Home / مصاحبه ها و مقالات / مصاحبه با دکتر اسخلهاس (قسمت دوم)

مصاحبه با دکتر اسخلهاس (قسمت دوم)

 – آیا عوامل اصلی بیماری شناخته شده است؟

– تاثیر شرایط زندگی و محیط پیرامون در ابتلا به این بیماری؟

– تاثیر سایر داروهای مصرفی در ابتلا به ای.ال.اس؟

  از بیماری بدخیم و نسبتا ناشناخته  ای.ال.اس، کمتر گفته می شود. برای مثال آنطور که در مورد سرطان و انواع آن، یا حتی از سایر بیماری های ماهیچه ای مانند ام.اس. به طور مرتب در روزنامه ها می خوانیم و یا در رادیو و تلویزیون می بینیم و می شنویم، در مورد ای.ال.اس چنین نیست. حتی نام آن برای بسیاری از مردم  کاملا ناآشناست. آنهائی هم که به نسبتی  – چه به لحاظ کاری یا تحصیلی – کم و بیش با علم پزشکی، بیمارستان و بیماری ها، سر و کار دارند، گاه آن را برای اولین بار است که می شنوند. از همین رو، برای افراد مبتلا به این بیماری و اطرافیان آنها، سوال های زیادی مطرح می شود که اغلب بی جواب می مانند. برای مثال می خواهند بدانند، ریشه بیماری شان چیست؟ چه عواقبی دقیقا در انتظارشان هست؟ برای پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری آیا می توان کاری کرد؟ چه علاجی برای بیماری شان وجود دارد؟ چه اقدامات و چه کارها و تلاشهائی در این زمینه صورت می گیرد؟ و ده ها سوال دیگر.  از آنجائی که مطالعات و تحقیقاتی که در زمینه بیماری ای.ال.اس انجام گرفته و می گیرد، هر چند که گسترده و جدی است، اما هنوز در مراحل اولیه آن می باشند، لذا بسیاری از سوال ها حتی از جانب متخصصان نیز بی جواب می ماند. و یا جواب های ارائه شده، گاهی مبهم بوده و از درصد بالائی از قطعیت و اطمینان برخوردار نیستند. با اینهمه تلاش ما اینست که همین اطلاعات اندک را به اطلاع شما خوانندگان عزیز برسانیم.

   با توجه به مجموعه سوال هائی که از طرف خوانندگان سایت، بدست ما می رسند، ما سعی می کنیم هر بار با جمعبندی این سوال ها، موضوع و محور مشخصی از آنها را با دکتر اسخلهاس مطرح و نتیجه را در سایت منعکس بکنیم.

دکتراسخلهاس متخصص مغز و اعصاب یکی از مراکز سه گانه  ای.ال.اس در هلند، و همچنین از محققان فعال درزمینه این بیماری می باشد.

 اولین قسمت مجموعه سوال و جواب ها با وی، در مورد راه های علاج بیماری ای.ال.اس بود که قبلا در سایت درج شد. این بار در زمینه ریشه های احتمالی این بیماری و نتایج تحقیقاتی که تا کنون در این زمینه صورت گرفته، با او گفتگوی کوتاهی داشتیم که توجه تان را به آن جلب می کنیم:

 سوال: آقای دکتر، این بار می خواستم از شما خواهش کنم به سوال هایی در مورد علل این بیماری برای خوانندگان ما توضیح دهید.  در مورد یافتن ریشه بیماری ای.ال.اس، علم پزشکی تا به حال چه پیشرفتهایی داشته است؟  چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته یا در حال انجام است؟ به طور مشخص سوالم این است که آیا عامل یا عوامل اصلی ابتلا به ای.ال.اس تا به حال شناخته شده است؟

جواب:  دلیل و ریشه بیماری ای.ال.اس هنوز شناخته شده نیست. هر چند می دانیم که موارد و عواملی هستند که شانس مبتلا شدن به این بیماری را افزایش می دهند.  برای مثال:

 مردها بیشتر از زنان  دچار این بیماری می شوند و مردان مسن تر به مراتب بیشتر از مردان جوان.

علاوه بر این، سیگاری ها، ریسک نسبتا بیشتری در دچار شدن به این بیماری را دارند.

گاه، حدود 5 تا 10 درصد، این بیماری در فامیل وجود داشته  و لذا ریشه ژنتیک دارد.  یعنی می توان گفت که این درصد ارثی است. اما خوشبختانه، این مورد، کم پیش می آید و در کل می توان گفت که ای.ال.اس یک بیماری ژنیتکی و ارثی نمی باشد.

هم اکنون تحقیقات بسیار گسترده ای در مورد عوامل و ریشه های بیماری ای.ال.اس در اروپا صورت می گیرد.

 سوال: ما سوالی دریافت کردیم از یک بیمار ای.ال.اس که در جنگ هشت ساله ایران و عراق شرکت مستقیم داشته و سالها در جبهه های این جنگ به سر برده  است و می گوید که در معرض حملات شیمیائی عراق نیز قرار گرفته است. او می پرسد آیا این می تواند دلیل ابتلای او به ای.ال.اس باشد؟

جواب: در این رابطه تحقیقات زیادی صورت نگرفته است. بهتر است بگویم تحقیقاتی که انجام گرفته، برای یک نتیجه گیری قاطع، کافی نبوده اند. اما چنین به نظر می رسد که در بین سربازان آمریکائی که در جنگ خلیج  فارس شرکت داشتند، این بیماری افزایش چشمگیری داشته است.

 سوال: شرایط زندگی و محیط پیرامون، و مواردی مثل داشتن استرس چه نقشی در این زمینه دارند؟ به عبارت دیگر، آیا از نظر علمی ثابت شده که رابطه ای  بین ای.ال.اس و استرس و یا تلاطمات روحی شدید وجود داشته باشد؟

 جواب: در این زمینه نیز جواب قطعی ای نداریم. این فرضیه را نمی توان رد کرد، ولی هنوز از نظر علمی نیز نمی توان آن را قاطعانه تایید کرد. مثلا در مورد  بیماری ام.اس، که بیماری  (ماهیچه ای) کاملا متفاوتی است،  شرایط روحی و استرس، رابطه مستقیمی با این بیماری دارد.  ولی در مورد ای.ال.اس هنوز مطمئن نیستیم.

 سوال: دکتر با عرض پوزش، من در سوال آخرم ، در واقع سه سوال را در یک جا گنجانده ام: یکی اینکه آیا نوع کار و شرایط و محیط کاری چه رابطه ای با بیماری ای.ال.اس می توانند داشته باشند؟ همچنین  نوع تغذیه، مثلا مصرف  زیاد چربی چه نقشی دارد؟ و سوم اینکه آیا  استفاده از داروهای خاص می تواند رابطه ای با ای.ال.اس داشته باشد؟ برای مثال گاهی شنیده می شود افرادی که به طور مستمر از داروهای کاهش دهنده کلسترول استفاده می کنند، ریسک پذیری  به مراتب بالاتری را در دچار شدن به  بیماریهای ماهیچه ای دارند. این فرضیه تا چه اندازه درست است؟

جواب: به تمام این سوالات نیز باید تحقیقات و مطالعات  گسترده ای که هم اکنون در اروپا در حال انجام است، پاسخ دهد. اما آنچه که تا کنون مشخص شده، این است که  ما هیچگونه دلیل علمی  پیدا نکرده ایم که – برای مثال -داروهای کاهش دهنده کلسترول، شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

www.alsiran.com

تهیه و تنظیم: فرح شریعت

بررسی کنید همچنین

تنفس غیرتهاجمی (با دستگاه تنفس مصنوعی) و سیستم ضربان تنفسی در ALS

مراقبت‌های تغذیه‌ای و تنفسی، مهمترین درمان‌های علامتی و حمایتی برای بیماران مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) است. تنفس غیرتهاجمی (تنفس به کمک دستگاه تنفس مصنوعی) باعث افزایش طول عمر بیماران و حفظ کیفیت کلی زندگی آنان می‌شود.

24 نظرات

 1. با سلام
  مادر من دچار إتروفي مخچه هست و مشكل عدم تعادل و بلعيدن دارد و تارهاي صوتيش آنقدر ضعيف شده كه قادر به تكلم نيست
  لطفا دكتر خوبي براي تحقيقات بيشتر بر روي بيماري مادرم زر تهران معرفي كنيد
  باتشكر

 2. آناهیتا میرزاخانی

  سلام من فردی هستم که در این زمینه کار میکنم در حقیقت در پی یافتن دستگاهی برای کمک به این افراد هستم.در صورت امکان درخواست همکاری از شما را دارم.

 3. آیا با عمل جراحی خوب میشم؟آیا با کمک سلولهای بنیادی میتونم سلامتین رو بدست آورم؟

 4. سلام نرگس منم آتروفی مخچه دارم ونام بیماری من هست آرنولد کیاری با علائم عدم تعادل نیستاگموس سرگیجه خشکی عضلات پا ترس از ارتفاع شدید.اگه یه روز درمانی پیدا شد منو هم باخبر کن خدا تمام مریضارو شفا بده.www.hosseinroein@yahoo.com

 5. سلام دوستان
  متاسفانه پدر من هم به اين بيماري (اي ال اس) مبتلا شده الان2 ساله كه داره از اين بيماري عذاب ميكشه.خيلي بيماريش پيشروي كرده تمام ماهيچه هاي بدنش از كار افتاده اين داروها هم اصلا اثري نداره نه خوب ميكنه نه سرعتش رو كم ميكنه ديگه نميدونيم براش چكار كنيم.
  ما مشهد زندگي ميكنيم اگه مركز خاصي كه شايد بتونه يكم توانش رو بگردونه ميشناسيد به من بگيد لطفا.

 6. موسي عظيمي

  با سلاام من 63 ساله ام در خر داد91 در حال دويدن زمين خوردم و استخوان هموروس بازويم شكست .سه ماه بعد احساس عدم تعدل جزئي در راه رفتنم داشتم به پزشك نوزولو‍ژ مراجعه كردم و mriمغز انجام شد كه سالم بود اما بشكل پيشرونده احساس عدم تهادل در راه رفتن را داشتم براي mriستون فقرات كمريو گردني و سينه اي انجام شد و به اظهار پزشك جراح ستون فقرات در صورت عمل جراخس فقط 20% اميد بهبود را اعلام كرد .توصسه به فيزيو تراپي شد و بيش از 30جلسه هيچ تغييري پيدا نشد در سال 92 با مراجعه به پزشك نورولوژيست در تهران و بعد از emg گفتند بيماري “موتور نرون ” مطرح است و با تكرار emg اعلام اي ال اس را نمودند .در حال حاضر مئ فقط در راه رفتن و قدري عدم تعادل مشكل دارم خوب غذا ميخورم ،استخر ميروم ، نسبتاٌ فعاليت كاري دارم و در حال كار و نشستن تقريباٌ مشكلي ندارم .از قرص Rilutek روزي 2 عدد استفاده ميكنم .البته جراحي قلب باز در سال 89 انجام دادم و داروهاي قلبي و نيز آسپيرين مصرف ميكنم .براساس مطالعه هاي بسيارو جستجو در سايت هاي مختلف پي به عواقب آن بردم .با اين وضعيت آيا منتظر وخامت باشم يا اميد وار باشم

 7. سلام من دختر 23 ساله اي هستم كه دچار بيمار آتروفي مخچه شده ام كه اين بيماري روي تعادل من اثر گذاشته نا هماهنگي عضله دارم ميخواستم بپرسم آيا براي اين بيماري ژنيتيكي دانشمندان روشي براي درمان بيماري در نظر دارند؟

 8. من میتونم بگم که استرس دلیل اصلی این بیماری هست

  • من هم می تونم بگم کاملا با این نظر موافقم و خیلی این احتمال را تایید می کنم. با ت.جه به اینکه مادر من مدت 2 سال است که این بیماری را دارد و من او، روحیات، و اخلاقش را سالهاست که می شناسم! همچنین در تایید این گفته خود به اتفاقاتی که دقیقا قبل از بروز علادم این بیماری افتاد توجه دارم که همگی بسیار استرس زا و شکه کننده بودند.

 9. باسلام
  اینجوری شروع میکنم: من وقتی نزدیک به 200 متر حرکت میکنم پاهایم احساس سستی میکنم و بی حس میشود و نمیتوانم راه برم.و پیش چند دکتر ارتوپد و متخصص داخلی و اعصاب رفتم و همه اینها جواب درستی بهم ندادند.میخواستم بدونم که من چه بیماری دارم و راه درمان آن چیست.

 10. مارال محبی

  باسلام و خسته نباشید
  جناب دکتر من حدودا 17 ساله که قرص کلونازپام 1 میلی مصرف میکنم بعد از 2 ماه اززایمان فرزند دومم بسیار احساس منگی و سرگیجه دارم حتی گاهی اوقات احساس میکنم الان روی زمین می افتم پیش 2 متخصص اعصاب رفتم یکی پروپرانولول را تجویز کرد و دیگری آمی تریپتیلین ولی هیچکدام تاثیری نداشتند الان 10 ماهه که با این بیماری درگیرم و خسته شدم خاهش میکنم کمکم کنید از لحاظ روحی این احساس داغونم کرده کمکم کنید و منو ازراهنماییهای خوبتون بی نصیب نزارید ممنون

 11. سلام

  من خانمی 26 ساله هستم دارای 2 فرزند. قبلا سردرد های مکرر داشتم و بعد از یک مدت خوب شدم اما مجددا بعد از گذشت چند ماه این سردردها شروع شد و احساس ناراحتی شدیدی بهم دست داده بطوریکه سردرها عمدتا در قسمت چپ و یا راست همراه با حالت تهوع همراه می باشد. نمیدونم دلیل خاصی داره یا نه؟ در زندگی هم هیچ گونه مشکلی ندارم.

  ضمنا ام آر آی هم گرفتم که پزشکان متخصص گفتند که هیچ مشکلی ندارد. بی زحمت در این خصوص بنده رو راهنمایی کنید.

  با تشکر از شما

 12. با سلام و خسته نباشي،بيماري صرع دارم قرص فني توئين كامپاند 150ميلي گرمي توي بازار ناياب شده است آيا ميشود به جاي آن كپسولشو مصرف كرد يا اگر جايگزين ديگه هم داره لطفا معرفي كنيد
  با تشكر

 13. سلام
  من دختری هستم 23 ساله از تهران . در بچگی تشنج داشتم و قرص والپروات سدیم مصرف می کردم اما از 7-8 ساله اصلا قرص مصرف نکردم و مشکلی نداشتم – اکنون به دلیل لب شکری بودن نیاز به عمل جراحی زیبایی دارم که مستلزم بیهوشی زیاد 5-6 ساعته است با توجه به اینکه قبلا این عمل را 2 باربه صورت بیهوشی کامل و بار دیگر به صورت نیمه بیهوشی(خواب) انجام دادم -ایا این عمل سوم بیهوشی ضرر ندارد ؟
  باتشکر

 14. مهدي از شهر اصفهان

  ضمن عرض سلام و خسته نباشي.
  من بيماري هستم كه پزشكان مختلفي رفتم و هر كدام تشخيصهاي متفاوتي دادند از جمله1-ام اس 2-آتاكسي مخچه 3-آتروفي مخچه 4-لكوآنسفالوپاتي و آخرين و دقيقترين تشخيص را لكوديستروفي گفتند.
  لكوديستروفي با ام اس چه تفاوتي دارد؟
  پيش آگهي لكوديستروفي چيست؟
  پيش رونده است يا ثابت مي ماند؟
  و كلآ در مورد بيماري وعلت آن توضيح دهيد؟
  ارثي است يا واگير دار؟
  وكلآمن را راهنمايي كنيد؟
  لطفآ جوابتان را به ايميلم بفرستيد
  با تشكر فراوان .

 15. مهدي جزيني از شهر اصفهان

  ضمن عرض سلام و خسته نباشي.
  من بيماري هستم كه پزشكان مختلفي رفتم و هر كدام تشخيصهاي متفاوتي دادند از جمله1-ام اس 2-آتاكسي مخچه 3-آتروفي مخچه 4-لكوآنسفالوپاتي و آخرين و دقيقترين تشخيص را لكوديستروفي گفتند.
  لكوديستروفي با ام اس چه تفاوتي دارد؟
  پيش آگهي لكوديستروفي چيست؟
  پيش رونده است يا ثابت مي ماند؟
  و كلآ در مورد بيماري وعلت آن توضيح دهيد؟
  ارثي است يا واگير دار؟
  وكلآمن را راهنمايي كنيد؟
  لطفآ جوابتان را به ايميلم بفرستيد
  با تشكر فراوان .

 16. محمد رضا ربانی

  با سلام
  با توجه به نشانه های اصلی این بیماری که ناتوانی ماهیچه ها و عضلات بدن می باشد بیشتر مردم مثل خود ما به دکترهای اورتوپد مراجعه میکنند متاسفانه ما در طی مدت 3 سال به دکترهای حاذق و به نام در ایران مراجعه میکردیم و در جواب به ما میگفتند مشکلات عدم توانایی و ضعف عضلانی بیمار ما به خاطر کهولت سن و آرتوروز شدید کمر و گردن می باشد و داروهای گران قیمت و فیزیوتراپی را تجویز میکردند ولی نهایتا پس از 3 سال به صورت کاملا تصادفی مشخص شد پدر من دچار بیماری ای ال اس شده است خواهشمندم اطلاع رسانی این بیماری نامرد را بیشتر نمایید تا متخصصین اورتوپد با جان بیماران ای ال اس به راحتی بازی نکنند و پول های بی زبون را به جیب نزنند

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   حرف شما کاملا درست است. از آنجائی که بیماری ای.ال.اس (خوشبختانه) زیاد رایج نیست، از ایران آمار مشخصی در دست نیست اما آمار کلی ای که در این زمینه داده میشود حاکی از اینست که از هر 10 هزار نفر فقط یک نفر به این بیماری مبتلا میشود، به همین دلیل در مقایسه با مثلا سرطان یا حتی MS بسیار کمتر شناخته شده تر است. متاسفانه گاها حتی پزشکان نیز در این زمینه آگاهی لازم را ندارند و با تشخیص نادرست باعث درد و رنج بیشتر و تقبل هزینه های کلان توسط بیمار و اطرافیان آنها می شوند. یکی از مهم ترین اهداف ما اطلاع رسانی در مورد این بیماری بین مردم است. طبعا در این زمینه به کمک تک تک شما، تمامی خوانندگان و مراجعه کنندگان به این وبسایت و خود بیماران و اطرافیان آنها به شدت نیازمندیم. در معرفی این وبسایت دریغ نفرمائید!
   موفق باشید

 17. به سلام و خسته نباشید.پدرم مدت 8ماه است که دچار این بیماری(ای ال اس)شده میخواستم از شما سوال کنم که داروهای گیاهی چقدر در بهتر کردن حال این بیماران تاثیر داردو ایا این بیماری علایم مشترک با بیماری ام اس دارد.در کل اگر توصیه ای برای ما اطرافیان بیمار دارید ممنون میشم کمکمون کنید .با تشکر فراوان

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   طبق اطلاعاتی که ما داریم، متاسفانه بیماری ای.ال.اس در حال حاضر لاعلاج می باشد. توصیه ما به شما اینست که اگر می توانید در همین وبسایت، قسمت مربوط به “رهنمودها و تجارب” را مطالعه کنید. طبعا هر سوالی داشتید می توانید با ما مجدد تماس بگیرید.
   موفق باشید

 18. سلام من بيست و يك سالمه حدود يك ماهه دست و پام كزكز كز ميكنه چشمام درد ميكنه و ديدم تار شده آزمايش خون دادم و رفتم پيش متخصص خون گفت گلبول هاي سفيد خونم رو به كاهشه تعادل ندارم روي پاهام و بعضي وقتا احساس ميكنم مي خوام بيافتم يا احساس ميكنم اگه بلند شم حتما ميافتم روحيه حساسي دارم و زياد نميتونم با محيط اطرافم رابطه خوبي برقرار كنم همه ميگن يه جوري راه ميري احساس گيجي ميكنم و دوست دارم سرم رو به جايي تكيه بدم علايم بيماري ام اس توي من ديده ميشه؟ممكنه اين بيماري رو داشته باشم؟ چه آزمايشايي بايد بدم كه متوجه بيماريم بشم و از كجا بايد شروع كنم لطفا پاسخ سوالم رو به آدرس ايميلم بفرستيد

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   مشکلات شما ظاهرا ربطی به ای.ال.اس نمی تواند داشته باشد. در مورد تشخیص بیماری تان بهتر است با پزشک متخصص صحبت کنید
   با آرزوی سلامتی و بهبودی برایتان

 19. چرا مثل کشورهای دنیا امکانات لازم در اختیار این بیماران قرار نمیدین انهم با این همه هزینه ی سنگین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *