Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / تزریق مولکولهای آنتی سنس به نخاع بیماران ای.ال.اس.

تزریق مولکولهای آنتی سنس به نخاع بیماران ای.ال.اس.

واشنگتن، 29 مارس، 2013

طبق تحقیقاتی که در مجله علمی “لانست نورولوژی” منتشر شده، تزریق مولکول‌های آنتی سنس (Antisense) به فضای اطراف نخاع در افراد مبتلا به ای.ال.اس. ایمن و بی خطر تشخیص داده شده‌است. هزینه مطالعات اولیه برای آزمایش این شیوه درمان جدید بر روی انسان توسط انجمن ای.ال.اس. تامین شده‌است.
ای.ال.اس. یک بیماری پیشرونده و نابود کننده سلول‌های عصبی در مغز و نخاع می‌باشد. این بیماری انسان را از توانایی راه رفتن، صحبت کردن و حتی چشم بهم زدن محروم می‌سازد. این بیماری شخص را در داخل بدنش به تله می‌اندازد تا حدی که قادر به کنترل آن نیست و در نهایت مانع از تنفس او شده و بتدریج زندگی را به پایان می‌رساند. هیچ علت شناخته شده‌ای برای این بیماری وجود ندارد، هر چند که افراد ارتشی تقریبا دو برابربیشتراز افراد معمولی احتمال ابتلا به ای.ال.اس. را دارند.

دکتر لوسی براین دانشمند ارشد انجمن ای.ال.اس. (در آمریکا)  می‌گوید: “این آزمایش نقطه عطفی در درمان ای.ال.اس. محسوب می‌شود. با نشان دادن ایمنی و امکانات عملی این رویکرد، زمینه برای شکل‌های جالب جدیدی از درمان ای.ال.اس. فراهم می‌شود.”
این پژوهش توسط دکتر تیموتی میلر، از دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس هدایت شد. این تحقیق برای بررسی میزان ریسک و ایمنی ارائه یک دوز مشخص از درمان آنتی سنس درمقابل یک دارونما به مایع اطراف طناب نخاعی در 21 بیمار مبتلا به ای.ال.اس. انجام گرفت. چند دوز مختلف مورد آزمایش قرار گرفتند و بیماران متعددی دوباره وارد آزمایش شدند و بیشتر از یک دوز دارو دریافت کردند. فراوانی عوارض جانبی در بین دو گروه مشابه بود و شایع ترین آنها همان عوارض شناخته شده (مانند سردرد وضعیتی) بعد از انجام   پونکسیون لومبار LP (ورود سوزن به ناحیه نخاع کمری) بود که  از این روش انتظار می‌رفت. هدف این پژوهش ایمن بودن روش آنتی سنس بود و نه بررسی  تاثیر این  روش بر روی بیماری  ای.ال.اس. – چیزی  که شاید در دراز مدت بتوان به آن دست پیدا کرد-.
روش آنتی سنس روی یک مولکول پیام رسان سلولی به نام پیام رسان RNA که برای ساخت پروتئین در داخل سلولهاست، متمرکز میشود. در این آزمایش هدف اصلی، پیام رسان RNA برای پروتئین SOD1 بود. جهشها در ژن SOD1 برای حدود بیست درصد از همه انواع خانوادگی و یا ارثی ای.ال.اس. اعتبار دارند و مفیدند. از نحوه ترتیب چیدمان اجزای تشکیل دهنده پیام رسان RNA  برای طراحی مولکول مکمل “آنتی سنس” استفاده شده‌است. آن اتصال سلول را وادار می‌کند که پیام رسان RNA را از بین ببرد، و از تولید پروتئین مضر SOD1 جلوگیری می‌کند. نتایج بدست آمده از مدل‌های حیوانی SOD1 مبتنی بر ای.ال.اس. نشان داده‌اند که کاهش سطح SOD1 در روش آنتی سنس باعث افزایش طول عمر می‌شود.

قسمت پژوهشی انجمن ای.ال.اس. بودجه لازم برای پیشبرد درمان ای.ال.اس. را در هر مرحله از پیشرفت این روش درمانی تامین کرده‌است. این تحقیق توسط دکتر دان کلیولند و دکتر ریچارد اسمیت، که هر دو از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو هستند، هدایت می‌شود. در این تحقیق دکتر میلر، آزمایشگاه دکتر کلیولند و دکتر فرانک بنت ازشرکت داروسازی ایسیس که مولکول آنتی سنس را برای این برنامه تحقیقی تولید کرده‌است،  با یکدیگر همکاری می‌کنند. دکتر مریت کادکوویچ از بیمارستان عمومی ماساچوست، همکار محقق در این کارآزمایی بالینی بود.
این آزمایش که برای اولین بار از روش درمانی آنتی سنس در انسان برای یک بیماری عصبی کشنده استفاده می‌کند، نقطه اوج سالها کار مشترک تعداد بسیار زیادی از اساتید دانشگاه و متخصصین بیوتکنولوژی است، که با یکدیگر برای توقف ای.ال.اس. همکاری می‌کنند. دکتر براین می‌گوید: “ما هنوز کارهای زیادی باید انجام بدهیم تا بدانیم که آیا درمان آنتی سنس می‌تواند به نفع بیماران مبتلا به جهش SOD1 باشد. اما جنبه ایمنی بارز این روش بسیار دلگرم کننده‌است و باید آزمایشات بزرگتر و طولانی تری در آینده نزدیک انجام بگیرد که بتواند به ما در مورد قابلیتهای این شکل درمان بیشترکمک کند.”
انجمن ای.ال.اس. سپاسگزار کمک‌های مالی است که برای حمایت از این تحقیق از منابع زیردریافت کرده‌است:

 • صندوق پژوهش ای.ال.اس. خانواده کانتر و انجمن ای.ال.اس. درفیلادلفیا

 • صندوق کمک و انجمن ای.ال.اس. جف کافمن

 • بنیاد ژنتیک والاس و خانم. جین والاس داگلاس

 • شرکت جورج یاردلی ، خانواده جورج یاردلی ، و انجمن ای.ال.اس.

درباره انجمن ای.ال.اس.
انجمن ای.ال.اس. تنها سازمان ملی غیر انتفاعی مبارزه با بیماری ای.ال.اس. در هر جبهه است. انجمن با هدایت مسیر تحقیقات جهانی، ارائه کمک به افراد مبتلا به ای.ال.اس. از طریق یک شبکه سراسری، هماهنگی مراقبت‌های چند رشته‌ای از طریق مراکز معتبر مراقبت‌های بالینی، و جلب حمایت و مشارکت دولت، ایجاد امید کرده و کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد، هم چنین به شدت برای درمان‌های جدید جستجو و پژوهش می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انجمن ای.ال.اس.، از وب سایت www.alsa.org بازدید کنید.

www.alsiran.com

وبسایت ای.ال.اس ایران – ترجمه : عفت گوهری

بررسی کنید همچنین

همسانی بیماری پی.ال.اس. و ای.ال.اس.

بیماری پی.ال.اس. نوع محدودتری از بیماری ای.ال.اس. است. در ای.ال.اس. به تدریج تمامی نرون های حرکتی بدن از کار می افتند. در حالیکه در پی.ال.اس. این از کار افتادگی به مغز محدود می ماند.

30 نظرات

 1. روح انگیز سالک

  سلام مهربانان از اینکه این تلاش شبانه روزی که در رابطه با درمان بیماران لاعلاج بینهایت تشکر میکنم وارزوی توفیق بیشتری دارم برادر من تقریبا 5 ساله که گرفتار بیماری ای ال اس شده تااونجایی هم امکان داشته معلجات مختلفی انجام داده ولی اخیرا دیگر علاوه بر اندامش بتنفسهم رسیده تازه شنیدیم که که داروییبرای درمان این بیماری کشف شده که برای بهبودی شان کمک موثری کرده ایا این مورد حقیقت دارد روح انگیز سالک

  • سلام
   من واسه مریضم از داروی اداراوون که از ژاپن اوردن استفاده میکنم
   روند بیماری رو کند کرده ولی جلوشو نمیگیره
   از هیچی بهتره
   طول عمر رو بیشتر میکنه

 2. باعرض سلام وخداقوت به افرادی که برای این سایت زحمت میکشند
  من از روزی که فهمیدم به ای ال اس مبتلا هستم به سایت شما سرمیزنم،ولی نکته ای که همیشه درمتن های شما آزاردهنده هست اینه که “قرص ریلوتک حدود سه ماه طول عمربیماررا افزایش میدهد”
  این مطلب خیلی دلسردکننده است ومن در منابع مختلفی که مطالعه کرده ام تاحالا منبع علمی برای این گفته ندیده ام،درحال حاضر که این قرص تنهاامید این بیماران است نباید اینطور تلقین شود که فایده زیادی نداره،باتوجه که درحال حاضربسیارکمیاب وگران هم شده،
  همچنین عوارض زیادی هم نداره،من الان حدود سه ساله که دارم میخورم،حتی دکتر نفیسی گفتندکه دیگه احتیاجی به آزمایش خون برای آنزیم های کبدی نیست،ولی محض احتیاط هرشش ماه یه بارآزمایش میدم
  خواستم تاکیدکنم اونایی که بیمارهستن ویابیمار دارن حتما این قرص راتهیه کنند وامیدوار باشن

 3. ضمن سلام و خسته نباشید پدرم حدود شش ماه است که به بیماری ای ال اس مبتلا شده اند. شنیده ایم خانم دکتر بلادی عمل تزریق سلولهای بنیادی را بر روی بیمار مبتلا به ای ال اس انجام داده اند. آیا این مطلب صحت دارد؟ در صورتی که بخواهیم اقدام به این کار کنیم به کدام مرکز باید مراجعه کنیم؟ لازم به ذکر است که پدرم از سه ماه پیش تاکنون تحت فیزیوتراپی قرار گرفته اند و داروی ریلوزول استفاده می کنند.
  با تشکر از تلاش های شما عزیزان

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   برای بیماری ای.ال.اس متاسفانه هنوز علاج و درمانی وجود ندارد. گاه ادعاهائی در این رابطه می شود که مطلقا صحت نداشته و متاسفانه یک چنین ادعاهای غیرمسئولانه موجب هزینه و رنجی اضافه تر برای این بیماران و اطرافیان آنها می گردد.
   با آرزوی صبر و استقامت برایتان

 4. سلام و خداقوت به همه شما زحمت کشان
  از اقوام بنده مبتلا به این بیماری شده اند.
  – آیا می بایستی تحت مراقبت پزشک با تخصص خاصی قرار بگیرند
  – آیا دارویی وجود دارد تا سرعت پیشرفت بیماری را بگیرد
  – آیا در کشورهای دیگر درمان و یا داروی موثرتری وجود دارد
  – برای تقویت روحیه اینگونه بیماران چه باید کرد
  _ آیا تغذیه خاصی برای ایشان نیاز است

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   همانگونه که مطلع هستید این بیماری متاسفانه لاعلاج است. اما برای مقابله با بسیاری از عوارض آن و کمک برای حتی الامکان طولانی تر شدن حیات بیمار، مراجعه به پزشک یا پزشکان متخصص در مراحل مختلف ضروریست. تنها داروئی که رسما به این بیماران تجویز میشود قرص ریلوتک است که البته در مورد تاثیر آن پزشکان در کشورهای غربی زیاد خوش بین نیستند. گفته میشود که حداکثر سه ماه ممکنست به عمر بیمار اضافه شود. ولی خب چه کسی می تواند تاریخ دقیق پایان عمر کسی را معین کند که بتوان این سه ماه را تخمین زد؟ علاوه بر این عوارضی که مصرف این قرص برای بیمار دارد ایجاب می کند که هر شش هفته یکبار طبق تجویز پزشک آزمایش خون بعمل آید. تغذیه بیمار نقش کم اهمیتی ندارد. باید دقت شود که تمامی مواد و ویتامین های ضروری به بدن بیمار برسد. اما منظور پرخوری نیست و اتفاقا باید دقت شود که با تغذیه صحیح از افزایش وزن بیش از حد بیمار جلوگیری شود. بخصوص زمانی که با پیشرفت بیماری امکان بلع و تغذیه طبیعی برای بیمار ممکن نیست، رساندن مواد مورد نیاز بدن جنبه حیاتی دارد.
   در پایان، نکته مهم همانست که خودتان نیز اشاره کرده اید: تقویت روحیه بیمار و اطرافیان! در هر بیماری لاعلاج، چه ای.ال.اس. چه سرطان و …. دو نوع رویکرد و دو گزینه وجود دارد: اولی اینست که با توجه به عواقب بیماری و کشنده بودن آن، می توان از همان لحظه و روزی که از نوع بیماری مطلع می شویم، با آغوش باز به استقبال مرگ برویم و بقیه روزها، هفته ها، ماهها و حتی سالهای باقی مانده عمر را دو دستی تقدیم مرگ و نیستی بکنیم. اما گزینه دوم هم اینست که از باقی مانده عمر، حتی اگر چند روز و چند هفته هم که باشد سعی کنیم به بهترین وجه استفاده کنیم و لذت ببریم. می گویم “سعی کنیم” جون اتفاقا گزینه دوم ساده نیست، تسلیم مرگ شدن بسیار راحت تر است. اما فراموش نکنیم که زندگی زیباست حتی با ای.ال.اس. و شاید زیبائی و ارزش آن را در این دوران بیشتر از زمانی که سلامت هستیم، بدانیم و از آن لذت ببریم. و باید دقت کرد و به بیمار نیز قبولاند که هیچ کسی حتی در اوج سلامت کامل با خدا یا با طبیعت قراردادی نبسته که تا چنین سال دیگر زنده است یا همین فردا یا همین نیم ساعت دیگر کارش با تصادفی یا… تمام است. در ضمن امید را نباید از دست داد. هم اکنون در سراسر دنیا دانشمندان و محققان بسیاری برای یافتن راه علاجی برای این بیماری در تلاش هستند. جهت اطلاعات بیشتر مطالعه سایر مطالب وبسایت را پیشنهاد می کنم.
   https://alsiran.com/?p=92
   همچنین “نوشته های امید” در همین وبسایت، برای تقویت روحیه می تواند کمکی باشد.
   پایدار باشید

 5. رحیم حسنی

  پدرخانم بنده دو سالی است به بیماری ای ال اس مبتلا میباشد . من هر کاری برای درمان ایشان میشود انجام دادم ولی نتیجه ای عاید نشد. لطفاً مرا راهنمائی نمائید .قبلاً با دکتر نفیسی نیز ویزیت شده است ولی نتیجه نگرفته

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز حتما می دانید که این بیماری علاج ندارد. یعنی درمان نمی شود. فقط در صورت امکانات مالی و … در مراحل مختلف بیماری می توان به بیمار کمک کرد تا به حیات خود ادامه دهد. یعنی زمانی که وسایل کمکی برای تحرک و جابجائی وی، تغذیه از طریق سوند، یا دستگاه کمی تنفس و… برای اطلاعات بیشتر سایر مطالب این وبسایت را مطالعه کنید.
   برایتان آرزوی استقامت و صبر آرزو می کنیم.

 6. خواهش میکنم از اعضای خانواده بیماران ا ال اس تا جایی که میتونید کاری کنید که بیمارتون خوشحال باشه وبیش تر از حدتون درک کنید وضعیت بیمارو….به امید شفای همه بیمارا….لا اله الاانت سبحانک انی کنت من ظالمین

 7. برای بهتر زندگی کردن این بیماران ورفاه آنان آیا وسایل جدیدی در بازار موجود است

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، وسایل مختلفی با توجه به پیشرفت بیماری موجود است. در این رابطه از یک فیزیوتراپ یا ارگوتراپ راهنمائی و کمک بگیرید.

 8. با سلام
  پدر من 3سال است که دچار این بیماری شده است
  خود او معتقد است که استفاده زیاد از امپول های دگزامتازون و آمپول های قوی برای تسکین درد کمر که استفاده کرده است منجر به این بیماری یا فعال کردن این بیماری شده باشد
  در این مورد مرا راهنمایی کنید
  با تشکر از سایت خوبتون

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   در این رابطه و اینکه دقیقا چه چیزی دلیل یا دلایل مبتلا شدن افراد به این بیماری می شود هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست. طبعا ذهن سراغ هر چیزی می رود از جمله تغذیه عمومی و شرایط محیط زیست و… و… اما از نظر علمی هنوز نظریه قطعی و مطمئنی وجود ندارد. با آرزوی تحقیقات بیشتر در این زمینه و البته در نهایت علاج این بیماری.
   پایدار باشید

 9. با سلام خدمت شما. مادر من چند سالی هست که به بیماری ALS مبتلا شده من شنیدم که پیوند سلولهای بنیادی واسه درمان این بیماری موثره. میشه خواهش کنم راهنماییم کنید. ممنون از سایت خوبتون

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   متاسفانه برای بیماری ای.ال.اس هنوز و همچنان علاجی نیست. ولی طبق تحقیقاتی که جریان دارد، احتمال اینکه سرانجام روزی این بیماری از طریق سلولهای بنیادی درمان شود وجود دارد. ولی همانطور که گفته شد، در حال حاضر هیچگونه درمانی وجود ندارد. موفق باشید

 10. سلام برادر من ۲۸سال سن داردو دکتر تشخیص داده به بیماری mndمبتلا شده من فکر میکنم این بیماری بر اثر شوک عصبی بیشتر بروز میکنه چون برادرم از زمانی که یه حمله عصبی بهش وارد شد کم کم نشانهای بیماری پیدا شدمیخواستم بدونم دارویی ساخته نشده هنوز برای این بیماری در ضمن میشه با ورزش جلوی پیشرفت بیماری رو گرفت ممنونم
  پاسخ دادن

 11. تشکر از مطالب مفید شما سلامت باشید

 12. سلام پدر من 60سال سن داره وتازه فهمیدیم که دچار بیماری als شده دکترا گفتن دیر فهمیدین وکاری نمیشه کرد هروز میبینم پدرم جلوی چشام ذره ذره ماهیچه هاش از بین میرندضعیف میشه.
  به امید شفای همه بیماران

 13. یا هو
  سلام عزیزان من als دارم ولی دکتر زمانی میگه سی پی نوروپاتی در هر صورت الان سخت احساس کوفتگی وخستگی میکنم چیکار کنم بیحسی عضلاتم خیلی یشترشده راهنماییم کنید برکت باشد

 14. سلام دایی منم حدود3ساله که به این بیماری مبتلا شد بعداز شنیدن خبر تصادف دخترش این بیماری را گرفت امکان داره به دلیل شوک باشه؟ درضمن قبل این بیماری یعنی حدود یه هفته قبل دندان مصنوعی گذاشته بود

 15. قادر کشاورز

  با سلام
  به خاطر اطلاع رسانی بسیار ممنونم.
  برادر من بیش از 4سال است که به بیماری ای ال اس مبتلا می باشد .
  ایشان در حال حاضر 44سال دارد یعنی در 40سالگی مبتلا به این بیماری شده است.او دائما” عنوان می کند در اثر عمل جراحی که در گوش خود انجام داده ودکتر معالج وی چند قطره گوش خارجی به ایشان داده که استفاده از این قطرات موجب بروز این بیماری شد ه است.
  اگر لطف کنید عنوان شود که آیا این احتمال هست که این بیماری در اثر عمل جراحی گوش ایجاد ویا زود تر بروز کند؟ با تشکر کشاورز

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   در این رابطه تا بحال ما چیزی نشنیده ایم!
   موفق باشید

   • آقای کشاورز
    پدر من هم براثر کشیدن دندان و آمپولی که به اشتباه به عصبشون زده شد بیمار شدن
    یعنی من مطمئنم که استارت بیماریشون یا بیدار شدن این بیماری خفته در درونشون از اونجا بود که آغاز شد
    من که شک ندارم
    و دلیل عنوان کردن این مطلب هم در این مکان اینه که شاید بتونه برای کشف علت بیماری و معالجه ش کمکی بشه

    به امید بهبودی برادر شما و تمام بیماران

 16. من دچار این بیماری هستم تا حالا خودم حدس میزدم اما امروز مطمئن شدم . درست زمانی که زندگینامه پروفسور هاوکینک را میخواندم به نوع بیماری او رسیدم و فهمیدم که بیماری خودم هم همین مشخصات را دارند. البته این همه پزشک اما در طول این 7 سال که من رفتم نفهمیدن . در ضمن اگر اطلاعاتی راجع خواستید روی من حساب کنید

  • سلام وقتتون بخیر.
   شما هفت ساله که این بیماریو دارید؟؟
   کدوم انداماتونو تحت تاثیر قرار داده؟
   دارویی مصرف می کنید؟
   عذر میخام که وقتتونو گرفتن،یک هفته هست که متوجه شدیم پدرم این بیماریو داره و در حال حاضر دست چپش کاملن بی حس شده.
   ممنون میشم پاسخگو باشید.

 17. غلامحسین ممتاز

  سلام: سایت جالبی دارید از مطالب آن استفاده بردم

  موفق باشید ممتاز.

 18. ممنون دم شما جدی جدی گرم . خستگیم در اومد.سایت شما بهترینه…..

 19. سلام
  به خاطر اطلاع رسانی شما از پیشرفت های صورت گرفته در درمان بیماری alsصمیمانه از شما ممنونم.با آرزوی بهترین ها برای شما و پیدا کردن راه قطعی در درمان این بیماری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *