Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / عمل پیوند مغز استخوان در ای.ال.اس.

عمل پیوند مغز استخوان در ای.ال.اس.

 پیوند مغزاستخوان ممکن است در آینده برای برخی از بیماران ای.ال.اس. مفید واقع شود. اما دلیل و علت بروز بیماری، در مفید بودن این عمل، تعیین کننده خواهد بود.  

اسکلروزیس آمیوتروفیک جانبی (ALS) یک بیماری اعصاب و ماهیچه‌ای است که سلول‌های عصبی متصل کننده مغز با نخاع را از بین می‌برد. بیماران مبتلا به ای.ال.اس.، بتدریج قدرت راه رفتن، تکلم و بلع و همچنین  نفس کشیدن، را از دست می دهند.

 سودمند بودن پیوند مغز استخوان در بیماران ای.ال.اس. سالیان مورد بحث و بررسی محققان بوده است. پیوند مغز استخوان در این بیماران در صورتی نتیجه خواهد داد که سیستم ایمنی بدن بیمار، دیگر به درستی کار نکند. این فقط در مورد بعضی از بیماران ای.ال.اس. صادق است. اینکه چرا عملکرد سیستم ایمنی بدن این بیماران متفاوت است، تا به امروز یک معما بوده است.

       یک تیم پزشکی از دانشگاه هاروارد توانست این معما را تا حدی حل کند. این تیم یک جهش (موتاسیون) ژنتیکی  که موجب بروز بیماری ای.ال.اس.  می‌گردد، را تحقیق کرده و به این نتیجه رسید که علت بروز این بیماری در سودمند بودن پیوند مغزاستخوان تعیین کننده است. در مطالعات گذشته به این توجه نمی‌شد که دلیل بروز ای.ال.اس. در افراد، متفاوت است. یکی از محققان این تیم، “کوین اِگان”، می‌گوید: بیش از صد جهش وجود دارد که می‌تواند دلیل بیماری ای.ال.اس باشد. اغلب افراد دارای جهش (موتاسیون) شخصی هستند. به همین دلیل نیز این درمان تنها برای افراد خاصی موثر است.

جهشی که مورد بررسی تیم قرار گرفت، نشان داد این جهش نه تنها سلول‌های عصبی، بلکه سیستم ایمنی بدن موش‌ها را نیز آسیب می‌رساند. پیشرفت در این آزمایش موجب شد که این تیم، درمان از طریق پیوند مغز استخوان را مورد مطالعه و آزمایش قرار دهند. مغز استخوان دارای سلول‌هایی است که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را بازسازی و ترمیم کند. نتیجه عمل پیوند مغز استخوان در موش‌ها این بود که؛ هر چند بهبودی کامل حاصل نشد اما موش‌ها سالم‌تر شده و توانستند بعد از عمل پیوند طولانی‌تر زندگی کنند.

وبسایت: ای.ال.اس ایران www.alsiran.com

ترجمه: فرح شریعت

منبع: ALS Liga

بررسی کنید همچنین

همسانی بیماری پی.ال.اس. و ای.ال.اس.

بیماری پی.ال.اس. نوع محدودتری از بیماری ای.ال.اس. است. در ای.ال.اس. به تدریج تمامی نرون های حرکتی بدن از کار می افتند. در حالیکه در پی.ال.اس. این از کار افتادگی به مغز محدود می ماند.

4 نظرات

 1. سلام پدرم مبتلا هستن توروخدا اگه جایی دارویی داره بگید هرجاکه باشه اشکال نداره فقط کجا درمان میشه داروی قطعی اصلا داره توروخدا اگه هس بگید ماهرجاکه باشه میریم برامون مشکلی نداره دوستانی که عزیزانشون گرفتار هستن چه چیزهایی واسه این بیماری مفیدومضراست؟؟التماس دعاازهمه دوستان

 2. مادرم alsداره،تو رو خدا اگه این روش جواب میده، بگین که ما هم پیوند مغز استخوان کنیم.

  • ببخشید
   دکترا پدره منم احتمال دادند این مریضیو داره
   اما قطعی نیس
   میتونم بپرسم شما مادرتونو کدوم بیمارستان بردید
   و چ اعلائمی داشتند؟؟
   الان حالشون چطورع؟؟
   چند وقته مبتلا هستند؟؟

 3. سلام رو انسانها این عمل انجام نشد ،از کجا پیگیری کنیم ؟؟؟منتظر پاسخ شما دوستان عزیز هستم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *