Home / در مورد بیماری ای ال اس / تحقیق در مورد سلول های بنیادی امیدبخش برای بیماران ای.ال.اس

تحقیق در مورد سلول های بنیادی امیدبخش برای بیماران ای.ال.اس

   محققان دانشگاه میشگان پس از اولین آزمایشات برای تعیین اینکه آیا سلول های بنیادی ممکن است به بیماران ای.ال.اس کمک کند، نتایج مثبتی مشاهده کردند. به نخاع 5 بیمار ای.ال.اس، سلول های بنیادی تزریق شد. در هیچ یک از این بیماران علائم دفع سلول های بنیادی مشاهده نشد.

مثل بسیاری از آمریکائی ها، الکساندر کلارنس از منطقه ماکوب، مسائل مربوط به این پروژه را از نزدیک پی گیری می کند. او که 65 سال دارد، سال های طولانی در کارخانه بسته بندی گوشت کار می کرد. کار او با فعالیت بدنی بسیار همراه بود. بدنش که او از طریق آن نان در می آورد،  اکنون از کار افتاده است. تقریبا دو سال و نیم پیش زمانی که الکساندر دوران نقاهت یک عمل جراحی کمر را می گذرانید، هنگام راه رفتن زمین می خورد. دکترها سرانجام بیماری او را ای.ال.اس تشخیص دادند. یک بیماری که سیستم هدایت کننده ماهیچه ها را تخریب می کند.  الکساندر می گوید: “با اینهمه من خوشحال بودم. چرا که در مقایسه با افرادیکه نوع تهاجمی این بیماری را داشتند، به نظر  می آمد  سرعت پیشرفت بیماری  من بالا نیست.  در بعضی از افراد مبتلا به این بیماری در ظرف مدت کوتاهی اوضاع و شرایط وخیمی می تواند پیش بیاید”.  الکساندر هم مانند بقیه بیماران ای.ال.اس امید زیادی به نتایج تحقیق سلول های بنیادی دانشگاه میشگان دارد.

محققان در مرحله ابتدائی تحقیقی هستند که در نهایت طبق آن باید مشخص شود که آیا  سلولهای بنیادی جنینی، چه تاثیری می تواند در بیماران  مبتلا به ای.ال.اس داشته باشد.  تا کنون نتیجه آزمایشات مطابق انتظارات محققان بوده است.

 از ماه ژانویه سال جاری، گروه تحقیقات مشترک دانشگاه میشگان و اموری در آتلانتا، تزریق سلولهای بنیادی در نخاع 5 بیمار مبتلا به ای.ال.اس را آغاز کرده اند. با این سوال اصلی که آیا این عمل مشکلاتی برای بیمار پیش خواهد آورد یا خیر. دکتر اوا فلدمن، رئیس مرکز تحقیق آلفرد تاومان دانشگاه میشگان، محلی که این پروژه در آنجا طراحی می شود، می گوید: تا کنون هیچ مشکلی در رابطه با اعصاب حسی نبوده و هیچ عوارض جانبی مضر وجود نداشته است.

به سه بیمار اول در یک طرف ناحیه کمر 5 بار و هر بار  تعداد 50000 سلول بنیادی تزریق شد.  به 2 بیمار بعدی، بعلاوه یک بیمار دیگر که در این اواخر به آنها اضافه شد، 5 بار تزریق در دو طرف ناحیه  ستون فقرات صورت گرفت.

تحقیقات سلولهای بنیادی در “آن آربور” انجام می گیرد. ریاست امور مربوط به بخش بالینی تزریق سلول های بنیادی و پی گیری تغییر و تحول وضع بیماران را دکتر نیکلاس بولیس که از تیم میشگان به تیم آتلانتا آمده است، به عهده دارد.

تا چندی قبل انجام این امور در میشگان غیرممکن بود. اما دو سال پیش نمایندگان لایحه ای تصویب کردند که طبق آن تحقیقات سلول های بنیادی مجاز اعلام شد. در یک سال و نیم آینده به 18 نفر دیگر سلول های بنیادی تزریق خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که جذب این سلول ها توسط بدن میزبان امن و خالی از خطر می باشد.

در حال حاضر 30000 آمریکائی با بیماری ای.ال.اس زندگی می کنند که اغلب آنها (بدون تمایز جنس و نژاد) بین 40 تا 75 سال سن دارند.  بیماری ای.ال.اس به نورون های حرکتی ( اعصابی که  امواج و تکان ها را از سیستم عصبی به ماهیچه ها منتقل می کنند)  آسیب می رساند. در حالیکه هوش و حافظه بیمار کاملا سالم می ماند، ماهیچه ها به تدریج تخریب می شوند. سرانجام بیمار نمی تواند بطور مستقل حرکت  و یا حتی  تنفس کند.

الکساندر خود این را تجربه کرده است. او می گوید من نمی توانم راه بروم. تنها می توانم از روی صندلی بلند شوم و به مدت تقریبا یک دقیقه صاف یک جا  بایستم.  حمام نیز به تنهائی نمی توانم بکنم و  برای انجام تمام کارهایم احتیاج به کمک دارم.

 مرکز ای.ال.اس میشگان، یک سازمان غیرانتفاعی است که بدون چشم داشت به سود از  این تحقیقات حمایت می کند. رئیس این مرکز، سو بورتین کان  گفت: تحقیقات اوا فلدمن در زمینه سلول های بنیادی بسیار هیجان آور و مهم است.

اگر مرحله اول آزمایشات موفقیت آمیز باشد مرحله بعدی، که عبارت از بررسی تاثیر سلول های بنیادی در جلوگیری از پیشرفت بیماری ای.ال.اس است، با گروهی از بیماران آغاز می شود. اگر نتیجه این مرحله هم مثبت بود، همین آزمایشات با گروه بزرگتری از بیماران انجام خواهد شد. در صورتیکه همه چیز خوب پیش برود، ممکن است یک روش معالجه کلی برای کند یا حتی متوقف کردن بیماری ای.ال.اس به وجود بیاید.

اما حتی در بهترین شرایط، این فرایند سال ها به طول خواهد انجامید.

 بیمارانی که در این آزمایشات شرکت می کنند، آگاه هستند که برای آنها بهره مندی از نتایج ( احتمالا مثبت) این تحقیقات دیر خواهد بود. به همین دلیل اوا فلدمن به این کار آنها با تحسین می نگرد. او گفت: کار با افراد مبتلا به ای.ال.اس یک امتیاز است. آنها یک گروه شگفت آور هستند. آنها علیرغم بیماری سختی که دارند از همه طرف کشور اعلام همکاری داوطلبانه برای شرکت در این تحقیقات را دارند. آنها آگاه هستند که این آزمایشات به آنها کمکی نخواهد کرد ولی افرادی در آینده از نتایج این آزمایشات بهره مند خواهند شد.  این خود الهام بخش ماست.

 ترجمه از: ناهید نوذری

www.alsiran.com

بررسی کنید همچنین

هورمون آندوژن جنسی در زنان و خطر ابتلا به بیماری ای.ال.اس

چندین مطالعه ایپدمولوژیکی نشان داده است که شیوع ای.ال.اس در زنان کمتر از مردان می باشد. نتیجه تحقیق انجام گرفته در این زمینه حاکی از آنست که دلیل این مصونیت نسبی، تاثیر محافظتی هورمون جنسی و باروری در زنان می باشد.

10 نظرات

 1. Mohsenshahbabaie

  سلام من میخواستم بدونم زیر ۴۰سال هم به ای بیماری مبتلا میشوند

  • مدیریت وبسایت

   بله متاسفانه برخی از افراد در سنین جوان تر به این بیماری مبتلا می شوند.

 2. سلام
  سوال من در مورد اینه که چرا بیماری ای ال اس نسبت به بیماری ام اس تاثیر خیلی کمی بر حافظه ی فرد بیمار داره؟
  ممنون

 3. با سلام
  عموي من مدت دو سال است كه به اين بيماري مبتلا گرديده و مشكلات زيادي در رابطه با حركت دارد اخيرا دكتر وزيري تبار دارويي را تحت عنوان STEM TECH معرفي نموده كه طبق اظهارات وي ميتواند سلولهاي تخريب يافته را ترميم نموده و ماداميكه از اين دارو مصرف شود سلولهاي تخريب شده ترميم مي گردند ميخواستم ببينم اين دارو به تاييد ارگان معتبري در امريكا يا ايران رسيده يا خير؟

  • مدیریت وبسایت

   نخیر بهچوجه! این بیماری در حال حاضر متاسفانه لاعلاج است. و اگر تاکنون فرد یا ارگانی کوچکترین قدمی در زمینه علاج یا حتی جلوگیری از پیشرفت این بیماری برداشته بود، مطمئن باشید این خبر در تمام دنیا می پیچید. متاسفانه یک چنین اخباری در موردی که شما اشاره کرده اید تا بحال بارها دریافت کرده ایم که متاسفانه موچب ضررهای مالی و روحی و روانی بیماران در ایران شده است!

 4. پدرم 3 ماهه که درگیر بیماری شده، اینقدر شکه شدم که نمیدونم چکار کنم. آخه همه چی داشت عالی پیش می رفت. بابام خیلی حالش خوب بود! خانواده ما در شرایط ایده آل بود.ما هر هفته با هم می رفتیم فوتسال بازیش از منم بهتر بود.اولین نشونه همونجا بود که زانوی چپش خالی کرد.الان رو ریلچر نشسته اینقدر سریع که وقت نکردم ناراحت بشم!
  فقط تقاضا دارم یکی به من بگه چه اتفاقی داره می افته؟ ضمنا من 22 سالمه ،بچه نیستم!بابام فقط 40 سالشه.

 5. مادر من هم 2 ساله مبتلاست درکت میکنم و دستهای تو و امید عزیزمو میبوسم . امید جان خوبن؟من براشون کلی نامه نوشتم کاش بخونه .ممنونم

 6. در حال حاضر سلول های بنیادی بطور عام به بیماران ای.ال.اس تزریق نمی شود. یعنی هنوز در مرحله تحقیق است.
  با این ایمیل آدرس تماس بگیر
  alsiran-omid@hotmail.com

 7. با سلام بسیار ممنونم از اینکه شما بزرگوار این سایت را راه اندازی نموده اید باقیات وصالحاتی برای خود فراهم آورده اید . مادر بنده هم حدود 8سال است که به بیماری ای ال اس دچار گردیده است که روز به روز هم ضعیفتر میگردند. از شما خواهش میکنم در صورتی که داروئی یا روش درمانی جهت کندترشدن روند این بیماری دارید به ایمیل برادر کوچکتان ارسال فرمائید از شما سپاسگذارم . از خداوند منان برای همسر شما وتمامی مریضان شفای عاجل خواستارم . انشاالله

  • دوست عزیز با سلام
   از لطف تان سپاسگزاریم. تاکنون طبق بررسی هایی که در غرب، کشورهای اروپائی و آمریکا و… انجام گرفته، متاسفانه داروئی برای معالجه یا کند شدن روند بیماری ای.ال.اس وجود ندارد. تنها داروئی که گاه برای این بیماران تجویز می شود، ریلوتک میباشد که شاید در کل عمر بیمار بطور متوسط سه ماه تاثیر بگذارد. که البته با توجه به عوارض احتمالی آن، اغلب بیماران از مصرف آن (با توجه به نتیجه خیلی ناچیز و غیرمطمئن آن) خودداری می کنند.
   برایتان صبر و استقامت آرزو می کنیم
   وبسایت ای.ال.اس ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *