Home / رهنمودها و تجارب / بیماری ای.ال.اس. و پرش عضلات (فاسیکولاسیون)

بیماری ای.ال.اس. و پرش عضلات (فاسیکولاسیون)

از پزشک سوال شد:

سوال: بسیاری از افرادی که دچار پرش عضلات می شوند، می ترسند که به ای.ال.اس. مبتلا شده باشند. برای اینکه این بیماری اغلب با این علامت همراه است. آیا پرش مداوم و زیاد عضلات  بطور روزانه می تواند علامت شروع بیماری ای.ال.اس. باشد؟

پاسخ: پرش عضلات بسیار رخ می دهد. به ویژه هنگامی که مردم بیش از حد قهوه می نوشند، و یا دچار استرس زیاد باشند یا به اندازه کافی نخوابیده باشند. آیا این به نظرتان آشنا است؟

وقتی مردم یک چنین علامتی مانند پرش ماهیچه ها  را در خود مشاهده میکنند، طبعا اولین کاری که می کنند مراجعه به کامپیوتر است تا ببینند “دکتر گوگل” در مورد آن چه می گوید. من خودم اخیرا این کار را انجام دادم و ۱٫٣۹۰٫۰۰۰ نتیجه، در بیست و پنج صدم ثانیه دریافت کردم. یکی از اولین مواردی که روی صفحه کامپیوتر ظاهر شد، تعریف ویکی پدیا از کلمه فسیکولیشن یا فاسیکولاسیون (Fasciculation معادل پرش عضلات) بود که علائم آن را به بیماری ای.ال.اس. ربط می داد. در اینصورت بسیار طبیعی است که فرد دچار وحشت و نگرانی بشود. بنابراین اگر شما قبل از مراجعه به اینترنت نگران نبودید، پس از مشاوره با “دکتر گوگل” حتما وحشت زده می شوید.

اما کمی تحمل کنید. دلایل بسیاری وجود دارند که می توانند باعث پرش عضلات شوند. از جمله خستگی، اضطراب، و یا حتی گرفتگی عصب گردن. پرش ماهیچه ها و همینطور اسپاسم عضلانی که بسیار پیش می آیند می توانند در اثر خستگی زیاد یا حتی  کم آبی بدن باشد. برای نمونه وقتی بازی بسکتبال را تماشا می کنید همیشه بازیکنی را می بینید که با گرفتگی شدید عضلانی روی زمین افتاده است.

علائمی مانند گرفتگی و انقباض عضلانی به خودی خود معنای زیادی ندارند، آنها بسیار معمولی و بی اهمیت هستند. برای تشخیص ای.ال.اس. باید پزشک نشانه های پیشرونده ضعف عضلات را مشاهده کند.

چه چیزی باعث فسیکولیشن (پرش عضلانی ضعیف و موزون) می شود؟ پرش عضلات در انتهای اعصاب که آکسون نامیده میشود، و جایی که آنها در تماس نزدیک با عضلات قرار می گیرند، ایجاد می شود. انتهای آکسون ها حساسیت فوق العاده ای نسبت به دپولاریزاسیون (تخلیه الکتریکی) نشان می دهند که باعث جمع شدن عضله می شود. وقتی که عصبی تخلیه الکتریکی میشود (این عمل در هر روز مکرر و اغلب تحت فرمان انجام می شود)، ضربه های الکتریکی به عصب وارد می شود، عضله حرکت می کند و باعث انتشار یک ماده شیمیایی (استیل کولین) می شود که در شکاف بین آکسون عصب ماهیچه “شنا” کرده و خود را به یک گیرنده در عضله می چسباند و در آنجا تخلیه الکتریکی (و در نتیجه انقباض عضلانی) انجام می شود. این فرایند پیچیده کمتراز یک ثانیه طول می کشد. هنگامی که چیزی در این پروسه بطور غیرارادی اتفاق بیفتد، تارهای ماهیچه ای ناخواسته جمع می شوند و باعث پرش عضلات یا فسیکولیشن می شود.

برخی از افراد مبتلا به ای.ال.اس. از خود می پرسند که آیا وجود پرش عضلات به معنی نوع بدتر بیماری یا سرعت پیشرفت آن می باشد یا خیر. اما باید گفت که داشتن فسیکولیشن ربطی به شدت پیشروی بیماری ندارد.

من به افرادی که دچار فسیکولیشن یا گرفتگی عضلات هستند پیشنهاد می کنم که چند ماه صبر کنند – اگرچه هیچ قانون مشخص و ثابتی وجود ندارد – وبعد به دنبال یک معاینه پزشکی بروند. اغلب اوقات گرفتگی عضلات خودبخود متوقف خواهد شد. اگر نه، پس از آن می توان گفت که بررسی مشکل فایده دارد.

یک متخصص داخلی یا متخصص مغز و اعصاب از شما چند سوال خواهد پرسید، آنچه را که شما تجربه کرده اید یادداشت می کند، و اندام شما و کشیدگی عضلات را در یک موقعیت آرام و بدون تنش معاینه میکند. او سپس ممکن است از شما بخواهد که تست عضلانی (EMG) را انجام دهید تا درک بهتری از مشکل پیدا کند. احتمالا آزمایش خون نیز لازم است.

نتایج آزمایشات اغلب نرمال به نظر می رسد، اما پزشک احتمالا  پیشنهاد خواهد داد که کمی دیگر صبر کنید تا ببینید که در ماه های آینده چه مشکلی بیشتر رشد میکند. حتی در قرن بیست و یکم هم هنوز یک تست یا روش مشخص که به شما یک جواب واضح و روشن در مورد این مشکل بدهد وجود ندارد. حداقل در مورد فیسکولیشن اینطور است.

انتظار کشیدن برای بسیاری افراد یک چالش بزرگ است، اما شانس نداشتن ای.ال.اس. بسیار زیاد است. همانطور که مردم می گویند “پیشامدهای رایج، زیاد پیش می آیند” و بیماری ای.ال.اس. چیز رایجی نیست، بخصوص در مقایسه با مصرف بیش از حد قهوه و یا استرس.

www.alsiran.com  – ترجمه: عفت گوهری

بررسی کنید همچنین

مشکل خواب و بیماری ای.ال.اس

من مشکل اساسی با کم خوابی دارم. دیگر نمی توانم تمام شب را یک سره بخوابم. بارها بیدار می شوم و اینکه مجددا بخواب بروم بسیار سخت است. همین که به رختخواب می روم شروع می کنم به وول خوردن و فکر کردن. بعضی وقتها بعد از دو ساعت هنوز نخوابیده ام و بیدارم. چکار باید بکنم؟

174 نظرات

 1. سلام خواستم یکم موضوع رو روشن کنم از اونجایی که سایتا و ویکیپدیا سکته میدن آدمو درجا میرن سر این بیماری و کسایی که مث من هیپوکندریا هستنو از زندگی میندازن.سندوم پرش عضلانی خوش خیم ممکنه اسم وضعی ک شما دارین باشه. چنتا چیزو روشن کنم پرش عضلات توی ای ال اس از یه بخش بدن شروع میشه و به تدریج پیشرفت میکنه تو کل بدن ولی پرشای خوش خیم از یه بخش میپرن یه بخش دیگه یه لحظه تو پاتونن یه لحظه تو دستتون یه لحظه رو صورتتون.حتا اگه پرش مداوم عضله ی پا هم دارین در طول روز ممکنه بخاطر بیش فعالی اعصاب محیطیتون باشه نه یه بیماری بدخیم!توی ای ال اس ناحیه ایو که پرش داره تکون بدی حین تکونم خوب نمیشه و پرش داره!توی خوش خیما ماهیچه رو که تکون میدین پرش ها متوقف میشن.یا اصن ممکنه شروع شن تا یه حالت خاصی میمونید!مثن تا یه عطسه میزنید عضله ی صورتتون بپره!سعی کنید اب خیلی بنوشید خواب کافی داشته باشین به چیزای استرس اور فکر نکنید ورزشای سخت نکنید اگه سطح هورمونای تیروئید یا منیزیمتون مشکل داره حلش کنید و پرش هارو نادیده بگیرید.
  ۸۰ درصد مردم با ای ال اس اول ناتوانی رو در یه طرف بدنشون حس میکنن مثلن یه دست مثل قبل کار نمیکنه یا یه پا رو از مچ نمیتونن به طرف بالا خم کنن.یا پاشونو روی زمین میکشن.شروع بیماری با پرش عضلات نادره.اگرم پرش عضلات دارین و ای ام جی چیزیو نشون نداده و ۷ ماهم از شروع پرش هاتون گذشته و ضعف نشون ندادین ینی خوش خیم بوده صددرصد.چون ای ال اس پیشروندس بعد این مدت بیمارا علائم خیلیییی تابلو دارن.این فقط یه روتینه که بعضی از پزشکا میذارن تا خیالتونو راحت کنن وگرن کمتر از این ۷ ماهم مشکلی نیست و اعصابتونو خورد نکنید!بعضیا میگن ۳یا ۴ ماه.ضعف به این معنا نیست دستتونو بالا سرتون زیاد نگه دارین درد بگیره یا خسته شه زودتر از قبل!با این سندروم این پدیده طبیعیه.تحمل ورزشم مث قبل دیگه عضلات به اون صورت ندارن.ولی با ا ای ال اس دستتونو نمیتونین از یه جایی بالاتر بیارین.نمیتونین کلید درو بچرخونین.ضعف واقعی.اگه زیر سی سالید که خیلی این بیماری نادره براتون.پرش عضلانی خوش خیم ربطی به سن نداره خیلیا تو ۴۰ سالگی به بالا میگیرن ولی باید تحت نظر پزشک این تشخیص براتون داده شه.این سندروم پرش عضلانی خوش خیمو ممکنه بعد از یه ویروس،یه سرما خوردگی،یه داروی خاص که سیستم عصبیتون بهش واکنش نشون داده ،یا یه دوره ی بسیاره وحشتناک پر استرسو با پنیک اتک یا کمبود خواب گذروندین،استفاده از بعضی از انتی بیوتیک ها،میتونید بگیرید.توی هر عضله ای ممکنه پیش بیاد نذارید دکترا بترسوننتون! کسایی که دارن این سندرومو حتا تو پوست سرشونم پرشو حس کردن.شکم،ران،پا،دست،کتف،گردن،زبون.حتا داخل گوش.خیلی پخش تره عضلات تا ناحیه ای…اگه علائم حسی دارید که بیشتر از این بیماری دور میشه،اگه دستو پاهاتون زود خواب میره،دردایی تو بدنتون میپیچه که نمیدونید از کجاست(تو شروع ای ال اس درد نیست)پاهاتون زود گزگز میکنه مورمور میشه،از خواب میپرین حس میکنین زلزله اومده،حس ویبره رو پوستتون دارین اینا همه نشونه های خوبین چون از این بیماری فاصله میگیرن علائم حسی ربطی به این بیماری ندارن…زندگیو برای خودتون کوفت نکنید همونطور که من کردم:)موفق باشید:*

  • سلام خیلی بهم امید دادین یه دنیا ممنونتونم چون الان یکسال است پرش عضلات دارم هنوز متوقف نشده زیاد هم فکر میکنم پنیک اتک هم دارم استرس و اضطراب فراوان دقیقا یکساله هی میگم چیزی به آخر عمرم نمونده ماهیچه هام فرو رفتگی دارن ولی با این مطالبتون امید وار شدم

  • واقعا ممنونم ازت از توضیحاتت تو هیچ سایتی اینقدر اطلاعات خوب ندیده بودم گه تو کامنت شما دیدم خدایی استرسم رفع شد چون دقیقا من این علائم خوش خیم که گفتید رو دارم یعنی همه جام میپره نه یک جا مثلا یهو ساعدم میپره دو دقیقه بعد ساق پام یا ده مین بعد شکمم و … احساس ضعف خدارو شکر ندارم و هر هفته سعی میکنم رو نوک پا راه برم که میرم و الان هفت ماهی شده پرشارو دارم ولی ضعفی ایجاد نشده امیدوارم کردی شما و انشالله که همین که شما میگی باشه و استرسم رفع میشه اینطوری
   سپاس ازت
   انشالله که هیچ کسی به این بیماری های بدخیم مبتلا نشه

  • سلام و عرض خسته نباشید .

   کاربری با نام Mahsa اطلاعات ارایه شده توسط شما رو من نیز تایید میکنم که بیش از 16 ماه هست با این مسله درگیرم و بیش از 1200 مقاله علمی خوندم و بیش از 10 ها ساعت ویدیو دیدم راجع این موضوع پرش ها غالبا در اثر یک دوره پر تنش یا مصرف آنتی بوتیک (برای من این مورد محتملتره) یا کورتون (کورتواستروئید) سندروم پرش عضلانی علایمش شبیه بیماری آمیوترفیک هست ولی پیشرونده و مخرب یا تهدید کننده حیات نیست . شاید برای بعضی از کاربرها سوال باشه چرا 7 ماه باید صبر کنند . نمی خوام نگران کنم ایشان را ولی من از دکتر سیفی پرسیدم فرمودن 3 بار معاینه در 3 نوبت 3 ماهه یعنی 9 اگر علایم بدی دیده نشه خوش خیم هست .

   EMG میتونه 2 3 ماه قبل تر از ضعف بالینی بیماری مخرب رو تشخیص بده و NCV هم میتونه بعضی نوروپاتی ها رو پیدا کنه که برای تشخیص دلیل نوروپاتی که نمی خوام اسمشون رو بیارم چون بعضی از دوستان بیماری هراس (هیپوکندری) خواهند ترسید پس اگر پرش بیش از 3 ماه شده و در ماه 1 ماه 3 و ماه 6 و ماه 9 هیچ علایم پیشرونده مخربی دیده نشه به احتمال 99% خوش خیم هست در کل دنیا هم من فقط در یک یا دو مقاله دیدم که تا 2 سال پرش وجود داشته و بعدا بیماری به سمت بدخیمی رفته اونم احتمال اینکه شخص همزمان یا قبلا استرس داشته و یا سندروم خوش خیم عضلانی داشته خیلی محتمل میاد .

   کاربران گرامی که این مطلب رو به تایید ادمین دارید میخونید نگران نباشید من و شاید دهها بیمار دیگر که بیمارهراس هستیم 100 ها ساعت وقت صرف کردیم و مقالات مختلف پایگاههای رسمی بهداشتی و درمانی رو خوندیم و به این نتیجه رسیدم . که یک آزمایش خون توسط متخصص داخلی حازق برای نورپاتی + یک معاینهه بالینی توسط فوق تخصص مغز و اعصاب و یک الکترودیاگنوسیس EMG برای رد همه بیماری بدخیم در یک دوره 1 تا 7 ماهه کفایت میکنه خودتون رو عذاب ندید .

   مطالعه بیشتر باعث سردرگمی شما شده هزینه های زیاد به بار میارید و پرش هاتون زیاد تر هم میشه .

   باتشکر از مدیریت سایت

  • اگه این پرش فقط تو یک ناحیه ی خاص باشه چطور؟مثلا به مدت 3 سال در شکم .بعد از 3 سال دکترای مختلف رفتن تشخیص شبه صرع دادن

  • دمت گرم از توضیحای خوبت .همش از استرس ومشغله فکری باید باشه چون الان دو هفته پرش عضلات گرفتم .

 2. سلام من پسری17ساله هستم دو سه ماهی هست که بازوی سمت راستم میپره آیا ای ال اس دارم؟
  بعضی وقت ها که با لب تاپ کار میکنم مثلا تا نیم ساعت سرمو نمیچرخونم بعد نیم ساعت که سرمو میچرخونم گردنم تیر میکشه. لطفا کمک کنید.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز شما ای.ال.اس. ندارید. خودتان به دلیل مشکل تان اشاره کرده اید: استفاده طولانی و مستمر از لپ تاپ! اگر می توانید کمتر پشت لپ تاپ بنشینید و در صورت استفاده نیز حداقل هر 10 دقیقه یکبار به خودتان 10 دقیقه استراحت بدهید. از چا بلند شده و کارهای دیگر بکنید. موفق باشید

 3. با سلام
  من یه پسر چهارده ساله هستم و حدود سه ماهه که اسپاسم و گرفتگی عضلانی و همینطور منقبض شدن همزمان چند ماهیچه بدنم مثل دو تا پاهام یا یا جاهای دیگه بدنم رو پیدا کردم به طوری که توی این سه ماه ، این علائم توجهم رو جلب کرده.
  این رو باید بگم که اطلاعاتم درباره بیماری لو گریگ زیاده و علائم کمی هم ازش ندارم.
  همینطور تا حالا چندین بار پیش اومده که به یک باره برای یه مدت تقربیا زیاد مثل چند روز توی حرف زدنم مشکل پیدا میکنم و برای گفتن یه جمله عادی اون رو باید چند بار تکرار کنم تا واضح اداش کنم.
  مشکوک شدم که لو گریگ داشته باشم لطفا جواب بدین بعضی وقتا خیلی ذهنمو مشغول میکنه و از اونجا که اطلاعاتم دربارش زیاده میدونم که اگه اون باشه چه اتفاقایی برام میفته.
  این رو باید اضافه کنم که اصلا استرسی نیستم و زیاد آب میخورم و طی این سه ماه که توجهم به علائم جلب شده ، دوماه اول به یک باره خیلی لاغر شدم ولی توی این یک ماه اخیر کاهش وزنم متوقف شده و سسر صعودی پیدا کرده و تقریبا BMI بدنم به حالت طبیعی برگشته.
  این نکته هم قابل ذکره که سرعت دویدنم فوق العاده بالاس و همیشه پرسرعت ترین فرد مدرسه و مسابقات بوده ام و طی اون دوماه که لاغر شدم، سرعتم هم پایین اومد ولی توی این یک ماه دوباره به حالت عادیش برگشته.
  راستی طی چند هفته اخیر منقبض شدن و گرفتگی عضلانیم بیشتر شده.
  لطفا جواب بدید تا اگه ندارم از فکرش بیام بیرون.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با توجه به سن تان، موضوع را با والدین یا بزرگتر خود در میان بگذارید. برای تشخیص بیماری و اینکه مبتلا هستید یا نه در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید.

  • تو این سن نادر ترین چیز ممکنه که برات پیش بیاد اصلن بهش فکر نکن بشین زندگیتو بکن.اگه وزنت به قبل برگرده پس مشکلی نیست و نبوده.منظور از گرفتگی عضلانی دقیقن چیه؟توی ای ال اس که خیلی خیلی کم پیش میاد انقباض ناگهانی عضله یا کرامپ پا نشونه ی اول باشه،به حدی وحشتناکو یهوییه که نمیتونی از ماهیچت استفاده کنی و تا چند ثانیه منقبض میمونه تا به ارومی ول کنه دردشم تا ۲۴ ساعت میمونه:|

 4. سلام دوستان چندروزیه ماهیچه ساق پام‌وا بازوی چپم‌توی خواب میپره ،و تموم بدنم‌از داخل شروع به خاریدن میکنه این اتفاق بیشتر شبا و‌توی خواب اتفاق میفته خیلی اذیت میشم‌کسی دلیلشو‌میدونع ؟؟؟ممنون

 5. در ضمن اقتی دگتر من 24 سالمه لطفا جواب بدین ب ایمیلم

 6. سلام ممنون میشم جواب من رو هم بدین من تازگی 2ماهه ک پرش عضله دارم از ران پام بازوم صورتم مغزم حتی شکمم شروع شده به حدی شدیده ک ازش فیلمم گرفتم و کامل مشخصه داخل فیلم میخواستم ببینیم این چه نوع بیماری هست؟ چون من رو میترسونه

 7. سلام من بیست سالمه حدود پنج ماهه پلک چشم چپم پرش داره جدیدا انگشت دست راستمم میپره ادم عصبی و استرسیم نیستم.علتش چیه؟ .اگ میشه لطفا راهنمایی کنید

 8. سلام
  اون دوستاني كه پرش عضله دارن حتما بخونن
  من با يك دكتر از آمريكا تماس گرفتم و راجع به پرش عضله در اي ال اس صحبت كردم.
  اگر پرش عضله به خاطر اي ال اس باشه قبلش حتما متوجه علائم ديگري مي شويد. پرش عضله در اي ال اس در همه جاي بدن نيست و از يك قسمت شروع ميكنه به پيشروي كردن. مثلا اول در شانه بعد در بازو بعد در ساعد. اما پرشي كه هر بار يه جاي مختلف از بدن باشه بهش ميگن پرش عضلاني خوش خيم.
  در اي ال اس پرش عضله به خاطر از بين رفتن نورون هاست پس طبيعتا قبل از شروع پرش شما بايد احساس ضعف و يا خستگي كنيد. يا متوجه بشيد كه وزنتون كم شده و ماهيچه هاي شما كوچك ميشود.
  در ضمن پرش عضلاني خوش خيم نسبت به اي ال اس خيلي رايج تره.
  پس دوستان خواهشا اگر پرش عضلاني داريد الكي خودتون رو نگران نكنيد. من خودم به خاطر فكر كردن به اين بيماري لعنتي يك سال نشستم غصه خوردم خواهشا به اين بيماري فكر نكنيد.
  در ضمن در تحقيقات اخير اين نظريه اومده كه استرس ميتونه عامل اين بيماري بشه. پس تا ميتونيد استرس خودتون رو كم كنيد.

  • واقعا؟؟ من خیلی نگران بودم چون جاهای مختلف بدنم عین نبض میزنه بعضی وقتا شدید میشه البته خیلی استرس دارم حدودا یک ماه یا بیشتره اینجوری شدم.پس چیز خاصی نیست؟

   • با قطعیت نمیشه گفت که چیز خاصی هست یا نه اما ای ال اس یه بیماری بسیار نادره مخصوصا در سنین پایین تر از 30.
    افرادی که دچار پرش عضله میشن هیچ راهی برای مطمئن شدنشون نیست که پرش خوش خیمه یا چیز جدی تریه. اما اگر خدای نکرده بیماری جدی باشه خودش رو با ضعف در عضلات و تحلیل نشون میده.
    اگه خیلی استرس دارید که ممکنه ای ال اس باشه میتونید تست ای ام جی بدید. اگر نرمال بود که دیگه تقریبا معلوم میشه که بیماری جدی نیست. اما اگر نرمال نبود اون موقع جای بحث داره.
    شما میتونید یه تست ای ام جی الان بدید و یکی شش ماه دیگه. اگر هر دو نرمال بود دیگه خیالتون راحت باشه. اما سعی کنید از استرس روزانه خودتون کم کنید چون باعث تشدید پرش ها میشه. در ضمن مویز میتونه خیلی کمک کننده باشه. صبح ها با معده خالی 21 عدد مویز بخورید پرش هاتون رو در عرض دو هفته به حداقل میرسونه

  • استرس ربطی به این بیماری نداره ربط به ام اس داره ولی.چون این بیماری خود ایمنی نیستش.طی تحقیقاتشون به این نتیجه رسیدن که افرادی که ای ال اس گرفتن تحت فشار روانی شدید نسبت به بقیه جمعیتا نبودن (Our results do not support the concept that psychological stress from significant life events or stressful occupations plays a role in the pathogenesis of ALS. )
   اون اکسیداتیو استرسه که میتونه عاملش باشه یه عدم تعادل واکنشا توی بدنشون

 9. سلام من ۱۷ سالمه و کنکور دارم و چند وقته برنامه هام خیلی فشرده شده و اوایل فقط زیر چشمم ولی الان اکثره اعصای صورتم بعضی اوقات همزمان زیر چشمام و بالای پلک و لبم اینجوری میشه و فقط هم صورتمه و توی هیچ جای دیگه بدنم نمیزنه میخواستم بدونم فقط صورت مشکلی به وجود نمیاره و یا درمانی نداره؟

 10. سلام من حدود سه الی چهارماهه که لب پایینیم بع1ی وقت ها میپره و لرزش داره.من فردی کاملا ریلکس و خونسردهستم.رفتم دکتر گفت بخاطراسترسه،امامن خیلی ب ندرت استرسی میشم برام قرص پروپرانول و دیازپوکساید هم نوشته وتردیددارم که مصرف کنم یانه ازعوارضش میترسم وازاینکه ممکنه بیماریم بدتربشه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنین.

 11. سلام
  ضمن عرض تشکر از مدیر محترم سایت اینکه هفت سالگی سکته ی ناقص صورت داشتم نصف صورتم فلج بود ولی کاملا خوب شدم الان ک 28 سالمه با پلک زدنم گوشه ی لب پایینم هم خیلی ریز میپره
  اونقدی مهم هست ک برم دکتر؟!؟؟؟

 12. سلام
  خسته نباشید
  پسری ۲۸ ساله ام که دچار تحلیل عضلانی و لاغری بیش از حد خصوصا در قسمت پایین تنه شده ام و شدید دچار استرس و اططرابم ،گاهی پرش عضله ( حالت نبض) در بعضی عضلات دارم
  ممکنه راهنمایی کنید لطفا
  وزنم هم شده ۴۶:کیلو ،پوست چسبیده به استخوان کاملا
  نابود شدم به لحاظ روحی و جسمی
  که بیماریم چی می تونم باشه و چه متخصصی باید برم ؟؟؟
  دوستان اگه کسی می تونه راهنمایی کنه واقعا سخت در عذااااابم

 13. سلام من چند ماهه وقتی استرس میگیرم گونه سمت چپم مدام میپره طوری که بقیه متوجه میشن و همین باعث استرس بیشترم میشه،چیکار کنم?

 14. سلام
  من فقط پرش عضلانی دارم .بیشتر پشت ران و البته الان خیلی بیشتر ودر سایر نقاط هم هست که احساس میکنم بخاطر درس و کنکوره
  وقتی احساس رضایت و خوش حالی دارم خیلی کمتر میشه?
  نمیدونم شایدم مثلا بیماری ای ال سی داشته باشم فعلا که مهم نیست بعدا هم مهم نخواهد بود .? حتی اگر بیمار بودین انگیزه تون رو ازدست ندین این یه اتفاق و یاشاید یه امتحانا به خدا توکل کنید ?

  • بیخشید اگه ویدئو های بیمارایی که با ای ال اس دارن مبارزه میکننو تو یوتیوب دیده بودید هرگز نمیگفتین مهم نیست و مهم نخواهد بود! این بیماری از سرطان بدتره هرچی بیشتر زمان میگذره امار جووناش داره میره بالاتر ایندشون نابود میشه نه دلیلی برای بیماری هست نه درمانی و نه حتی یه تست که بگه بیماریو دارن یا نه!برای بعضیا یکسال طول میکشه تا تشخیص داده شه اونم با رد بقیه ی بیماریا!

 15. سلام مدت سه سال میشه رگ کف دست راستم میزنه که باچشم میتوان دید بالا وپایین رفتن اش را اما حالی دست چپ ام وسط کف دستم رگ هم برجسته شده وهم پرش داره خیلی دستام را میشویم خیلی نگران ام لطفا بگن ای چی علتی است

 16. سلام من پیانو میزنم و یکی از انگشتای دست راستم موقع نواختن پیانو حرکت غیر ارادی داره و به طرف داخل جمع میشه و نمیتونم کنترلش کنم، دکتر هم خیلی رفتم کلی آزمایش و عکس و اینا اما نمیدونستن که چیه، میشه راهنماییم بفرمایید چیکار باید بکنم چون عاشق پیانو هستم ولی نمیتونم ادامه بدم با این وضع، ممنون

 17. با سلام ،خواهر من ۳۶ سالشه ،نزدیک به یک سال هست به طرز عجیبی دست و پاهایش میپره ،لبش کج میشه طوری که بلعش بسته میشه ،خیلی نگرانش هستیم ،البته هر غذایی رو نمیتونه بخوره چون یهو این حالت بهش دست میده ،میشه راهنماییمون کنید،البته دکتر اعصاب هم رفتیم قرص دادن ولی خوب نشد

 18. سلام من خانومم34ساله اول درد ران بعدکلی دکتر و مطب متوجه دیسگ کمرشدیم وقتی پیگیر دیسکش بودم تشنج کرد وبستریش کردم بعد کلی ام ار ای ازمایشات گفتن ی التهاب دور مغزش بوده ک با ی درمان ده روزه دکترا گفتن خوب شده مرخصش کردن اما دوباره بیماری دردران پرش عضله شروع شد باز کلی ازمایشات و ام ار ای نوارعصب و مغز دکتر گف عصبش چسبونکی شده ک برا من قابل قبول نبود وبا تجویز ی سری دارو چن روزی خوب شد ولی الان دوباره بشدت درد ران و بی خوابی وپرش عضله داره و اخرشم نفهمیدم تشنج و التهاب دور مغز ک باعث تشنج شده از چی بود اگ از ویروسی بوده قابل شناسایی نبوده لطفا راهنمایی کنید

 19. سلام بر مدیر گروه
  از شما ممنونم بابت اطلاعات خودتون.
  و خیلی ممنونم خیلی خوب حس منفی منو با جواب به دوستان خوب کردی. من همش برای ارزش انگشت شستم ارزش داره سایت رو باز کردم اما با جواب های شما به دوستان خیلی حالم خوب شد. ببخشید من مشکل پان یک دارم با رفلکس معده اینا با هم ربط دارن که ارزش انگشتم به خاطر عصبی بودن باشه، ممنون میشم جواب بدین ☺

 20. سلام
  حدود دو ماه پیش نبض پلک بالايي چشم چپم میزد بعد از اون متوجه شدم که با لمس قسمت راست صورتم پلک چشم چپم میزنه،الان حدود دو ماهه که اینجوری شدم، واقعا دیگه عصبیم کرده، همش سرگیجه دارم. و احساس میکنم با کله دارم میخورم زمین، خیلی نگرانم یعنی میشه نشانه ای از بیماری ای ال اس باشه؟ یا ممکنه نشانه بیماری مغزی باشه؟ خیلی ممنون میشم اگه پاسخ من رو بدید.

 21. سلام من چند روزی هست پرش شدید عضله بالای سینم نزدیک به قلبم دارم میشه راهنمایی کنید از چیه ؟؟ ممنون میشم.

  • با سلام بنده هم پرش عضله بالای سینه دارم. اولش فک میگردم تپش شدید قلب دارم ولی موقعیتش نسبت به قلب چندسانت بالاتره و لذا قلب هیچ دردی نداره بالاخص مشکل تنفسی و گیجی نداشتم فلذا مشکل اصلی از تنظیم نبودن زمان خواب و استرس و اضطراب هستش.

 22. ببخشید من دچار استرس هستم الانم عضلاتم پرش داشتند وبرای یه هفته از بین رفت وبازم شروع شد من الان 17 سال دارم ایا می تواند این بیماری باشد من ازمایش کل بدنم را دادم نرمال بود
  لطفا پاسخ دهید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز اگر نتیجه آزمایشات خوب بوده، پس نگران نباشید. استرس را کم کنید حتما بهتر خواهید شد.

   • ببخشید پرش عضلاتم زیاد شده اما خفیف کم تر مثل قبل احساس میشه اما در کل بدنم ایجاد میشود ودارو ضد افسردگی مصرف میکردم الان ترک کردم

   • ببخشید اما)پرش عضلات را در تمام بدنم به طور خفیف احساس میکنم اما استرس همچنان دارم نمی دانم چکارکنم پرش عضلاتم زیاد شده اما من خیلی حساس شدم بهش

    • منم همینجوریم . از دست راستم شروع شد . الان کمتر قابل حس هستن پرش ها . ولی در تمام بدنم رخ میدن .

 23. سلام حدودیه ساله شصت دست راستم میزنه واقعا رفته رو اعصابم تقریبا هر ۱۰دقیقه یه بار میگیره درحد دو سه ثانیه ول میکنه باز به خدانگرانم البته هرزگاهی هم بازوم یه تکون میخوره وهمچنین زیر چشم راستم….کسی میتونه منو از نگرانی دربیاره وراهنماییم کنه علی هستم باتشکر

 24. باسلام. آیا پرش عضله گهگاه و کم در عضلات سینه و پشت کتف خطرناک است؟

 25. سلام من پارسا هستم بازوم خیلی پرش میکنه میتونه این بیماری باشع

 26. سلام جناب مدیر توروخدا جواب بدید من امروز صبح عضله پشت بازوم دچار لرزش شد بعد امروز چندین بار تکرار شد و این چندین ساله که بعضی وقتا عظله ران من دچار لرزش میشه و بعضی وقتا هم بالای پلکم این چندین ساله اینجوریم ولی امروز ترسیدم میشه بگید چی کار کنم توروخدا بگید خیلی مهمه 42 سالمه.میترسم که شاید چیزی باشه

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز همانگونه که در این مقاله مطالعه می کنید، پرش عضلات همیشه دلیل بر بیماری ای.ال.اس. نیست. بخصوص اینکه طبق گفته خودتان شما چندین سال است این مشکل را گاهی دارید. نگران نباشید. موفق باشید

 27. سلام.علت نبض زدن لب پایین چیست؟

 28. با عرض سلام و وقت بخير خدمت شما
  من چندوقتي هست كه همسرم وقتي خوابه باپرش عضلانيش مواجه شدم
  چند روز پيشخيلي بدجور سرش تكون ميخور بمدت چندثانيه ومكرر تاصداش كردم وبعد بيدارش كردم حس كردم ترسيده وبعد گفت خواب بد ديده.وكلا توناحيه پا يعني قسمت مچ پا به سمت پايين ونوك انگشتاش تكون ميخوره.من خودمم برام پيش اومده دارم ميخوابم هنوزخوتبم نبرده لب وفكم تكون ميخوره غير ارادي هستش
  خيلي نگران همسرم شدم
  ممنون اگر راهنماييم كنيد?????

  • مدیریت وبسایت

   نگران نباشید.

   • سلام.من18سالمه.یه مدت هس وقتی میخوابم تا چشمام گرم خواب میشه یهو یه تکون محکم میخورم البته نه همیشه.در حالت عادی هم گاهی بدنم گز گز میکنه..ممنون میشم اگ راهنماییم کنید!

  • سلام.من18سالمه.یه مدت هس وقتی میخوابم تا چشمام گرم خواب میشه یهو یه تکون محکم میخورم البته نه همیشه.در حالت عادی هم گاهی بدنم گز گز میکنه..ممنون میشم اگ راهنماییم کنید!

   • مدیریت وبسایت

    دوست عزیز شاید مشکل تنفسی در خواب داشته باشید. بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید. موفق باشید

 29. 37ساله هستم، حدودا سه ماهی میشه حالت نبض و پرش در دست راستم دارم که باعث پرش انگشت شصت دست راستم میشه و توی بازوی دستم هم احساس میشه و مخصوصا در مواقع استراحت بیشتر هست، البته جاهای مختلف بدنم این روزها پرش عضلانی داره و احساس میکنم دارم روز به روز بدتر میشم و اینو اضافه کنم که از پارسال حالت پارستزی در سمت چپ سرم هم دارم که ام آر آی سرو گردن دادم ولی چیزی به غیر از آرتروز خفیف گردن نشون نداد، متاسفانه طول زندگیم تجربه استرس و ترس زیاد داشتم و الان به شدت نگرانم که نکنه بیماری ای ال اس سراغم اومده باشه، دو بار هم دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم ولی میگفتن مشکلی نیست، با این وجود بازم نگران هستم، ممنون میشم اگر خطری متوجهم هست یا راه حلی هست راهنمایی کنيد با تشکر.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز پرش عضلات تنها یکی از نشانه های بیماری ای.ال.اس. است. بهتر است امیدوار باشیم که مشکل شما ریشه عصبی داشته باشد تا ای.ال.اس. اما اگر خیلی نگران هستید می توانید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. برای اطلاع بیشتر مطلب ما با عنوان “ای.ال.اس. چیست” را ملاحظه کنید. با آرزوی بهبودی برایتان

  • داداش منم مثل تو بودم همش مال عصب گردنه ارتوروز داری باید بهش فشار نیاری .و بزاری استراحت کنه گردنت تا بهتر بشی.گرفتگی عصب گردن که بر اثر ارتروز هست اینجور میشه .بهترین کار پیگیرییه ارتروز گردنته

 30. منشا تمام مشکلات عصبی استرس هست فقط استرس.از دوران مجردی استرس داشتم حدود ده ساله دست چپم لرزش داره ولی میتونم به کارهای روزمره برسم…..تا اینکه یکهفته پیش هم دچار پرش انگشت شست دست راستم شدم.با اینکه ده سال لرزش دست دارم و عین خیالم نبود ولی یکدفعه تمام ذهن و فکرم درگیر این بیماری و همچنین پارکینسون شد.بطوری که روحیه م به صفر رسید.ولی شرایطم جوری شد که اندکی از استرسم کم شد الان بعد از یکهفته پرش مدام (هر لحظه) انگشت شستم خوب شد.

 31. سلام
  ببخشید الان من ۱۸سالمه حدود ی ماهه ک شب موقع خواب پشت ساق پام یا پشت زانوم نبض میگیره تکو توک من تقریبا هم آدم استرسی هستم ولی ن همیشه ب موقعش خب کترا هم میگن بیماری ای ال اس زمینه عصبی داره ممنون میشم راهنماییم کنین !!

  • مدیریت وبسایت

   نگران نباشید. سایر مطالب ما را برای اطلاعات بیشتر در مورد ای.ال.اس مطالعه کنید. از جمله: “ای.ال.اس. چیست؟”
   موفق باشید

  • سلام من ۱۶ سالمه حدود دو سه ماهه کنار زانوی چشم نبض و پرش زیادی احساس میکنم بعضی وقتاهم کنار گردنم. خیلی میترسم توی فصل امتحانا هم بیشتر شده ممکنه فقط بخاطر استرس باشه و بیماری خاصی نباشه؟ لطفا جواب بدین

   • مدیریت وبسایت

    دوست عزیز نگران نباش. امتحانات ات را که دادی حتما خوب میشی. با آرزوی موفقیت ات

 32. سلام دوستان. اینقدر به این بیماری فکر نکنید. من یک سال زندگیمو به خاطر فکر این بیماری خراب کردم. هم خودم اذیت شدم هم خانواده ام. علایم من این طوری شروع شد. گرفتگی عضله گردن . بعد با شروع استرس تپش عضله در سرتا سر بدن به نحوی که وقتی یکجا می نشتم یا می خوابیدم از نک سرم تا نک انگشتانم پرش عضله داشتم. یه موقعی هم حرکت عجیب انگشت پا و دست اینها همش بخاطر فکر به این بیماری بود تا جایی پیش رفت که قدرت راه رفتن هم ازم گرفت و حساس می کردم این بیماری داره از پام شروع می شه یک سال بخاطر هیچ و فقط فکر ترس از این بیماری این عارضه ها تشدید می شد تا اینکه یه مشکلی تو زندگیم پیش اومد که دیگه اصلا به مرگ فکر نمی کردم و بن کل فرصت فکر این بیماری از سرم رفت بعد دو هفته متوجه شدم که دو هفته گذشته و من هیچ کدام از اون علایم رو ندارم. هر چه قدر به تپش عضله فکر کنی روز به روز بدتر می شه و جالبه اطرافیان ما هم در موقع استرس همین علایم رو دارن ولی چون بهش توجه نمی کنن این علایم زود از بین می ره..

 33. سلام .من چند روز ازناحیه پایین کمر و بالای ران درد خفیفی داشتم از دیروز این در به رانم اصابت کرده وتا انگشتان پام تیر میکشه ودرد شدید داره چندتا سوزن دکتر برام نوشت که تزریق کردم ولی بی فایده بود امروز کلن اطراف رانم پرش عضلات داشتم میشه راهنماییم کنید که چکار کنم .چی استفاده کنم که درد نکشم .چون در روستا هستم واز درمانگاه ودکتر فاصله دارم

 34. سلام من چند سالی است که عضلات صورتم یهو شروع به لرزش میکنه. بیشتر وقت ها وقتی دارم با یک لبخند به حرفهای یک نفر گوش میکنم، یهو دو طرف گونه هام سفت میشه و بعد شروع به لرزیدن میکنه. این باعث شده اعتماد به نفسم خیلی خیلی پایین بیاد و ترجیح بدم با کسی حرف نزنم زیاد و در جمع نباشم. تو رو خدا کمکم کنین. خیلی سخته یهو گونه هام شروع به لرزش کنن

  • سلام واقعا قبول دارم حرفتونو
   من هم مثل شما هستم
   فکر نکنید تنهایید
   باید باهاش کنار بیاد / من ۶ ساله اینجوری هستم و یه روز دیگه خسته شدم به خودم گفتم خدایا خسته شدم اصلا بلرزه به هیشکی ربطی نداره

  • من هم دقیقا همین مشکل رو دارم و به همین نتیجه ای سکه شما رسیدید رسیدم

 35. من الان ۴،۵ ساله پرش عضلات دارم دقت کردم وقتایی که عضلاتم میپره نه استرس داشتم نه کافئین زیاد خورده بودم، نه هنگام ورزش کردن بوده، نه خسته بودم و نه بدنم کم آبی داشته… این ینی یه گزینه میمونه اونم ای ال اس ولی با این حال بعد چند سال هنوز سالمم مادرمم ۶۰ سالشه ازش پرسیدم از بچگی پرش عضلات داشته خواهر برادرامم همینطور….این نشون میده حتی حدس دکترا هم اشتباه و پرش عضلات بعضی موقع ها بی هیچ دلیلی اتفاق می افته هیچ دلیلی

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز پرش عضله یکی از علائم ای.ال. اس است نه تنها علامت آن. اگر شما دچار این بیماری بودید، طی 4 سال حتما سایر علائم آن پیشرفت کرده بود.

 36. سلام خسته نباشید
  حدود 2ماه قبل زیرچشم چپم 16 روز مداوم نبض میزد دوهفته قط شد باز دوروز اینجوری شد بعدش 12روز خوب بود بعد یک هفته کامل نبض میزد الان دوهفتس شبی یه نصف زاناکس مصرف میکنم احساس میکنم بدنم از داخل لرزش داره دکتر زیاد رفتم میگن چیزی نیس حتی ام ار ای هم دادم میگن سالمه. مشکل من چیه؟

 37. با سلام
  تو رو خدا لطفا جوابمو بدین
  حدودا سه ماه هست که دچار پرش عضلات توی کل بدنم بخصوص بازوها و ران ها هستم یه مدت کم میشه ولی دوباره میاد کلا استرسی هستم بخصوص از زمانی که در مورد این بیماری شنیدم دیگه استرس این بیماری رو گرفتم امشبم وقتی نظرات کاربران رو میخوندم یه کاربر به اسم بهار گفته که انگشت شصت به طرف جلو میاد که منم انگشت شصتم یکی دو بار به طرف کف دستم جمع میشد دارم کلافه میشم لطفا راهنمایی کنید.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز همانگونه که در این مقاله می خوانید، ای.ال.اس عوارض دیگری دارد. پرش عضلات یکی از آنهاست. بنابراین بی جهت خودتان را نگران نکنید. قدر سلامتی تان را بدانید. موفق باشید

 38. سلام
  من ٢٨ سالمه از سن ٢٠ سالگي دچار بيماري اسكيزوفرني شدم و وسواس فكري البته دكترم بعد هشت سال وسواس فكري رو در من تشخيص داد بطوريكه يك حرفايي مساد ذهنم و همون لحظه انگشتم شروع ب نوشتن ميكنه و تمام بدنم شروع ب پريدن ميكنه الان اسكيزوفرنيم خوب شده ولي اين علاءم در من شديد ميشه ولي بهتر نميشه سوال من اينه ك ايا درمان داره؟ خواهشن جواب بديد خيلي نگرانم

 39. سلام من ۴۰ سالمه الان مدت ۳ هفته میشه که عضلات پام بطور مداوم میپره و کاملا با چشم قابل دیده چند روزه این پرش عضلات به دست و کمرم هم رسیده من دیسک کمر دارم ممکنه بخاطر دیسک کمرم باشه یا نشونه ای از این بیماریه؟ فقط زمانی متوجه پرش عضلاتم نمیشم گه در حرکت باشم خیلی اعصاب خورد کنه ول ۲۴ ساعت در حال پرشه

 40. سلام من 13 ساله هستم دستام کمی لرزش داره وای تو تایپ با گوشی اذیت ممیکنه همچنین در بعضی جاهای بدنم احساس نبض میکنم

  اطفا جواب بدین
  من تو سال تحصیلی 80 درصد روزها رو استرس شدید داشتم البته فقط این سالی که گذشت

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، بهتره سعی کنی کمتر استرس داشته باشی. همه چی درست میشه. موفق باشی

 41. سلام،خسته نباشید،۲۷ سال سن دارم،حدود ۵ ماه پیش یک دوره بسیار پر استرس و پر تنش رو گذروندم به طوری که زندگیم مختل شده بود شب و روزم با ترس شدید میگذشت،چند باری هم حملات پانیک داشتم،علایم روده و معده و تنفسی هم داشتم،دکترای زیادی رفتم ولی همشون تشخیص اضطراب و افسردگی شدید میدادن و حتی هیپوکندریازیس؛ولی من هیچ دارویی در این رابطه مصرف نکردم به مرور وضعیتم بهتر شد الان تقریبا ۹۰ درصد به حالت قبلی برگشتم ولی تنها علایمی که در حال حاضر باقی مونده پرش عضلاتیه که دارم تقریبا ۳ ماهی میشه در حالی که به حالت عادی برگشتم هر روز به طور مرتب تمام عضلات بدنم پرش داره از سطح پوستمم قابل مشاهده س،دست راستمم وقتی جسمی رو محکم فشار میدم میلرزه، مدتیه عضلات ساق پام و بازوهام گرفتگی داره وقتی ورزش میکنم عضلاتم میگیره،البته در این مدت بسیار کم تحرک بودم و تازگی اقدام به ورزش کردن کردم،البته دیسک گردن خفیف هم دارم،میخوام بدونم علت این پرشهای عضلانی چیه؟؟واقعا داره نگرانم میکنه،آیا لازمه پیگیری کنم؟؟احتمال داره ای اس ال باشه؟؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، همانطور که در همین مطلب بالا ملاحظه می کنید، هر پرش عضله دلیل بر بیماری ای.ال.اس نمی باشد. این بیماری با علائم دیگری همراه است.
   موفق باشید

  • این پرشها به دلیل همون فشار عصبی و استرس هایی هست که چند ماه پیش داشتین.فکر میکنم تقریبا همه این مورد رو توی زندگیشون تجربه کردن.با گذر زمان و دور بودن از استرس ها مشکل رفع خواهد شد

  • سلام خانوم. من دقیقا عین مشکل شما رو دارم. پیش چندین دکتر مغز و اعصاب هم رفتم. من و شما خود بیمار انگاریم. این پرش عضلات هم ناشی از فاسیکولاسیون خوش خیم هست. تو اینترنت به انگلیسی سرچ کنید میاد براتون. موفق باشید

 42. ممنونم از پاسخگویی شما

 43. سلام.ایا کسی که ام اس دارد می تواند این بیماری راهم مبتلا شود.نزدیک دوشب سمت چپم ازقسمت ران پرش دارد طوری که اگر کسی کنارم بنشیند این پرشها را حس میکند بصورت غیر نرمال.ناراحت نیستم چون هر چی که باشه باهاش کنار میام ولی اینکه میخوام بدونم علتش چیه.این دوروز ب دلایلی عصبی شدم ولی پرش دراین ناحیه بشدت اذیتم میکنه از هر بیست چهار ساعت بیست ساعت همین مشکل رو دارم.ممنونم.و خداوند حامی شمایی که ب دلهره ها پاسخ میدهید.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز همانگونه که در همین مطلب خوانده اید، پرش عضلات می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با دکتر خود مشورت کنید. با آرزوی بهبودی تان

  • سلام دوست عزیز….اصلا فکرتو درگیر این بیماری ها نکن…به خودت استرس نده….پرش عضلات اصلا ربطی به بیماری خاصی ندارا

 44. سلام من میلاد هستم 25 سالمه من تمام رگ های بدنم میزنه و شکم و قلبم ظربان زیادی دارد و سرم میزند دوکتور هم زیاد رفتم اما جواب درست نگرتم داخله و عصاب من چیکار کنم ممنون

 45. سلام تقریبا4ساله پای راستم حالت بازشدگی ولنگی داره اطرافیان میگن انگارپلاین تو پات هست.عضله پشت پام اولش سفت شد والان تکون نمیخوره ونمیتونم ازپشت جمعش کنم.الان همان ماهیچه پای چپم سغت شده .دردزانودرهردوپادارم البته دائمی نیس،نازگیاضعف چشم حالت مورچه راه رفتن دارم وشدیداعصبی شدم یکی دوبارحالت تیرکشیدگی دست وشانه چپ داشتم دیشب درحالت ایستاده خودبخودرانم بی حس شد.قدرت دست راستم کم شده وحافظم ضعیف شده،بخواهم تمرکزکنم اعصابم خرد میشه وزودخسته میشم.اگردیربخوابم فرداش حافظم تعطیله وبی اعصاب

 46. سلام
  من هفت ساله ك بدنم ميپره البته فكري هستش و جلوي كساني ك نميدونن من پرش بدن دارم نميپره ب نظر شما مشكل من مربوط ب چه بيماري هستش؟

 47. من به هفتس که پای راستم بی حس میشه و. تیک میزنه قبلا وقتی عصیًبی بودم یه روز اینجوری میشد اما الان یه هفتس خطرناکه به نظرتون؟در ضمن این روزا خیلی هم عصبی ام

 48. با سلام من سی سالمه . سه چهار ماهه گردنم درد می کنه . رفتم ام آر آی گفتن دو تا از مهره هات ساییدگی داره و یک دیسک خشک داری. الان دوماهه تپش عضله دارم اولش شدید بود الان به نظر میاد داره بهتر می شه. از بچگی استرس بیماری داشتم . خواهش می کنم با توجه به گردن درد و پرش عضله آیا ممکنه این بیماری باشه. خواهش می کنم پاسخ بدید . در همین جا

  • فرح شریعت

   دوست عزیز همانطور که در این مطلب می خوانید، هر پرش عضله دلیل بر این بیماری نیست. برای درد گردنتان هم که به گفته خودتان تشخیص داده شده.
   موفق باشید

 49. خیلی خوبه که اطلاعاتتون رو به اشتراک میزارید
  ۹ ماهه ازدواج کردم از همون روز اولم پرش عضلات همسرم رو موقع خوابیدنش حس میکنم و میبینم خیلی شدیده و میلرزه الان ۹ ماهه هی میگم بریم دکتر میگه چیزی نیس چند مدته پرشش بیشتر شده دارم از ترس سکته میکنم خیلی نگرانشم چیکار کنم علایم دیگه ای هم نداره ظاهرا این ای ال اس بعد نشون دادن علایم اولیه چند مدته دیگه عضلات رو ضعیف میکنه لطفا راهنمایی کنین

  • فرح شریعت

   دوست عزیز، هر پرش عضله و یا هر علائم تک مورد دلیل بر این بیماری نیست. لطفا اگر مایل بودید این مطلب را در همین وبسایت مطالعه کنید.
   https://alsiran.com/?p=1343
   موفق باشید

 50. سلام همسر من ٣٧ سالشه، مبتلا به متاستاز استخواني شده ستون فقرات و نخاعش تحت فشار بوده كه منجر به بي حسي از ناحيه شكم به پايين شده و يه جورايي فلج شده، ٥ جلسه راديو تراپي كرده و شاهد تيك در انگشتان پا بوديم يهويي يه تكوني ميخوره ميخواستم بدونم اين نشانه خوبي است يا ممكنه چيز ديگه اي باشه؟

 51. سلام.خواهرا و برادرا.من از بچگیم مشکل پرش عضلات موقع خواب داشتم.الانم ۳۶ سالمه .هنوزم نمردم.روز به روزم تپل تر میشم.اصن نگران نباشین….خدا با ماست

 52. سلام چند روزه من در طرف چپ زانو احساس پرش عضلانی میکنم و در طول روز خیلی این اتفاق می افتد تقریبا حدود ۳ روز اینا میشه قبلا هم در دستم این اتفاق می افتاد.چشمم زیاد میزنه ایا عصبیه یا چیز دیگه ای؟

 53. با سلام و خسته نباشید
  من سی و یک سالمه و بیشتر اوقات استرس دارم،پرش عضله هم گهگاهی دارم از زمانی که یادم میاد،الان ده روزی میشه که کم توانی خیلی شدید تو دستام دارم مخصوصا دست راستم که انگار اصلا قدرت نداره،از دیشب که اینترنتو نگا کردم دارم روانی میشم،یعنی منم این بیماریه خطرناکو گرفتم؟تورو خدا زودتر جواب بدین

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، نگران نباشید. این بیماری علائم دیگری هم دارند. و هر پرش عضله دلیل این بیماری نیست.

 54. سلام
  من 19 سال عمر دارم یکی از کشور های اروپایی زندگی دارم
  در زندگی خیلی مشکلات بر سرم ام
  حالا پرش عضلات بدن درم
  پشت بازو و پا ها و کل بدن
  ترس دارم که ین بیماری ای ال اس نباشد

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، هطور که ملاحظه می کنید. مانپرش عضله به تنهایی دلیل بر بیماری ای.ال.اس. نیست.

 55. سلام ماهی یکی دوبارعضله بازوی دست چپ چند دقیقه‌ای یک بار تند تند پرش میکنه

 56. سلام.من نامزدم 26سالشه.استرس و فشار زیادی رو توی سرکار تحمل میکنه.وسایل سنگین هم بلند میکنه.توی خواب دست ها و پاهاش یهو پرش داره ولی زود خوب میشه.جدیدا این تیک ها به صورتشم اضافه شده.از وقتی نمیره ورزش هم خیلی لاغر شده کم غذا هم شده.گردنشم نبضش خیلی تند میزنه.خواهش میکنم جواب بدین.دارم از نگرانی میمیرم.آیا نشانه های ای ال اس داره میگیره خدای نکرده؟

 57. سلام خوب هستین
  من ناراحتی اعصاب و روان دارم راستش دوساله که
  مشکل استرس و اضطراب شدید دارم و همش کلافه دکتر رفتم دارو هم واسم تجویز کرده والان دوروز رفتم دکتر الانزاپین و دپاکین و فلوکستین و پرپرانولول تومن همیشه تو گلوو مثه نبض میزنه و پرش داره ونگرانژ منو زیاد کرده خیلی میترسم به نظر شما من چیکار کنم به چه دکتری مراجعه کنم.گوارش.یا مغز و اعصاب خیلی میترسم مثه نبض میزنه ومی پره تو گلوم میترسم که همون لحظه خدایی نکرده بمیرم.ایا ممکن از استرس و اضطراب باشه یا عوارض داروها

 58. سلام مرسی ازمطالب خوبتون
  من چندسالی میشه بطورناگهانی پرش گردن بسمت چپ دارم اوایل خیلی کم بود توجه نکردم فکرکردم واسه خستگیه و… بعدش یه روز صبح خواستم بلندشم یهو افتادم دیگه نتونستم حرکتی کنم چشمم سیاهی رفت یه حالتی بودم فکرکردم مردم دیگه….
  ازمایش و….دادم چیز خاصی نشون نداد دکتر چندتا ارامبخش نوشت وگفت اسپاسم شدید عضلاته….خلاصه الان خوبم ولی هنوز پرش گردن دارم اونم نه همیشه گهگاهیی چاره چیه؟چکارگنم این رفع بشه؟خسته شدم

 59. سلام من خیلی استرس دارم شرایط زندگیم طوری هس که نمیتونم با ارامش زندگی کنم خیلی اوقات عضله های بدنم شروع ب پرش میکنه دستام هم چه هنگام صحبت چه در وقت های معمولی میلرزه من 18سالمه ولی با این سن کم از لحاظ روحی وجسمی ریختم بهم

 60. سلام خسته نباشین
  من یه مدت قسمت قلبم پرش داشت ک خوب شد الان بعد از دوماه تقریبا یه هفته اس ک قسمت پشت شانم روی کتف راست در طول روز بیش از بیست بار پرش داره میخواستم ببینم مشکل ای ال اس هس یا نه؟؟؟؟

 61. سلام خسته نباشید من دختری۲۰ساله هستم…. یه ۳_۴هفتس که زانوی پام چه وقتی ثابت درلز کشیدم یا کاری انجام میدم پرش عضلانی گرفته و این کلافم کرده بیشتر هنگام استراحتم این موضوع اتفاق میوفته میشه بهم کمک کنید که چیکار کنم

 62. سلام.من دو سه روزه تو بازوی راستم عضلاتم مثل نبض میزنه.دیگه کلافم کرده.لطفا کمکم کنید.ممنون

 63. سلام میخاستم بدونم پرش عضلانی در بیماران ای ال اس آیا دائمی و همیشگیه. ینی تا آخر باهشون هست؟

  • مدیریت وبسایت

   ظاهرا با پیشرفت بیماری در قسمت های مختلف، و با از کار افتادن کامل عضو بدن، از پرش عضله نیز کاسته میشود. ولی این بیماری در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد.

 64. استرس و دادن انرژی منفی خود گویای این هست که ای بیماری ای ال اس به طرف ما بیا بهتر نیست تا شرایط غیر ممکن پیش نیامده الکی رو خودمان عیب نگذاریم عزیزان همه دیگه میدونن اگه انرژی منفی به کائنات بدیم همونو دیافت میکنیم پس توکل به خدا چه میشه بابا میگن کسی هم که روزی سه فلاکس چایی بخوره پرش عضلات داره .بیایید الکی رو خودمان اسم این بیماری ای ال اس لعنتی را نگذاریم

 65. من پارسالم پیام گذاشتم.با امسال شد 14 سال که به این عارضه دچارم. و تمام بدنم هم پرش داره، یجاهایی که بگم خندتون میگیره، اگه ای ال اس داشتم حتما یه عارضه دیگه ای هم نشون میداد بعد اینهمه سال، درسته؟؟ پس نگران نباشبن.من بهش به چشم یچیز بامزه نگا میکنم. بعد اینهمه سال هنوز برام جالبه. وقتی یه قسمت بدنم شروع به پرش میکنه بااشتیاق نگاش میکنم و میگم بقیه اینجوری نیستن من اینجوریم.خیلیم باحاله

  • واای مال منم الان نزدیک دوساله.همه جا همه جام پرش داره مث ویبره هست خنده داره اصلا.من کلی پیام گذاشتم اوایل مشکلم.اللن برام نهادینه شده.منم مشکل دیگه ای ندارم .انشاا….یه روزی براهمه مون قطع بشه

  • من هروقت ناامیدمیشم یا پیام پارسال شمامیفتم ک گفته بودین سیزده ساله…و امیدوارمیشم چیزی نیست…ولی یه روزایی ک مثلا یجامثل دور لبم یا پام چندروز مدام میپره یامیلرزه خیلییی اعصابمو بهم میریزه نمیتونم ب کارام برسم….بعصی موقع اون عضو رو مثلا دست یدپارو تکون خفیف میده.راستی خواب خیلی موثره من شباکلی بانت مشغولم ک اشتباهه

  • ببخشیدمیشه بیشترباشماصحبت کنم سوالایی دارم ک اگه راهنماییم کنین خیلی ممنون میشم.میشه یه جا خصوصی صحبت کنیم؟؟اخه خیلی علایممون شبیهه من کلی درگیر دکتراشدم و هیچی نبود…حالایاازطریق تلگرام یاایمیل…خیلی ممنووون

   • منم همینطورم یه دفه یه جام شروع میکن به پریدن اگه بشه یه جایی حرف بزنیم با هم خیلی خوب میشه

   • سلام من خودم پزشک هستم. الان دو ساله که این علایم رو دارم قطعا ربطی به ای ال اس نداره و مربوط به استرس هست ولی کلافه کننده هست

 66. سلام لطفا جواب بدين .شوهر ٣٠ ساله من شبها درخواب پرش اعضاي بدن دارد نميفهمم كدام قسمت پرش داد انگار كمر يا حتي لگن و پاها پرش دارند دكتر نورولوژيست مراجعه كرديم قرص كلونوزپام و كويمايند ٢٥ تجويز كرد ولي استفاده نكرد لطفا راهنمايي كنيد.ممنون ميشم

  • مدیریت وبسایت

   خانم گرامی با سلام
   همانطور که در این مطلب می خوانید، هر پرش عضله ای ناشی از بیماری ای.ال.اس نمی باشد. بهتر است در مورد چرائی و چگونگی مشکل همسرتان به همان پزشک یا پزشک دیگری مراجعه کنید.
   موفق باشید.

 67. بین شصت پام انگار یه رگ تکون میخوره علت چیست؟؟؟

 68. من کنار لبم دوروزه مث نبض میزنم نگاه که میکنم معلوم تکون میخوره به نظرتان دلیلش چیه راستی من خیلی استرس دارم

 69. سلام من 28 سالمه.منم حدود 6 ماه که عضلات پام نبض دارشده.پای چپم بیشتره.من 6 ماه که خونه نشین شدم وبا عصا هم به زور راه میرم.دکتر های مختلف رفتم همه دارو دادن ولی بددتر شدم.پام لاغر وضعیف شده.شاید منم دچار این بیماری شدم

 70. سلام لطفا کمکم کنین چند روزه مداوم بازوی سمت راستم پرش داره طول روز زیاد شده ی خرده هم الان شونم درد میکنه ی ذره جای قرمزی هست رو شونم واقعا موندم چیکار کنم مرسی که کمک میکنین

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز نگران نباشید. هر احساس پرش عضلات دلیل بر بیماری ای.ال.اس. نیست. از ذهن تان خارج کنید. اگر خیلی اذیت میشوید، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
   موفق باشید.

 71. سلام
  من مدتی هست که پرش ریز در تمام نقاط بدنم میزنه و کلافه شدم در طول زندگی هیجانات و استرس های زیادی به من وارد شده آیا من مبتلا هستم..خواهش می کنم جواب بدین؟؟؟…مادربزرگم آلزایمر شدید دارن

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز همانگونه که در این مطلب می توانید بخوانید، هر پرش عضله دلیل بر این بیماری نیست. شاید شرایط زندگی تان موجب آن باشد. نگران نباشید و از لحظات زندگی تان لذت ببرید.

 72. با سلام آیا کسی که پرش عضلانی خیلی شدید در کل بدن در هنگام خواب داشته باشه و مواد مخدر مصرف میکنه امکان داره به خاطر مواد مخدر پرش عضلانی داشته باشه؟

 73. با سلام
  پدر من به علت همین بیماری ای ال اس یا همون بیماری خود ایمنی از دنیا رفتن متاسفانه
  از زمان شروع بیماریش تا فوت کردنش یک سال و سه ماه طول کشید
  تو این مدت روز به روز عضلات بدنش تحلیل رفت و پوست و استخون شد
  ما تقریبا 4ماهه آخر فهمیدیم بیماریش چیه،تو این مدت بارها تو بیمارستانهای مختلف بستری کردیمش آزمایش کامل براش انجام دادیم ولی نتیجش کاملا نرمال میشد هر دفه

 74. سلام باتشکر از مطلب خوبتون
  من 37 ساله هستم- بعد از فوت پدرم پرش پا در اول خواب دارم- البته الان خیلی کم شده- بعضی اوقات دستها و جاهای دیگه بدنم هم پرش داره- در بیداری روی صوتم تحساس می کنم چیزی حرکت میکنه- خیلی اذیت میشم
  اخیرا روی لب پایینم کمی احساس پرش دارم که زیاد دیده نمیشه
  آزمایش خون دادم-هیچ موردی نبود جز کمی کلسیم بدنم پایین بود-8
  ضمنا پدرم به دلیل پارکینسون فوت کرد
  آیا ممکنه علائم این بیماری در من هم باشه؟باید چیکار کنم-متشکرم
  لطفا ممکنه جواب رو به ایمیلم ارسال بفرمایید-متشکرم

 75. دوستان عزیزم نگران نباشین وبه این بیماریِ بیرحم فکر نکنید. من 5 سالِ پیش مادر را بخاطر als از دست دادم. این نگرانی و ترسِ شماها.را درک میکنم ضمنِ اینکه.منم.پرشهای عضلانی زیاد دارم.ولی وقتی نگران میشم.به اولین چیزی که نگاه میکنم استخوانِ متصل به انگشتِ شصتِ. که معمولا در این بیماری به سمتِ جلو میاد. این معمولا اولین تغییر شکلِِ وبعد تغییر شکلِ پاها و کشیدنِ غیر ارادیشون رویِ زمین طوریکه که گاهی خودِ بیمار متوجه این تغییرات نمیشه ناتوانی در بعضی حرکات مثلا بستن شیرِ اب.انچه مهمه نبض دار بودنِ عضلاتِ نه پرش یا تیک.ذهنتون را برای اتفاقی که ممکنه. هیچوقت نیوفته ازرده نکنید. به امید شفای همه بیماران

 76. سلام .من مادر 31 ساله هستم در دوران شیر دهی و مدت یک ماه هست که پرش خفیف عضلانی در تمام بدنم دارم لطفا راهنمایی کنید

 77. ببخشید الان باید به دکتلر مراجعه کنم یا نه حدود 3 روزه تصن درمان داره

 78. من توی بازوی چپم دارم هم صبح هم شب لطفا راهنمایی کنید

 79. با سلام و خسته نباشید,,من بعد از ۴ماه تنش و استرس زیاد به تنگی نفس دچار شده بودم و تست ورزش و اکو انجام دادم و به گفته دکتر همه چیز عادی و نرمال بود تنگی نفس و مشکل گلوم الان حل شد اما ۱۰روز که همه جای بدنم پرش عضلانی دارم و درد ناحیه گردن و بی حسی پشت بازو و شصت دارم البته تو این ناحیه خیلی پرش عضلانی داشتم ایا بخاطر ارتروز گردن یا ؟؟قبلا هم مقدار کمی درد در این ناحیه گردن داشتم و سابقه پرش عضلانی دارم اما نه تا این شدت اما الان بخاطر استرس زیاد هم پرش عضلانی دارم هم بی خواب شدم لطفا منو راهنمایی کنید

 80. با سلام و خسته نباشيد .من تقريبا دو ماهه زير چشم چپم درست روي گونه ام ميپره بعضي وقتا چند بار به فاصله هاي كوتاه ميشه خياي نگران شدم البته روزي دوبار نسكافه با شير ميخورم و ضد البته استرس هم در طول روز دارم خياي نگران شدم خواهش ميكنم راهنمايي كنيد اگر مشكل جدي هست به چه پزشكي مراجعه كنم يا چه دارويي بايد بخورم ممنون و سپاسگزارم

 81. ابراهیم

  یا سلام و خسته نباشید
  ممنون از مطالب مفبد و جامعتون.
  من مدتیه که ابتدا گونه ها و زیر چشمم خارش داشت و بعد از مدتی تبدیل به تیک و پرش عصبی شد.بعضی اوقات حس می کنم و باعث اذیت میشه و گاهی حسنمی کنم ولی در آینه می بینم.لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید

 82. مطمئن باشید اگه بیماری باشه تو چند ماه اول شدید تر میشه و خودشو نشون میده
  دکتر رفتم گفت اکثر مردم خصوصا جوانتر ها دچارش هستند بعضی ها کمتر و بیشتر … دایی من دکتر ه منو معرفی کرد به دوستش اون آزمایش خون و ام آر ای گرفت
  گفت چیزی نیست واسه استرسه . (گفت از انقباض ماهیچه ها مخصوصا صورت پرهیز کنم یعنی عضلات بدن و بخصوص صورت و رها کنم شب با آرامش بخوابم به یک مشکل مدام فکر نکنم . زیاد با موبایل کار نکنم و …)
  چند ماه رعایت کردم واقعا تاثیر داشت ولی دوباره با مشکلات جدید شروع شد
  شما هم نگران نباشید

 83. سلام من ٣٦ سال دارم ، حدود ٢ ساله كه دقيقا موقعى كه داره خوابم ميبره فك بالا و پايينم به هم فشار مياره و اين باعث نخوابيدنم ميشه و جديدا هم دقيقا موقع خواب كتف يا دستم ميپره ميشه راهنماييم كنيد

 84. سلام.من سه ماه پیشزیرچشمم میپرید سه روزمدام پرید ولی خودش خوب شد.بعدازاون از۲۵بهمن ماه دورلبم شروع شذه مه همچنان ادامه داره خیلی ریزه کسی نمیبینه ولی خودم متوجه میشم الان یه ماه و نیمه که تو بدنمم پرش عضلانی دارم..مطالب نت روخونده بودم ازاول براهمین ای ال اس رودیدم و خیلی روش متمرکزشدم و بعدازاون پرش عضلانیم شروع شد تقریلاتوهمه جای بدنم هست وهرچی بیشترفکرکنم بدترمیشه رفنم دکترگقتن ام ار ای برو ام اس نباشه که خدارو شمرنبود.ولی صورتم و بدنم خوب نشد .الان کناربینیمم میپره…من توی دوران شیردهی هم هستم..نمیدونم خیلی ذهنم درگیرشده دکترمیگه چیزی نیست پس چرادوماهه اصلا صورتم وانمیسته و بدنمم بصورت پراکنده پرش داره؟؟چیکارکنم بنظرتون

  • خواهر من منم مث تو کنار بینیم یه لرزش خفیف واحساس گرفتگی دارم دکنر مغزو اعصاب وامارای هم دادم قرص تگرتول نوشته میگن خیلی موثره گفت چیزی نیس اسپاسم عضله صورته پناه بر خدا سعی کن اصلا فک نکنی وخودتو ب کارای روزمره وورزش سرگرم کنی مردم سرطان دارن نمیدونن خوب میشن والا حساس نباشیم خوبه

 85. سلام . من چند روزه گونه ام ( زیر چشم راست ) مرتب هر دو یا سه ساعت پرش داره . ممکنه از خستگی و کم خوابی باشه ؟

 86. راستی من 1ساله پرکاری تیروئید دارم با وجود اینکه دارو متی مازول مصرف می کنم ولی کنترل نمیشه هی بالا و پایین میشه ولی هنوزم شدیده.
  آیا علت این علائم بخاطر تیروئیده؟ میشه خواهش کنم جواب بدبد؟

 87. با سلام و خسته نباشد من حدود 2.3 ماهی هست که خیلی اذیت می شوم
  ابتدا عضلات گردنم درد میگرفت و سفت می شد و تیر می کشید. من بی توجه بودم گفتم خوب می شود خودش بعد اینکه گرفتگیش خوب می شد تا دو روز در همان محل احساس درد می کردم. کم کم این حالت به سر شونه هام دست هایم و پاهایم و قسمت دنده هایم و کمرم و کل بدنم دچار شدش ک جای تعجب داشت البته سریع پیشرفت کرد.در حال حاضر چند وقتی هست گرفتگی با پرش شدید همراه است. دکتر رفتم آزمایش و ام آر آی نوشتن ک آنزیم های کبدیم بیش از حد بالا بود و ام آر آی چیز خاصی نشون نمیداد.تست عصب و عضله دادم ک دکتر گفت نورون های عصبیم خیلی فعال و بالاس.عضلاتم خیلی ضعیف شده و ضعف داره طوری ک دیگه کارهایی ک قبلا می تونستم انجام بدم الان نمیتونم حتی باز کردن در بطری برایم سخت شده.افسردگی شدیدی گرفتم بی دلیل گریه می کنم همش خسته ام تمرکز و تعادل دیگه ندارم دستام قدرت ندارن.دکتر گفت حتما باید نورولوژی بشم و ی سری آزمایشات دیگه ولی به خاطر هزینه بالایی ک داره انجام ندادم.
  می خواستم بدونم آیا مشکوک به ای ال اس هستم؟ میشه لطفا جوابشو برام ایمیل کنید خواهش می کنم ممنون می شوم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید. در مورد بیماری ای.ال.اس. در همین وبسایت مطالب لازم را می توانید مطالعه کنید. موفق باشید

 88. با سلام
  پسری هستم 24 ساله نزدیکه 2 ماهه تو تمام بدنم نبض احساس میکنم بیشتر تو قلبم خیلی عصبیم کرده ایا مشکل خاصی هست پیش چه دکتری باید برم دارم دیوونه میشم

 89. سلام.من اطراف لبم پرش دارم که تو اینه دیده میشه و پرش و میبینم علت چیه؟

 90. با سلام من به دلیل ترس و نگرانی از یک بیماری بعد از یک هفته دست چپم و پای چپم بعضی وقتها درد شدید میگیره و بعضی وقتها هم خوب میشه و دوباره شروع میکنه همچنین پرش عضلانی در قسمت ماهیچه ها و همچنین در قسمت رگ سر و بین انگشت شصت و اشاره شروع میکنه یعنی این درد دست و پا هم از فکر و استرس هست که اینطوری میشه؟

  • سلام، من هم دقیقا همین مشکل رودارم. میشه اگه فهمیدید مشکل از کجاست منو هم راهنمایی کنید؟ ممنون میشم

 91. با سلام
  متأسفانه پدر من به دلیل همین بیماری ای ال اس ساله گذشته فوت کرد
  زمانی که بیماریش آشکار شد میگفت اصلا آروم قرار ندارم و کلافه ام،البته بعد از شش ماه آزمایش فهمیدیم که بیماریش ای ال اس هستش.
  عضلاتش پرش داشت،روز به روز لاغر میشد،تا جایی که قدرت عضلاتش تحلیل رفت و نمیتونست از جاش بلند بشه.
  این روند خود ایمنیه عضلات بعد از یک سال پدرم رو از پا در آورد
  خدا نصیب نکنه،خیلی سخته…

 92. سلام . من 13 سالمه و يه ساله كه دچار پرش عضلاني در تمام بدنم شدم . خيلي اعصابمو خورد كرده …
  ميخواستم بدونم ايا راه درماني داره ???
  خسته نباشيد .

 93. بنی هاشمی

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما.مادر من چند وقتیه دچار پرش عضلات شده هم در خواب و هم در بیداری.البته چند ماهی هست که مشخص شده مقداری قند خونش بالاست و تحت درمان قرار گرفته و قرص مصرف می کنه و به هیچ عنوان از مواد شیرین و قندی بجز میوه جاتی که ضرری ندارند استفاده نمیکنه و به گفته خودش از زمانی قرص قند رو شروع کرده این حالت هارو پیدا کرده و خیلی آزارش میده.میخواستم بدونم به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه و چه راه درمانی داره؟
  ممنون

 94. خیر از زندگیتان ببینید داشتم از ترس سکته میکردم خیالم راحت شد. من دیشب تا حالا گوشه لبم میزنه و پرش داشت و از ترس خوابم نبرده تا الان. واقعا متشکرم

  • من سیزده ساله این مشکلو دارم!!! از اول دبیرستانم.تمام نقاط بدنم پرش داره.گاهی یه نقطه از بدنم ممکنه تا ده روزم پرشش ادامه پیدا کنه!وقتایی که استرس دارم شدیدتر میشه.ولی هیچ عارضه دیگه ای نداشته.من باهاش کنار تومدم.شمام نگران نباشین

   • یعنی منم نگران نباشم من خیلی استرس داشتم و بعد یروز دعوا با خونه اینجوری شدم….سرم وقتی گرمه کلا قطع میشه ولی اگ استرس داشته باشم بدتر میشه ….خدا رحم کنه :'(

 95. سلام من حدوده دوازده روزه که پایین پلکم یعنی عضلات پایین چشمم خیلی تند تند میزنه خودم پریدنش رو حس نمیکنم ولی تو ایینه که نگاه میکنم میفهمم و این پرش اصلا تو این مدت قطع نشده و هر دقیقه کلی میزنه حیلی نگرانم میترسم علامت بیماری خطرناکی باشه تو رو خدا راهنماییم کنید.ممنونم

 96. خیلی ممنون دستتون درد نکنه

 97. و هم چنین:اینکه کم کم علاوه بر دستهام،مچ پاهام و گودی کمرم هم دچار درد شد.
  به تدریج قلبم درد گرفت،و تپش های قلبم شدیدتر شد.
  و اینکه من سیگار هم زیاد میکشم متاسفانه.
  لطفا و خواهشا راهنمایی کنید.

 98. سلام.
  من 24 سالمه.
  از یک ساله پیش توی دسته چپم و انگشتام درد شدیدی احساس کردم که قابل تحمل نبود و عضلاتم قفل میشد.وبعد از دو روز دوباره عادی میشد
  از پارسال این اتفاق حدود 7 الی 8 بار برام افتاده و شدید تر هم شده.
  ضمن اینکه من تپش قلب دارم،وبه شدت استرس دارم.
  و در حال حاضر دو الی سه ماهه که پرش عضلانی دارم…و این درد ادامه داره.خصوصا وقتیکه عصبی میشم.پارسال به روماتولوژی رفتم بعداز آزمایش خون گفت فقط به خاطره اعصابه و هیچ دارویی به من نداد.
  آیا من دارم مبتلا بهals میشم؟؟
  یا هستم؟
  ممنون

 99. Man mikhastam be porsammm baraye inke befahmim in bikarie ro Darim rah HAYE Sade tariam hast ya na mamanon misham jvb bedin

 100. سلام . ای خدا پدرتون رو بیامرزه ( اگه در قید حیاتن حفظشون کنه ) خیال ما رو راحت کردین . تشکر

 101. سلام ..
  من در عرض یک روز مبتلا به پرش هایی در حد نبض در بیشتر نقاط بدنم شدم بیشتر در ران ساق پا انگشتان و پشت شانه من دارم از نگرانی میمیرم آیا این علائم این بیماری است؟ یا این علائم در یک روز اتفاق نمی افتد و دلیل دیگری دارد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *