Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / تحقیق در مورد روش جدیدی که ماهیچه ٔ مشتق شده از ‌ای ال اس‌ را تولید می‌کند.

تحقیق در مورد روش جدیدی که ماهیچه ٔ مشتق شده از ‌ای ال اس‌ را تولید می‌کند.

۲۵ مارچ ۲۰۱۴

دانشمندان موفق شدند یک روشِ جدید بیابند که در آن از بافت پوست برای تولید سلولهای ماهیچه ای در افراد ِ مبتلا به  ای ال اس‌ می توان استفاده نمود. این مطالعه که برای تحقیقاتِ مربوط به بیماریِ لوو گریگ (همان  ای ال اس‌)، ارزشمند خواهد بود، در مجله پزشکی‌  ترجمه ٔ سلول‌های بنیادی منتشر شد.

تیم‌ِ تحقیق توسط دکتر ماساتشی سوزوکی از دانشگاه ویسکانسین در مدیسون رهبری شد و شامل همکاریِ دکتر آلیسون ایبرت از دانشکده پزشکی‌ِ ویسکانسین بود. کارِ آنها، توسط انجمنِ ‌ای ال اس‌ شعبه ویسکانسین حمایت می‌‌شد.

محققان نشان دادند که سلول‌های پیش ساز ماهیچه ای بخوبی می توانند  با ترکیب جدیدی از عوامل رشد، از  طریق سلول‌های بنیادی و کشتِ سلولی تولید شوند.  این روش، هم با سلول‌های بنیادی جنین انسانی‌ و هم با سلول‌های بنیادی iPS که از سلول‌های پوستِ یک فرد بزرگسال مشتق شده، صورت می گیرد. این مطالعه با هدف مبدل ساختن سلول‌های iPS انجام گرفت که محققان آنها را از دو بیمار متفاوت ای ال اس‌ از نوعِ خانوادگی (موروثی)  گرفته بودند که در مورد یکی  ناشی‌ از جهشِ ژ‌نِ SOD۱ و در دیگری ناشی‌ از جهشِ ژ‌نِ VAPBبود.

بیماری  Amyotrophic Lateral Sclerosis، آمیوتروفیک لاترال اسکلروز  که بطور مخفف “ای.ال.اس” نامیده میشود، یک بیماری پیشرونده و لاعلاج است که موجب اختلال در سیستم عصبی نخاع شده و بتدریج  سلول های این اعصاب را  از کار می اندازد. بدین ترتیب علائم مغزی  به ماهیچه ها نمیرسند و بدنبال آن ماهیچه ها که ایجاد کننده حرکت در بدن می باشند،  به تدریج لاغرتر و کم قدرت تر می شوند؛  کارآئی شان پیوسته کمتر و کمتر گشته و سرانجام  از بین می رود.

رئیسِ دانشمندانِ انجمن ای.ال.اس در آمریکا، دکتر لوسی براون می‌‌گوید: “توانایی تولیدِ سلول‌های ماهیچه ای، از بافتِ مربوط به  ای ال اس‌، مهم است. چرا که ما نیاز به درکِ بیشتر در زمینه نقشِ این ماهیچه در روندِ این بیماری داریم. ما می‌‌دانیم که مرحله اولیه در ‌ای ال اس‌، از دست دادنِ رابطه بینِ ماهیچه و عصبِ حرکتی است. اگر ما بتوانیم این اختلال، یعنی اختلال رابطه بین ماهیچه و عصب را  به تأخیر بیندازیم، می توانیم هم سلامتِ عصب و هم عمر عملکردِ ماهیچه را طولانی تر کنیم.”.

www.alsiran.com

ترجمه از: الی

بررسی کنید همچنین

همسانی بیماری پی.ال.اس. و ای.ال.اس.

بیماری پی.ال.اس. نوع محدودتری از بیماری ای.ال.اس. است. در ای.ال.اس. به تدریج تمامی نرون های حرکتی بدن از کار می افتند. در حالیکه در پی.ال.اس. این از کار افتادگی به مغز محدود می ماند.

5 نظرات

 1. محمد مجاهدی

  خان سحر بله بیمه مقآری یا کل هزینه خرید را میدهد و شما میتوانید از خیریه ها ویا هلال احمر امانتی بگیرید ودر بازار دست دوم به قیمت نصف کمتر هم پیدا میشه

 2. محمد مجاهدی

  سلام ببخشید آیا ممکن فرزند خانمی که مبتلا به ای اس ال است دچار این بیماری شود و این بیماری ارثی است؟ ممنون

 3. سلام خیلی خوبه که برای بیماری ای ال اس یه سایت طراحی شده من اگرچه مبتلا به این بیماری نیستم ولی همیشه مطالب این سایت رو میخونم. من یه سوال داشتم میخواستم بدونم تو ایران بیمه ای هست که هزینه دستگاه بای پپ رو بده یا از کجا میشه این دستگاه رو با قیمت ارزون تری پیدا کرد؟من این دستگاه رو برای کسی میخوام که به ای ال اس مبتلا نیست با تشکر ممنون.

 4. سلام باتشکر از تمام زحمات و اطلاعات باارزش شما که حاکی از تلاش بی وقفه شما می باشد
  نمیدونم که چطور به صورت خصوصی میشه راهنمایی گرفت از شما و درباره این بیماری سوال کرد لطفا من راراهنمایی کنید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز شما می توانید از طریق آدرس های داده شده در همین وبسایت، از طریق ایمیل با ما تماس بگیرید. موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *