نوار عصب عضله گرفت وتو نوار آخری اولین کلمه لاور موتور وبقیه موتورها بود.در ضمن آیا پای مریض ورم میکنه؟پای مادرم به شدت ورم کرده

 73. احمد جان در این بیماری معمولا چشمها آسیب نمی بینند و دید چشم ها ربطی به ای ال اس ندارد.
  من این دکتر ها یی که نام بردی را نمی شناسم ولی به طور حتم نظرشان مورد ارزیابی هست ولی باز هم پیشنهاد من دکتر های متخصص در امر بیماری های نورولوژی است مثل دکتر شهریار نفیسی و دکتر سیکارودی و یا دکتر سلطان زاده و یا حتی دکتر مفخم در مورد نوار عصب و عضله که می تواند حداقل این بیماری را تایید کند.

 74. سلام فراز جان
  آقا یک دنیا ممنون بابت راهنماییات.شرمندم میکنی بخدا.خیلی آقایی.داریم میبریمش پیش دکتر عباسیون واگه شد دکتر طباطبایی.به نظر شما اینا چه جور دکترایی هستن؟درضمن پاهای مادر من عظلاتش کاملاشل شده.دیدش به مقدار خیلی کم ضعیف شده.اگه خدای نکرده ایناهم گفتن ای ال اس اونوقت میبرمش شریعتی.تورو خدا جواب سوالات منو بدید.بازم ممنون

 75. سلام فراز جان
  شرمنده دیر جواب میدم
  تا حالا یه دکتر گفته البته با آزمایشات کامل. استناد اصلی اونا به نوار عصب عضله بود. تمام علائم به این بیماری میخوره اما مادرم هنوز پای چپش یکم کار میکنه وبا فیزیوتراپی یه کم بهتر میشه.قراره از پاش تیکه برداری کنن.البته یه بیمارستان دیگه.دکتری که این تشخیص رو داده میگه جای دیگه نبریدش اما ما قراره واسه تیکه برداری یا آزمایشات کامل تر ببریمش 501ارتش یا شریعتی.پای چپش ومفصلش ورم کرده.جایی خوندم که با طب اهل بیت میشه یه کاری براش کرد.البته به سختی.بهش غذاهای گرم میدیم.دیگه واقعا نمیدونم باید چیکار کنم.بدنش به شدت ضعیف شده.چه کنم فراز جان؟

  • سلام احمد عزیز

   اگه برای آزمایشات تکمیلی می خواهید مادر را به بیمارستان ببرید
   ببریدش بیمارستان شریعتی چون بخش نورولوژی آنجا سالهاست که به سرپرستی پروفسور سلطان زاده و دکتر شهریار نفیسی در مورد بیماری ای ال اس تحقیق می کند.
   و در مورد تشخیص هم می توان به تشخیص دکتر نفیسی اطمینان کرد چون او استاد الکترومیوگرافی و نوار عصب و عضله است و رییس بخش عصب و عضله بیمارستان شریعتی میباشد.

   • سلام من مادر نگین هستم دختری که در سن 13 سالگی دچار بیماری ای ال اس شد ودر سن پانزده سالگی از دست رفت این بیماری در فامیل ما ژنتیک است من مادرم و دو خوارم ودختر خواهر و خیلی از بستگانم را از این طریق از دست دادم پیش دکتر نفیسی هم دخترم را بردم ولی ایشان گفتند که هنوز راه علاجی برای این بیماری پیدا نشده من یک مادری بودم که با صبر زیاد از مادرم و دخترم و دو خواهر پرستاری میکردم در برابر این بیماران باید با صبر و تحمل و روحیه خوب ازشان پرستاری کرد و به آنها روحیه داد

 76. احمد جان برای کمک به شما دوباره از شما می پرسم:
  1.آیا آزمایش یا تست پزشکی خاصی تایید کننده ای ال اس مادر شما است؟
  2.آیا فقط برای تشخیص به یک دکتر رفته اید یا چندین دکتر؟

 77. سلام اقاامیدممنونم ازمطالب اموزنده تون. حقیقتش بابای منم یک سالی هست بااین بیماری میجنگه. ازدست این خرافات اشنایان خسته شدم. ارزومیکنم هرچه زودتردرمانی پیداشه چون واقعا توایران هیچ گونه حمایتی نمیکنند چه ازلحاظ بیمه هزینه ها و…خیلی ممنون ازتمام زحماتتون ای هموطن عزیز ودرود به تمام خانواده های ALSای!

 78. سلام. متاسفانه بیماری مادرم را ای.ال.اس تشخیص داده اند. مادرم جوان است.46سال. تمام بدنش ضعیف است وغیراز پای چپش که به سختی کار میکند بقیه اعضای بدنش سالم است. یک سال است اینگونه است. البته اول راه میرفت اما الان به سختی راه میرود. فیزیوتراپی آیا روند پیشرفت بیماری را کند میکند؟ آیاتغذیه اثری بر کاهش پیشرفت دارد؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   فیزیوتراپی در سرعت پیشرفت بیماری تاثیری ندارد. اما برای اینکه ماهیچه ها حداقل فعالیت و حرکت را داشته باشند، فیزیوتراپی متناسب با شرایط بیمار، مفید است. تغذیه نیز تاثیری مستقیم در سرعت پیشرفت بیماری ندارد. اما طبعا تغذیه سالم در همه شرایط مهم است. همچنین کافی بودن آن. چرا که اگر بیمار کاهش وزن پیدا کند، آسیب پذیری بدنش بالاتر می رود.
   موفق باشید

   • پای چپ مادرم ورم کرده.اما بعدازیک سال همچنان میتواند انگشت های پایش را تکان دهد.آیا این علایم نشان دهنده سرعت کم بیماریست؟آیا اصلا مادرم بیماری ای.ال.اس دارد یا شاید دکترها اشتباه کردند.شما سرعت بیماری در افراد عادی را چگونه میدانید؟آیا بیماری از یک پا شروع میشود؟تمام بدنش سالم است(غیرازپای چپ که کند کار میکند)اما بسیار ضعیف است بطوریکه حتی یک دقیقه هم نمیتواند سرپا بایستد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *