Home / رهنمودها و تجارب / قاعدگی در زنان مبتلا به بیماری ای.ال.اس.

قاعدگی در زنان مبتلا به بیماری ای.ال.اس.

در بانوانی که به بیماری ای.ال.اس مبتلا هستند، قاعدگی ممکن است به علت مشکلات ناشی از بیماری سخت و عذاب‌‌آور باشد. در اینگونه موارد چنانچه بیمار بخواهد طبق نظر پزشک متخصص زنان می‌تواند از داروهای مناسب برای قطع قاعدگی کمک بگیرد.

 

داروهای زیر معمولاً توسط پزشک مربوطه تجویز می‌گردد:

1- آمپول مگسترون (DMPA دپوپروورا )

2- آمپول دکاپپتیل (دیفرلین)

نکات بسیار مهمی در مصرف داروهای فوق توصیه می‌گردد:

  • با توجه به ماهیت داروها و همچنین تفاوت های جسمی بین افراد از مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز و نظارت پزشک به شدت پرهیز کنید.

  • از آنجا که داروهای فوق هورمونی هستند استفاده از آن باعث کاهش مواد معدنی و ضعف در استخوان‌ها می‌شود بنابراین استفاده از قرص کلسیم و ویتامین دی در دوران مصرف دارو ضروری است.

  • از عوارض دیگر این داروها احتمال ایجاد آمبولی به علت کم تحرکی است که توصیه می‌گردد طبق تجویز پزشک قرص آسپرین استفاده گردد.

  • داروهای فوق برای قطع قاعدگی نمی‌باشد. از اثرات و عوارض آن قطع قاعدگی است، لذا استفاده از آن به معنای قطع دائمی و صددرصد قاعدگی نیست.

  • در صورت تجویز پزشک دوره زمانی استفاده بسیار اهمیت دارد.

  • در صورت هر گونه عوارض با پزشک مشورت بفرمایید.

بجز استفاده از آمپول استفاده از آی یو دی میرنا نیز توصیه می‌گردد.

آی یو دی میرنا چیست: میرنا یک وسیله داخل رحمی هورمونی (IUD) است که به مدت طولانی برای پیشگیری از بارداری در رحم قرار داده می‌شود. میرنا که جنس پلاستیکی و ظاهری T شکل دارد، با آزاد کردن نوعی پروژستین باعث ضخیم شدن موکوس سرویکس و ممانعت از رسیدن اسپرم به تخمک و بارور کردن آن می‌شود. همچنین میرنا منجر به نازک شدن دیواره رحم و مهار تخمک‌گذاری می‌شود.

خانم‌ها در چند ماه اول بعد از ورود آی یو دی آزاد کننده هورمون، می توانند خونریزی نامنظم و لکه‌ای داشته باشند. معمولا خونریزی ساکن می‌شود و پریودها کوتاه‌تر و سبکتر می شوند و اغلب خانم‌ها کلا پریود نمی‌شوند.

توجه:این مطلب فقط جهت آشنایی با موضوع تهیه شده است؛ لطفا از استفاده از موارد فوق بدون تجویز پزشک به شدت خودداری کنید.

وبسایت ای.ال.اس ایران www.alsiran.com

تهیه و تنظیم: آذرگل فهیم

 

بررسی کنید همچنین

مشکل خواب و بیماری ای.ال.اس

من مشکل اساسی با کم خوابی دارم. دیگر نمی توانم تمام شب را یک سره بخوابم. بارها بیدار می شوم و اینکه مجددا بخواب بروم بسیار سخت است. همین که به رختخواب می روم شروع می کنم به وول خوردن و فکر کردن. بعضی وقتها بعد از دو ساعت هنوز نخوابیده ام و بیدارم. چکار باید بکنم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *