Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / علم و حل معادله چندمجهولی ای.ال.اس.

علم و حل معادله چندمجهولی ای.ال.اس.

از نظر دانشمندان بیماری ای.ال.اس. یک معادله چندمجهولی و پیچیده ای است که هنوز بسیاری از مجهولات آن حل نشده باقی مانده است. ولی با اینهمه در این مسیر قدم های مهم و رو به جلوئی برداشته شده است.  طوری که می توان گفت اکنون نقشه راه و استراتژی  حل معادله ای.ال.اس را آماده و پیش رو داریم.

قدم اول: یافتن ژن های انحرافی

محققین در این رابطه به اطلاعات زیادی نیاز دارند. پروژه MinE  به همین خاطر و برای جمع آوری داده های ژنتیکی بیماران ای.ال.اس. و افراد داوطلب بود. در ادامه این پروژه،  برای یافتن دلایل ژنتیکی بیماری، این داده ها بطور عمیقی مورد  تحقیق و مقایسه با یکدیگر قرار گرفتند.  نتیجه اینکه اکنون بسیاری از ژن های انحرافی بیماری ای.ال.اس. شناخته شده است. همچنین مشخص شده که همه بیماران ای.ال.اس ژن انحرافی مشابهی ندارند. دانشمندان به این یافته رسیدند که بیماری ای.ال.اس. یک نوع بیماری نیست و در گروه های مختلف، دلایل بیماری متفاوت است.

قدم دوم: تحقیق سلول های بنیادی

گروه های متفاوتی از بیماران ای.ال.اس. در این آزمایش شرکت کردند. هدف از این مطالعه پیدا کردن ریشه بیماری در افراد بود. در این آزمایش سلول پوست فرد به سلول بنیادی و نرون های حرکتی کشت داده می شود.

قدم سوم: یافتن معالجه جدید

برای یافتن معالجه و مداوای این بیماری دانستن ریشه آن اهمیت بسزایی دارد. دانشمندان تحقیق می کنند که تا بتوانند راههای متفاوت و مناسبی برای ترمیم سلول های عصبی انواع بیماری ای.ال.اس بیابند.

قدم چهارم: تست تاثیر معالجه

داده های زیادی لازمست تا بتوان تعیین کرد هر بیمار چه نوع، چه میزان و چگونه مداوایی در روز نیاز دارد. این کار توسط بیماران با روش های متفاوتی،  مثلا به صورت آنلاین،  به طور روزانه ثبت می شود. محققان از این طریق می توانند تصویر دقیق تری از نحوه پیشرفت و تاثیرات معالجه به طور فردی و گروهی  کسب کنند.

آخرین معادله

در چندین گروه (نوع) بیماری ای.ال.اس. ریشه و دلیل بیماری پیدا شده است. برای این گروه از بیماران یافتن معالجه و مداوای مناسبی در حال بررسی است. برای مثال درمان برای گروه با سلول انحرافی C9orf72 آزمایشگاه را نیز با موفقیت پشت سر گذرانده است و در حال حاضر تاثیرات آن بر روی تعدادی بیمار بررسی می شود. این علم می تواند برای بیماران بیشتری در این گروه مورد استفاده قرار بگیرد. در آن صورت، می توان امیدوار بود که برای بیماران این گروه از ای.ال.اس.، آخرین تکه های پازل پیدا خواهد شد.

استراتژی گام به گام دانشمندان برای حل معادله ای.ال.اس.:

وبسایت ای.ال.اس. ایران www.alsiran.com

ترجمه: فرح آل اسحاق

برگرفته از: مجله ای.ال.اس. در هلند (سپتامبر 2018)

 

بررسی کنید همچنین

نقش احتمالی هوای آلوده در بیماری ای.ال.اس.

احتمال ابتلاء به بیماری ای.ال.اس. در افرادی که سالیان و به طور درازمدت در معرض هوای آلوده قرار بگیرند، بالاتر می رود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *