Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / فاکتورهای خطر ابتلا به ای.ال.اس.

فاکتورهای خطر ابتلا به ای.ال.اس.

“فاکتورهای خطر برای آمیوتروفیک ‌لاترال‌ اسکلروز، شیوه زندگی، محیط زیست و ژنتیک” تیتر پایان نامه خانم ماینی سیلن، یک پزشک پژوهشگر هلندی است. وی پس از چهار سال تحقیق در این زمینه سرانجام ماه گذشته از این پایان نامه خود دفاع نمود.

 پایان نامه خانم سیلن، تاثیرات شیوه و عادت های زندگی، عوامل محیطی و همچنین عوامل ژنتیکی (ارثی) را بر روی بیماری ای.ال.اس. توصیف می کند. عواملی مانند ضربه های (مکرر) به سر، قرار گرفتن در معرض گاز اگزوز به میزان بالا در محل کار و یا مناطق مسکونی، از جمله این خطرات نامیده شده اند. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و اگزوز (به طور مستمر) ممکن است به یک واکنش التهابی در مغز منجر شود که می تواند با افزایش خطر ابتلا به ای.ال.اس در ارتباط باشد. طبق این پایان نامه میزان سطح آلودگی هوا حتی اگر بیش از حد مجاز استانداردهای تعیین شده در آئین نامه اروپا باشد، این خطر را به همراه خواهد داشت.

براساس این پایان نامه، هیچ ارتباط ریشه ای مابین چگونگی فعالیت بدنی فرد با بیماری ای.ال.اس. وجود ندارد. همچنین فاصله محل اقامت فرد با مدارهای برقی با ولتاژ بالا (میدان های الکترومغناطیسی) بر روی این بیماری، بی تاثیر توصیف شده است.   

طبق این پایان نامه احتمالا ترکیبی از عوامل متعدد ژنتیکی و محیطی موجب بروز بیماری ای.ال.اس در افراد می گردد. این ها همه گواهی بر این  واقعیت دارند که ای.ال.اس یک بیماری پیچیده و چند عاملی می باشد.

 در این پایان نامه از هشت مقاله علمی انگلیسی زبان در زمینه عوامل خطر برای بیماری ای.ال.اس استفاده شده است. تحقیقات خانم ماینی سیلن و همکارانش در بیمارستان آکادمیک اترخت، بی شک قدم مهم دیگری در زمینه یافتن راه حل و درمان برای این بیماری محسوب می گردد.

یافته های ارائه شده در این پایان نامه، حاصل مطالعات “پان” (مطالعات هم گروهی آینده نگر در مورد بیماری ای.ال.اس.) می باشد. مطالعات پان یک پروژه ادامه دار در مرکز ای.ال.اس در هلند است.  این پژوهش از ژانویه سال 2006 آغاز شده و تا زمانی که علت بیماری ای.ال.اس. همچنان مبهم باقی مانده باشد، ادامه خواهد یافت. لازم به ذکر است که مطالعات پان، توسط بنیاد ای.ال.اس هلند، حمایت مالی می گردد.

 وبسایت ای.ال.اس ایران www.alsiran.com

منبع: www.umcutrecht.nl

ترجمه: فرح شریعت

بررسی کنید همچنین

همسانی بیماری پی.ال.اس. و ای.ال.اس.

بیماری پی.ال.اس. نوع محدودتری از بیماری ای.ال.اس. است. در ای.ال.اس. به تدریج تمامی نرون های حرکتی بدن از کار می افتند. در حالیکه در پی.ال.اس. این از کار افتادگی به مغز محدود می ماند.

5 نظرات

 1. با سلام.مادر من هفت ساله که مبتلا به این بيماريست،میشه منو راهنمایی کنید که آیا جایی برای حمایت از این بیماران وجود داره؟و آیا این بیماری جزء بیماریهای خاص هست؟

 2. سلام پدر بزرگ من خیلی علاقه به ماست داشت صبحانه نهار شام .متاسفانه مبتلا شد فکر می کنم پژوهشگران روی تاثیر غذا های با طبع سرد روی شیوع این بیماری باید کار کنند لذا گرمیجات در پیشگیری و درمان باید بسیار زیاد موثر باشد. با سپاس دکتر عبدی

 3. سپاسگزارم ازاطلاعرسانی شماامیدوارم هرچه زودتر راه درمان این بیماری پیداشود حق یارتان

 4. مادر من دکترا مشکوک به ALS هستن. امیدوارم تشخیصشون اشتباه باشه. مادرم سواد نداره. هنوز تکلم داره.در روستا زندگی میکنیم تا دیر نشده میخوایم کاری بکنیم لطفا راهنمایی کنید
  ایا در شیراز انجمنی.مددکاری چیزی هست به ما کمک کنه

  • سلام
   امیدوارم که تشخیص اشتباه باشه ولی چنانکه بیماری ALS بود از راهنمایی های داخل سایت برای بهبود شرایطشون استفاده کنید. برادر من هم به این بیماری مبتلا شده متاسفانه در شیراز هیچ انجمن حمایتی برای این بیماری وجود ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *