Home / صفحه اصلی / مصاحبه ای کوتاه با دکتر اسخلهاس

مصاحبه ای کوتاه با دکتر اسخلهاس

   در پی سوال های پزشکی و تخصصی که تعدادی از هموطنان مطرح کردند، تصمیم گرفتم موارد را  با دکتر اسخلهاس، متخصص مغز و اعصاب و از مسئولین مرکز ای.ال.اس در بیمارستان آکادمیک سنت رادباود واقع در شهر نیمخن هلند، در میان بگذارم. دکتر اسخلهاس از جمله پزشکان و متخصص هایی است که در زمینه  بیماری ای.ال.اس، چه در هلند و چه از طریق شرکت در کنفرانس ها و سمینارهای تخصصی در مورد این  بیماری در  سراسر جهان فعال است.

 در زیر مشروح صحبت من با آقای دکتر اسخلهاس را ملاحظه می فرمائید:

***

    آقای دکتر، ما از طریق وبسایت مان سوال هائی از بیماران ای.ال.اس و فامیل یا اطرافیان آنها دریافت می کنیم. از شما خواهش می کنم در مورد چند تا از مهم ترین آنها، به صورت ساده  و بدون استفاده از ترم های پزشکی برای ما  توضیح دهید. پیشاپیش از طرف خودم و همچنین از طرف بیماران ای.ال.اس در ایران، از شما به خاطر وقتی که به ما دادید تشکر می کنم.

 سوال: توسط بعضی از  فرستنده های تلویزیونی (غیردولتی) فارسی زبان تبلیغ می شود که برای بیماری ای.ال.اس داروئی کشف شده است. در این فرستنده ها که گاه فردی به عنوان دکتر نیز مجری و گوینده آن است، بیماری ای.ال.اس بطور مفصل وعلمی  تشریح شده و در پایان گفته می شود که دیگر این بیماری، لاعلاج نیست  و می توان آن را به وسیله دارو مدوا و معالجه کرد. شنیده ایم که بعضی از بیماران ای.ال.اس و خانواده هایشان اقدام به خرید این داروها (از طریق همین کانال های تلویزیونی) کرده اند. البته بدون هیچگونه نتیجه ای  و بدون اینکه کمترین تاثیری حتی در سرعت پیشرفت بیماری داشته باشد.

 سوال این است که آیا چنین ادعائی در مورد کشف دارو برای درمان بیماری  ای.ال.اس حقیقت دارد؟  آیا در کل داروی دیگری برای معالجه و درمان باین یماری وجود دارد یا خیر؟

پاسخ: متاسفانه هیچگونه داروئی جهت مقابله با بیماری ای.ال.اس یا  مداوای آن وجود ندارد.  ریلوتک تنها دارو در این زمینه است که آن هم می تواند به میزان اندکی کمک نماید.  این قرص در کل، بطور متوسط و (شاید) حدود 3 تا 6 ماه عمر بیمار را طولانی تر می کند. به جز این  در حال حاضر هیچگونه داروئی برای  درمان و معالجه این بیماری وجود ندارد.

 سوال: بیماران ای.ال.اس. و فامیل و اطرافیان آنها می خواهند بدانند تا چه اندازه در مورد این بیماری و برای پیدا کردن دارو و یا راه معالجه و درمان آن تلاش و  تحقیق می شود و چقدر این فعالیت ها جدی هستند؟

پاسخ: در حال حاضر بطور خیلی جدی در مورد بیماری ای.ال.اس مطالعه و تحقیق می شود. متخصصان در سرتاسر دنیا، به ویژه کشورهای غربی و آمریکا در این زمینه همکاری و همفکری بسیار خوبی با یکدیگر دارند. اما معالجه این بیماری  بسیار مشکل است. بیماری ای.ال.اس یک غده و تومور و یا یک عفونت نیست که بشود علیه آن  خیلی روشن و عملی کاری کرد.  بیماری ای.ال.اس در واقع  یک نوع پیری زودرس نخاع در بدن است. به همین دلیل هم یافتن راه چاره و مداوای آن بسیار پیچیده و سخت است و نیاز به مطالعه و کار و تحقیق طولانی تر و عمیق تری دارد. این کار دارد انجام می گیرد؛ اما رسیدن به یک نتیجه موفقیت آمیز در این زمینه ساده نیست.

 سوال:  اخیرا در مورد تحقیق و راه های  معالجه و مداوای  بیماری ای.ال.اس از طریق سلول های بنیادی،  نسبتا زیاد می شنویم. آیا این واقعیت دارد که  بیماران ای.ال.اس از طریق  سلول های بنیادی می توانند معالجه بشوند؟ تا چه اندازه در آینده  احتمال مداوای این بیماران  از این طریق وجود دارد؟ اگر چنین است شما چه چشم اندازی برای آن می بینید؟ فکر می کنید تا چند سال دیگر مداوای بیماری ای.ال.اس از این طریق امکان پذیر خواهد بود؟

 پاسخ: معالجه و مداوای بیماری ای.ال.اس  از طریق  سلول های بنیادی در چشم انداز و در راه است. موفقیت ها و پیشرفت های زیادی نیز در این زمینه به عمل آمده است. برای مثال، هم اکنون سلولهای پوست را می توان با تاثیرگذاری ژنیتکی  به سلولهای نخاع  تبدیل نمود. همچنین  می توان همین سلولها را در نخاع جای داد. اما متاسفانه هنوز معالجه بیماران از این طریق ­- یعنی  کاشتن سلول های بنیادی – امکان پذیر نیست؛ نه در اروپا، نه در آمریکا و نه در هیچ کجای دنیا. شاید هنوز تا تحقق آن 5 یا 10 سال زمان لازم باشد.  به احتمال بسیار قوی حتی از این هم زمان طولانی تری لازم است تا بتوان این طریق معالجه را در مورد انسان بکار برد.

www.alsiran.com

  تهیه، ترجمه: فرح شریعت

بررسی کنید همچنین

پی.اس.ام.ای. چیست؟

پی.اس.ام.ای. یک نوع بیماری اعصاب و ماهیچه ای است که با بیماری ای.ال.اس. همگون و هم خانواده محسوب می شود. دلیل بروز این بیماری نامشخص است.

2 نظرات

  1. مقاله برای 2013 هست الان چه خبرایی شده خواهشا به روز کنید اخبار رو

  2. رضا - تبريز

    با سلام وآرزوي شفاي عاجل براي تمامي بيماران
    آيادر خصوص نحيف شدن بازوها و نيز عدم توانايي در تكلم تمرين خاصي براي اين بيماران است؟ لطفا راهنمايي شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *