Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / تحقیقات در مرکز پزشکی کالیفرنیا پاسیفیک در سانفرانسیسکو

تحقیقات در مرکز پزشکی کالیفرنیا پاسیفیک در سانفرانسیسکو

فاز دوم تحقیق پزشکی با NP001 تاثیر مثبت احتمالی را روی بیماری ای.ال.اس. نشان می دهد.

به نظر میرسد داروی تجربیNP001 می تواند پیشرفت بیماری را در بیماران ای.ال.اس کند یا متوقف کند. فاز سوم این تحقیق در سال ۲۰۱۳ انجام خواهد شد.

NP001 برای ۱۳۶ بیمار ای.ال.اس. که در فاز دوم تحقیق شرکت داشتند، بی خطر و قابل تحمل بود.

نتایج بدست آمده نشان دهنده تاخیر یا توقف علائم بیماری در بعضی بیماران بهنگام دوره آزمایش و تحقیق شش ماهه می باشد.

شرکت داروی نورالتوس فارماکوتیکالز امیدوار است که فاز سوم آزمایش با دارویNP001 را در سال ۲۰۱۳ آغاز کند.

مدیر اجرایی این تحقیق، روبرت میلر از مرکز پزشکی کالیفرنیا پاسیفیک در سانفرانسیسکو در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که نتایج بدست آمده از فاز تکمیلی آزمایش درمانی با NP001 برروی بیماران ای.ال.اس. بسیار امیدوارکننده هستند و این را یک خبر کلینیکی مثبت برای بیماران ای.ال.اس. دانست.

بر اساس این نتایج و بعد از ملاقات با اداره غذا و داروی امریکا، تهیه کنندگان دارو (شرکت داروی نورالتوس فارماکوتیکالز) می گویند که فاز سوم این برنامه آزمایشی را در ابتدای سال ۲۰۱۳ آغاز خواهند کرد.

NP001 این داروی کوچک مولکولی سلولهای سیستم ایمنی بدن بنام ماکروفاژ را در خون و میکروگالی در سیستم اعصاب مرکزی را نشانه می گیرد و آنها را از حالت حمله فعال به حالت حمایتی تبدیل می کند. دلایل و شواهد فراوان نشانگر عدم کارآیی سیستم ایمنی بدن در پروسه رشد بیماری ای.ال.اس. می باشند.

بررسی نتایج آزمایشات، تاثیر مثبت میزان بالای دارو NP001 را  نشان میدهد. بدین ترتیب که  طی این پروسه آزمایشی، ۲۷ درصد از کسانی که ۲ میلیگرم به ازای هر کیلو وزن خود از این دارو دریافت کردند، در شش ماه اول بیماریشان رشدی نکرد.

با امید نتیجه بخش بودن مراحل بعدی این برنامه آزمایشی و به امید روزی که این آزمایشات و تحقیقات در عمل برای معالجه بیماران ای.ال.اس مورد استفاده قرار بگیرند.

منبع:    MDA/ALS Newsmagazine

ترجمه و تلخیص: عفت گوهری

بررسی کنید همچنین

همسانی بیماری پی.ال.اس. و ای.ال.اس.

بیماری پی.ال.اس. نوع محدودتری از بیماری ای.ال.اس. است. در ای.ال.اس. به تدریج تمامی نرون های حرکتی بدن از کار می افتند. در حالیکه در پی.ال.اس. این از کار افتادگی به مغز محدود می ماند.

8 نظرات

 1. متاسفانه مادر ما به اين بيماري مبتلا شده هر روز دارم در مورد اين بيماري سرج ميكنم تا مطلب جديد بيدا كنم اميد وارم كه هرجه زودتر علاج اين بيماري كشف بشه

 2. با سلام و خسته نباشید
  آیا فاز سوم این طرح اجرا شده؟اثربخش هستش؟دارو رو وارد بازار نمیکنن؟

 3. با سلام میخواستم ببینم آیا طب سوزنی بر کند کردن روند این بیماری تاثیر داره یا نه؟
  ممنون

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   براساس اطلاعاتی که ما داریم، طب سوزنی تاثیری در متوقف کردن یا احیانا کند کردن روند بیماری ندارد.
   موفق باشید

 4. با سلام و احترام!
  چرا در ایران که علم مغز و اعصابش در جهان معروفه و گوش فلک را کر کرده و شخصیتهای موجهی داره نباید مثل آمریکا تلاش کنه؟ مشکل کجاست؟ علمی که نیست!اقتصادی یا ساختاری یا فرهنگی؟ به این امیدکه در آینده نزدیک دکترای ایران پرچمدار پیشرفت علم در تمام زمینه ها باشند!

 5. امیدوارم سال دیگه این موقع نتیجه بخش بودن این دارو رو به هم تبریک بگیم

 6. با سلام
  یکی از عزیزان ما بیش از 3 سال است که مبتلی به این بیماریست .
  سوال من این است که آیا میتوان این دارو را پیش از تولید انبوه تهیه کرد؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   چنانچه ملاحظه می کنید این تحقیقات در حال حاضر فقط در مرحله آزمایش هستندو صرف موفق بودن یک مرحله آزمایشی دلیل بر این نتیجه قطعی نیست. مراکز مربوطه اجازه آن را ندارند که آنها را در دسترس عموم قرار دهند. اینکار غیرقانونی است چون تا زمانیکه در مورد امن بودن یک دارو اطمینان صد در صد نباشد، عوارض جانبی احتمالی از آن ممکنست برای بیمار خطرات جانی بیشتری داشته باشد. از این آزمایشات و تحقیقات در گوشه و کنار دنیا انجام می گیرد تا زمانیکه به امید خدا دارو و درمانی برای عموم بیماران ای.ال.اس در دسترس همگان قرار بگیرد.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *