Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / تحقیق در مورد معالجه بیماری ای.ال.اس. به کمک سلولهای بنیادی

تحقیق در مورد معالجه بیماری ای.ال.اس. به کمک سلولهای بنیادی

در شصت و پنجمین نشست سالانه آکادمی نورولوژی امریکا، تحقیقات امیدوارکننده ای مربوط به پیوند سلولهای بنیادی برای درمان ای.ال.اس. ارائه شد.

ای.ال.اس. یک بیماری سیستم اعصاب است که خودش را در حرکات عضلانی نشان می‌دهد. هنگامی که شخص یک قسمت از بدنش را می‌خواهد به حرکت در آورد ابتدا فرمان حرکت از مغز (لایه موتوری) توسط دستگاه عصبی مرکزی (ستون فقرات) بطرف دستگاه عصبی محیطی (اعصاب مخصوص عضو) حرکت می‌کند.

در ای.ال.اس. سیستم اعصاب مرکزی و اعصاب محیطی  روبه نابودی می‌روند. ماهیچه ها هیچ اشکالی ندارند ولی از آنجایی که ارتباط ماهیچه و عصب از بین می‌رود ماهیچه ها شروع به کوچک شدن و از بین رفتن می‌کنند. در موارد پیشرفته بیماری، توانایی گفتاری هم آسیب می‌بیند.

بیماری ای.ال.اس. در بین بیماریهای اعصاب، کمتر از پارکینسون و آلزایمر مشاهده می‌شود. در ایالات متحده امریکا سالانه در 5600 نفر بیماری ای.ال.اس. تشخیص داده می‌شود و اکنون تعداد بیماران ای.ال.اس. در امریکا حدود سی هزار نفر است.

هر چند که انقباضات ماهیچه (حرکات کوچک و غیرارادی ماهیچه) یکی از علائم ای.ال.اس. است، ولی این ناشی از یک سلول عصبی فوق العاده فعال است که زیاد پیش می‌آید و بدین معنا نیست که این شخص حتما دچار ای.ال.اس. است. علائم دیگری که به این وضعیت اضافه می‌شود شامل مشکل جویدن و یا بلعیدن، گفتاری و ضعف و خشک شدن ماهیچه است.

هیچ آزمایش صریحی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. برای تشخیص بیماری بعنوان روشهای جایگزین و مکمل از معاینات فیزیکی، آزمایشات خون، تشخیص ام.آر.آی و مطالعات الکتریکی اعصاب و ماهیچه ها استفاده می‌شود. درمانی برای ای.ال.اس. وجود ندارد.

علت بیماری ای.ال.اس. مشخص نیست ولی در پنج تا ده درصد مواقع می‌تواند ارثی باشد. سنی که بیماری ای.ال.اس. خود را نشان میدهد بین چهل تا هفتاد سالگی است. ولی گاها در افراد حدود سن پانزده سالگی هم مشاهده می‌شود که از این بیماری رنج می‌برند.

آمار در اروپا نشان دهنده این است که بازیکنان سالم فوتبال شانس بیشتری برای ابتلا به ای.ال.اس. دارند و بنظر می‌رسد که ارتباطی بین این بیماری و فعالیتهای بدنی وجود دارد. صرفنظر از آمار هیچ دلیل دیگری برای اثبات این فرضیه وجود ندارد. استفان هاوکینگ فیزیکدان معروف از این بیماری رنج می‌برد.

معالجه بیماران ای.ال.اس. از طریق سلولهای بنیادی

پیوند موفقیت آمیز سلولهای بنیادی در موشها می‌تواند برای بیماران ای.ال.اس. نویدبخش باشد. نتایج مربوط به این تحقیقات در شصت و پنجمین نشست سالانه آکادمی نورولوژی امریکا که در سن دیگو از 16 تا 23 مارس برگزار می‌شود، ارائه خواهند شد.

دکتر استفانیا کورتی عضو آکادمی نورولوژی در آمریکا و استاد دانشگاه میلان ایتالیا، می گوید: “در مورد سایر بیماریها، نظیر سرطان و نارسائی های قلبی، پیشرفت های قابل توجهی  از طریق پیوند سلولهای بنیادی حاصل شده است.” وی ادامه می دهد: “ای.ال.اس. که یک بیماری کشنده، پیشرونده و مخرب است،  در حال حاضر غیر قابل درمان است. روش پیوند سلولهای بنیادی برای درمان موثر مبتنی بر سلول برای ای.ال.اس. و دیگر بیماریهای مخرب اعصاب امیدوارکننده است.”

در این تحقیق به موشهایی که به نوع حیوانی ای.ال.اس. مبتلا بودند، سلولهای بنیادی عصبی انسانی تزریق می‌شود که این سلولها (IPSCS) از سلولهای بنیادی قلب و نخاع  انسان گرفته شده است. IPSCS سلولهایی کاملا رشد یافته ای نظیر سلولهای پوست هستند که به لحاظ ژنتیکی قابلیت تبدیل دوباره به سلول بنیادی جنینی را دارند. سلولهای عصبی واحد  پایه ای دستگاه عصبی هستند که توسط ای.ال.اس. تخریب شده اند. در موشها بعد از تزریق، سلولهای بنیادی بطرف نخاع حرکت می کنند و تکامل می‌یابند و تکثیر می‌شوند. تحقیق نشان داد که پیوند سلولهای بنیادی عمر موشها را تا بیست روز افزایش داده و کار اعصاب ماهیچه ای را تا پانزده درصد بهبود بخشیده است. دکتر کورت می‌گوید ” مطالعه ما در پیوند سلولهای بنیادی برای تحقیقات بالینی انسان امیدوارکننده می‌باشد.”

www.alsiran.com

وبسایت ای.ال.اس ایران – ترجمه : ناهید نوذری

بررسی کنید همچنین

همسانی بیماری پی.ال.اس. و ای.ال.اس.

بیماری پی.ال.اس. نوع محدودتری از بیماری ای.ال.اس. است. در ای.ال.اس. به تدریج تمامی نرون های حرکتی بدن از کار می افتند. در حالیکه در پی.ال.اس. این از کار افتادگی به مغز محدود می ماند.

15 نظرات

 1. سلام حدود 1 سالی هست که این بیماری را در مادرم تشخیص دادن ، البته مشکلات از خیلی وقت پیشتر شروع شده بود ، به هر دری بود زدیم و داروی اداراون را از ژاپن تهیه کردیم ، الان 2 ماه از تزریق این دارو میگذره اما هنوز به نتیجه ای نرسیدیم ، الان که این مطلب رو خوندم خواستم بپرسم که اگر مادرم رو به کشور دیگه ای منتقل کنیم میشه از طریق سلول های بنیادی اقدام به درمان کرد؟؟ کدام کشور باید بریم ؟؟ خواهشا راهنمایی کنید بعدش هم اگر میشه عوارض داروی اداراون را بگید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   در حال حاضر متاسفانه این بیماری در هیچ کجای دنیا قابل درمان نیست. اما پزشکان و محققان همواره تلاش می کنند تا علاجی پیدا کنند.
   موفق باشید

 2. با سلام
  من مادرم حدود۱۳ سال است که از بیماری
  alsرنج میبرد.میخواستم ببینم آیا انجام دادن کار های روز مره باعث لاغر شدن اندام ها می شود؟من مادرم از ۲۸ سالگی به این بیماری مبتلا شد ولی تشخیص ان طول کشید.چون این جا ایران است.
  درضمن لطفا برای ایرانی هایی که به این بیماری بد مبتلا هستند مرکز درمانی و پزشکان و متخصصان با تجربه وکسانی که آگاهی بیشتری نسبت به این بیماری دارند معرفی کنید.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 3. خسروخاکسار

  باسلام یکی ازبیماران ALSیک نوعی ایش هست که چهارسال به آن مبتلابه آن هستم که درنخاع گردنم سرسوزنی سوراخ شده بعد هم که من میتوانم بااین داروهای سلولهای بنیادی مصرف کنم یاکه درزیرنظر دکتر خودم باشم تاایشان تجویز کنند یاکه موسسه ای باشد اگریک راهنمایی کنید.

 4. پدرم مشخص شده ای ال اس داره. ۶۱ سالش هست به چه مرکز و دکتری می تونم مراجعه کنم برای معالجه با سلولهای بنیادی ؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   همانطور که در مطالب درج شده در وبسایت می خوانید، این بیماری لاعلاج است. تحقیقاتی که انجام می گیرند، فقط تحقیق و آزمایش هستند. به امید روزی که این بیماری نیز درمان شود.

  • دکتر زمانی و تیمشون در تهران متخصص این بیماری هستند

 5. سلام مدت ۴ ساله گرفتگی عضله وپرش عضله ودرد دارم چند باریم دکتر رفتم ام ار ای دادم ولی به نتیجه ای نرسیدم همش میگن مشکلی نداری ولی من هیچ تغییرمثبتی نکردم خیلی نگران خودمم با سرچهای که کردم شبیه علام ای ال اس البته تازگیا شنیدم لایم هم همین علامو دارو ولی نمیدونم این بیماریها میتونه ۴سال طول بکشه تاثیرچشمگیری نداشته باشه اگه میشه کمکم کنید خیلی نگرانم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   آیا به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرده اید؟ مسلما هر گرفتگی یا پرش عضله نشانی از بیماری ای.ال.اس نیست. مطلبی که در رابطه با پرش عضله در همین وبسایت درج شده است مطالعه فرمائید. موفق باشید.

 6. امیدوارم بشه اینجوری جلوی این بیماری لعنتی رو گرفت

 7. من دیشب فهمیدم که دوستم این بیماری رو داره دارم دق میکنم اخه سنی نداره همش نوزده سالشه دارم دق میکنم به خدا هرچی میخونم امیدم کتر میشه کاش یه راهی بود اگه راهی بود به منم بگین

 8. سلام.نمیدونم منبع خبرت کجاست ولی اسم مترجم رو گذاشتی خوبه.مترجمین عزیز حتما از یه نفر که در این زمینه تخصص داره برای ترجمه کمک بگیرین.سایت هایی که واسه ترجمه هستن کلمات تخصصی رو درست نمیزنن.مثلا ترجمه ی کلمه ی pluripotent stem cell سلول های بنیادی قلب و نخاع نیست!!!بلکه سلول های بنیادی پرتوان میشه.ممنون میشم از این به بعد دقت بیشتری به خرج بدین.سجاد(فوق لیسانس تکوین جانوری)

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   ممنون از تذکرتان! کسانی که در ترجمه مطالب به ما کمک می کنند، مهم ترین ویژگی و تخصص شان انسانیت و یاری رساندن صادقانه آنها به بیماران ای.ال.اس. است. آنها علیرغم گرفتاریهای فردی، خانوادگی، تحصیلی و شغلی خود، ساعاتی از وقت گرانبهایشان را به اینکار اختصاص می دهند. اگر کسانی مانند شما که تخصص ویژه تری در این زمینه دارند، حاضر به یاری رساندن و گذاشتن اندکی از وقت و انرژی خود برای کمک می باشند، در هر زمینه که می توانند و مایل هستند، ما استقبال می کنیم.
   موفق باشید
   وبسایت ای.ال.اس ایران

 9. مریم انصاری

  به امید خبرهای خوب.ممنون خیلی خوشحالم کرد.

 10. سلام توی ایران هم دارن روش کار میکنن و مادر من تو اولویت امتحان بود ولی به خاطردلایل خاص وزارت بهداشت و درمان فعالیتشون متوقف شد و مادرم که دل به درمان بیماریش از این طریق بسته بود وقتی فهمید جلوشو گرفتن خیلی روحیه شو باخت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *