Home / رهنمودها و تجارب / تنظیم رژیم غذائی (برای بیمار ای. ال.اس)

تنظیم رژیم غذائی (برای بیمار ای. ال.اس)

   تغذیه یکی از مهم ترین مسایل مربوط به سلامت هر کس بخصوص بیماران ای.ال.اس می باشد. در صورت امکان بهتر است که با یک متخصص تغذیه مشورت شود. بعضی ها خیلی زود برنامه ثابت غذائی شان را به طور کامل تغییر می دهند. در حالیکه برعکس آنها هنوز می توانند با  چند تغییر کوچک مثل چرخ کردن یا کوچک کردن تکه های مواد گوشتی،  همچنان از یک رژیم غذائی عادی و طبیعی لذت ببرند.

توصیه هائی در مورد مواد غذائی

   – راحت ترین نوع مواد غذائی برای افراد مبتلا به ای.ال.اس که مشکل بلعیدن دارند، استفاده از غذاهای نیمه جامد (نیمه سفت) می باشد. مثل غذاهای آب پز، گوشت چرخ شده، ماست، موز، گلابی، ماهی، ژله که براحتی می توان آنها را قورت داد.

– یکی دیگر از روش ها، استفاده از رژیم غذائی پوره ایست. غذاهای مصرفی روزانه را می توان با استفاده از یک دستگاه میکسر به پوره تبدیل کرد. با استفاده از این روش بیمار می تواند از همان غذائی که بقیه افراد خانواده مصرف می کنند، بصورت پوره شده استفاده کند. نکته مهم اینست که غذا نباید زیادی آسیاب و  نرم شود  یا بقدری مایعات اضافه شود که خیلی شل و آبکی باشد. بهترین اندازه شل بودن یک غذا آن است که با شلی شیربرنج  قابل مقایسه باشد. غذاهای روان و آبکی را هنگام پختن می توان  با اضافه کردن موادی مانند آرد گندم یا ذرت یا نشاسته کمی سفت تر کرد. هنگام سفت کردن غذا سعی کنید از گلوله شدن آرد یا نشاسته در غذا جلوگیری کنید. بهتر است در کشورهائی که آرد یا نشاسته (اینستانت) – که قابلیت حل شدگی سریع دارند –  در دسترس است استفاده شود.

 مواد غذائی که ممکن است برای بیماران ای.ال.اس مشکل ایجاد کنند:

– مواد غذائی که با مواد مختلفی پخته شده باشند مانند سوپ با تکه های درشت سبزیجات و گوشت

– مواد غذائی که شکل الیاف به خود می گیرند، مانند اسپک (نوعی گوشت)، پوست گوجه فرنگی و کرفس.

– مواد غذائی که در دهان حالت چسبندگی و خمیری می گیرند. مثل بعضی از انواع نان سفید یا کلم های خیلی پخته شده.

– مواد غذائی خیلی سفت مانند انواع دانه های روغنی از قبیل:  پسته، بادام، و بعضی انواع نان سوخاری سفت

– مواد غذائی که حاوی ادویه زیاد هستند که برای بعضی افراد مشکل بزاقی پیش می آورد.

– مواد غذائی که موقع خوردن خیلی خرد و پودر می شوند مثل بیسکویت یا بعضی شیرینی ها و کیک های خشک

 مایعات

بهتر است بطور معمول روزانه بین یک و نیم تا دو لیتر مایعات نوشیده شود تا از غلیظ شدن خلط و همینطور یبوست جلوگیری شود. از زیاده در نوشیدن مایعات الکل دار خودداری شود. بخصوص در مورد تاثیر متقابل الکل و داروهای مصرفی حتما با پزشک مشورت کنید.

مواد غذائی و کنترل وزن

   بیشتر بیماران ای.ال.اس با کاهش وزن روبرو هستند و علت آن، کاهش بافت ماهیچه ای آنها می باشد. لازم است یک بار در ماه وزن بیمار اندازه گیری شود و به دکتر معالج یا مسئول رژیم غذائی گزارش شود. یک رژیم غذائی تنظیم شده می تواند به حفظ وزن مناسب کمک کند. همراه غذاها ، قرص های کمکی و تنقلات می توانند برای ایجاد کالری و مواد لازم برای بدن کمک کنند. بعضی ها بخاطر عدم تحرک دچار اضافه وزن می شوند که این مشکل را نیز می توان با یک رژیم غذائی صحیح حل کرد. به هر حال استفاده از یک رژیم غذائی مناسب توصیه می شود.

چند نکته کمکی برای تغذیه

   غذا خوردن برای افراد مبتلا به ای.ال.اس می تواند کند و ناراحت کننده باشد، اما مهم آنست که نباید عجله کرد یا خود را باخت. صرف غذا باید هر چه بیشتر با آرامش  و بدون عجله صرف شود. اگر غذا خوردن در جمع خانواده مشکل است، بهتر است بیمار بطور جداگانه یا همراه با کسی که به وی کمک می کند، غذا بخورد و بعد از آن نیز چنانچه مایل بود در جمع افراد فامیل هنگام صرف غذا حضور داشته باشد.

هنگام غذا خوردن رعایت موارد زیر پیشنهاد می شود:

– از یک صندلی محکم و پشت بلند استفاده کنید. صاف بنشینید و پاها را صاف روی زمین بگذارید. دستها را روی میز قرار دهید. سر را صاف و چانه را به طرف پائین و سینه نگه دارید. این بهترین حالت مری و لوله های گوارشی برای فرودادن  غذاست.

–  اگر از گردنبند کمکی (برای صاف نگه داشتن گردن) استفاده می کنید آن را باز کنید. در صورت لزوم می توان از یک وسیله جایگزین دیگر استفاده کرد که عبارت است از یک سربند (هد باند) که با نوارهای چسبنده مخصوص به پشت صندلی سفت می شوند.

– برای جلوگیری از زود لغزیدن غذا به گلو لازم است که از لقمه های کوچک استفاده شود.

– از خوردن و صحبت کردن بطور همزمان خودداری کنید.

– اگر خوردن یک وعده غذائی کامل به علت خستگی مشکل به نظر می آید، بهتر است به جای آن از دفعات غذائی بیشتر با میزان کمتر غذا در هر وعده استفاده شود.

– از به هیجان آمدن و خسته کردن خود قبل از غذا خودداری کنید. لازم است بدون خستگی و با آرامش شروع به خوردن غذا بکنید.  چرا که صرف غذا می باید گوارا و دوست داشتنی باقی بماند و بشود از عطر و مزه غذا لذت لازم را برد.

– توصیه می شود بعد از هر وعده غذائی نیم ساعت صاف بنشینید تا بدین وسیله به هضم مواد غذائی کمک کنید.

یبوست

   استفاده کم از مایعات بخاطر مشکلات بلع و استفاده کم از مواد غذائی الیاف دار ممکن است باعث یبوست شود. در صورت ابتلا به یبوست توصیه می شود که میزان مواد غذائی حاوی الیاف بیشتر در رژیم غذائی گنجانده شود. مثلا استفاده از غلات سبوس دار و انواع سس ها. بعضی مواد مانند آب آلو، آلوی آب پز بعنوان ملین طبیعی عمل می کنند. مواد خوراکی آبکی مثل پودینگ، ژله، یخ در بهشت و بستنی میوه دار بسیار مطلوب و مفید است.

بهداشت دهان

   کنترل دهان بعد از هر وعده غذائی بسیار مهم است. باقیمانده مواد غذائی را که بین دندانها و فضای بین دندان ها و لپ مانده تمیز کنید. شستن دهان با آب بعد از هر وعده غذائی مفید است. حداقل دو بار در روز دندانهای خود را بطور دقیق و کامل بشوئید. استفاده از مسواک برقی، خلال دندان، نخ دندان اکیدا توصیه میشود. سعی کنید بطور مرتب (یک الی دو بار در سال) دندانهای خود را توسط دندانپزشک چک کنید.

تغذیه از طریق سوند یا لوله

   بیماران مبتلا به ای.ال.اس که مشکل بلع آنها به مرحله خطرناک رسیده  بهتر است که از غذاهای مخصوص برای سوند یا لوله استفاده کنند. دو روش برای تغذیه غیرمستقیم وجود دارد:

1-  (سوند) از طریق لوله ای که از راه بینی به معده می رود

2- سوند مستقیم که در این حالت لوله مستقیما به معده وصل می شود.

روش غذائی استفاده از سوند یکی از راحت ترین روش هاست که برای اینگونه بیماران تطبیق داده شده و آنها از این طریق مواد غذائی و ویتامین های لازم را به شکل مایع و روان از طریق یک لوله باریک یا سوند دریافت می کنند. روش استفاده از سوند بسیار مفید است ولی اکثر بیماران بخاطر ترس نابجا استفاده از آن را تا حد ممکن به تأخیر می اندازند.

بزاق و  خلط

   در اثر ضعیف شدن ماهیچه های بلع، بزاق دهان و خلطی که  به اندازه کافی قورت داده نمی شود، در دهان جمع می گردد و در نتیجه به بیرون دهان جاری می شود.  یا برعکس، به سمت عقب دهان و مجرای تنفسی (نای) می رود که در این صورت ممکن است باعث خفگی شود. در صورت افزایش بیش از حد بزاق دهان می توان با گاز گرفتن دستمال کاغذی این ترشحات اضافی را خارج کرد.

  پیشنهاد بعدی می تواند به حل این مشکل کمک کند: بیمار باید هر چند دقیقه یکبار بطور ارادی با انقباض ماهیچه های لازم، سعی در قورت دادن آب و بزاق دهانش بکند. بستن و فشار دادن لب بالا و پائین به هم به این کار می تواند کمک کند.

   امروزه داروهائی وجود دارند که می توانند ترشحات و آب دهان را کمتر کرده و دهان را خشک نگه دارند. از طرف دیگر می توان از دستگاه مکنده  ترشحات و بزاق دهان استفاده کرد. این دستگاه مکنده مثل “سوند مکنده” دندانپزشکی کار می کند و شامل یک لوله مکنده بزاق دهان، یک موتور پمپ و یک شیشه انباشت بزاق است.

   برعکس این وضعیت،  خشکی دهان است که می توان با شیوه هایی از قبیل: لیس زدن تکه های یخ، استفاده از مایعات شتشوی دهان و همچنین پنبه  خیس کمتر کرد.

 میزان رطوبت مناسب در خانه از اهمیت بسزائی برخوردار است.

 —————————–

ترجمه از: ناهید نوذری

www.alsiran.com

بررسی کنید همچنین

حفظ روابط خصوصی در دوران بیماری ای.ال.اس.

کارشناسان معتقدند که حفظ تماس و ارتباط با یکدیگر کلیدی است برای شناخت نقشهای دگرگون شده و همچنین تنظیم فعالیتهایی که به اطرافیان و خود بیمار این امکان میدهند که روابط شان را تقویت کنند.

15 نظرات

 1. خوردن غذاهایی که طبیعت گرم دارند از پیشرفت بیماری ALS جلوگیری میکند.نوشیدنی هایی مثل چای زنجبیل چای دارچین اب هویج وانواع مواد مواد غذایی با طبع گرم مفید هستند

 2. بيماران اي ال اس ديگه نگران بيماريتون نشيد راه علاج پيدا شد يكم كم كار مي خواد بدون هيچ هزينه ايي دستاتو به سوي آسمان بلند كن بگو يا خداي مهربان اين بيماري رو تو آوردي تو خودت از سر من دورش كن خواهش ميكنم ، چرا نااميد شديد الله رب العزت بالاي سرمونه چند بار صداش كرديم خواهشا يك با از ته دل فقط و فقط فقط اونو صدا كنيد مطمئنم كه دعايتون قبول ميشه

 3. با سلام و خسته نباشید.
  سلام به شدت گریانم و هر روز خود به خود گریم میگیره به خاطر بیماری مادرم {ال ال اس} چهار ساله که مبتلا شدن از همه چیزم گذشتم از تحصیلاتم خدمتم نیمه کاره رها کردم اما نمیدونم چطور باید سلامتیش برگرده حتی به متافیزیک و ماورا روی آوردم. خواهش میکنم راهنمایی کنید چطور بهتر به ایشان رسیدگی کنم.
  مادر 54 ساله هستن.
  20 ساله هستم از اصفهان.

  • مادر من هم در این وضع هستن انقدر ناراحت نبتشید اگر کمکی خواستید تماس بگیرید 09307603041

   • سجاد بهبهانیان

    مرسی از تک تک حروفی که انگشتان پر مهرتان کلید های بورد را لمس کرده است.حتما باهاتون تماس میگیرم.

 4. بیتا ارجمند

  سلام مادر من 3 سال است که als دارد و خیلی باهوش است میخواستم بدونم دستگاه های کمکی که بیماران خارج از کشور از ازش استفاده میکنند را چطوری میشه تهیه کرد؟ با تشکر

 5. سلام. ممنون از سایتتون. خواهرم مبتلا به ای ال اس تشخیص داده شده. میخواستم بیشتر در مورد چگونگی بهبودی بدانم.آیا استفاده از رژیم غذایی توسط دکتر تغذیه کمک میکنه

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   رژیم غذائی به بهبودی بیماری کمکی نمی کند. اما طبعا بیمار ای.ال.اس نیاز به یک رژیم غذائی صحیحی دارد. به مقاله های ما در این زمینه در قسمت رهنمودهای عملی توجه کنید
   موفق باشید

  • سلام عزیزم مادر بنده هم دچاربیماری ای ال اس هستن
   بهترین راهی که برای تغذیه ایشان انجام دادم تعیین کردن گروه خونی و بعد خرید کتاب خون و خوراک خود را بشناسید بود و به نظرم خیلی از نظر تغذیه و خورد و خوراک بهتر شدن یادتون نره اصلا نغ سرشون نزنید و با آرامش کامل در یک فضای پر از آرامش بهشون غذا بدید.
   امیدوارم هرچه سریعتر سریعتر درمان قطعی این بیماری بیاد.

 6. سلام مامان من 57 سال سن داره ،سه ساله که مشکل بلع غذا وآب داره؟آزمایش هم داده یه سری داروها رو میخوره ولی هیچ فرقی نکرده در این 3 سال،خیلی اذیت میشه وقتی غذا وآب میخوره علتش چی میتونه باشه؟پزشک مغزواعصاب وگوش حلق بینی و گوارش هم رفتیم داروهای هیچیک فرقی نمیکنه.یکی میگه بدنش درست کار نمیکنه یکی میگه عضلات بدنش ضعیف شده یکی میگه ممکنه ام اس باشه موندیم نمیدونیم چکار کنیم؟لطفا راهنمایی کنید.

 7. آرتا محمدی

  سلام
  من مردی پنجاه و نه ساله ام. با وزنی حدود 93 کیلو. از دو ماه قبل ابتدا در روی دنده و روزهای بعد در نقاط محتلف بدن دچار پرش عضلانی هستم. قبلا بیشتر بود الان کمتر شده است.در حال حرکت خیلی کم است ولی در حال نشستن و استراحت پیدا میشود.من نه سال است از قرص ذکور 20 میلی ضد کلسترول استفاده میکنم. قدرت بدنی خوبی دارم و هر روز بیست کیلومتر پیاده روی دارم. چون یکی از دوستانم به بیماری ای ال اس مبتلا شده خیلی نگرانم لطفا مرا راهنمائی بفرمائید. با کمال احترام و تشکر از شما آرتا

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   صرف پرش عضله دلیلی بر ای.ال.اس نیست. همانطور که در همین وبسایت می توانید بخوانید، این بیماری با علائم دیگری همراه است. پرش عضله می تواند گاه در اثر خستگی ماهیچه ها نیز باشد. آنطور که نوشته اید فعالیت بدنی شما هم نسبتا زیاد است. این احتمال میرود که مورد شما در اثر خستگی عضله ها باشد. به همین دلیل نگرانی شما منطقی به نظر نمی رسد. بهتر است ما خود پیشاپیش به استقبال بیماری نرویم. اما زمانی اگر علائم جدی دیگری مانند کم شدت قدرت عضوی از بدن، اختلال در بلع یا تکلم و یا… بروز کرد، آنموقع اقدام کنید. بنابراین اجازه ندهید چنین افکاری روزها و لحظه های تان را خراب کنند.
   پایدار باشید

  • سجاد بهبهانیان

   سلام دوست عزیز
   دوست عزیز بنده هم در ناحیه کتف ها دارای پرش عضلات هستم و گاهی اوقات هم گردن، اما مادرم که als گرفت اصلا چنین علائمی نداشت.

 8. حسین ایزدی

  بسمه تعالی

  با سلام
  احتراما” بعرض می رساند که اینجانب 63 سال دارم . اکثر دندانهایم را کشیده ام . مدت 3 الی 4 ماه است که دچار ترشحات شدید بزاقی هستم و مرتبا” با مک زدن لپ ها و لب ها آب دهانم را جمع و فرو دهم بعضی اوقات احساس می کنم که سقف دهان دور لبها از درون و زبانم دارای آب غلیط و چسبنده شده. دهانم را برای مدتی باز نگه میدارم اما خشک می شود و ناچارم دهانم را ببندم. لطفا” داروئی را که برای پیشگیری از این وضعیت موجود است معرفی فرمائید تا نسبت به درمانم اقدام نماید .

  با تشکر از شما

  • مدیریت وبسایت

   دوست گرامی با سلام
   غلیظ شدن آب دهان ممکنست دلایل مختلفی داشته باشد. بنابراین در این رابطه بهتر است با پزشک صحبت کنید و مورد معاینه قرار بگیرید.
   با آرزوی سلامتی برایتان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *