Home / صفحه اصلی / بیماری اعصاب و ماهیچه ای: “ای. ال. اس”

بیماری اعصاب و ماهیچه ای: “ای. ال. اس”

بیماری اعصاب و ماهیچه ای: “ای. ال. اس”

ای.ال.اس چیست؟

  بیماری ای.ال.اس Amyotrofische lateraal sclerose یک بیماری بدخیم در سلسله اعصاب است.  این بیماری (سلسله اعصاب رابط بین مغز و ماهیچه ها) است که سلول های این عصب ها را  به تدریج از کار می اندازند طوری که علائم مغزی را  به ماهیچه ها نمی رسانند. بدین ترتیب ماهیچه ها که ایجاد کننده حرکت در بدن می باشند،  به تدریج لاغر تر و کم قدرت تر می شوند؛  کارآئی شان پیوسته کمتر و کمتر گشته و سرانجام  به کلی از بین می رود.

 علائم بیماری

 علائم این بیماری ضعیف شدن ماهیچه ها و همچنین خستگی مفرط است.  این بیماری می تواند از دست یا پا و یا ماهیچه هائی که برای  حرف زدن و بلعیدن به کار می روند، شروع شود.  مثلا بیمار متوجه می شوند که مرتب پایش پیچ می خورد؛ غذا و نوشیدنی به گلویش می پرد؛ یا مثلا در بستن دکمه های لباس یا باز و بسته کردن شیر آب  مشکل دارد. ای.ال.اس یک بیماری “پروگراسیو” است. بدین معنی که بیماری به طور مرتب پیشرفت کرده و جسم عقب تر می رود. دلیل قطعی ای.ال.اس مشخص نیست.

پیشروی بیماری

ای.ال.اس مسری نمی باشد. این بیماری معمولا همراه با درد نیست و به هوشیاری بیمار آسیب  نمی رساند.  قوای پنج گانه : چشائی، بینائی ، بویائی ، شنوائی و پساوایی ( لامسه) و همینطور سیستم گوارشی ، جذب و دفع غذا، روده ها و مثانه  از دسترس بیماری بدور هستند. به تدریج ماهیچه های بیشتری – به استثنای ماهیچه های قلب –  در بدن بیمار آسیب می بینند. سرعت پیشرفت بیماری بسته به اشخاص متفاوت است. اما متوسط طول عمر این بیماران بین سه تا پنج سال پیش بینی می شود. افرادی هم هستند که بیش از ده سال با  این بیماری زندگی کرده اند. نمونه ویژه (ولی ممکن) پروفسور استفان هاوکینز 69 ساله دانشمند و استاد فیزیک انگلیسی است که از 22 سالگی دچار بیماری ای.ال.اس شده و اکنون 47 سال است که علیرغم داشتن این بیماری به زندگی پربارش ادامه داده است.

 دلیل بیماری

دلیل  قطعی این بیماری هنوز مشخص نشده است.  این بیماری در هر سنی برای یک انسان بالغ می تواند پیش بیاید، اما بیشتر انسان ها در سنین 40 تا 60 سالگی دچار آن می شوند. در صد کمی از ابتلا به ای. ال. اس ناشی از ارثی بودن این بیماری است. به هر حال، جنبه موروثی بودن این بیماری، بسیار نادر است. در آن صورت، اغلب از زمانی طولانی در خانواده شناخته شده و تعدادی دیگر به آن مبتلا بوده اند.

معالجه و مداوا

متاسفانه تا کنون راه علاجی برای این بیماری کشف نشده است. هم چنین در حال حاضر هیچ داروئی جهت متوقف کردن یا معالجه این بیماری وجود ندارد. تنها داروئی که کمی پروسه بیماری را به تاخیر می اندازد و اغلب پزشکان برای بیماران ای.ال.اس تجویز می کنند ، قرص ریلوزوله (ریلوتک) می باشد. این دارو تا حدودی (بطور متوسط سه ماه در کل)  سرعت بیماری را کاهش می دهد.

تحقیقات عملی

در حال حاضر تحقیقات عملی زیادی در مورد این بیماری در سراسر جهان صورت می گیرد.  مراکز پزشکی در کشورهای اروپائی و آمریکا و … با همکاری یکدیگر به دنبال پیدا کردن ریشه قطعی این بیماری، عوامل ژنتیکی و ارثی همچنین در نهایت کشف دارو و معالجه این بیماری هستند. از جمله در هلند سه مرکز پزشکی  و تحقیق ای.ال.اس در سه بیمارستان آکادمیک این کشور تشکیل شده است. هر مرکز شامل یک تیم ای.ال.اس می باشد که متشکل از چندین دکتر نورولوگ، فیزیوتراپ، ارگوتراپ، لوکوپودیست، دیه تیست، مددکار، روانشناس و نرس و پرستار می باشد. این تیم علاوه برانجام کار تحقیقاتی  متمرکز بر روی این بیماری، در زمینه تشخیص بیماری ای. ال. اس مراجعه کنندگان نیزکارآموخته می شوند.

معانی

 ریشه در زبان  یونانی دارد. Amyotrofische Lateraal Sclerose( حروف ای.ال.اس)   

این جمله را می توان چنین معنی  کرد: ماهیچه هائی که تغذیه نمی گردند، نابود می شوند. اشاره به سلولهای عصبی است که در نخاع قرار دارند و پیام های مغز را به ماهیچه ها می رسانند.  اگر این سلولهای عصبی  در این منطقه نابود، سخت و خشک می شوند. 

تفاوت اعصاب و ماهیچه  سالم (تصویر سمت چپ) و اعصاب و ماهیچه آسیب دیده در اثر بیماری ای.ال.اس (تصور سمت راست).

تفاوت سلولهای مبتلا به ای.ال.اس و سلولهای سالم

ترجمه از: فرح شریعت

www.alsiran.com

بررسی کنید همچنین

پی.اس.ام.ای. چیست؟

پی.اس.ام.ای. یک نوع بیماری اعصاب و ماهیچه ای است که با بیماری ای.ال.اس. همگون و هم خانواده محسوب می شود. دلیل بروز این بیماری نامشخص است.

192 نظرات

 1. باسلام
  خانمم الان حدود ١هفته گردنش درد گرفته و لحظه ب لحظه گردنش يكمرتبه مپره طوري هست ك سرش با شونش ب هم ميخوره و درد داره ممنون ميشم راهنمايي كنين
  باسپاس

 2. باسلام من 2سال قبل درگیرای ال اس شدم مرحله اول بیماری پرش عضله بود مرحله دوم ضیف شدن سمت راست بدن مرحله سوم پای راستم درگیرشد وهی زمین میخوردم مرحله چهارم بلع غذابودبه توصییه پزشک ها استراحت کردم اجسام سبک هم برنداشتم حتی درحد2کیلوامادرعرض 6ماه تخریب بدن من وحشتناک بودبه طوری که سمت راست بدنم روازدست دادم وتقریبافلج نصف بدنم روتجربه کردم به حدی تخریب داشتم که به کل ناامیدشده بودم حتی نمیتونستم باکلیددرروبازکنم نمیتونستم سوارماشین بشم نمیتونستم کارهای شخصی ام روانجام بدم حتی تو پوشیدن لباس ناتوان بودم ولی علیرغم هشدارهای پزشکان ومنع از هرکاری به ورزش شدید رواوردم الان که 5ماهه بی وقفه ورزش شدید خارج ازتوانم میکنم تقریبا30 یا40درصدازاین بیماری مهلک روشکست دادم بارهازمین خوردم بارها پام پیچ خورد بارهاشکست خوردم ولی امیدم روازدست ندادم توصییه میکنم ورزش کنید وشکستش بدین شدنیه من نتیجه دارم میگیرم امیدوارم شماهم بگیرین درضمن 45سالمه وتخریب بدنم طبق نظریه پزشک هسته ای ونوارعصبی 65درصدبوده

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز چقدر خوب که ورزش به شما کمک کرده است. اما ما مطلقا چنین توصیه ای به بیماران ای.ال.اس. نمی کنیم. چرا که ورزش سنگین می تواند حتی مضر باشد و به از بین رفتن عضله ها شدت ببخشد. این گونه تجویزها حتما باید از جانب پزشک متخصص و حداقل با مشورت با دکتر انجام بگیرد.
   موفق باشید

 3. نگار امینی

  دستم اشتباهی رو بعضی از کلمه ها میره خود به خود و موجب غلط املایی میشه

 4. نگار امینی

  سلام آقای دکتر . من یه چند مدنیه دست و بازوی راستم تحساس سنگینی میکنم و درست نمیتونم ازش استفادا کنم هنگامی که ازش استفاده میکنم احساس درد خفیف تو کف دستم احساس مبکنم . تودشم تو اینجور مواقع سرده دستم .ولی دست چپم گرمه . خودمم اعصابم خیای ضعیفه 20 سالما امکانش هست این بیماری و داشته باشم . اگه داشتاباشم باید به چه دکتری مراجعه کنم ؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز اگر لازم می دانید می توانید به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.
   ضمنا من دکتر نیستم.
   با آرزوی سلامتی برای شما

 5. سلام من الان ۳ساله متوجه شدم سمت چپ بدنم ازدست تا پا لاغرتراز سمت راست هستش راست چاق تره خیلی اذیت میشم تولباس خیلی زشته یه طرف جذبه یه طرف گشاده
  سمت راستم سنگین ترم هستش
  نوارعصب ام گرفتم
  دکترگفت خون رسانی به چپ ات کمتره باعث لاغری سمت چپ ات شده نطرشماچیه ایا درمانی داره
  من میترسم سمت راست همین طور چاق ترشه سمت چت همین طورلاغربمونه ایاچنین چیزی هستش

 6. سلام. پدر من حدود سه ماه بود که شبها از درد پا نمیتونست بخوابه پاهاشم لاغر لاغر شده رفتیم دکتر گفت باید نوار عصب دست و پا بده الان پزشک جراح مغز و اعصابی که رفتیم پیششون گفتن که عصبای پاش اکثرا نابود شدن. این همین بیماری که در موردش نوشتین هست؟؟

 7. سلام
  دختر من 20 سالشه.مدتی هست که متوجه لاغر شدن فقط دست و پاهاش شدم.البته پرش در دست یا پا نداره.ممکنه als باشه؟
  ممنون

  • مدیریت وبسایت

   همانطور که در این مطلب می خوانید این علائم دیگری نیز دارد. مهم ترین آن کم قدرت شدن تدریجی تا فلج کامل است.

 8. باسلام/مادر من حدودا ۵۳سال سن دارد چن روزی میشد فرا در گلویش میپرید و حالا دوروز است که پای راست و دست راستش سنگین شده و درست قادر به حرکت کردن نیست یهو صبح از خواب بیدار شد و دیدیم اینطوری شده فشارش رو چک کردیم و فشار روی۲۰بود میخواستم ببینم نشونه ی بیماری ای ال اس هست یا خیر لطفا کمکم کنید خیلی مهمه برام.راه درمانی وجود داره یانه

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   برای مشکل مادرتان به پزشک متخصص مراجعه کنید.
   با آرزوی بهبودی برایشان

 9. سلام پدر خیلی خوب بود سالم دوماه که ده تابیمارستان بردیم همه نوع ازمایشیرفتیم میگن سالمه روز به روز بدتر میشه دکترا تشخیس نمیدن میگن روماتیس مخفی داره یکشون میگن سرطان داره یکی میگن مشکوک به ای ال اس به خدا نمیدونیم چیکار کنیم داره ازدس میره سوزن ای ال جی زدیم دونه یک ملیون ۲۴تا یکم بهتر شده اماپاهاش جون نداره ماهیچه هاش شل شدن نمیتونه حرف بزنه زبونش زخم شده پای چپ دست چپشا میتونه تکون بده اما انورا نمیتونه نمیدونیم چیکار کنیم کمکم کنید

 10. سلام با ارزوی سلامتی برای همه.بنده یه سوال خیلی مهم داشتم بالای رانم دقیقا کنار باسنم به اندازه یک بند انگشت دو ماهه که داخل رفته پیش دکتر داخلی و زنان رفتم تعجب کردن از این مشکل و نتونستن کمکم کنن میشه راهنمایی بفرمایید پیش چه دکتری برم لطفاااااااااااا جواب بدین

 11. درود بر شما
  از تنگه برینگ تماس میگیرم.یک ماهی است که مرخصی داشتم .در منزل کامل استراحت کردم.ماهبچه های پای راستم کمی آب شده و درد داره.دکتر رفتم گفت چیزی نیست.الان در طول این یک ماه زانوی را نمی توانم خم کنم و روی زمین بنشینم. چه کاری باید انجام بدهم.مرسی

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   بیماری ای.ال.اس معمولا همراه با درد نمی باشد. اما اگر مشکل تان ادامه دارد، بهتر است به یک پزشک متخصص دیگری مراجعه نمائید. با آرزوی سلامتی برایتان

 12. باسلام آقای دکتر ،پدر بنده تقریبا 48سالشه و2سال هسش مریضه هر دکتری هم که تو هر شهری بردیمش حتی بهترین متخصص های داخلی گفتند که حالش خوبه و هیچ مریضی نداره وبیش از 20 بار ازمایش و آندسکوپی و سونوگرافی و کلونسکوپی داده که چیزی مشخص نکرده اوایل بیماریش 2سال قبل ناحیه پشت گردنش درد میگرفت و کم کم به کمرشو پشتش رسید قبلا تقریبا 110 کیلویی وزن داشت والان شده 50 کیلو، گوشت بدنش آب شده سینه هاش حالت کفتری قدش کوتاه و از کل ناحیه بدن گوشتش افتاده تر شده و حالت تکلمش به سختیه وراه رفتنش به زوری قدم برمیداره الانم کار میکنه راننده مینی بوسه سیگاری هم هس البته الان کمتر میکشه.
  خواهش میکنم بگید علائمش از این بیماریه یا یک پزشک خوب متخصص از تهران معرفی کنید.
  باتشکر

  • مدیریت وبسایت

   در صورت تمایل اولین دوشنبه هر ماه می توانید به بیمارستان فیروزگر در تهران مراجعه کنید. از جمله آقای دکتر بابک زمانی و آقای دکتر حقی.

 13. باسلام برادر من 32 سال سن داره چند باری میشه که یک هو از زانو به پایین پاهاش بی حس میشن و تعادلشو از دست میده وزمین میخوره،و تا تقریبا نیم ساعتی نمیتونه حرکتشون بده،بعد اون کم کم به حالت طبیعی برمیگرده.ممکنه همین بیماری ای ال اس باشه؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز بیماری ای.ال.اس معمولا با بی حسی همراه نیست. بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. با ارزوی بهبودی

 14. سلام
  جناب دکتر ، من حدود یک هفته هست که بالای زانوم و تغریبا خود زانوی پای چپم ، بشدت احساس خستگی میکنم.
  فقط پای چپ.
  دلیلش چیه؟
  خیلی نگرانم کرده.
  سنم ۲۸ سال / اقا

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز سلام
   اولا متاسفانه کسی که به سوالهای شما جواب می دهد، پزشک نیست. در مورد خستگی پای تان، طبعا نباید با یک چنین علائمی بلافاصله به بدترین احتمال فکر کرد. اما اگر به مشکلات جسمی تان افزوده شد و خودتان نگران هستید می توانید به یک پزشک مراجعه کنید. موفق باشید

 15. سلام بابام زیر زانوش موقعی در سایه میشینه زیر پاهاش سرد سرد میشه و دوتا انگشت دستاش جمع نمیشه بنظرتون دلیل این بیماری چیست؟؟؟

 16. سلام به مدیریت محترم سایت،بنده متاسفانه الان نزدیک به یک ساله که از ران تا انگشتان پاهام یه جورایی بی حس شدن مثلا میخوام دمپایی بپوشم انگشتام دمپایی رو حس نمیکنن یا تازه گیا پا هام زود به زود رگ به رگ میشن،کمی درد در قسمت زیرین قفسه سینه سمت چپ دارم،خیلی بیحالم،زود خسته میشم،عصبی شدم،خوابم خیلی زیاد شده،خلاصه حوصله هیچ کاری رو ندارم،به نظرتان بنده دچار چه بیماری شده ام.ممنون

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
   با آرزوی بهبودی برایتان

 17. سلام من مدت یک سال است ک تا عصبانی میشم دست و پاهام بی جون میشن و خوابم میگیره تا نخوابم ثانیه ب ثانیه بدترمیشم

 18. سلام . من ٢۴ سالمه الان نزدیک دوماهه یهویی لاغر شدم عضلاتم طی این مدت شل شدند پرش عضلات در همه جای بدنم دارم جواب آزمایش خون تا حالا سه بار دادم خوب بودند اصلا غذایی که میخورم جذب بدنم نمیشود روز به روز کم قدرت میشم دیگه یقین پیدا کردم که به این بیماری مبتلا شدم تو رو خدا هر چه سریع تر جواب بدین

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. امیدوار باشید. با آرزوی بهبودی برایتان

 19. سلام منم یه مدت وقتی اعصابم خورده یا یکم پله میرم بالا پاهام از حس میفته تا میخوره بیحالم هستم ممکنه مبتلا شم ۲۹ سالمه

 20. سلام دکتر خسته نباشید عصمت هستم منم پای راستم لاغر هست آیا درمانی دارد

 21. منم یه مدت بی حاله بدنم ، البته این نشانه هارو همشو ندارم

 22. مادرم سنش ۴۰سالشه پاهاش ۵ساله درد میکنه وهمیشه فقط شب ها این درد سراغش میاد و پاهاش سرد سرد میشه علتش چیه

 23. جعفر سنجری

  با سلام
  برادر من حدود یک ماه است یک انگشت دستش کج شده باز نمیشود بعضی وقتا پاودستش میگیره واز نظر جسمی هم لاغر شده است ولی از نظر تغذیه وبلع مشکلی دارد ایا این میتواند علایم ای ال اس باشد لطفا راهنماییم بفرمایید
  با تشکر

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز همانطور که در مقالات همین وبسایت ملاحظه می کنید، ای.ال.اس علائم متعددی دارد و شاید برخی از آنها مشابهت هایی نیز با سایر بیماریها داشته باشد. لذا اگر نگران هستید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. موفق باشید

 24. سلام من داداشم لاغر شده از پاهاش ضعف داره سردرد داره تیپش قلب داره اینا میتونه این بیماری باشه بیشتر ضعفش مارو نگران کرده دکترم نوشته ازمایش تیرویید هنوز جوابش نیومده و سینه سمت چپشم تازگیا میگه ک حس میکنم سفت شده و یکمم بزرگتر از اون یکیه ….چی میتونه باشه ترو خدا زودتر جواب بدید

  • برادر من هم همین مشکلو داره پارسال سرشو جراحی کرده بدلیل داشتن تومور مغزی بعد از ۷،۸ماه یه دست و یک پاش جمع شده و هیچ تکونی نداره مشکل بلع هم داره ولی اگه دست یا پاشو تکون بدیم دردش میگیره و سریع با اون یکی دستش آزاد میکنه آیا بنظر شما همین بیماری رو داره؟

 25. سلا م خواهر من برای دومین بار تموم بدنش یهو گرفت سری اول تو خونه جر بحث بود یهو دیدیم بد نفس میکشه دهنش کج شده و دستاش چنگ شده حس نداشت بعد از زلزله تهران هم یه مدت استرس زیادی داشت و حین مشاجره مادرو پدرم دوباره همین جور شد ولی بدتر نمیتونست دستمونو فشار بده بنظرتون میتونه علایم بیاریی باشه
  کم کاری تیروییدم داره
  لطفا زود جوابم رو بدین

 26. سلام من حدود يك ماه هست كه يك ناحيه مشخص كمي بالاتر از زانو به سمت ران پاي راستم پرش داره طوري كه حتي پرش قابل ديدن و لمس كردن هست
  اوايل هر چندروز يكبار بود و مدت كم
  ولي الان چندروزه كه پشت سر هم شده و موقع خواب بيشتر حس مي كنم طوري كه از اين پرش نمي تونيم بخوابم
  هيچ دردي هم نداره و مشكلي جز اين ندارم
  مي شه راهنمايي كنيد كه نياز به دكتر رفتن هست؟

  • مدیریت وبسایت

   همانطور که بارها تاکید شده، پرش عضله همیشه دلیل بر بیماری ای.ال.اس. نمی باشد.

 27. سلام خسته نباشید..من حدود شش ماه میشه ک به طرز عجیبی ماهیچه هام تحلیل رفته به گفته عوام ماهیچه هام اب شده به قدری ک همه ی اطرافیانم حتی با لباس متوجه این قضیه میشن و به شدت احساس خستگی و ضعف دارم ..ایا ممکن این بیماری باشه …و ایا در این زمینه میتونید دکتر خوب در کرج بهم معرفی کنید ک چکاپ بشم.اگه ممکنه اسم دکتر و تخصصشون رو برام ایمیل کنید بی نهایت سپاسگزارم…خدا خیرتون بده

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. متاسفانه اطلاعات ما در زمینه پزشکان در ایران محدود است. آنطور که شنیده ایم، در کرج آقای دکتر خوشنام، اگر هنوز مطب شان دایر باشد در این زمینه پزشک مجربی هستند. با آرزوی بهبودی برایتان

 28. عبدالعزیز بدیچی

  سلام من ۵۰سالمہ مرد هستم انرژی زیادی داشتم روزا اصلا خسته نمی شدم ولی یک شب صبح برای نماز می خواستم بیدار شم وقتی بیدار شدم دیدم ساعت ۸صبح است و از اون روز به بعد توانایی بدنییم کم شد هر چه دکتر رفتم نتیجه ای نگرفتم در ضمن کم کاری تیرویید هم دارم بدنم همش خسته است و حوصله کار کردن ندارم لطفا کمک کنید علت چیست

 29. سلام من بيست و پنج سالمه الان يه مدتى هست كه همش احساس سبكى در دست و پاهام ميكنم و اينكه حركات دستانم يكم سفت شده، ام ار اى كامل گردن و مغز دادم واينكه ام ار اى خداروشكر سالم بود ولى من ميترسم بيمارى اى ال اس داشته باشم چون پدر بزرگم به اين بيمارى گرفتار شده به نظرتون بايد چه آزمايشى انجام بدم آيا اى ال اس با ام ار اى قابل تشخيص هست ؟؟؟؟ تو رو خدا زود جواب بدين خيلى استرس دارم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز به حرف دکترتان اطمینان کنید. اینکه پدرپزرگ تان این بیماری را داشته دلیل بر این نیست که این بیماری در خانواده شما ارثی باشد. آیا کس دیگری نیز به جز ایشان به این بیماری دچار شده اند؟

   • خيلى ممنون كه زود پاسخ دادين ، نه خداروشكر كس ديگه اى دچار اين بيمارى نشده. آيا ديگه لازم نيست كه من پيگيرى كنم اين موضوع رو ؟؟؟ يعنى آزمايشات تكميلى بدم؟؟

 30. با عرض سلام و خسته نباشید . من مادرم دو شبه که یهویی میافته و وقتی میپرسیم چی شد ، میگه پام از لگنم پیچ خورد . راستش من ایشونو به خاطر ورم پا و واریس های پاش یه دوره دو ماهه بردم طب سنتی که اونجا با فرکانس چراغ به پاش گرما میدادن و یه سری داروهای گیاهی مصرف میکنه . بعد اون به نظرتون این پیچ خوردگی از چیه ؟

 31. سیاوش مهیمی

  سلام.یک قسمت ازدست چپ همسرم تقریبا7 cmزیرآرنج بین استخوان وگوشت تورفتگی داردلطفادرصورت امکان بفرماییدبه چه پزشکی وعلت بیماری .باتشکرازکهنوج.

 32. با سلام
  قسمت تقریبا کوچکی از پام دچار تو رفتگی شده بدون کوچکترین دردی.
  من باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟

  • سلام منم بالای زانوی پای راستم یهفرو رفتگی ایجاد شده میشه بگیددلیلش چی میتونه باشه یا کدوم دکترو باید ببینم؟

 33. سلام..ببخشید مادر من انگشتای دستش حدودا یک یا دو هفتست که لاغر شدن طوری که تو دست استخوانش حس میشه ولی از نظر بلع و راه رفتن مشکلی پبش نیومده تا الان..ممکنه این بیماری باشهه؟

 34. سلام وخسته نباشید من دختری ۲۵ ساله هستم
  احساس میکنم مرتب اجسام جلوی و عقب می ره و حدود ۶ ماه هست که شصت پام سر هست واینکه دیروز درحال خرید کردن حس کردم سرم و بدنم بی حس شده و انگار وزنی ندارم که چند دقیقه بد پای چپم کاملا سر بود نمیتونستم راه برم وزیر پام خالی میشد مدام لب هام رو به طور ناخودآگاه میبوردم به سمت داخل چند ساعت بد کم کم به شرایط اولیه برگشتم و خوب شدم میخواستم راهنماییم کنین که ممکنه چه بیماری داشته باشم ممنون

 35. سلام دختری بیست ساله هستم .. اولا از خدا میخوام همه بیماران شفا بده و برای هردردی درمان بده . من یکسال فوتسال بازی میکردم تقریبا قبل از اونم مشکل خالی کردن زانو یا گرفتگی داشتم و بالازانوم درد میگرفت . یدفعه متاسفانه نمیتونم رو پا و زانوم وایسمخیلی ضعیف شدم و کل بدنم تقریبا ضعیف شد میل به غذا ندارم. کمرمم درد میکنه .. یعنی من چ مشکلی دارم .. اخه چندتا مشکل باهم پیداکردم.باتشکر

 36. سلام من پسر 26سالمه 7سال پیش عضله ی بین شصت و انگشت اشاره ام تحلیل رفت که مجبور شدم برم دکتر و تشخیص دادن als دارم! در ضمن اصلا نمیتونستم با دستام درست کار کنم مثلا کلید رو نمیتونستم بچرخونم.ولی الان بعد 7سال هیچ مشکلی ندارم و دستام هم جون دارن.فقط پرش تو عضلاتم دارمِ.فک میکنم معجزه شده به امید بهبودی همه ی بیماران الهی آمین

  • سلام این علائمو پدر من داشت که دکتر گفت تنگی نخاعه و بعد از عمل هم ضعفش بیشتر شد و بهبود پیدا نکرد
   اسم دکترتونو میگید؟؟؟

 37. علی اندایش

  سلام پدرم رو پا نمیتونه ایست کنه دستاش فقط مچ و انگشتانش حرکت دارن دستاش بالا نمیاد سمت چپ بدنش از خیلی سال پیش حرکت کمی داشت دست چپش تا کمی بلا میامد اما حالا فقط میتونه مچش و انگشتانش تکان بده لطفا خواهش میکنم راهنماییم کنید این چه مریضی هست و راه درمانش چیست .ممنونم.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، بهتر است پدرتان به یک پزشک متخصص مراجعه کنند. با آرزوی سلامتی برایشان

 38. باعرض سلام ووخسته نباشی..من مشکلی دارم تا الان از ترس دکتر مراجعه نکردم.بالای سرم سمت چراست به اندازه یه سکه چال شده و رفته داخل .بعضی وقت ها درد داره و موقع درد اذیتم میکنه ..عایا شما نظر یا راهنمایی داری.ممنون میشم کمک کنی

 39. با درود : سن پدرم 79سال میباشد . قسمت روی بازوی دست راست شان کوچک شده است ( فقط بازوی دست راست )ولی هیچگونه کرختی و گز گز و یا خواب رفتگی در دست شان وجود ندارد . لطفا علت این امر را بفرمایید . و یا هر توصیه و راهنمایی لازم هست اراِءه نمایید* با سپاس فراوان

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز اگر مشکل شان جدی است. بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
   موفق باشید

 40. سلام برادر من ۴۱ سال سن دارد و پایش در اثر پیچ خوردن شکسته و تمام علایم این بیماری را دارد.مخصوصا لاغر شدن همین پا..۳سانت کوچکتر از پای دیگر شده.خواهش میکنم کمکم کنید و دکتری در این زمینه به من معرفی کنید

  • مدیریت وبسایت

   در تهران خانم دکتر تقاء و آقایان دکتر بابک زمانی و شهریار نفیسی.
   با آرزوی بهبودی برای برادرتان.
   موفق باشید

 41. سلام لطفاً جواب بدید من پدرم کتفشون درد می‌کرد کمی رفته بود داخل رفتیم دکتر گفت مال رگ عصبی که گوشتا کمی جمع کرده یعنی علت Al’s است؟؟

 42. سلام…برادر من کمتر از یک هفته ای است که هم سرفه دارد و هم در تنفس و بلع مشکل دارد..و فقط با خم کردن گردن به طرف پایین میتواند نفس بکشد یا چیزی ببلعد…ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشد؟؟
  لطفا جواب بدید خیلی نگرانشم

 43. سلام خسته نباشد دختر 22 ساله ام چند وقت پیش انگشتای دست راستم ضعف پیدا کردن که این باعث شد خوب نتونم بازو بسته کنم ولی نه زیاد بعد از چند هفته خوب شد اما توین مدت یه بار هم فکم رو نمیتونستم خوب تکون بدم وقتی میخواستم حرف بزنم خسته میشدم اونم خوب شد ولی گاها دوباره پیش میاد یا بیشتر فک پاینم هست ولی زباد نیست البته اینجا یه توضیحی بدم من بیشتر وقتا درس میخونم وسرم هم پایینه به نطرتون میتونه از فاصله گرفتن مهره گردنم باشه چون من موقع خم کردن هم سوزشی پشت گردنم احساس میکنم .واینکه از حدود یه ماه قبل ماهیچه پای راستم از زانو به پایین احسس میکنم دارن میفشارنش مشکلی در حرکت ندارم ولی ازارم میده دارم دیونه میشم لطفا کمکم کنید ایا این ای ال اس ؟؟؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، به ای.ال.اس فکر نکنید. اگر مشکل تان جدی است به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.
   موفق باشید

 44. بهمن خدائی

  سلام ببخشید میخواستم تخصص مربوط به این بیماری بدونم کدوم دکتر متخصص برم
  ممنون میشم

  • مدیریت وبسایت

   اگر مشکلی در این رابطه دارید بهتر است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 45. سلام خواهرم ۳۴سالشه پاهاش بی حس میشد,الانم دستش بی حس میشه ودرد میکنه وانگشتاش خشک میشن ,سه ماهه که رنگه دستش زرد شده, الان دیگه به سختی راه میره ویا با کمک میتونه به سختی راه بره,بیشتر دراز میکشه, ام آر آی نوشته بود دکتر وگفتن استخون بالای رانش کج شده رفته داخل شکمش,من خ نگران خواهرمم ,نمیدونم چشه

 46. برین سراغ درمانهای گیاهی و سنتی،بهتون کمک میکنه

 47. سلام و تشکر از اطلاعات خوب شما
  من سوالی دارم که لطف کنید راهنمایی بفرمایید
  خانمم مدتی هست که خیلی وقتها میگه تو ران پاهام هری فرو میریزه مثل فرو ریختن سر دل در زمان ترس ولی دلیلش را نمیونیم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 48. سلام.دخترخاله ی من نزدیک پنج یا شش ساله درگیر بیماریی شبیه اینی که مگید شده.ایشون الان بیست و یک سالشون هست تحت مراقبت دکتر هستن و دکتر میگن این بیامری ام اس نیس ضعف ماهیچه هاست کهعصبی ام هست. دختر خاله ام پاهاش سنگین و بی وزن شده نمیتونه راحت راه برا از پله هم بالا و پایین نمیتونه بره.باید دستاش رو بگیریم تا راه بره.ولی حرکاتش کند شده کشدار صحبت میکنه اب دهانش هم میریزه.دکترشون یه سری دارو بهشون میدن که نبایدنور بخوره. و حالا غیر از همه ی اینها لگنش جابجا شده و پاهاش کج رو به تو.نمیتونن راحت راه برن و حاضر هم نمیشن روی ویلچر بنشینن.واقعا همه ما رو داغون کرد مریضیش خیلی نگرانش هستیم.ضمنا پدرشون اسیر جنگی عراق بودن ربطی بهم دارن اینها؟

 49. سلام من ۲۱سالمه چند وقته سه انگشت دست چپم بی حس میشه بعد از چند ثانیه خوب میشه بیشتر مواقعی که عصبانی میشم این حالتو دارم تپش قلب زیاد دارم در کل دو بار به فاصله چند هفته کل بدنم لرزش خفیف گرفت عصبی هم هستم چند وقت همه هست احساس میکنم دارم لاغر میشم مخصوصا دور کمرم میخواستم بدونم آیا از اعصابه یعنی ممکنه خدای نکرده این بیماری رو داشته باشم؟

 50. سلام من الان سی و دوسالمه. ده سال پیش انگشت شست دست چپم شروع کرد به لاغر شدن طوری که دیگر هیچ کاری با شست دستم نمیتوانستم انجام بدهم هیچکاری. بعد ران پای چپم لاغر شد انقدر که راه نمیتوانستم بروم. بعد شست دست راستم مثل شست دست چپم. روی پای چپم هم بین انگشت وسط و کناری یک برامدگی مثل یک گردو کمی بزرگتر درامد و انگار داشتم در هم پیچیده میشدم. بیشترین ویژگی بیماری من را اتروفی شدید ماهیچه ها بدون دلیل تشخیص دادند. یک ماه تو بیمارستان بستری بودم برای تشخیص و اخر تشخیص ندادند. اما بعد از دوسال بیماری من ناگهان خوب شد. و حتا ماهیچه های من برگشتند. الان فقط شست دست چپم ضعیف تر هست کمی. اما اصلا مثل قبل نیست. خداروشکر میکنم و میدونم معجزه شد. اما هیچوقت نفهمیدم بیماریم چی بود.

  • سلام ورزش خاصی انجام دادین؟چون منم قسمت چپ بدنم لاغرتراز راست شده وخیلی اعصابم بهم ریخته وگفتن اتروفی و چیز دیگه ای نمیگن.

 51. مجید آدینه

  سلام بر شما من چهار ساله از سوزش های مبهم که در کنارپهلوهام وپشت پاهام زانو وشکم رنج میبرم معمولأ هوا سرد میشه بیشتر میشن باعث میشه عصبی بشم وحواس پرت وقتی که سوزش ها سراغم میان احساس میکنم ضربان قلبم کم میشه وبدننم ضعیف میشه نمیدونم چمه دکترچی برم خسته شدم از

 52. سلام من پدرم 2روز است یک دفعه عضله بین انگشت شصت و اشاره اش تحلیل رفته و گود افتاده دلیلش چی می تونه باشه سن 62 سال

 53. با سلام
  من چندین ماه هست که دچار فرورفاگی در قسمتی از باسن شدم در صورتی که هیچ گونه تزریقی نداشتم ولی پزشکان گفتن بخاطر ترریق و نکروز بافت چربی هست در حالی که بجای بهبودی روز به روز بدتر میشه و هنگام فعالیت زیاد احساس کشیدگی پا و درد در این قسمت رو میکنم. از طرفی چند وقت هیس دچار طپش قلب شدید و برجستگی رگهای پیشانی و سرخی چشم میشم. ممنون میشم راهنمایی کنین

 54. گلاب الدین امینی

  سلام من جواب ۲۳ ساله هستم مدتت پنچ سال میشه که جسم اهسته اهسته ضعیف شده میره حالا کار در جای رسیده که که در وقت ایستاده شدن تحساس ضعیفی میکنم در راه رفتن کچ وبیچ میشم دکمه های لباس ام را بسته کرده نمیتوانم . سرپای ام را بوشیده نمیتوانم . پاهایم احساسس بی حسی میکند اما حرف زدن نان خوردن و همه چیز دیگرم سالم است لطفا رهنمایی کنید که این بیماری در من است یا نه
  من نزد بسیار داکتران رفتن و معاینات زیادی انجام دادم اما انها چیزی مناسب گفته نتوانست

 55. گلاب الدین امینی

  سلام من جواب ۲۳ ساله هستم مدتت پنچ سال میشه که جسم اهسته اهسته ضعیف شده میره حالا کار را نگاه کرده نمتوانم اما حرف زدن نان خوردن و همه چیز دیگرم سالم است لطفا رهنمایی کنید که این بیماری در من است یا نه
  من نزد بسیار داکتران رفتن و معاینات زیادی انمام دادم اما انها چیزی مناسب گفته نتوانست

 56. مادر من سه سال پیش مبتلا به این بیماری شد و بعد از یک سال از این دنیا رفت، اطرافیان کسی که این بیماری رو داره تحمل و قدرت زیادی لازم دارن،من هنوز نتونستم بعد از دوسال کنار بیآم، هرشب کابوس اون یکسال رو میبینم…هرروز از خدا میخوام که زودتر راه درمان برای این بیماری پیدا بشه…

 57. سلام.عزیزان مادرمنهم متاسفانه بعلت این بیماری درسال 74دارفانی روترک کرد این بیماری لاعلاج طی دوسال جسمش روآب کرد فقط اسکلت اس باقی ماند اون پزشکان تشخیص اصولی نداشتند ومی گفتند شاید بک زمانی سرش ضربه خورده ومغز ونخاش آسیب دیده ولی حالا فهمیدم اشتباه می کردند..
  با آرزوی صبر برای همه خانواده های درگیربااین بیماری

  • گلاب الدین اپین

   سلام نام من گلاب الدین و جوان ۲۳ ساله هستم تقریبا ۵ ساله میشه که تمامی جسم ام روز به روز ضعیف شده میره حالا کار در جایی رسیده که بخاطر ایستاده شدن احساس ضعیف میکند پاهایم و راه رفتن هم کچ و پیچش مانند لنگ ها میکردم و دکمه کالا خورده بسته کرده نمیتانم و جسم ام ضعیف شده ایا این علایم همین بیماری است لطفا کمک کنید و جواب بداید

 58. ببخشید من خواهرم سی ساله تمام این علایمو داره آیا ممکنه همین بیماری باشه با توجه به اینکه گفتید عمر کوتاهی دارن این بیماران؟ و اینکه آیا امکان داره این بیماری ژنتیکی باشه و کسی بدو تولد مبتلا بشه؟

  • مدیریت وبسایت

   آنطوری که گفته میشود، افراد مبتلا به ای.ال.اس. بعد از تشخیص بیماری بطور متوسط 3 تا 5 سال عمر می کنند. به هر حال چون هنوز فاکتورهایی در مورد این بیماری ناشناخته است، خواهر شما اگر دچار همین بیماریست، باید از موارد نادر آن باشد. در نوع ژنتیکی این بیماری معمولا نفرات زیادی از افراد خانواده دچار این بیماری می شوند.
   موفق باشید

 59. خدا همه بیمارها رو شفا بده
  میخاستم بپرسم آیا این بیماری ژنتیکی هست؟ من خواهرم سی ساله این بیماریو داره

 60. سلام.برادرم از زانو به پایین پاهایش هر روز باریک و باریکتر میشه و قدرت در پاهایش کم شده….آیا این همان بیماریست؟

 61. با سلام
  من حدود ۴سال پیش دچار کمر درد شدم تا اینکه حدودا چهار ماه پیش به دکتر رفتم و تشخیص با کمک ام ار ای دیسک کمر بود و نوار عصب و عضله خبر از اسیب دیدن عصب پا داد. بعد از ۱۵ جلسه فیزیوتراپی درد پا شدید تر شد که درمانگر فیزیوتراپ تشخیص داد که عضله پاها کوچک شده و لیزر پر توان زدند که تاثیری نداشت. حالا من اصلا نمیدونم چه کاری بکنم.پزشک معالج من متخصص ارتوپد هست و به من میگن باید برم جراح مغز و اعصاب. ممکنه منو راهنمایی کنید؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز،
   بهتر است همان توصیه پزشک معالج تان را عملی کنید و به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.
   با آرزوی بهبودی

 62. باعرض سلام
  من حدود سه ماه هست ک پای چپم تا زیر قلبم قدرتش نصف سمت راست هست ک اوایل بی حسی شدید هم داشت و چشمام هم درد و سوزش کمی داره.نوار اعصاب و عضلع هم گرفتم‌اما چیزی نشون نداد.ممنون میشم منو راهنمایی کنید

 63. بهرام ریحانی

  من دست و پام و کمرم بی حس و کم رمق شدن سر درد خیلی وقتا سر درد شدید دارم چشم درد روز به روز دارم لاغرتر میشم بعضی موقع ها شوک تنفسی بهم دست میده و فک میکنم دار از هوش میرم
  ترس از این دارم که بیماریه غیر قابل درمانی باشه

 64. با سلام
  من 36 ساله هستم و دستم دارای فلج ارب است. با این وضعیت خوب ازش استفاده می کنم چند وقتی هست که با کمی کار کردن فوق العاده خسته می شوم و تمام پشتم درد شدیدی می گیرد .
  ضمنا هنگام راه رفتن نیز اکثرا در ناحیه پا و کمر درد شدیدی دارم که گاهی از حرکت کردن می ترسم. کمر درد نیز زیاد و شدید دارم. لطفاً راهنمایی بفرمائید.

 65. با سلام من در 15 سالگی برای درمان جوش صورت حدود 120 عدد قرص و کپسول مصرف کردم که چند کیلو لاغر شدم دچار کم خونی شدید شدم و ماهیچه های بدنم شل شد و ماهیچه های صورتم ازبین رفت مثلا چشنمان و گونه هایم افتاد دلیلش چه بوده

 66. ضمنا بفرماییدبنده پیش چه دکتری بابد بروم
  چون درشهر خودمان باهزینه سنگین پیش تقریبا اکثر دکترهارفته ام ولی جوابی نگرفته ام،ممنون

 67. باسلام خدمت شمادکترومدیریت محترم وبسایت
  بنده ازیکسال پیش مبتلابه دردمنتشربدن وپاشدم وهمچنین احساس لرزش داخلی بدن که بعدازدارودرمانی دردخیلی کمترشده ولی لرزش داخلی بدن راهنوز گاهی دارم،چند وقت پیش بدنبال یک ناراحتی پیش آمده لرزشهای دستهایم هم شروع شدوهمچنین لرزش خفیف پاها،به متخصص مراجعه کردم کپسول پرگابالین وپروپرانول تجویزکردکه بعدازچندروز استفاده هیچ تاثیری مشاهده نکردم وازدیروزماهیچه ساعدم شروع به درد گرفتن وکم قدرت شدن مچ دست کرده است لطفا بفرمایید بنده مبتلابه بیماریهای ماهیچه ای وعصبی مثل ای ال اس و…شده ام ویا بیماری بنده روان تنی است،درضمن بنده بسیاراسترسی وکمی هم عصبی هستم،باتشکرفراوان از شمادکترمحترم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، جهت تشخیص بیماری تان اگر لازم می دانید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. با آرزوی بهبودی تان

  • مدیریت وبسایت

   جهت تشخیص بیماری تان اگر لازم می دانید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. این وبسایت توسط پزشک اداره نمی شود. با آرزوی بهبودی برایتان

 68. سلام و خسته نباشید پدرم چند وقته که یک پاش زیره زانوش خیلی درد میکنه جدیدا هم میگه که احساس میکنه یک پاش لاغر تر و باریکتر شده به پزشک هم مراجعه کردیم ولی جوابی درستی نگرفتیم میخواستم بدونم شما در مورد این بیماری چه تشخیصی میدین و اینکه پیشه چه متخصصی مراجعه کنیم مغز و اعصاب یا استخوان خواهشمندم راهنمایی بفرمایید با تشکر از مطالب سایتتون و همچنین راهنمایی تون.

 69. مریم محمدی

  باسلام
  من35 سالمه سه سال پیش به علت پارگی دیسک کمرم دوبارعمل جراجی انجام دادم ازاول پایین تنه ی لاغری داشتم ولی الان ساق پاهام بیش ازحدلاغرشده اصلا گوشت نداره مثل دوتاچوب خشک آیاراه درمانی برام وجود داره؟

 70. با سلام مادر من ظاهرا مبتلا به این بیماری میباشد آیا هیچ درمانی واسه این بیماری نیست؟و آیا بعد از ۳ تا ۵ سال این بیماری طرف را از پا در میاره؟

  • مدیریت وبسایت

   با سلام
   پزشکان و مجققان در تلاشند تا درمان و علاجی برای این بیماری بیابند. اما متاسفانه در حال حاضر نخیر، درمانی وجود ندارد. 5 سال متوسط عمر بیمار است، هستند کسانی که بیش از ده سال با این بیماری زندگی کرده اند. یا حتی نمونه های نادر آن مانند استیون هاوکنیگ که از سنین جوانی (22 سالگی) به این بیماری دچار است و الان بیش از 70 سال سن دارد. با آرزوی بهبودی تمامی بیماران

 71. مهدی امیری

  سلام مردی 25ساله هستم ران پای راستم کم توان شده یعنی نمیتوانم خوب بدوم کمی بی حس شده وزن من 75کیلو به نظرم خودم فکر میکنم پام شل شده باید چه کار کنم لطفا کمکم کنید دکتر گفته ضعف اعضله است وبرای من کاری نکرد کمکم کنید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، تنها راهنمائی اینست که به یک متخصص مغز و اعصاب دیگر مراجعه کنید. موفق باشید.

 72. با سلام دختری 18 ساله هستم که یه ماهی میشه دستام و پاهام بی حسی شدیدی دارن و نمیتونم درسام رو بخونم چون خیلی اذیت میشم لطفا منو راهنمایی کنین

 73. با سلام خواهرم سی و دوسالشه الان حدود یک ساله که درست نمیتونه راه بره الان جدیدا دستهاش وگردنش هم مشکل پیدا کرده البته بیماری خواهرم از حالت تهوع های پی در پی شروع شد هر دکتری هم که رفته تشخیص نمیدن که مشکل چیه گردن درد شدیدی هم پیدا کرده خواهش میکنم راهنمایی کنید امکان داره ای ال اس باشه؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، بابت بیماری خواهرتان متاسفیم. برای تشخیص باید به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. با آرزوی صبر و استقامت برای شما و با آرزوی بهبودی برای خواهرتان

 74. سلام
  من خودم شخصا به این بیماری گرفتار شده ام بیشتر دکتر ها میگوین که برای بهبود ان باید ورزش کنم ولی تا کنون هچ فایده ای نداشته است
  ایا ممکن است که با ورزش و پیاده روی ماهیچه های پا قوی شوند؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز بابت بیماری تان متاسفیم. ورزش و تحرک تا اندازه ای که موجب خستگی شما نشود، گفته می شود که می تواند مفید باشد اما نه در این حد که باعث قوی شدن مجدد ماهیچه های بدن گردد. با آرزوی استقامت برایتان

 75. با سلام من زنی 55 ساله هستم مدت دو سال است که سیاتیک پای راست ازاذم میداد دکتر فرناد ایمانی متخصص درد به روش کوچک کردن هسته دیسک عمل بسته شدم که خوب نشدم بعد از ان با طب سوزنی دردم خیلی زیاد کاهش یافت پاهایم به شدت لاغر شده وبسیار ضعف دارد درضمن من م ت 15ساله که دیابت دارم و چربی بالا و کم کاری تیرویید و مشکل اعصاب هم دارم وداروهای مرتبط مصرف میگنم ایا بیماری ای ال اس دارمکدام دکتر را توصیه میکنید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز در مورد بیماری ای.ال.اس. مطالب ما را در همین وبسایت مطالعه کنید. موفق باشید

 76. خانم محمدزاده

  سلام 38 سالمه و خانه دارم حدوده دو ساله وقتی کمی کار میکنم دست راستم حالت بی حسی خفیف پیدا میکنه و میلرزه. مادرم هم پارکینسون داره .آیا ممکنه علائمه پارکینسون باشه؟ لطفا راهنمایی کنید.ممنونم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز برای تشخیص به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید. با آرزوی سلامتی برایتان

 77. با سلام .
  پدر من سی سال مبتلا به اعتیاد بوده که اوایل تریاک بوده و دوسال اخر شیشه که خداروشکر ترک کرد اما هنوز سیگار را میکشد . ایشون الان ۱سالی هست ترک کرده اما الان یکماهه که ستون فقراتش درد شدیدی داره و در ناحیه ساق پا فرورفتگی ماهیچه شده ٬لازم به ذکر است که ناخنشم چرک کرده البته هم کارشون سنگینه و هم راه زیاد میره میخوام بدونم که این چه بیماری هست راضی به رفتن دکتر نمیشه میترسه٬ ۵۲سال هم داره٬امیدوارم که ای ال اس نباشه
  با تشکر

 78. سلام باتشکر از سایت خوبتون همسر من۳۱سالشه الان مدت دو ماه دستراستش درد میکنه احساس سنگینی وصعف داره از شان راست تا مچ دست البته بیشتر ساق دست اما علاعم دیگری مانند تنگی نفس صعف پا اینا نداره ایا ای میتونه نشانه های بیماری ای ال اس باشه ممنونم از راهنمایتون

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، بعید است همسر شما مبتلا به این بیماری باشد. بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید. موفق باشید

 79. ببخشبد یادم رف بگم کمکی نمیتونم بکنم خودمم همین مشکلو دارم فقط میخوام بیشتر بدونیم در موردش

 80. با سلام .چند روزیه متوجه شدم که دختر 2 سالم تو قسمت باسنش یه تو رفتگی بوجود اومده که کمی هم کبودی داره . دست هم که بزارم انگار توش خالیه خیلی نگرانم . لطفا راهنمایی بفرماین. متشکرم

 81. سلام.من خواهرم مدت کوتاهی هست که عضلات هر دو رانش بالای زانو به صورت قرینه چال رفته و روز به روز هم داره بیشتر میشه.چند وقتی هست درد هم داره.به دکترای زیادی مراجعه کردیم ولی هیچکدوم نتونستن تشخیص بدن.میشه راهنمایی کنید که ممکن مشکل چی باشه؟

 82. با سلام
  من از بچگی هنگام راه رفتن بعد ار مدتی پام خسته میشد و می افتادم و پاهام رو کج میزاشتم بعد با بالا رفتن سنم الان که 32 سالمه هر دو پام باریک و انگشتان پام حس نداره و بزور با عصا راه میرم یعنی پاهام تحمل وزنم رو نداره یه آزمایش csf و total protein از مایع مغزی نغاعی دادم که حدود 79 بود یعنی از مقدار نرمال بالاتر بود پزشک گفت یه نوع بیماری خود ایمنی هستش حالا واقعا راه درمانی که احساس کردم بیشتر سرکاریه پیشنهاد کرد یکی از این راهها رو رفتم مثل یکسری قرص که از حمله به میلین اعصاب جلوگیری کنه بهم داد استفاده کردم و نتیجه ای نداشت راستش نا امید شدم حالا مونده ام چکار کنم .

 83. سلام من 18سارمه تازگیا دست چپم نسبت راستم خیلی لاغر تر شده بعضی وقتا در دست چپم احساس درد خفیف میکنم خیلی نگرانم خواهش میکنم بهم جووب بدین ممکنه در اثر بیماری مثل Lsیاms باشه منتظر جوابتونم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   همانطور که در مطلب مربوط به ای.ال.اس می خوانید، این علائمی که شما نام برده اید، دلیل یا به تنهائی دلیل این بیماری نیست. اگر خیلی نگران هستید به پزشک مراجعه کنید. موفق باشید

 84. با عرض سلام من تقريبا دو ماهى هست كه متوجه شدم پاهام لاغر شدن حتى وقتى شلوار ميپوشم خيلى بيشتر نشون ميده چند وقتى هم هست ناراحتى اعصاب دارم هميشه ترس و دلهوره دارم ميشه منو راهنمايى كنيد ممنون

 85. فرو رفتگی های افقی روی ران پا که دچار کم حسی شدن میتونه از علاءم این بیماری باشه؟

  • دوست عزیز منم دقیقا همین مشکلو دارم اگه متوجه شدید دلیلش چیه به من هم بگید خیلی نگرانم

 86. با سلام. من یه مشکلی داشتم ولی نمیدونم چی هست. دست راس من نسبت به دست چپم لاغر تر و ضعیف تره.به دکتر که مراجعه کردم گفت زمان تولد من رو با دست کشیدنه و از ناحیه اعصاب گردن دچار آسیب شدمه که به تدریج باعث شد دسته راستم ضعیف تر و لاغرتر از دست چپم شود.میخواستم بپرسم آیا راهی برای معالجه هست؟ من بیستو سه سالمه. ممنون میشم جواب بدید. آخه خیلی مهمه و تو زندگیم خیلی تاثیر گذاره. ممنون

 87. سلام باتشکراززحمات شما پدرمن تقریبا ازدو سال پیش یکی ازپاهاش شروع به لاغر شدن کرد والان پاش خیلی لاغرشده توانایی حرکتی نداره وفقط یکی ازپاهاش کارمیکنه وباعصا به سختی چندقدم راه میره.الیه اینم بگم یک سال ونیم پیش تنگی کانال نخاع پبش دکتر شیروانی عمل کرد.لظفا راهنمایی کنیدراهی برای خوب شدن پاش وجود داره ؟باتشکر مجدد

 88. سلام، من مدتی،که موقعی که زیاد راه میرم، پای چپم پوستش بیحس میشه، بعدش میشینم ، خوب میشه،عضلات باسنم، یه کم لاغرشده،پاها موقعی که چهارزانومیکنم،زودخواب میره، نشانه چه بیماریه،

 89. ضمن سلام وخسته نباشید .من باآب سرد رفتم حمام . سه روز بعدش حدود ده تا زردآلو خوردم پشت سرشم یه نصفه هندوانه . خلاصه فردای آن روز دوتا ماهیچه پاهام درد گرفت و احساس کردم که درراه رفتن مشکل بهم زدم بهمین نام ونشان طوری شدم که نتونستم روی انگشتان دوتا پام بایستم ودرراه رفتن مشکل بهم زدم بعداز دو هفته رفتم دکتر و MRI و آزمایش خون که خوشبختانه در مغز یا خون چیزی دیده نشد پزشک معالج منو به یک توانبخشی معرفی نمود که توانبخشی پس از یه سری آزمایشات فیزیکی باحرکت دادن دست و پا نظرشون این بود که بنده به ضعف ماهیچه دچار شده ام وبالاخره این که نمیدونم باید چکار کنم هر پزشکی یه چیزی میگه . نظر شما؟؟؟؟؟؟؟

 90. سلام من 32 سالمه و وزنم خیلی بالاس کمر درد شدید دارم به طوری که وقتی دراز میکشم دیگه قادر نیستم بلند شم و با تکون بخورم از طرفی نزدیک به دوهفته س که پاهام خیلی بی جون شده و یه وقتایی پرش تو پاهام دارم البته این داستان بعد از اینکه من کفش پاشنه بسیار بلند پوشیدم شروع شد کمبود ویتامین D3 شدید دارم میخاستم ببینم این علایم میتونه واسه این بیماری باشه ذهنمو درگیر کرده شدید طوری که شب ها نمیتونم از نگرانی بخوابم حدود 1 سال هم هست که نفسم یه روزایی میگیره ممنون میشم جواب منو بدین ممنونممممم

 91. سلام با عرض سلام و خسته نباشید…من به مدت دو سال هست که ابتدا دست و بازوی سمت چپ کم کار شده بود.‌‌.ولی الان هم کم کار است و هم ماهیچه هاش هم آب می رود…پیش دکتر هم رفتم و نوار عصبم گرفتم چیزی مشخص نشده…به نظرتون ممکنه من به این بیماری مبتلا شده باشم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   این سوالتان را باید یک پزشک متخصص پس از انجام آزمایشات و معایتان لازم جواب بدهد. حتی الامکان به یک پزشک معتبر و باتجربه در این زمینه مراجعه کنید. موفق باشید

 92. درود
  فامیدوارم که حالتون خوب باشه
  من دچار افسردگی فوق العاده شدید و اضظراب و استرس خیلی زیاد بودم و به شدت عصبانی شده بودم طی یه دوران…
  و بعد از 3 سال متوالی دنبال کردن این دوران یک دفعه متوجه تحلیل رفتن نیمه راست بدنم نسبت به چپ شدم…!
  و واقعا برام خیلی آزار دهنده بود سعی کردم با ورزش به حالت طبیعی قبل برگدونم اما انگار دوباره تحلیل میرن…!
  الان افسردگی به اون صورت ندارم و رو به بهبودم اما درد های عجیبی توی بدنم هست:احساس سنگینی عجیبی در پشت کمرم و دست هام میکنم.
  نمیدونم باید چیکار کنم
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

 93. سلام.
  مادری ۵۲ ساله دارم که مدتی است در قسمت باسنش دچار فرورفتگی شده به طوری که حالت گودی و توخالی بودن دارد.گاهی درد هم دارد البته به طور خفیف.میخواستم بدونم آیا این میتونه از علایم بیماری ای ال اس یا ام ام اس باشه.لطفا مرا راهنمایی کنید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، در مورد ای.ال.اس و علائم آن می توانید مطلب درج شده در وبسایت را مطالعه کنید. موفق باشید

 94. نوشين برقاني

  باسلام
  پدرم 83سال دارد به بيماري اي ال اس مبتلا شده آيا قرص ريلوتك باتوجه به اينكه حركت دست را ندارد ودر صحبت كردن هم دچار مشكل ميباشدونفسش ميگيرد ميتواند مصرف كند يا خير لطفا پاسخ دهيد.
  متشكرم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، طبق ضابطه پزشکی در اروپا، بیمارانی که قرص ریلوتک استفاده می کنند، لازمست هر شش هفته یکبار برای اطلاع از عوارض جانبی این دارو در بدن بیمار،از آنها آزمایش خون صورت بگیرد. موفق باشید

 95. سلام….یکی از آشنايان ما مشکلات حرکتی داره و من گاهی او را به کلینیک کاردرمانی میبرم اونجا بیماران زیادی هستن کهalsیاmsو بیماری های حرکتی و ضعف دارن بهتره شما عزيزان نیز به این مراکز مراجعه کنید امیدوارم بهتون کمک بشه

 96. سلام حدود دوماهه که عضلات بدن مخصوصا ران پا و پشت ساق پا حالت گرفتگی دارم و دوست دارم هی بمالمشون درضمن دارن لاغرو شل میشن باسن ام هم همینطوره درضمن پاهام همیشه سرده مخصا کف پاهام و مچ پام هر دکتری رفتم هیچی مشکلی میگن نداری MRI مغز و گردن هم دادم ازمایش کلی هم دادم که همش نرماله واقعا دارم عذاب میکشم در کنار این علایم معده ام هم نفخ داره و انگار حالت تهوع دارم ولی اشتهام خوبه میشه راهنمایی کنیین چیکار کنم یا دیگه چه دکتری باید برم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   اگر به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نکرده اید، پیشنهاد اینست که این کار را بکنید. پزشکی که در زمینه بیماریهائی مانند ای.ال.اس نیز مجرب باشد.
   با آرزوی بهبودی برایتان

 97. سلام من مدت خیلی زیادیه که دچار پرش عضلات در قسما های مختلف بدنم میشم که البته مختصر هست مثلا پرش پلک و پرش عضلات بدن که البته هی 2.3ماه قعط میشه ولی باز دوباره شروع میشه.خیلی نگرانم میشه راهنماییم کنید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   پرش عضله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بنابراین اصلا نباید در درجه اول و بلافاصله به ای.ال.اس و بدترین ها فکر کرد. اگر خیلی نگران هستید به پزشک مراجعه کنید. ولی به نظر جای نگرانی نیست.
   موفق باشید

 98. سلام من چند هفته هست که زیاد میخوابم زود با خانواده دعوا و پرخاشگری میکنم حوصله هیچ کسو ندارم و 3 روزه که بازوی سمت چپ دستم به شکلی میلرزه میخواستم بدونم مشکلم چیه ممنونم منتظر جوابتونم

 99. آرمین شمشکی

  باسلام مجدد به مدیریت و همه عوامل سایت ضمنا نه تنها ورزش بلکه هر فعالیت بدنی وکار روزمره که بخوام انجام بدم دو چار خستکی شدید میشم و شروع به خمیازه کشیدن میکنم و نیزدر برابر سرما واقعا آجزشدم. بعضی موقع ها در تکلم و بکار بردن کلمات مشکل پیدا میکنم. خواهش میکنم راهنماییم کنید باسپاس.

 100. آرمین شمشکی

  سلام من ۴۰ سالمه برای اولین بار درمورد بیماری ALSاز طریق سایت شما اطلاعات گرفتم من نیز علارغم تغذیه مناسب و تحرک دوچار علایمی که در مورد این بیماری در بالا ذکرشد هستم چند وقتی هست که باشگاه نمی روم چون مثل گذشته نمی تونم وزنه بزنم و بعد از ورزش هم چند روز خستگی مفرط دارم حتی زمانی هم که جنب میشوم نیز تا یکی دو روز بیحالم اخیرا از ماشین هم میخوام پیاده شم خیلی برام سخته لطفا راهنمایی کنید به کجا وبه کدام متخصص مراجعه کنم باتشکر.

 101. با سلام حدود 10 ماه است یکی از عضلات پایین زانویم تحلیل رفته و کوچک شده گاهی این ناحیه می سوزد گز گز می کند در ضمن انجانب دیسک کمر هم دارم

 102. تورو خدا به فكر ما باشيد و مطالب به روز روي سايتتون بزاريد كار ما شده سرج كردن راجع به اين بيماري منتظريم خبرهاي جديد و خوب بشنويم شما كه به زبان مسلط تر هستيد بهت. ميتونيد مطالب جديد بيدا كنيد و اطلاع رساني كنيد

 103. سلام من تقريبا ١هفتس که با پاى راستم راه برم
  مثه گرفتگى عضلانيه
  ,فکردم خوب ميشم
  ازطرفى هم عضلات پام کوتاه شدن ديسک کمر داشتم و زده به عصب پام
  حالا ماهيچه ساق پام اوکى شده با فيزيوتراپى اما نميتونم هنوز راه برم يا فشار بيارم رو پام چون انگارى بى حس ن
  ممکنه؟؟

 104. باسلام.همسرم 2 ماه است روزی 6تامسالوزین میخورهدیابت 2هم داره متفورمین3تا آتنولول 3تا و12واحد انسولین میزنه بطورمتوسط قندناشتا110 و2ساعت بعداز غذا 240خیلی بیحال وماهیچه هاش تحلیل رفته آزمایش c.anca(pr3)وی 14.5بامتدالیزاآیادلیل تحلیل ماهیچه وبیحالی اومیتواند باشد؟

 105. با سلام و خسته نباشید از مدیر محترم سایت سوال من اینه که دوست عزیز من یکی از اقوام ما مدام دستو پاش و بعضی اوغات شکمش خواب میره و به تازگی یه مشکلی براش پیش امده یه مدت بسیار عصبی لطفا من و راهنمایی کنید

 106. با سلام .لطفا جواب سوال ما را بدید/23سال دارم مدتی است وقتی اعصبانی میشم دستم میلرزه قلبم تند میزنه درست نمیتونم حرف بزنم .سردرد دارم پای راستم درد میکنه طوری که نمیتونم راه برم .استرس بیش ازحد دارم. ما باید به چه دکتری مراجعه کنیم.

 107. سلام.
  من 21 ساله ام و مدتی هست که تنگی نفس پیدا کردم و گاهی هم دچار شوک تنفسی میشم به طوریکه چند دقیقه نفسم شدیدا بند میاد و پمپاژ سریع قلبم موجب قلب درد و فشار رگهای مغز و چشمم میشه طوریکه هر لحظه احساس میکنم ممکنه رگهام پاره بشن. که البته این حالت بیشتر با استنشاق دود به خصوص دود سیگار به سراغم میاد. و این حساسیت و تنگی نفسم هر روز بیشتر میشه.
  از طرفی چند وقته که ضعف و خستگی شدیدی توی دست و پاهام احساس میکنم. که گاهی هم درد خفیفی داره. که البته این ضعف بیشتر در انگشتانم حس میشه و تا بالا کشیده میشه.
  میخواستم بدونم ممکنه مبتلا به این بیماری شده باشم؟ و اینکه برای معاینه بهتره به چه متخصصی مراجعه کنم؟ با تشکر از زحماتتون.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   بیماری ای.ال.اس. بیماری بسیار نادری است. این علائمی که شما می گوئید به نظر بعید می آید که شما دچار ای.ال.اس. شده باشید. بهتر است به پزشک مراجعه کنید و هرگز به بدترین ها فکر نکنید. با آرزوی بهبودی برایتان

 108. سلام من 3 سال پیش پایم در اثر بازی با توپ دچار اسیب شد اول دکترها می گفتند مربوط به تاندون می باشد ولی بعد که بهتر نشد دکتر متخصصی گفتند که مربوط به بیماری عصب پا بوده و در اثر ضربه خودش را نشان داده است و پس از ام ار ای کمر گفتند مشکل از عصب پاست و با حرکات ورزشی بهبود میابد ولی پس از 1/5 سال هنوز ماهیچه پای من تحلیل رفته و در راه رفتن مشکل دارم ایا راهی برای بهبود عصب پا وجود دارد ؟ لطفا در خصوص شرح بیماری راهنمایی فرمایید با تشکر

 109. سلام دختري هستم ٢٥ساله دوهفته اس كه دستام بي حس ميشه طوري كه چيزي كه دستمه ميفته البته دائمي نيست بدنم خسته اس و گاهي تنگي نفس دارم دكتدق رفتم گفتن مال اعصاب و بي تحركيه احتياج هست كه mri انجام بدم و بيماري ال اس هست؟خواهشا جواب بديد

 110. سلام من مدت 2ماه هست بطور مداوم دست و پاهام بشدت درد و مور مور گز گز دارن خیلی هم احساس خستگی میکنم.نمیتونم مچ دستم کامل ببندم.بطور درد دارم که دوست دارم دست وپاهام قطع کنن.هیچ داروی مسکنی هم درد رو کم نمیکنه.لطفا راهنماییم کنید

 111. سلام دوستان
  پدر من هم70 سال سن داره.الان با ضعف زیاد گاها کشاورزی میکنه و لنگون لنگون راه میره.دائم میگه لگنم درد میکنه و نمیتونم بشینم.پدرم عضلات پا و ماهیچه هاش از بین داره میره و چند جا هم دکتر رفتیم ولی هر کسی یه چی میگه و اثر نداشته.بعضی ها میگن از قنده ولی قرص قند گاها مصرف میکنه و قندش خوبه.پدرم قبلا قصاب بوده و مصرف خوراکی گوشت قرمزش بسیار بالاست و میگیم نخور و اونم میگه نخورم اصلا جون ندارم و ضعف شدید میکنم.در ضمن اعصاب بسیار ضعیفی داره و دائم جوش چیزهای بیخود رو میزنه ومیگه چرا دارم ضعیف میشم و … الان زیاد خوب نمیتونه راه بره به خاطر نداشتن ماهیچه پا و ماهیچه های لگن و پا بسیار تحلیل رفته هست.دوستان دکتر خوبی سراغ دارن و یا راهنمایی کنن چه دکتری ببریم.ممنون میشم و در ضمن پدر در شهر سمنان و من در تهران هستم.ممنون و تشکر

 112. سلام من 39 ساله هستم ماهیچه پایم ضعیف شده بطوری ک روز بروز ضعیفتر شده واستخوان پایم نمایان شده و به دکتر مغز و اعصاب و ارتوپد در بوشهر مراجعه کردم ک بیماری ام را تشخیص ندادن و ایا این بیماری میتواند ای ال اس باشد لطفا من و راهنمایی کنید

  • مدیریت وبسایت

   با سلام
   همانطور که در مطلب مربوط به این بیماری می خوانید ای.ال.اس از یک نقطه ای از بدن شروع و بتدریج به سایر نقاط بدن سرایت می کند. شما نیاز می بینید می توانید به پزشک دیگری مراجعه نمائید. البته شما که در شهرستان هستید شاید برایتان راحت نباشد ولی اولین دوشنبه هر ماه، در بیمارستان حضرت رسول اکرم، بیماران مبتلا به ای.ال.اس توسط پزشکان متخصص ویزیت میشوند.
   موفق باشید

 113. باتشکر از شما بخاطر این مطلب آموزنده.
  موفق و سربلند باشید

 114. با سلام . جوانی هستم 42 ساله که در سال 1371 در سن 21 سالگی به علت دیسک کمر بعد از 3 سال تحمل درد مجبور به جراحی دیسک شدم . (تهران بیمارستان نیروی هوایی -دکتر زرآزوند) اما متاسفانه آنطور که باید خوب میشدم ، در مقایسه
  با دیگران که جراحی شده اند ،خوب نشدم . در این مدت هم هر از گاهی درد
  داشته و درمان شده ام خلاصه عادت کردم به این بیماری. اما مدت 2 سال است
  که ماهیچه ساق پای چپم حدود 3 سانت از دیگری لاغرتر شده است. و همچنین
  قدرتش کمتر شده . نزد 2 متخصص رفته ام هر دو گفتن که نیازی به جراحی
  نداری چون نه درد دارم ونه معاینات بالینی این را نشان میدهد که

  نیاز به جراحی داشته باشم . یکی از دکتر ها گفته این لاغری مربوط به این
  است که شما آن زمان دیر اقدام به جراحی کردید. الان مشکلم این است که چرا
  این وضعیت پیش آمده و آیا پیشرفت میکند و لاغرتر میشود یا قابل درمان
  است؟ خواهش دارم راهنمایی فرمایید یا اینک حضوری خدمتان برسم با تشکر –

 115. سلام
  اولين باره از اين پيج ديدن ميكنم،بخاطر نگراني براي مادرم ازتون خواهش ميكنم جواب سوالمو بديد
  مادرم خيلي بي حال و بي رمق هستن.
  خستگي هميشگي دارن
  و ماهيچه هاي دستشون خيلي لاغر شده
  خيلي نگرانم
  لطفاً راهنماييم كنيد كدوم دكتر با چه تخصصي بايد ببرمشون؟

 116. با سلام و تشکر از مطالب خوبتون شخصی بعد از تزریق آمپول عضلانی دچار تحلیل رفتن ماهیچه. در نقطه تزریق شده آیا به ای ال اس ارتباطی دارد ؟ میشه لطفا” راهنمایی بفرمایید چون خیلی نگرانیم البته به پزشک مراجعه کردیم و گفتن که امپول به عصب خورده و مشکلی نیست ولی ما قانع نشدیم از محبت شما ممنونم .

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام و تشکر
   طبق تحقیقاتی که تا کنون نشان میدهد، بیماری ای.ال.اس نمی تواند ارتباطی با تزریق داشته باشد. البته باز برای رفع نگرانی شما، معاینه و تحقیقات پزشکی از نزدیک امکانپذیر می باشد. اگر مشکل بیمارتان برطرف نشد، می توانید به یک نورولوگ مراجعه نمائید تا مورد معاینه بالینی قرار بگیرد.
   موفق باشید

 117. با سلام و تشكر از زحمات شما مدتيست مادرم دجار تحليل ماهيجه ها شده و جند باري هم با هاش بيج خورده يعني ممكن دجار اين بيماري شده باشه ؟ به جه نوع دكتر متخصصي بايد مراجعه كنيم؟ ازمايش مشخص ميكنه؟ اطفا سريع جواب بدين همه نكرانيم با احترام جمشيد

  • مدیریت وبسایت

   با سلام
   بهتر است مادر شما به پزشک متخصص مغز و اعصاب که در زمینه بیماری ای.ال.اس تجربه کافی داشته باشد، مراجعه نمایند. تشخیص بیماری ای.ال.اس زیاد ساده نیست اما پزشک متخصص می تواند از طریق ای.ام.جی و سایر آزمایشات آن را مشخص کند.

 118. با سلام
  من 3سال پیش پدر عزیزم که عشقم وهمه زندگیم بودرو با بیماری ALS از دست دادم.پدرم کاملا سالم بود .مشکل پدرم از درد و کرختی پاهاش شروع شد و طی 4 ماه پاهاشو به طور کامل از دست داد بعد دستاش و…. و کل زمان از شروع بیماری 18 ماه بود.امیدوارم که هر چه زودتر دارو این بیماری پیدا بشه و از خدا میخوام که شفای همه بیماران رو بده.

 119. من 24 سال سن دارم.به دلیل ضعف بدنم ازآمپول ب 12 استفاده کردم ولی بعد از اون دچار سفتی و درد عضله پشت پا شدم کم کم دردم کمی بهتر شد ولی دچار لرزش و سفت شدگی وحشتناکی تو ران پام شدم یعنی راه میدم ران به شدت سنگین و کرخته چون ایام عیده دکترا فعلآنیستن.خیلی خیلی خیلی نگرانم ام اس گرفته باشم.تو رو خدا راهنماییم کنید خواهش میکنم.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   سعی کنید بی جهت روزهایتان را خراب نکنید. این حالتی که می گوئید ممکنست در اثر داروئی باشد که مصرف می کنید. در این رابطه با پزشک تماس بگیرید.
   موفق باشید

 120. با سلام.برادر من 6سال است که مبتلا به بیماری ای شده که تمام علائم als به جز مشکل در تنفس و بلع(فقط بعضی وقت ها بزاق دهانش رو قورت نمیده و از دهانش میریزه بیرون)رو داره و حدودا هر2 ماه 1بار هم دچار تشنج میشه.آغاز بیماریش با عدم تعادل در ایستادن آغاز شد و با پیشرفت بیماری توان انجام کارهای شخصیش رو از دست داده.مثلا:بدون کمک دیگران نمیتونه راه بره و چیزی رو تو دستش نگه داره و حرف نمیزنه و وقتی میخوابه نمیتونه از این شانه به اون شانه بشه و دچار لرزش در دست و پاهم هست.کمی هم عقلش زائل شده.به اطبای زیادی مراجعه کردیم و هیچکدوم قادر به تشخیص بیماری نشدن فقط یکیشون گفت:بیماری تحلیل سلول های عصبیه و به مرور تمام اعصابش از کار میوفتن.حالا سوال من اینه:با وجود این علائم و زمان بیماری و اینکه والدینمون ازدواج فامیلی(دختردایی-پسرعمه)داشتن ممکنه بیماری برادرم als باشه؟(ببخشید اگر طولانی شد.خواهشا جوابمو هرچه زودتر بدین.با آرزوی شفای همه بیماران.ان شاالله اجرتون رو از امام حسین بگیرید)

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   علائمی که از وضعیت برادرتان ارائه داده اید، به نظر نمی آید که او دچار بیماری ای.ال.اس باشد.
   پایدار باشید

  • سلام وقتتون بخیر ایشالا که زودتر خوب بشن من یکی از دوستامم همین مشکل رو داشت و بیمارستان شریعتی تجریش تشخیص دادن نوع بیمارشو و با جراحی غده تیموسشون بهتر شدن

 121. سلام در دی همانند زخمی در ماهیچه ران سمت چپ و همراه با درد کنار زانو وزیر زانو دارم سن بنده 39 ووزن من 68 است لطفا راهنمایی ام کنید و راهمنایی را به ایمیل بنده ارسال کنید فیزیو تراپی هم رفتم فایده ای نداشت

 122. محمد طباطبائی

  با سلام
  من هم حدود 10 ماه پیش پدر نازنینم, همه وجودم با این که سالم سالم بود ظرف مدت 1 سال اول از دستای قشنگش شروع شد. من هم سرباز بودم, الان اشکام و هق هقم رو نمی تونم قطع کنم. امیدوارم یه روزی درمانی برای این بیماری پیدا بشه! من فقط انسان های بزرگ و خوب رو دیدم که به این بیماری مبتلا شدن. هزار سال عبادت در مقابل کشف علاج یک بیماری هیچ نیست.

 123. با سلام من پدرم رو در اثر بیماری ای ال اس از دست دادم خیلی دوست داشتم بتونم براش کاری بکنم که اینقد عذاب نکشه ولی متاسفانه هیچ کاری نتونستیم برای پدرم بکنیم و پدرم مثل یک شمع ذره ذره جلو چشم هممون آب شد و از بین رفت .امیدوارم خدا به همه مبتلایان به این بیماری رحم کنه و شفای همشون رو از خدای منان خواهانم ………..

 124. با سلام امیدوارم که هرچه زودتر راه علاجی برای این بیماری پیدا بشود. با تشکر از شما

 125. سلام . ظاهرا قرص ریلوتک در ایران هم به تولید رسیده . اگر شما اطلاعاتی دارید از شرکت تولید کننده ، لطف کنید و راهنمایی کنید .

  • مدیریت وبسایت

   متاسفانه ما در این مورد اطلاعاتی نداریم. اما آنچه مسلم است، در صورت استفاده از ریلوتک، به خاطر عوارض جانبی آن، بیمار باید حتما بطور مرتب (هر 4 تا 6 هفته یکبار) از طریق آزمایش خون کنترل شود.

 126. سلام
  ممنون از زحماتتون انشالله ک هرچه زود تر راه درمان این نوع بیماری پیدابشه ازخداسلامتیه بیماران ب این نوع بیماری و دایی عزیزم ک مبتلا ب این بیماری هست رو میخوام

 127. تيمور عليزاده

  با تشكر علت تحليل رفتن عضله پا وبي حس شدن آن وكم كم رو به فلجي سئوال مرد نظر است درصورت امكان راهنمائی فرمائيد. با تشكر

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   آیا این علائم در مورد خودتان است؟ لطف کنید در این رابطه توسط ایمیل با ما تماس بگیرید.
   موفق باشید

  • سلا م .از دوستان محترم خواهشمند است چند دکتر حاذق در این زمینه معرفی بفرمایید ممنونم

   • مدیریت وبسایت

    در تهران: خانم دکتر تقاء و آقایان دکتر شهریار نفیسی و دکتر بابک زمانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *