Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / رابطه ترومای مغزی با بیماری ای.ال.اس.

رابطه ترومای مغزی با بیماری ای.ال.اس.

تحقیقات مختلف گواهی از آن دارند که بین ترومای مغزی  “TBI” و بیماری های عصبی، از جمله آلزایمر( بیماری زوال عقل)، ارتباط وجود دارد. همچنین شواهدی نشان داده اند که آسیب های مغزی یا همان  “TBI”، استعداد ابتلا به بیماری ای.ال.اس. و سرعت پیشرفت آن را افزایش می دهد. برای نمونه در ورزشکاران که احتمال خوردن ضربات متعدد  بر سرشان وجود دارد،  آمار ابتلا به این بیماری اندکی بالاتر است.

طبق گزارشی که اخیرا در eNeuro online به درج رسید، ترومای مغزی (به صورت تک مورد)  برای ابتلا افراد به بیماری ای.ال.اس و یا حتی شتاب بخشیدن به سرعت بیماری کافی نمی باشد. این گزارش براساس تحقیقی است که کلایو سوندسن و همکارانش در مرکز  پزشکی “سدارس-سیانی” در لس آنجلس کالیفرنیا،  از طریق ترانس ژن ای.ال.اس بر روی موش های آزمایشگاهی انجام داده اند.  

در پرتو این یافته ها می توان به درک درستی از نقش ترومای مغزی در بروز بیماری ای.ال.اس. و یا احیانا افزایش سرعت پیشرفت آن در افراد مبتلا به این بیماری، رسید. همچنین نتیجه این تحقیق  قدم مثبتی در تعیین تفاوت تاثیر یک ضربه برسر یا ضربه های مکرر، بر روی بیماری ای.ال.اس. می باشد.

ترجمه: وبسایت ای.ال.اس ایران www.alsiran.com

منبع: ALS Liga

بررسی کنید همچنین

همسانی بیماری پی.ال.اس. و ای.ال.اس.

بیماری پی.ال.اس. نوع محدودتری از بیماری ای.ال.اس. است. در ای.ال.اس. به تدریج تمامی نرون های حرکتی بدن از کار می افتند. در حالیکه در پی.ال.اس. این از کار افتادگی به مغز محدود می ماند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *