Home / در مورد بیماری ای ال اس / ای.ال.اس چیست؟

ای.ال.اس چیست؟

بیماری اعصاب و ماهیچه ای: “ای. ال. اس”
Amyotrofische lateraal sclerose یک بیماری بدخیم است در سلسله اعصاب رابط بین مغز و ماهیچه ها که سلول های این عصب ها را به تدریج از کار می اندازند و علائم مغزی را به ماهیچه ها نمی رسانند. بدین ترتیب ماهیچه ها که ایجاد کننده حرکت در بدن می باشند، به تدریج لاغر تر و کم قدرت تر می شوند؛ کارآئی شان پیوسته کمتر و کمتر گشته و سرانجام به کلی از بین می رود.

علائم بیماری
علائم این بیماری ضعیف شدن ماهیچه ها و همچنین خستگی مفرط است. این بیماری می تواند از دست یا پا و یا ماهیچه هائی که برای حرف زدن و بلعیدن به کار می روند، شروع شود. مثلا بیمار متوجه می شوند که مرتب پایش پیچ می خورد؛ غذا و نوشیدنی به گلویش می پرد؛ یا مثلا در بستن دکمه های لباس یا باز و بسته کردن شیر آب مشکل دارد. ای.ال.اس یک بیماری “پروگراسیو” است. بدین معنی که بیماری به طور مرتب پیشرفت کرده و جسم عقب تر می رود. دلیل قطعی ای.ال.اس مشخص نیست.

پیشروی بیماری
ای.ال.اس مسری نمی باشد. این بیماری معمولا همراه با درد نیست و به هوشیاری بیمار آسیب نمی رساند. قوای پنج گانه : چشائی، بینائی ، بویائی ، شنوائی و پساوایی ( لامسه) و همینطور سیستم گوارشی ، جذب و دفع غذا، روده ها و مثانه از دسترس بیماری بدور هستند. به تدریج ماهیچه های بیشتری – به استثنای ماهیچه های قلب – در بدن بیمار آسیب می بینند. سرعت پیشرفت بیماری بسته به اشخاص متفاوت است. اما متوسط طول عمر این بیماران بین سه تا پنج سال پیش بینی می شود. افرادی هم هستند که بیش از ده سال با این بیماری زندگی کرده اند. نمونه ویژه (ولی ممکن) پروفسور استفان هاوکینز 69 ساله دانشمند و استاد فیزیک انگلیسی است که از 22 سالگی دچار بیماری ای.ال.اس شده و اکنون 47 سال است که علیرغم داشتن این بیماری به زندگی پربارش ادامه داده است.

دلیل بیماری
دلیل قطعی این بیماری هنوز مشخص نشده است. این بیماری در هر سنی برای یک انسان بالغ می تواند پیش بیاید، اما بیشتر انسان ها در سنین 40 تا 60 سالگی دچار آن می شوند. در صد کمی از ابتلا به ای. ال. اس ناشی از ارثی بودن این بیماری است. به هر حال، جنبه موروثی بودن این بیماری، بسیار نادر است. در آن صورت، اغلب از زمانی طولانی در خانواده شناخته شده و تعدادی دیگر به آن مبتلا بوده اند.

معالجه و مداوا
متاسفانه تا کنون راه علاجی برای این بیماری کشف نشده است. هم چنین در حال حاضر هیچ داروئی جهت متوقف کردن یا معالجه این بیماری وجود ندارد. تنها داروئی که کمی پروسه بیماری را به تاخیر می اندازد و اغلب پزشکان برای بیماران ای.ال.اس تجویز می کنند ، قرص ریلوزوله (ریلوتک) می باشد. این دارو تا حدودی (بطور متوسط سه ماه در کل) سرعت بیماری را کاهش می دهد.

تحقیقات عملی
در حال حاضر تحقیقات عملی زیادی در مورد این بیماری در سراسر جهان صورت می گیرد. مراکز پزشکی در کشورهای اروپائی و آمریکا و … با همکاری یکدیگر به دنبال پیدا کردن ریشه قطعی این بیماری، عوامل ژنتیکی و ارثی همچنین در نهایت کشف دارو و معالجه این بیماری هستند. از جمله در هلند سه مرکز پزشکی و تحقیق ای.ال.اس در سه بیمارستان آکادمیک این کشور تشکیل شده است. هر مرکز شامل یک تیم ای.ال.اس می باشد که متشکل از چندین دکتر نورولوگ، فیزیوتراپ، ارگوتراپ، لوکوپودیست، دیه تیست، مددکار، روانشناس و نرس و پرستار می باشد. این تیم علاوه برانجام کار تحقیقاتی متمرکز بر روی این بیماری، در زمینه تشخیص بیماری ای. ال. اس مراجعه کنندگان نیزکارآموخته می شوند.

معانی
ریشه در زبان یونانی دارد. Amyotrofische Lateraal Sclerose (حروف ای.ال.اس)
این جمله را می توان چنین معنی کرد: ماهیچه هائی که تغذیه نمی گردند، نابود می شوند. اشاره به سلولهای عصبی است که در نخاع قرار دارند و پیام های مغز را به ماهیچه ها می رسانند. این سلولهای عصبی در این منطقه نابود، سخت و خشک می شوند.

تفاوت اعصاب و ماهیچه سالم (تصویر سمت چپ) و اعصاب و ماهیچه آسیب دیده در اثر بیماری ای.ال.اس (تصور سمت راست).

تفاوت سلولهای مبتلا به ای.ال.اس و سلولهای سالم

www.alsiran.com

از: فرح شریعت
ترجمه شده از: سایت انجمن بیماری های ماهیجه ای در هلند

بررسی کنید همچنین

هورمون آندوژن جنسی در زنان و خطر ابتلا به بیماری ای.ال.اس

چندین مطالعه ایپدمولوژیکی نشان داده است که شیوع ای.ال.اس در زنان کمتر از مردان می باشد. نتیجه تحقیق انجام گرفته در این زمینه حاکی از آنست که دلیل این مصونیت نسبی، تاثیر محافظتی هورمون جنسی و باروری در زنان می باشد.

291 نظرات

 1. سلام حدود ۶ ماه است که عضلات تمام بدنم پرش پیدا کرده و خیلی زیاد شاید بگم ۲۰ ساعت تو طول روز یک قسمتی پرش داره مثل نبض خیلی درد میگیره عظلاتم بعد از مدتی تیر میکشن ماهیچه ها میتونه ای ال اس باشه آیا؟
  خستم کرده خیلی و همش به مرگ فک میکنم افسرده شدم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز همانطور که در این مطلب می خوانید بیماری ای.ال.اس علائم بسیار دیگری دارد. موفق باشید

 2. سلام لطفا به من جواب بدید!!!!
  من چند وقتی هست دچار پرش عضلات سر شانه ، آرنج،مچ دست و در ادامه زانو شدم.
  شروع به خوردن قرص فلوکسیتین کردم و پرش ها به کلی از بین رفت! ولی دوباره با قطع کردن فلوکسیتین این پرش ها برگشت!! به نظرتون برای اعصابمه یا اینکه بهتره به بیماری ای ال اس هم فکر کنم؟؟؟؟؟
  اینم بگم پرش ها فقط زمان خواب و در حال ریلکس شدن اتفاق میافتند.

 3. سلام اقای دکتر خسته نباشی شوهر خواهرمن بیماری ای ال اس گرفته روز به روز بدتر میشه دوتا بچه کوچک داره اقای دکتر تورو خدا داروی این بیماری رو کشف کنین خیلی اذب میکشه هم خواهرم هم خودش خیلی بیماری بدی هست خدا تموم مریضها رو شفا بده

 4. سلام ، مادرم چند ماهيه كه مبتلا شده ، تكلم از دست داده تو بلع هم كمي مشكل داره ، اتفاقا ديشب دكتر بوديم دوباره ، هيچ راهي نيست هيچ درماني نيست …. مادرم طب سوزني ميبرم. كه دكتر گفت هيچ اثري نداره !؟ واقعا هيچ اثري نداره !؟ اينجاست كه ادم ميمونه چيكار بايد بكنه ، ببرمش بازم دكتر ازمايش عكس … يا نه. نكنه بيشتر اذيت بشه اگر ببرمش ، اگه نبرمش كوتاهي نكرده باشم. … چقدر تصميم گيري سخت ميشه چقدر دردناك .. لطفا راهنمايي كنيد ، بهترين كاري هايي كه ميشه انجام داد براي بهبود ، ارامش ، اسايش ..چيه ،

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز همانگونه که پزشک مادرتان نیز گفته اندد، در حال حاضر متاسفانه درمانی برای این بیماری وجود ندارد ولی برای برخی از مشکلات بیمار می توان اقداماتی انجام داد. الان که مادرتان مشکل بلع دارند در مورد گذاشتن سوند در معده ایشان، با پزشک وی مشورت کنید. یا برای برخی مشکلات ماهیچه ای گاها فیزیوتراپی می تواند کمک کند تا بیمار به دلیل بی تجرکی دچار یک سری عوارض و دردهای ناشی آن نگردد. در پایان اینکه از نوشته تان پیداست که شما هر کاری که از دست تان برآمده برای مادرتان کرده اید و خواهید کرد. درود بر شما. سعی کنید از روزهایی که با او هستید بیشتر لذت ببرید. با آرزوی استقامت برایتان

 5. سلام وقت بخیر
  چند ماهی است که متوجه شدم یکی از چشمانم کوچکتر شده و عقب رفته تر از اون چشمم شده .و در همان طرف صورتم هم عضلات کم حجم تر شده اند.برای چشمم پیش متخصص رفتم .میگن چیزی نیست ولی هیچ دلیلی برای عقب رفتگیش ندارند .مگر میشود بی دلیل چشمها نامتقارن بشن .اما هیچ بی حسی یا پرشی تو عضلات صورت ندارم .اما این اتفاقات آهسته و در مرور زمان اتفاق افتاده که در چند ماه اخیر به وضوح قابل تشخیصه. لطفا خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید من به چه دکتری با چه تخصصی مراجعه کنم که جوابی برای این مشکلم بگیرم .واقعا من رو افسرده و نگران کرده این موضوع.
  در ضمن من ۳۸سالمه

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز شاید دکتر عمومی بتواند راهنمایی تان کند که نزد کدام متخصص بروید.

 6. باسلام.من27سال سن دارم.قبل از عيد تاحالا بعد از شام بلافاصله تنگي نفس ميگرفتم و حالم بد ميشد پيش چندتا دكتر هم رفتم همشون گفتن ماله اعصابته قرضص آرامبخش ميدادن آسنترا50و ماپروپتلين25اگر درست گفته باشم.الان كه برج6سال97هستيم تازگيا عضلاتم پرش ريز داره اونم وقتي كه استارحت ميكنم و بهش فكر ميكنم بيشتر ميشه مشكلي از لحاظ راه رفتن هم ندارم حتي هفنه اي دو يا سه بار ميرم فوتسال بازي ميكنم بدون هيچ مشكلي خيلي هم فكرم مشغوله به كوچكترين چيز هم شايد هرروز فكر كنم كارمم حسابداريه لطفا راهنماييم كنيد نكنه اي ال اس باشه.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   همانطور که در همین مقاله می خوانید ای.ال.اس یک بیماری نسبتا نادر و در عین حال پیش رونده است. لذا شاید منطقی نباشد که با هر مشکلی قبل از هر احتمالی به ای.ال.اس فکر کنید. بخصوص اینکه در حال حاضر مشکل ماهیچه ای و تحرکی ندارید.
   موفق باشید

  • سلام، دوست عزیز اینها نشانه بیماری پانیک می باشد.

 7. سلام.
  من گهگاه در ناحیه آلت تناسلی و اطراف احساس ضخف شدید می کنم. این احساس ضعف از آلت تناسلی شروع شده و به داخل ران و حدودا تا مقعد پیش میره طوری که احساس می کنم نمی تونم بایستم. امروز برای اولین بار وقتی دچار این مشکل شدم جتی به طور ناگهانی زانوهام خم شد و از پشت افتادم. می خواستم بدونم ارتباطی با این بیماری ای ال اس داره؟ اگه نه مربوط به چیه؟

  من زنم و 26 سالمه.

 8. با سلام
  من در کشور ایتالیا مشغول تحصیل هستم و ۳۸ سال سن دارم.تقریبا ۱ سال پیش زمانی که از خواب بلند میشدم درد کمر داشتم که فکر میکردم از کلیه هام باشه به همین دلیل به دکتر اورولوژیست مراجعه کردم و بعد از ازمایش خون که گلبول های سفیدم روی ۱۳۰۰۰ و مشکل دیگری در خون مشاهده نشد.در سی تی اسکن هم مشکلی در کلیه ها مشاهده نشد ولی گفتند که زایده ایی روی استخوان لگن هست که خوش خیم هستش بعد از آن به دکتر ارتوپد مراجعه کردم و ایشان گفتند که مشکل خاصی وجود ندارد ولی رشته های عصبی از کنار این توده رد شده که ممکن بعدا مشکل ساز بشه.
  سه ماه پیش قبل از اینکه به ایران برگردم شبها به مدت ۱هفته سنگینی نفس داشتم و نمیتونستم خوب نفس بکشم.
  بعد از ان دچار تب شدیدی شدم و ۱ روز بیشتر طول نکشید ولی ۲ روز بعد از ان یک شب حس کردم کل بدنم سر شده و انگار حمله عصبی بهم دست داده. تمام بدنم مور مور میشد و نمیتونستم بخوابم
  به دکتر خون مراجعه کردم و تمامی ازمایشات مربوط به خون رو انجام دادم گلبولهای سفیدم روی ۱۲۷۰۰ بود ویتامین دی بدن هم به شدت پایین بود و همچنان گزگز پاها به دست ها ادامه داشت بعد از آن به دکتر مغز اعصاب مراجعه کردم و ایشان برای من نوار مغز و اعصاب نوشتند بعد از انجام آزمایشات مشکلی در عضلات دیده نشد و در نهایت ام آر آی مغز انجام شد که در ام آر آی مغز هم چیزی مشاهده نگردید الان بعد از گذشت سه ماه گزگز های بدنم هنوز وجود دارند جدیدا سر نوک انگشتهای دستام بی حسی رو کاملا حس میکنم وهم ضعف عضلانی در ران بخصوص صبح ها از خواب بلند میشوم. جدیدا پرش عضله هم مشاهده میشود تشخیص دکترها این بود که من دچار استرس شدید شدم .میخواستم ازتون بپرسم چقدر احتمال داره بیماری آ ال اس باشه
  اینکه چقدر دیگه باید صبر کنم تا به یک پزشک دیگر مراجعه کنم ممنون از لطفتون

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   همانگونه که در این مقاله ملاحظه کرده اید، ای.ال.اس. یک بیماری پیشرونده است. معمولا هم با بی حسی همراه نیست. به هر حال نتیجه آزمایشات شما نشان داده که خوشبختانه بیماری خاصی ندارید. امیدوار باشید. با آرزوی بهبودی و آرامش کامل برایتان

 9. .سلام.اقای دکترنبض توشکم دارم..که سونوگرافی اعورت نرمال بود14mm هستش واکوهم نرمال بوده ایاممکن است ازبیماری های اعصاب یاشکمم باشه یاهرچی منو راهنمایی کنید منو اذیت میکنه

 10. دوستان سلام.چند وقت پیش باشگاه بدنسازی رفته بودم ودر حال تمرین سخت بودم که یکدفعه احساس کردم دستهام داره بهسمت داخل جمع میشه و یه حال عجیب بهم دست داد سریع از باشگاه اومدم بیرون و رفتم خونه تازه رسیده بورم که دیدم حالم داره بد میشه و یه حالت خواب رفتن دست شدید از دستم شروع شد وهمینطور کل بدنم رو درگیر کردبه حدی حالم بد شد که مادرم منو برداشت و برد دکتر.بعد از ۱۵ دقیقه حمله عصبی آروم شد.ولی بعد از اون یه هراس منو گرفت البته دو بار هم بعد از این قضیه این اتفاق برام افتاد در حین انجام یه کار.هنوزم که هنوزه باابنکه رفتم پیش متخصص مغز و اعصاب گفت هیچی نیست دو تا قرص داد.ولی بعد از گذشت ۶ سال از اون قضیه هنوز خوب نشدم و کار سنگین نمیتونم انجام بدم.میخواستم ببینم خوب میشم یا نه؟و درمانش چجوریه؟باید چیکار کرد

 11. سلام و تشکر بابت سایت بسیار خوب شما
  من بیش از دو سال است که دست و پای چپم ضعیف شده و پای چپم گاهی بی حس میشه یک سال هم هست که چانه ام می لرزه و عضلات چانه ام گاهی تغییر حالت می دن و چروک میشن درد میکنن دکتر مغز و اعصاب رفتم فعلا یک سری داروی ضد افسردگی و ام اس داده. به نظر شما این نشانه های بیماری ALS است؟
  ممنونم اگر پاسخ دهید.
  خداوند همه بیماران را شفا دهد انشالله

  • مدیریت وبسایت

   ای ال اس علائم دیگری نیز دارد. برای رفع نگرانی می توانید به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 12. دوست عزیزی که گفتن تبریز دکتری هستش که از سوید میاد میشه اسمشو بهم بگه؟

 13. سلام دوستان عزیز
  اصلا نگران نباشید
  از طریق طب اسلامی همه چیز قابل درمان هست
  بسیاری از افراد ام اسی گفته شده که با این طب درمان شدن، برای ای ال اس هم درمان داره
  توکل به خدا کنید

 14. سلام پدر من بيماري اي ال اس داره و براي درمان به ژاپن رفت ولي متاسفانه بدليل اينكه اي انسان بي همه چيز فقط فقط بخاطر پول كار ما رو ٢،٣ ماه به عقب انداخت بيماريش پيشرفت كرد و تنفسش ضعيف شد ولي خدارو شكر الان كه نزديك به ٣ماه هست كه از ژاپن برگشتن ديگه پيشرفتي تو بيماريش نديديم البته خدار وشكر

  • سلام ببخشید حقیقت داره ک درمان بیماریA.L.Sدر ژاپن وجود داره
   متاسفانه مادر من چهار سال ک مبتلا ب این بیماری هستند

  • سلام ببخشيد ميشه بگين چجوري بايد اقدام كردن براي رفتن به ژاپن و درمان

  • سلام ، مادر من بیماری ای ال اس دارند ..۴ ماه پیش رفتند ژاپن ولی متاسفانه بیماری همچنان پیشرفت دارد ..کلی خرج کردند ولی فایده ای ندارد

  • علیرضا دل آرا

   سلام من میتونم شماره ای از شما داشته باشم برای درمان همین بیماری که تازه منوجه شدیم ممنون

 15. شراره
  با سلام خدمت شما بزرگوار پدر من ٧١سالشه و دوسال پيش ويروس شديد زونا گرفتند و تا الان جاي زونا شديد ميخاره و هيچ دارويي اثرگذار نيست الان نزديكه ٧ماهه پاها و دستها از شانه به پایین خیلی لاغر شده و عضلاتش آب شده وخیلی دکتر رفتند که دکترا هیچی تشخیص نمیدن و الان در بیمارستان بستریه و ٣٢تاآمپول کانتراکت (امینوگلوبین )که وریدی هست را دکتر برایشان تجویز کرده است که دکتر قطعی نگفه که خوب میشه من که اینجا پست های دیگران را دیدم شبیه علایم پدرم هست ممنون میشم شما منو راهنمایی کنید

  • حتما بريد پيش يه دكتر متخصص كه از اين بيماري اطلاعي داشته باشه اگر تشخيصشون اين بيماري بود (انشاءالله نباشه )با من يه تماس بگيريد تا راهنماييتون كنم واسه درمان تو ژاپن چون پدرم اين بيماري رو داره رفتيم ژاپن

   • سلام،من مامانم 3ماه هست که مبتلا به alsشدن
    و تو فکر این بودیم که ایشون رو ببریم ژاپن شما میتونین راهنمایی کنین و رفتین ژاپن برای پدرتون مفید بود بهتر شدن؟؟ ممنون

   • آقا سلمان واسه رفتن به ژاپن در صورتی که شما تجربشو داری میشه شماره تماس بدی یا با من تماس بگیری؟؟ ۰۹۱۲۱۶۱۲۲۵۳
    arash.abousaba@icloud.com
    واسه مادرم میخوام اقدام کنم

   • سلام اقا سلمان لطفا اگه امکانش هست ی شماره تماس به من بدید برادرم چند ماهه دچار مشکل بلع شده وحالا تشخیص دادن که als داره .اگه زاپن رفتن فایده داره تا راهنمایی بگیریم ازتون

  • سلام
   خواهر عزیز بەپدرتون با کمک و یاری گرفتن از خدا ، تغذیە طبیعی بدید لبنیات و فرآوردهای حیوانی . میوە و سبزیجات و دانه های حبوبات جوانە زدە . آب سبزیجات مخصوصا هویج و اسفناج و کلم بروکلی بسیار بهش کمک میکنە .
   امینی

 16. بهروز فتوی

  درود بر شما
  همسر بنده متاسفانه مدت نه ساله که درگیر بیماری ام اس شده و تشخیص اولیه از نوع آر . آر . بوده وتاکنون چندین بار کورتون تزریق شده پس از آخرین معاینه به بیماری دویک مشکوک شدن
  میشه لطف کنین از بیماری دویک هم توضیح بدین و هم در سایت منتشر کنین؟
  سپاس

  • مدیریت وبسایت

   لطف کنید نام این بیماری، دویک، را به لاتین ارسال کنید.

  • سلام،خانم بنده هم به دویک مبتلا شد که بعد از پیگیریهای زیاد امپول ریتوکسی مب را بصورت شش ماهه شروع کردند که کل بیماری از بین رفته با این امپول

 17. با سلام خدمت شما بزرگوار پدر من ٧١سالشه و دوسال پيش ويروس شديد زونا گرفتند و تا الان جاي زونا شديد ميخاره و هيچ دارويي اثرگذار نيست الان نزديكه ٧ماهه پاها و دستها از شانه به پایین خیلی لاغر شده و عضلاتش آب شده وخیلی دکتر رفتند که دکترا هیچی تشخیص نمیدن و الان در بیمارستان بستریه و ٣٢تاآمپول کانتراکت (امینوگلوبین )که وریدی هست را دکتر برایشان تجویز کرده است که دکتر قطعی نگفه که خوب میشه من که اینجا پست های دیگران را دیدم شبیه علایم پدرم هست ممنون میشم شما منو راهنمایی کنید

 18. سلام من فریبا هستم از آستارا یک سال بود علایم یک بیماری رو در خودم حس میکردم . اول موقع سخنرلنی و… با کم اومدن اکسیژن شروع شد ،بعدا مشکل در تکلم و احساس افسردگی و زود بی حال شدن من 9 تا دکتر مغز و اعصاب و اعصاب و روان رفتم همه میخندیدن تو هیچیت نیس چند تا داروی اعصاب مثل آسنترا و… از اتاق بیرونم میکردن که خودتو بیمار ندون. ولی بیماری هی پیشرفت میکرد الان حرف زدن واسم خیلی سخت شده دهنم پر آب میشه و قورت دادن غذا سخت شده و سر گیجه گاهی سراعم میاد . فقط چند روز پیش یک دکتری در تبریز که سوئد تشریف دارن و گاهی میان ایران من از ایشون تونستم وقت ملاقات بگیرم ایشون با اولین معاینه خود بیماری موتور نوورون منو تشخیص دادن . بعد نوار مغزی عضلانی گفته ایشون را تایید کرد. بهم یک نفر گفتن ژاپن داروهای درمان این بیماری رو داره نمیدونم درسته یا نه .لطفا دوستان به من هم کمک کنین

 19. سلام چن ماه سریگیجه های شدید دارم. روزی چندبارم چشمام سیاهی میره پاهام اصلا حس ندارم خیلی زود خسته میشم. کم حوصله شدم افسرده شدم. تنفسمم خیلی سخت شده ممکنه این بیماری باشه ازمایش خون دادم ولی هیچ مشکلی نداشتم فقط ویتامین D کم بوده. کم خونی هم نداشتم. وقتی از چیزی ناراحت میشم این علام خیلی شدید میشن حتی غذا هم نمیخورم زیاد

 20. باسلام بیماری ncl.همانبیماری als مباشد؟

 21. سلام . لطفا تفاوت علائم پارکینسون و als رو بگید ما تو بلاتکلیفی شدیدی گیر افتادیم . پدر من علاوه بر بی حسی دست وپا . تکرر ادرار و لرزش پا و دست هنگام خواب و تکلم آرام . چشمان خیره . اسپاسم دست چپ . رو داره . ولی دست چپ قدرتش رو داره .
  لطفا راهنمایی کنید بیماری پدر من کددمه ؟؟؟ دکتر زمانی بین پارکینسون و als شک داره ولی دکترای دیگه با قطعیت میگن پارکینسونه

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز،
   تشخیص بیماری پدرتان با پزشک متخصص است. گاه تشخیص قطعی این بیماری ها نیاز به زمان دارد.
   با آرزوی صبر و اسقامت برایتان

 22. با سلام و آرزوی شفای تمام بیماران در این شبهای عزیز.میخواستم بدونم آیا این بیماری مسری و واگیر هست و ممکنه از طریق ازدواج یا نگهداری از شخص مبتلا سرایت بشه

 23. درود بر شما. من 31 سالمه جنسیتم مرد هستم. من از کودکی گوش درد و پا درد شدیدی داشتم در سن 12 سالگی لوزه ی سومم را عمل کردم از 13 سال پیش قادر به بستن دکمه های لباسم و گرفتن قاشق غذا نبودم بیماری من ام اس تشخیص داده شد ولی با آن همه داروهایی که مصرف کردم حالم خوب نشد راستش من در خواب خشک میشوم و تا صبح نمیتوانم حرکتی کنم تا از شدت درد بیدار میشوم و غلطی در خواب میزنم الان در روز به راحتی راه میرم و غذا میخورم ولی پاهایم خسته است خودم هم خسته هستم البته در سال 82 پزشکم به من گفت که ای ال اس داری و گفت که میمیری ولی من از آنجایی که اسمش را نشنیده بودم و خیلی وحشت کرده بودم گفتند که ام اس داری. الان در خواب خیلی اذیت هستم تا صبح خشک میشوم. ممنون میشوم که راه کاری برایم بگذارین. با سپاس

 24. سلام دوستان عزیز.ماادرمنم حدودسه سالونیمه ای ال اس دارن.چندماهیه بلعشون ضعیف شدع مشول تنفسی تاالان نداشتن شکرخداچهاراندامشون بی حرکته درحدخیلی کم حرکت میدن دست وپاهاشونو.روحیشم چندان خوب نیست.بتازگی درموروداروی ادراوون که توژاپن برادرمان ای ال اس استفاده میشه شنیدم.هرکسی اطلاعی ازاین داروداره ممنون میشم ماروهم راهنمایی کنه

  • سلام دوست عزیز…
   من سی سالمه و نزدیک شش ساله دچار بیماری ال ال اس شدم، خوشبختانه روند پیشرفت بیماریم کند بوده و شدیدا دنبال درمان میگردم…
   در مورد داروی اداراوون، درسته این دارو از سال ۲۰۱۵ در ژاپن استفاده میشه و ظاهرا جواب داده، سازمان غذا و داروی آمریکا هم ۱۸ اردیبهشت ۹۶ این دارو رو بعنوان درمان تایید کرده…
   اگه تحقیقاتم کامل بشه احتمالا توسط یکی از واسطه ها به ژاپن خواهم رفت…
   اگر کسی اطلاعات بیشتری داره لطفا در تلگرام راهنمایی کنه mamedmilan@

   • سلام این دارو یی که نام بردید در ایران هست ویا از کجا میشه تهیه کرد ممنون میشوم که به اطلاع دهید

 25. باسلام. بنده ۳۴سالمه چند وقتیه که انگشتان کوچک هردو دستم در بیداری هنگام کار کردن با گوشی بی حس میشه ودر خواب هم همینطور اما جدیدا تو وقتی از خواب بیدار میشم هردو دستم طوری بی حس میشن که قادر به حرکت دادن به طرفین هم نیستم. به دکتر هم مراجعه کردم میگن احتمال بیماری tos وجود داره. لطفا راهنمایی کنید. با تشکرفراوان….

 26. من نصف این علاعم رو دارم میترسم برم دکتر چی کار کنم؟

 27. سلام دوستان یکی از بستگانم دچاره علایم ای.ال.اس هست برای اینکه مطمئن بشه به یه دکتر خوب نیاز داره .میشه ادرس دکتر نفیسی رو بزارید.ضمنا ایشون دچار درد بسیاری هستن کسی دکتر خوب سراغ داره که اورژانسی زود وقت بده.ممنون میشم اگر جوابمو بدید….

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز این مشخصات در اینترنت درج شده. امید که صحیح باشند.
   دکتر شهریار نفیسی: تهران – منطقه ۳ – آفریقا (جردن) – خ. گلفام – پ. ۳ – ط. سوم – واحد ۲۳ ‏‏ تلفن: ۸۸۰۶۲۲۱۴‏‎
   دکتر بابک زمانی: آدرس: تهران – منطقه ۶ – مطهری (تخت طاووس) – خ. منصور – پ. ۹۶ ‏‎ تلفن: ۸۸۷۱۱۵۷۶‏‎

 28. باسلام
  خواهر من ٣٨ سالشه ادر دوران كودكي دچار يه مشكلي شده كه يك طرفه بدنش كاملا لاغرتر از طرف ديگر بدنش است يه لك قهوهاي رنگي شايد مثل ماه گرفتي زير شكمش است كه دقيقا اون نقطه حالت چاله است و دقيقا اون سمت بدنش لاغر است و تا حالا هيچ دكتري علت اين رو نگفتنه چيه خداروشكر مشكلي تو راه رفتن و تداخلي تو اون قسمت نيست ميشه راهنمايي كنيد ممنونم.

 29. سلام خسته نباشيد
  من ١٠سالى ميشه دچار تنگى نفسم، هر دكترى رفتم گفتن هيچ مشكلى ندارى و از اعصاب و استرس هست!
  ولى مشكل خيلى جديه! گاهى ديگه اميدى ندارم با مقابله.. هر خواب واسم شده كابوس.. كه شايد ديگه اين نفسم نياد
  چندوقت پيش رفتم پيش يه متخصص هوميوپات، يه قرص هايى بهم داد كه شركتى نبود! ٤تا انداخت تو مشما بعد از استفاده اولين قرص قدرت دست هامو از دست دادم.. احساس ميكنم يه چيزى تو دست هام قلقلك ميده! انگار جون نداره! نميتونم مشت كنم! وقتى اينكارو ميكنم نميتونم زياد به همون حالت نگه دارم… دستام شروع ميكنه به لرزيدن و بى توان ميشه و زود مشتمو باز ميكنم، خيلى هم ميلرزه انگشتام جديدا !
  ممكنه اين بيمارى رو گرفته باشم؟ بايد چيكار كنم مطمئن شم؟ ٢١سالمه.. كمكم كنيد…

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   ای.ال.اس. همانگونه که در مطلب مربوط به آن می خوانید، یک بیماری پیشرونده است که کم کم به سایر قسمت های بدن نیز سرایت می کند. شما بهتر است به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. موفق باشید

 30. سلام،خسته نباشید،من 27سالمه و مدتی هست که احساس کوفتگی و بدن درد و سرگیجه دارم رفتم دکتر آزمایش دادم esrخونم 40بود میخواستم ببینم دلیلش چیه

 31. با سلام،لطفا یکی منو راهنمایی کنه.
  آیا کسی هس که بیماریش رو ALS تشخیص داده باشن و آزمایش NMO Ab داده باشه و جوابش مثبت باشه؟
  (آخه اگه آزمایشNMO Ab مثبت باشه فک کنم بیماری دویک باشه نه ای ال اس)

 32. سلام من ۲۳سالمه و مدتی هست سر درد های وحشت ناک دارم یکبار عمل نخاعی انجام دادم توده داشتم بی حال و بی حسی درد عضلات و کم قوت شدن بدنیم ضعف و تهوع و سرگیجه همیشه هست درد بین قفسه سینه و زیر. سینه سمت چپم و هرزگاهی رگ دستام خشک میشه و سوزش یا دردنمیدونم دقیق ولی حال خیلی بدی اون لحظه دارم الان ۲بار هم در بین حرف زدن دهنم غیرارادی جم شد وکنترل زبونم فکم کاملا چندثانیه غژرارادی قفل شد

 33. سلام وقتتان بخیر من سال 91 مادرم را در اثر ابتلابه این بیماری از دست دادم/در ابتدا حمله استرسی مانند گریز از چیزی به ایشان دست دادپس از پیگیری نزد فوق تخصص برجسته و یکی از همکارانتان کمتر از یک هفته با مصرف دارو بدتر شدند و دستانشان را مانند رو به جلو آورده (مثل حالت کانگورو) و با کمک به سختی پایش را می کشیدند.بعد از یک یدو ماه نزد متخصص بردیم و ایشان گفتند داروی همکارشان یک در میلیون جهش ایجاد کرد و روی کورتکس مغزشان لایه ای مانند تارعنکبوت…در هر صورت بتدریج تکلمشان کم و کمتر شد اوایل اختلال حواس داشتند .معلم بودنددر اتاق فرزندانم که مشغول بازی بودند را زدند و گفتند مدرسه تعطیل شد .ماه های بسیاری روی صندلی نشسته و مرتب دستشان را روی فرش پایین آورده و می خواستند چیزی بردارند و یکسره به چیزی زل زده و با موجود خیالی حرف می زدند درست مثل جن زده ها.دقیقا این حس القا می شد که او چیز هایی میبیند که ما در ماورا نمی بینیم کاش پزشک بودم و روی این موضوع کار می کردم و علم و ایمان را به هم می آمیختم امیدوارم در آینده ای نزدیک عامل بیماری مشخص و کشف شود واقعا دردناک است..بعد صداهایی موزون از حنجره و بلند که احتمالا آتروفی مغزی بود ولی او تا آخر عمر کاملا هوشیار بود و مانند بیماران آنورکسی مقاومت می کرد که خوب نشود.لجبازی می کرد تمام حرکتشان تا لحظات آخر که فقط با چشمان باز خیره می شد نشان از هوشیاری کامل بود/با آرزوی شفای تمام بیماران

 34. سلام نیاز فوری به دستگاه ونتیلاتور داریم لطفا کمک کنید از کجامیشه تهیه کرد؟

 35. سلام
  من مدتی هست که پرش غضلات دارم
  وتقعا استرس زاست و فکر به این موضوع از کارو زندگی انداختتم
  میشه بگین دلایل پرش عضلات چیه؟ جز als?
  همه بدنم هست گاهی زیاد میشه گاهی کم

  • سلام دوست عزیز من هم دچار پرش عضلات شدم حدود دو ماهه اما پرش عضلات دلتیل دیگری هم جز ابن بیماری داره

 36. سلام دوستان کسی داروخانه ای سراغ داره که قرص ریلوتک خارجی بفروشه من چندین ماه دارم میگردم ولی پیدا نمی کنم

  • سلام زنگ بزنین 1490بپرسین داروخانه تک پاسداران و یک داروخانه در بهبودی داشتند داروخانه 13 ابان هم فرانسویشو داشت اونموقعیگه تماس گرفتم

 37. سلام. تو رو خدا راهنمای کنید دختری دارم 14ساله که الان ف ساله از هر دو دستش فلج شده یعنی بصورت کم کم از انگشتاش شرع کرد وتمام دستاش رو گرفت ولی الان چهار ساله که تو دستاش مونده دکتر در اخرین نوار عصب ام ان دی تشخیص داد . اگه کسی میتونه راهنمای کنه تماس بگیره 09163526988

 38. هادی پاکطینت

  سلام من تقریبا چند ماه است که در دست چپم دچار ضعف شدم و احساس کرختی دارم و حتی در باز بست کردن انگشتان دستم بعضی وقتا مشکل دارم در کل دستم به فرمان من زیاد نیست البته دوسال پیش همزمان دستم هم از مچ شکست هم آر از آرنج لطفا راهنمایی کنید پیش کی برم ؟

 39. سلام خواهرم در مرحله پیشرفت این بیمارییه(als) ودیگر خوردن غذا از راه دهان برایش مشکل شده و تصمیم گرفتیم با لوله گذاری در معده این مشکلو حل کنیم ولی نمیدونم چه عوارضی داره و نگهداریش به چه صورتییه میخواستم از کسانی که عزیزانشون از این طریق تغذیه میشه بپرسم چه کارهایی باید انجام بدم وایا این کار رو انجام ندیم بهتره ؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز،
   گذاشتن سوند در معده (همان لوله در معده) برای بیمار ای.ال.اس حیاتی است. چون در غیر اینصورت چگونه تغذیه خواهد شد و چگونه می تواند زنده بماند؟
   اگر این عمل درست انجام بگیرد، عوارض آنچنانی ندارد. فقط یک سری توجه و رسیدگی های ویژه تری نیاز دارد. از جمله تمیر و خشک نگه داشتن پوست در محل تماس با لوله تغذیه، تمیز نگهداشتن لوله تغذیه که در اثر باقیمانده مواد غذایی یا … مسدود نگردد و چیزهای دیگر که حتما از طریق بیمارستان برای شما توضیحات لازم باید داده شود.
   موفق باشید

 40. سلام من20 سالمه”حدود2 ماه هست که شبا وقت خواب پا درد شدید میگیرم البته طول روز هم خیلی پا درد میشم وقت نشستن و پاشدن خیلی مشکل دارم “تقریبا2 ماه هم هست که از کپسول های چاقی فت فست استفاده میکنم”واقعا نمیدونم مشکل از اوناست یا بیماری خاصی گرفتم لطفا راهنمایی کنید من خیلی نگرانم

 41. سلام لطفا مرا راهنمایی کنید ابتدا دکتر به برادرم گفت میاستنی گراو داری بعد از پلاسما فرز گفت احتمال alsداری نمیدونیم واقعا چکار کنیم .هر وقت در محیط ناراحت کننده قرار میگیرد.گرفتگی صدایش بیشتر می شود.

 42. سلام
  ارزوی صبر ایوب برای تمای کسانی که با یبماری دسته و پنجه نرم میکنن دارن
  دوستان مادر من براثر این بیماری یه ماه پیش فوت کردند 5بسته قرص ریلونورم 50 با یه بسته قرص اشتها اور مونده دوستایی که نیازمند میتونن با این شماره تماس بگیرن تا بصصورت رایگان به ادرس انها ارسال کنیم
  09144814308

 43. اگر واقعا پزشکانی هستند که روی این بیماری در تلاش هستند خوب این اطلاعات میتواند کمک خوبی در جهت تسریع در شناختشان از بیماری شود…خدمت شما گفتم تا اگر دسترسی به پزشکانی در این رابطه دارید به آنان اطلاع رسانی فرمایید. پیشاپیش از زحمتات شما و سایتتون تشکر میکنم.

 44. دقیقا این اطلاعات برای شروع همون کار تحقیقاتی هست مثل تمامی پروژه های تحقیقاتی که انجام میشه…یعنی واقعا هیچ تیم پزشکی حامی چنین کاری نمیشود؟؟؟ تا کی باید مردم و خانواده هایشان از این بیماری بدون درمان در رنج و عذاب باشند!!!

 45. با سلام.آیا این بیماری بر استخوان نیز تاثیر میگذارد و باعث تخریب استخوان می شود یا فقط ماهیچه ها را تحلیل می کند؟

  • مدیریت وبسایت

   خیر روی استخوان تاثیر مستقیم ندارد. این بیماری باعث از کار افتادن ماهیچه های تحرکی می شود.

 46. سلام عرض میکنم خدمت مدیر سایت. من پدرم رو یک سال است به خاطر این بیماری از دست داده ام و هنوز این جریان برای من حل نشده است. کل پروسه بیماری پدرم از زمان تشخیص پزشک تا متاسفانه فوت ایشان سه ماه بیشتر طول کشید. از آن زمان هر چند وقت یکبار به این سایت مراجعه میکنم ولی متاسفانه هیچ نتیجه مفیدی دال بر درمان مشاهده نمیکنم و متاسفانه تعداد خیلی زیادی را مرتبا میبینم که به این بیماری مبتلا شده اند. ولی چرا هیچ اقدام تحقیقاتی صورت نمیگیرد؟؟؟؟ پیشنهادی هرچند جزیی خدمتتان دارم که شاید بتوان تا حدودی از روی مشخصات بیماران آماری را کسب نمود برای تحقیقات بهتر. پیشنهادم این است، یک قسمتی از سایتتان را به مشخصات بیماران ای ال اس اختصاص دهید که خانواده های بیماران بتونند اون فرم رو پر کنند. مانند جنسیت بیمار. سن. فعالیت عمده شان در زندگی.شغل. در تماس بودن بیمار با سموم کشاورزی.فعالیت ورزشی. تاریخ مراجعه یشان به پزشک و مطلع شدن از این بیماری. زمان طول دوره درمان. آیا از قرص ریلوتک خارجی استفاده کردند یا خیر.سیگاری یا خیر؟.بیمار فردی استرسی است یا خیر.بیماری خاصی قبل از تشخیص ای ال اس داشته اند یا خیر؟.قبلا در خانواده شان کسی مبتلا به ای ال اس شده است یا خیر. کدام یک از عضو هایشان به ترتیب از کار افتاد.آخرین مرحله درمان. اگر فوت شده اند دقیقا به چه علتی فوت شده اند(مثلا پدر من با گرفتن ماهیچه تنفسی نفسشان دیگر بالا نیامد و فوت شدند.)…و سوالاتی از این قبیل.ممنون میشوم یک اقدام سریع انجام بدید تا حدودی بفهمیم بیمارانی که به ای ال اس مبتلا میشوند در اثر برخورد چه فعالیتهایی در زندگی شان این ژن باعث میشه بدن رو تخریب کنه…

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز پیشنهاد شما بسیار جالب است. ولی متاسفانه در حد توان ما نیست. گفته اید که توسط فرمی مشخصات بیماران جمع آوری شود، اما بعد ما با این اطلاعات چه کنیم؟ یک چنین کار تحقیقی هدفمند در کار فعالیت های یک تیم پزشکی تحت حمایت مالی و… است. موفق باشید.

 47. قادر فیضی پور

  سلام من 4 ماهه پیش درد توی کتف راستم داشتم که کم کم به دست راستم سرایت کرد و بعد از ام آر ای تشخیص استئوفیت گردن دادن و الان هم بازوی دستم راستم لاغر شده که بعدش من رفتم پیش متخصص مغز و اعصاب و یه سی تی اسکن ازم گرفت که مهره 7 گردنم کمی غیر عادی بود و دکتر گفت یا دچار ارتروز شده و یا این مهره افزایش دانسیته داشته میخواستم بدونم این یعنی همون asl ممنون میشم راهنماييم کنید

 48. سلام
  من حدود دو ماه پیش اول دست چپ بدنم ضعف پیدا کرد با درد در کتف و بعدا این حالت به دست راست و گردن و پاهام هم سرایت کرده. رفتم دکتر ازم نوار مغزی گرفت و گفتند که من استرس و ترس دارم .هیچ اساره ای به بیماری ای ال اس نکردند. البته من از سه سال پیش مشکل پانیک یا همون استرس شدید دارم ایا امکان داره با توجه به اینکه نوار مغزی گرعتم و چکاب کامل خون انجام دادم مشکوک به بیماری ای ال اس باسم توروخدا مدیر محترم جواب بدید . ازتون ممنون و مچکرم و منتظرت جوابتونوهستم .

 49. سلام. من 30 سالمه. حدود 3 ماه پیش عضلات همه بدنم شروع به پرش کرد. از ترس ای ال اس رفتم دکتر مغز و اعصاب تست عصب و عضله 4 اندام گرفت و گفت هیچی نیست، فقط یکی از مهره های گردنت یه کم جابه جا شده که چیزی نیست. و قرص اعصاب وتقویتی داد که من نخوردم. بازم یه دکتر مغز و اعصاب دیگه رفتم که ایشونم با یه معاینه ساده گفتن چیزی نیست و داروی اعصاب و تقویتی دادن که تقویتی ها را خوردم. ولی الان زانوهام درد گرفته و به تق تق افتاده. تو پاهام هم احساس ضعف میکنم. شبانه روز دارم به این مریضی فکر میکنم.چیکار کنم?

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، بهتر است به تشخیص پزشکان اعتماد کنید. ای.ال.اس. با کم قدرت شدن شروع می شود و هر پرش عضوی از بدن، دلیل این بیماری نیست. درد زانوانتان نیز ربطی به این بیماری ندارد. اگر می خواهید بهبود پیدا کنید این بیماری را از ذهن تان خارج کنید! موفق باشید.

 50. سپیده یزدانی

  اگر امکان داره یه دکتر متخصص خوب در تهران که بتونه ما رو کمک کنه بهمون معرفی کنید

  • مدیریت وبسایت

   آنطور که گفته می شود، آقایان دکتر بابک زمانی و شهریار نفیسی و همچنین خانم دکتر تقاء در تهران
   با آرزوی موفقیت

 51. سپیده یزدانی

  با سلام
  خواهر کوچکه من 24 سال سن دارد و در طی چهار سال اخیر دچار گرفتگی عضلات دست و پا و صورت شده که قسمت چپ بدنش بیشتر درگیر میشه به طوری که لبش کج میشه این عارضه وقتایی که دچار ناراحتی شدید میشه براش اتفاق میافته البته در این چهار سال کلا پنج یا شش بار این اتفاق افتاده .مساله ای که نگران کننده است این بوده که چند روز پیش بدون دلیل خاصی و در حالی که هیچ مشکل و ناراحتی هم براش ایجاد نشده دچار کرختی و بی حسی از نوک انگشتات پا و پیشرفت ان تا سرش اتفاق افتاده به نحوی که به زمین افتاده و با کمک دیگران داخل خانه رفته و گیج و منگ شده .اگر توضیحی راجع به این بیماری و درمانی برای ان وجود دارد خوشحال میشم بهم جواب بدید.مورده دیگه ای که باید ذکر کنم ای هست که قبل از شروع بیماری به علت افسردگی قرص های ارامبخش به طور بی رویه استفاده کرده مثل الپروزولام و کلونازپام.و متاسفانه سیگار هم میکشه.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز بهتر است خواهرتان به یک پزشک متخصص مراجعه کنند. با آرزوی بهبودی خواهرتان

 52. درود. آیا این بیماری همان شارکوت ماری توث است؟ پدرم سی سال با این بیماری زندگی میکند. تمام علائم ای ال اس را دارد.ولی پزشکان بیماری ایشان را شارکوت ماری توث تشخیص داده اند.

 53. خواهرم رو پزشکان … گفتن ام اس سال دوم گفتن ا ال اس ولی بعد از پنج سال مرد هنوز هم نفهمیدن کاش از من هم اینطور بود من زنده ای نیستم که از زندگی لذت ببرم اگر روانشناسا اینو میگن امیدوارم خودشون بیمار بشن تا بفهمن خودم روانشناسی خوندم درد بیماری و روحی مادرزاد با حرف زدنای خوشگل به راحتی و خنده تبدیل نمیشه

 54. وقتی ام اس عود میکنه با چه سختی کورتون بگیرم بیمارستان هم که هیچوقت تخت خالی نیست با پرخاشگری پرستارا با ندونستون مشکل روحیم میونه راه اوج فاز دپرس دوقطبی خسته م خدا بریدم خدا واقعن احساس غرور هم میکنی با این خلقتت

 55. خوش بحالشون من مثلن زنده م زنده ای که درد میکشه سرطان رحم ام اس بای پولار همه جوره درد جسمی روحی خودکشی رو هم که میگن گناست

 56. سلام
  مدت یک هفته هست که برادرم دچار زانو درد و گرفتگی و درد هر دو پا شده و به عضلات کمرش هم سرایت کرده. پرش عضلات یا مشکلی در تکلم و… نداشته و این مدت به شدت تحت فشار و استرس بسیار زیادی بوده. لطفا من رو راهنمایی کنید خیلی نگرانم. 🙁

 57. سلام. عذر میخوام بیماران ای ال اس توانایی صحبت کردن دارند؟ اگر ممکن است جواب را به ایمیلم ارسال کنید. با تشکر فراوان.

  • مدیریت وبسایت

   بیماران ای.ال.اس. اغلب در اثر پیشرفت بیماری توان سخن گفتن را از دست می دهند.

 58. با سلام می خواستم بپرسم کسانی که ام ان دی دارند میتونند به انتقال خون بروند وخون بدند

 59. با سلام لطفا یکی منو راهنمای کنه.
  مادر من چند مدته لرزش تمام بدن میگرفت ول میشد
  تا همین لرزشاتو دست و چانه(لبش)موند
  حالا دکتر تشخیص پارکنسون داده،
  پارکنسون چیه؟وآیا با ای ال اس فرق میکنه؟
  تورو به همین شب قدر جوابمو بدین

  • مدیریت وبسایت

   پارکینسون یک بیماری مغز و اعصاب است و با بیماری ای.ال.اس. تفاوت دارد.

  • مدیریت وبسایت

   پارکینسون یک بیماری مغز و اعصاب است و با ای.ال.اس. تفاوت دارد. با ارزوی بهبودی مادرتان

 60. سلام .متاسفانه مظلوم ترین بیماران همون ا ال اسی ها هستند مث شمع اب میشن و یکباره خاموش …اشک امانم نمیده صفحه را ببینم ..پدرم یکسال و اندی زجر کشید و مظلمانه روی دستم از دنیا رفت .. اما زمین گیر نشد ..بیماری که هم زجر بکشه هم نتونه دارو بخوره هم نتونه صحبت کنه و هم برای هرکاری نیاز به کمک داشته باشه بخدا مظلومه .. لعنت به این بیماری که الان چند روزه پدرم را از پیش ما برد

  • سلام دوست عزیز چقدر من و شما مثل هم هستم پدر من هم مظلومانه و بیصدا رفت خدا انشالله به شما صبر جزیل عنایت فرماید.

 61. با سلام و خسته نباشید,,من بعد از ۴ماه تنش و استرس زیاد به تنگی نفس دچار شده بودم و تست ورزش و اکو انجام دادم و به گفته دکتر همه چیز عادی و نرمال بود تنگی نفس و مشکل گلوم الان حل شد اما ۱۰روز که همه جای بدنم پرش عضلانی دارم و درد ناحیه گردن و بی حسی پشت بازو و شصت دارم البته تو این ناحیه خیلی پرش عضلانی داشتم ایا بخاطر ارتروز گردن یا ؟؟قبلا هم مقدار کمی درد در این ناحیه گردن داشتم و سابقه پرش عضلانی دارم اما نه تا این شدت اما الان هم پرش عضلانی دارم هم بی خواب شدم لطفا منو راهنمایی کنید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، این که مشکل شما از کچا ناشی می شود، طبعا نظر و تشخیص یک پزشک لازم است. بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.
   موفق باشید

 62. یک دستگاه ساکشن و اکسیژن نیاز داریم 09177724857 ممنون

 63. پرى آجرلو

  سلام خدمت دوستان عزيز
  مادر بنده هم تقريبا از سال ٩٢ ابتدا شكايت از درد زانوهاى خود ميكرد ولى به تدريج راه رفتن براى او مشكل شد ما ابتدا سراغ درمان پوكى استخوان و آرتروز رفتيم البته با كمك پزشكان ارتوپد ولى وقتى ديديم مادرم واقعا ديگه نمى تونه بدون كمك راه بره و حين راه رفتن به شدت لرزش داره و زود خسته ميشه به سراغ پزشك متخصص بيماريهاى مغز و اعصاب رفتيم كه پس از كلى آزمايشات مختلف با گرفتن نوار عصب عضله متاسفانه پزشكان تشخيص بيمارى لاعلاج اى ال اس رو دادند كه متاسفانه هيچ درمانى هم نداشت مادر من ابتدا پاهاشون ناتوان شد بعد دستها و كمر و در آخر هم چون ريه درگير شد بعد از يكسال تحمل اين بيمارى متاسفانه در سن ٥٥ سالگى درگذشت چون واقعا من ديدم مادر عزيزم چطور بر اثر اين بيمارى عذاب ميكشيد و روز به روز ناتوان تر ميشد از خداوند مهربان ميخوام كه به مبتلايان به اين بيمارى كمك كنه و به خانواده اين عزيزان صبر عطا كنه.آمين يا رب العالمين

 64. پسری هستم 26 ساله الان 3 ماه پرش عضلات توی همه ی نقاط بدنم دارم ولی نه مشکل تنفس نه تکلم نه راه رفتن دارم ولی پشت ساق جفت پاهام یکمی گرفتگی دارم من als دارم؟

  • مدیریت وبسایت

   بیماری ای.ال.اس. یک بیماری نادری است که مشخصات آن را در همین مقاله ملاحظه می کنید. بی جهت خود را نگران نکنید. اگر مشکلات دیگری دارید به پزشک مراجعه کنید. موفق باشید

 65. با سلام برادر من تقریبا دوسال به این بیماری مبتلا شده که از لحاظ حرکتی تقریبا 60درصد تکلم 40وغذاخوردنش 20درصد پیشرفت داشته.پدرم اوضاع مالی مساعدی نداره اون اوایل مریضی هرچی داشت هزینه کرد حتی قرص رلوتک رو تهیه کردیم ولی فایده ای نداشت الانم هم زندگی خود داداشم که 28سالشه ویه دختر 4ساله داره مختل شده هم زندگیه منو خواهرم پدرم دیگه توان سر کار رفتن نداره اندازه 20سال پیرشده مادرم اینقدر که اشک ریخته و دعا کرده داره …نمیدونم چیکارکنم واسه داداشم لطفا با این درصد پیشرفت مریضی راهنماییم کنین چه کارهایی بکنم ممنون …خیلی داغونم امیدوارم حال هیچکس اینجوری نشه.خواهش میکنم جواب بدین مرسی

 66. با سلام برادر من تقریبا دوسال به این بیماری مبتلا شده که از لحاظ حرکتی تقریبا 60درصد تکلم 40وغذاخوردنش 20درصد پیشرفت داشته.پدرم اوضاع مالی مساعدی نداره اون اوایل مریضی هرچی داشت هزینه کرد حتی قرص رلوتک رو تهیه کردیم ولی فایده ای نداشت الانم هم زندگی خود داداشم که 28سالشه ویه دختر 4ساله داره مختل شده هم زندگیه منو خواهرم پدرم دیگه توان سر کار رفتن نداره اندازه 20سال پیرشده مادرم اینقدر که اشک ریخته و دعا کرده داره …نمیدونم چیکارکنم واسه داداشم لطفا با این درصد پیشرفت مریضی راهنماییم کنین چه کارهایی بکنم ممنون …خیلی داغونم امیدوارم حال هیچکس اینجوری نشه

 67. من 34 سالمه از 25 سالگی Msa دارم
  الان کم خونی گرفتم
  پام داره ضعیف میشه هر روز
  کم خونیم خوب بشه اون یذره پام بر میگرده؟؟؟؟؟؟

 68. سلام
  با ارزوی صبر و امید برای دوستان که مبتلا به این بیماری هستند. ایا این بیماری ارثی هم است ؟میشه با فرزند کسی که به این بیماری مبتلا هستند ازدواج کرد .برای فرزندشون این بیماری پیش میاید یا نه ؟ممنئن میشم جواب سوالم رو سریع تر بدید

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   درصد بسیار کمی از این بیماری ارثی است. آنطور که تا کنون مشخص شده، وقتی این بیماری از نوع ارثی آن باشد نفرات چشمگیری در فامیل دچار این بیماری می شوند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطالب مربوط به ای.ال.اس را در همین وبسایت مراجعه کنید. موفق باشید

 69. باسلام
  ببخشید یه سوال داشتم.حدود5سال قبل یکی از اقوام بی حس شدن تدریجی از ناحیه دست هایشان شد .کم کم بی حس شدن .با کارهایی که انجام شد چند دکتر رفتن برا معالجه ی این بیماری .دکتر تشخیص داد باید از ناحیه ی نخاع عمل شوند .عمل شدند واین عمل باعث شد که دست هایشان خوب شد اما برعکس شد و این بی حسی به پاهایشان سراید کرد و الان در حال حاضر پاهایشان کامل بی حس نشده است اما هر چند ساعتی درد به پایشان میگرد که ناپارند بر روی زمین غلط بزنن.واگه ناراحت بشوند این درد بیشتر و زود تر این حالت پیدا میکنن.نباید ناراحتی عصبی بهشان وارد شود .همجنین بعد از عمل تلاش های بسیاری برای درمان کردند مانند دارو های گیاهی وفیزیوترابی و از ایت قبیل وباید اضافه کنم که ماهیچه هایشان خشک شده است و زمانی که میخواهند حرکت دهند در عمیقی دارندو همچنین خنوم هستند و زمانی که بچه ی سومشون رو به دنیا اوردن این اتفاق براشون افتاده. ممنون میشم اگه جواب دهید که ایا این بیماری ای ال اس است یا نه?

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   با توضیحات شما بعید به نظر می رسد که این فرد مبتلا به ای.ال.اس باشد. برای درمان و معالجه بهتر است به پزشک مراجعه کنید. موفق باشید

 70. سلام دوستان عزيز
  آرزوي سلامتي براي همه عزيزان ما را دارم،من پدرم را از دست دادم ،بيماري ٣ ماه بيشتر طول نكشيد
  بخاطر فلج شدن ريه خيلي زود از بين ما رفت ،هيچي نميتونم بگم واقعا،خيلي مريزي نامرديه اصلا نميتونم بفهمم اي مريضيو

  • خدارحمتشون کنه…پدر من هم دقیقا سه ماه و با اولین قسمت که فلج شدن دستگاه تنفسی ریه بود از بین ما رفت…

 71. سلام پسری 24 ساله هستم 3 ماهه پرش عضلات دارم ایا ای ال اس گرفتم؟

 72. سلام دوستان عزیز
  مرگ وزندگی دست خداست ولی از خدای طلب صبر برای تمامی خانواده های این بیماری لعنتی که حتی دوست ندارم اسمشوبیارم روبده که خیلی سخته …خیلی سخته که ببینی عزیزت ذره ذره جلوی چشات آب بشه .هرچند وقت یکبار به این سایت میایم ویادپدرم میافتم واشک در چشمانم حلقه میزند…..فقط صبرصبرصبرازخدامیخوام

 73. سلام پدر من ۳ ماهه دچار این بیماری شده و بیماری سریع پیشرفت کرد به تنفسش رسید دکتر زمانی گفتند باید بره تست خواب وقتی تست خواب خواستن بگیرن رفت تو کما دوبارcpr کردن ، خدایا پدر من چیکار کرده ما داریم دیوونه میشم بابام خوب بود حرف میزد باهامون حالا با یه تست خواب رفته تو کما دکتری هم دلیلشو نمیفهمن ، من دارم دیونه میشم عشقم زندگیم هستیم بابامه خدایا برش گردون خواهشن دعا کنید واسش .

 74. سیاوش قاسمی

  با سلام لطفا بگویید ای ام جی در یک فرد مبتلا به ای ال اس چگونه است اگر به ایمیلم جواب دهید متشکرم

 75. سیاوش قاسمی

  بنام پروردگار راستین
  دکتر ارجمند
  اینجانب سیاوش قاسمی
  در تاریخ 15/8/94 بعلت سرماخوردگی و چرکی شدن سینوس ها (سابقه سینوزیت دارم) و سرفه های شدید شروع به خوردن سفکسیم 400 روزی یک عدد و بخاطر سرفه های شدید از قرص کداکس استفاده کردم سرفه ها قطع شد و روند خوب بود و بعد از 4 روز به دلایلی که وقت گیر است سفکسیم 400 را قطع کردم و از 19/8/94 افلوکساسین 300 به مدت 5 روز مصرف کردم که بخاطر مشکل در بلعیدن غذا که یکی از عوارض دارو بود دارو را قطع و کواموکسی کلاو 625 را به مدت 10 روز مصرف کردم و در طول آن 4 روز آخر یک ویترین را به تنهای جابجا کردم که کمر درد گرفتم و همزمان با ان در 4 روز آخر ضعف در ماهیچه ران چپ و گرفتگی ماهیچه پشت ساق پای راست و چپ در بلند شدن و راه رفتن مخصوصا پایین و بالا رفتن از پله ها که این ضعف در مدت تقریبا 2 هفته شدید شد و رفته رفته از شدت آن کاسته شد ولی با روندی کند و هنوز این ضعف وجود دارد البته از آن تاریخ تا الان 13/10/94 بسیار بهتر شده که به صورت { ضعف در ماهیچه ران چپ و لاغر تر شدن آن(تقریبا 5 الی 6 کیلو وزن کم کردم البته با کمی رژیم) مخصوصا در بالا رفتن از پله و گرفتگی ماهیچه پشت ساق پای راست که روی پنجه راه رفتن با پای راست مشکل میباشد و شبها بیشتر میشود و بنظر می آید نوع تغذیه و خوردن ویتامین روی آن تاثیر دارد} میباشد
  در حال حاظر به خاطر کبد چرب با تجویز دکتر متخصص داخلی فقط داروی لیورگل 140 روزی 2 عدد و با تجویز دکتر متخصص جراح مغز و اعصاب و تایید دکتر متخصص بیمارهای مغز و اعصاب فقط پودر منیزیوم 300 میلی گرم روزی 1 عدد مصرف میکنم.
  دکتر اول تشخیص اس ام آ در نوار عصب اول و دکتر دوم تشخیص ام ان دی در نوار عصب دوم را داده است و تا به حال به غیر از داروهای گفته شده هیچ دارویی تجویز نشده است به غیر از آزمایشات و ام ار ای و نوار عصب.
  در ضمن سی پی کی من دو هفته بعد از نوار عصب 6-10-94 400 و ال دی اچ 374 بوده و دو هفته بعد از دومین نوار عصب 20-10-94 569 و ال دی اچ 366 بوده و 29-10-94 سی پس کا 613 ال دی اچ 237 و آلدولیس 8 در این تاریخ 25/10/94 25 روز است هیچ دوایی نمیخورم
  متشکرم
  حال به لطف خدا و شما متخصص عزیز تشخیص درست و درمان چیست ؟
  لطفا به ایمیل جواب بدهید متشکرم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   حتما متوجه هستید که این وبسایت توسط یک پزشک اداره نمی شود. ضمن اینکه تشخیص یک بیماری و مداوای آن و حتی نظر دادن راجع به آن توسط یک پزشک نیز از راه دور و از طریق ایمیل و اینترنت غیرممکن است. برایتان آرزوی بهبودی داریم.

 76. سلام الهام،
  خدا بهتون صبر بده متأسفم ايشالا غم اخرتون باشه،براش قرس گرفتيم ريلوتك،ضعيف شده ،ولي با خوردن اين قرص بهتره ،نميدونم اين ديگه چه بيماري هست واقعا نميفهمم باورش سخته

 77. پدره من سه ماه است به این بیماری دچار شده است.حرکت دست و پا ندارد بدنش کلن بی تحرک است و بیست روز است نمیتواند صحبت کند.لطفا مرا راهنمایی کنید چگپنه نیازهایش را برطرف کنم.ممنونم

  • سلام آقای لشکری. بهبودی و سلامتیشون رو از خداوند خواستارم. همونطوری که در متن قبلی ذکر کردم پدر من به مرحله بی تحرکی و صحبت نکردن نرسیدن و فقط ماهیچه های تنفسیشون تضعیف شد و بعد از چند روز … ولی طبق مطالبی که قبلا مطالعه کرده بودم برای رفع نیازهاشون در این مرحله باید از علائم تصویری استفاده کنین به طور مثال روی برگه بنویسین و به بیمارتون نشون بدین که به چه چیزی احتیاج دارن…

 78. سلام،پدر من مبتلا ب asl شده امروز موتوجه شدم هنوز خودش نميدونه واقعا دارم ديونه ميشم نميدونم چيكار كنم

  • آقای پدرام کاملا احساستون رو درک میکنم چون منم این لحظات رو با تمام وجود حس کردم. میخوام فقط بهتون بگم صبر و امیدواری و روی خوش بهشون بدین و بیشتر از قبل در کنارشون باشین و قدر این لحظات رو بدونین که واقعا بفهمن وجودشون و بودنشون برای شما چقدر ارزشمنده.. ایشالا عمرشون پایدار باشه. پدر من هم تا لحظه آخر نفهمید بیماریش چیه. پروسه بیماریش اینقدر کوتاه بود که فکر میکرد از دیسک کمر باشه و متاسفانه سه ماه بیشتر بعد از تشخیص پزشکها نموندن و هرگز زمین گیر هم نشدن. چون خودشون فردی کوهنورد بودن فکر نمیکنم روزی حاضر بود زمین گیر بودنش رو ببینه. فقط آرزو میکنم سریع تر درمان این بیماری کشف بشه.هنوز ما نتونستیم با این اتفاق کنار بیایم که چرا عزیزمون رفت!ولی باید قبول داشت همه چی به خواست خداست و هر کسی به طریقی باید در این دنیا پاک بشه و از این دنیا بره و خوش به سعادت این بیماران که حداقل هیچ دردی رو احساس نمیکنن. ولی پدر من پاک رفت پاک…

 79. سلام خوبید خسته نباشید ببخشید ی سوال دارم میشه با پسری که بیماری ام اس داره ازدواج کرد مشکلی برای بچه دار شدن و اینکه خانومش هم مبتلا بشه هست در اینده مرسی .خدا کنه هیچ بنده ای مریض نشه

 80. سلام من سی سالمه ورزشم میکنم غضلاتم خوبه ولی مشکلم اینه که تمام بدنم از هرجایی که فکر کنید دچار گرفتگی شدید ماهیچه میشه هیچ جایی از بدنمو نمیتونم کش بیام وقتی میشینم یه جا دیگه نمیتونم بلند شم بدنم خشک میشه خیلی اذیتم ممکنه منم این بیماری رو داشته باشم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز، مشکل شما با علائم بیماری ای.ال.اس همخوانی ندارد. بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 81. با عرض سلام اول اینکه از خود خانم فاطمه زهرا س میخوام که تمام مریض ها رو شفا بده .بنده شبها در خواب رچار پرش عضلانی میشم به طوری که خانمم بهم میگه به نظر شما به دکتر مراجعه کنم با خیر

 82. با سلام و عرض تاسف
  پدر بنده حدوده دو ساله به این بیماری مبتلا شده است و قرص (کلونازپام) درکمک به کم شدن پرش عضلاتش موثر است بد نیست شما عزیزان هم یه امتحانی بکنین آرزوی سلامتی برای همه بیماران

 83. سلام. پدر من 3 سال هست که بیماری ای ال اس دارن. هفته پیش ریه شون عفونت کرد و بردیمشون بیمارستان. الان تراک وصل کردن و فردا باید بیاریمشون منزل.. شرایط و مخارج سخت بود و با این وضعیت سخت تر هم شده. باید دستگاه اکسیزن ونتیلاتور براشون بخریم اما هزینه دستگاه زیاده. میخواستم ببینم اینجا از دوستان کسی هست که دستگاه رو داشته باشن که نیازی نداشته باشن بهش.
  یا اطلاعاتی راجع به اینکه کجا میتونیم اجاره کنیم داشته باشن.
  ممنون

 84. سلام
  مادرمن تقریبا۴۳سالشه وامروز متوجه شدیم یک پاش از زانو به پایین یکم کوچک شده و ماساژش که میدادم یک پاش از اون یکی پاش اعضلات پشت پاش نرم ترو کوچیک تره ابته بگم چندین سال پیش همون پاش در رونش شکستگی داشته و پلاتین گذاشتن و بعد ی مدت برداشتن من خیلی نگرانم اگه میشه سریعا برام تو جمیلم یا همینجا جوابو بفرستین اگه میشه سریعتر

 85. با سلام وارزوی سلامتی همه بیماران مادرم در سال ۱۳۸۲ مبتلا به این بیماری شد وقتی که من متوجه شدم این بیماری هیچ راه علاجی نداره از راه استخاره به قران کریم از نیش زنبور قرمز بطور ازمایشی روی دست راستش استفاده کردم وجالب اینجاست که تا روزیکه از دنیا رفت دست راستش اصلا اوضاعش بدتر نشد البته فقط دو بار این کار رو انجام دادم (بعلت درد زیاد وعدم اطمینان از جواب گرفتن و ناامیدی مادرم) امیدوارم با تحقیق روی تاثیر زهر زنبور قرمز و مریضی ALS یه داروی موثر پیدا بشه

 86. سلام من مادرم وقتی که دست هاشو میبر ه بالا بازو هاش درد میکن میخوام بدونم دلیلش چیه

 87. سلام من بعضی وقتا خواب میبینم ک پاهام بی حسه و توان راه رفتن ندارم و در خواب خیلی میترسم،البته احساس میکنم این بی حسی در موقع خواب واقعا هستش
  الانم چن وقتیه انگشت شست چپ پام بی حس،دلیلش جیه؟؟

 88. سلام. نوار عصب و عضله دست برای تشخیص چه بیماری هایی هست؟
  لطفا جواب بدین.

 89. با سلام.پدر بنده نیز مدت یک سال و نیم است به این بیماری مبتلا شده.اگر دوستان راه کاری برای درمان این بیماری میدانند لطفا راهنمایی کنید.با ارزوی سلامتی همه بیماران.

 90. افشین باپیری

  سلام مادر من نزدیک به هشت سال است بیمار است .آقای دکتر کورش قرگوزلو بیماری ایشان را ای ال اس تشخیص دادند می خواستم بپرسم ایا بیماری وجود دارند که بسیار شبیه به ای ال اس باشد؟
  چون این بیماری خیلی زود انسان را از پا درمی اورد درحالی که از زمان تشخیص این بیماری تا الان حدود هشت سال می گذرد .
  خواهشمندم بنده را راهنمایی فرمایید

 91. مصطفی جوانمردی

  سلام الان حدود دو سال است حس بویایی من کم شده دست چپم ورم کرده ماهیچه های ان وشانام سفت شده درد زیادی نیز دارد مفاصل انگشتانم نیز هنگام خمشدن درد دارد وبه سختی خم میشود در ضمن رنگ دست چپم تغییر کرده

 92. و راستی حیفونکی سواد نداره که بنویسه ببینیم چی میگه وقتی یه حرفشو نمی فهمیم ناراحت میشیم و خودشم ناراحت میشه

  • مادربزرگ منم همین وضعیت رو دارن. خدا به همه بیماران و خونواده هاشون صبر و استقامت و توان روحی بده إن شااالله…

 93. مادر بزرگم که 65 سالشه از بیماری ( A L S ) می بره خیلی دوسش دارم فقط دعا میکنم که حداقل عروسی خالمو (دخترشو) ببینه خدا انشالله خدا به همه ی بیماران شفا بده به مادربزرگمم همچنین.

 94. مادر من دکترا مشکوک به ALS هستن. امیدوارم تشخیصشون اشتباه باشه. مادرم سواد نداره. هنوز تکلم داره.در روستا زندگی میکنیم تا دیر نشده میخوایم کاری بکنیم لطفا راهنمایی کنید
  ایا در شیراز انجمنی.مددکاری چیزی هست به ما کمک کنه

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   متاسفانه از شیراز ما اطلاعی نداریم که انجمنی برای کمک هست یا نه. با آرزوی اینکه بیماری مادرتان ای.ال.اس نباشد.

 95. سلام
  اینکه با لرزش شدید و بی اختیار انگشتان دست از خواب بیداربشیم میتونه نشانه بیماری خاصی باشه؟
  انگشتان دستم خودبخود باسرعت بازوبسته میشن

 96. امیدوارم همه ادم ها همیشه سالم باشن و مریض ها خوب بشن
  من مادرم تشخیص به ALS دادن. تو رو خدا هرکی راهی بلده به ما کمک کنه

 97. سلام همه دوستان من مدت ده سال بیشتر میشه که هر چند ماه یکبار بدنم دچار سفتی عضلات میشه این حالت ابتدا از پای راستم شروع شد تو این مدت چند سال پیشرفت کرده و به تمام بدم سرایت کرده این حالت زمانی بهم دست میده که شب هستش و نکته اینجاست که روز قبلش که این حالت بهم دست میده بدنم عادیه .
  آیا بیماری من آی ال اس باشه

 98. مدت 17 ماه است دچار پرش پ لاغری عضلات شده ام احتمال ای ال اس هست

 99. [جمال یاسمی

  سلام خدمت همه شما وشفای بیماران دوستان قصد پیچیدن نسخه ندارم وبرای آگاهی دوستان این مطالب را نوشتم.بیماری ALS شروع بیماری مانند عقربه ساعت مثلاازدست چپ شروع شده بعد دست راست وپای راست وچپ ماهیچه های بازو مرتب پرش میکنند ماهیچه کف دست کم کم آب میشود تازمانی که نخاع درگیر میشود ستون مهره ها به نخاع فشار آورده وپاها کم کم لاغر وکم توان شده وتازمانیکه تمام بدن را فراگرفته ولی سر وصورت عاذی وگردن هم ضعیف میشودوآب دهان بی اختیارمیریزد وسیستم بلع هم درگیر وروی تازهای صوتی تاثیر گذاشته.وعلت آن شاید 1تماس باسمهای نباتی.2تماس باسرب واسید3ابزارآلات وآلودگی مناطق جنگی4 و… وخلق بیمار . باید توجه داشت هرگز بیمارراعصبانی نکنید.زودرنج هم میشود وهنگام خندیدن زیاد مواظبش باشیدوازنظر فکری بسیار عالیست.درمان ویا کنترل بیماری اول اعتمادبنفس .درحال حاظر1آنتی اکسیدانهاویتامین ها وداروهای تخصصی مانند ریلوزول(نام تجاری ریلوتک)وشایدداروهایی که برای ام اس استفاده میشود.آب درمانی وکاردرمانی وماساژ با روغن زیتون وروغن کنجدوبادام بیشتر کف پاها.وخامگیاهخواری شاید به بهبودی بیمار کمک کند.آرزوی شفابرای همهبیماران.

 100. باسلام و عرض خدا قوت
  بنده 29 سالمه که متاسفانه از حدود چهار سال پیش با تشخیص چندین پزشک متخصص، دچار بیماری ای ال اس شده ام…
  ولی در طی این 4 سال هیچ وقت به خودم اجازه ندادم که به عواقب بیماری فکر کنم . مجردم و با کوله باری مشکلات که هرکدوم به تنهایی میتونه یه خانواده رو داغون کنه، سرپرستی خانواده پرجمعیتی رو به عهده دارم و هیچوقت از کار و زندگی دست نکشیدم. باور کنید تا الان نگذاشتم که کسی بفهمه که قضیه بیماریم از چه قراره و همش امید میدم که چیز مهمی نیست، همش یه ضعف جزئیه که رفع میشه. نمیخوام نصیحت تلقی بشه ولی دوستانه پیشنهاد میدم وقتی یه گرفتاری و مشکلی براتون پیش اومد، سعی کنید منطقی باهاش برخورد کنید و طوری نشه که عواقب و فشار روانی حاصل از مشکلتون زمینه رو واسه گرفتاریهای بیشتر فراهم کنه. درواقع دستوپا زدن زیاد، بیشتر باعث غرق میشه.
  خیلی سخته وقتی با یه دنیا آرزو دکترت بهت بگه که (متاسفم فرصت زیادی نداری‏)‏ ولی این دلیل نمیشه فرصت مانده رو از دست بدیم و یا تسلیم بیماری بشیم، اینکه از الان خود و خانوادمون رو عزادار روزهایی که نیومدن بکنیم.به نظر من کار اشتباهیه…
  شرمنده سرتون رو درد آوردم. خوشحال میشم اگه دوستان نتایج تحقیقات و یا پیشنهادات و درد دلهاشون رو درمیان بزارن.

  • من واقعا بابت این طرز تفکرتون بهتون تبریک میگم…..موفق باشین و پیروز به این بیماری….

 101. باسلامواحترام
  بنده53سن دارم 5سال پیش دچار این بیماری شدم وماهیچه هام شروع به ضعیف شدن کردن گاهی اوقات قدرت سرپاایستادن ندارم پاهام پیچ میخوره وزمین میخورم وبدون کمک گرفتن ازجایی یاکسی نمی توانم بلندشوم حدوداًیکسال که پیشرفت بیماریم خیلی کندشده ایااستفاده ازعصاکمکی به جلوگیری اززمین خوردنم میکنه خلاصه آدم یک روزدنیا میادیکروزم ازدنیا میره پس چراغم به امیدکنارآمدن بااین بیماری

 102. با سلام، بنده مادرم 43، 4 ماه پیش یک مدت یک ماهی دچار ضعف جسمی شده بود و چند روز یکروز دچار پرش عضلاتی به ویژه ران پا می شدن چند ماهی از بین رفت اما بعد از پند ماه باز شورع شد و الان دوباره قطع شد این می تواند نشانه چی باشه؟؟ البته دچار کم کاری تیرویید هستند. در راه رفتن و کارکردن مشکلی ندارند. تو همین حالت لرزش هم کار روزمره انجام میدند اما این لرزش بیقرار می کند ایشان را

 103. با سلام وخسته نباشید
  من گاهی اوقات وقتی صبح از خواب بیدار میشم در نوک انگشتان دستم به خصوص دست چپم دچار خواب رفتگی میشم و این خواب رفتگی حدود نیم یا یک ساعت طول میکشد و بعد خوب میشه.
  میشه راهنماییم کنید که مشکل چیه ممنون

 104. من تازه به یسری عائم مشکوک شدم عضله های دست و شکم و پشتم هر روز حرکت رفلکسی میرن نمیدونم شاید منم داشته باشم وپیشرفت بکنه و مطمئن بشم که ای ال اس هست
  بعد کلی فکر کردن به این نتیجه رسیدم که واقعا برام فرقی نمیکنه ای ال اس داشته باشم یا نه چه فایده داره زندگی، وقتی آدم با کارای بدش فرصت درست زندگی کردن از دیگران بگیره اذیت کنه دل بشکنه دروغ بگه همه تلاشش تو زندگی برا پول جمع کردن باشه اینا اسمش زندگی نیس همون بهتر که زود خلاص بشه از این به بعد تصمیم گرفتم آدم خوبی باشم تا وقتی وقت رفتن شد خیالم راحت باشه باور کنید ای ال اس از خیلی چیزا مثل تصادف و سوختگی و .. بهتره حداقل برنامه زمانی داره و بهت مهلت میده

 105. حسین فرجی

  با سلام و احترام
  ما نیز بیماری داریم که دکترها تشخیص داده اند مشکوک به ای ال اس میباشد ولی در ای ال اس هیچ حسی وجود ندارد ولی در بیمار ما حس دارد
  به همین دلیل پزشکان قطعی نگفتند!
  به نظر شما کدام دکتر یا بیمارستان میتواند قطعی به ما پاسخ دهد؟

 106. حسین فرجی

  سلام وقتتون بخیر
  میشه لطف بفرمائید لینکی که مربوط به روش های مداوای این بیماری هست را برای بنده ایمیل کنید.
  با سپاس
  به امید روزی که هیچ بیماری ناعلاج تو دنیا نباشه.

 107. تنها عشق منم این بیماریو داره ترخدا براش دعا کنید
  من خیلی عاشقشم میمیرم براش.من همین امروز فهمیدم که این بیماریو داره
  دارم دق میکنم از ناراحتی بخدا

 108. مریم جهانپور

  باسلام و خسته نباشید
  خاله من حدود 6 ماه است که نمیتواند چیزی بخورد و هر چیزی هم که میخورد استفراغ میکند پزشکان مختلف رفته و آزمایشات مختلف داده و هیچ کدام جوابی نگرفته تمام خوراکی ها برایش بوی نامطبوع دارد و بسیار ضعیف شده است در ام آر آی که انجام داد نشان داد که 2مویرگ مغزش ملتهب شده ویکی دیگر هم خونریزی کرده است آیا میتوانید تشخیص دهید که بیماریش چیست ودکتری که بتواند در این زمینه ما را کمک کند معرفی میکید همه ما مستاصل شده ایم لفا کمک کنید
  با تشکر

 109. باسلام
  متاسفانه در ایران اطلاعات خوبی از ای ال اس یاام ان دی نیست حتی دکترها از جمله آقای نفیسی چون کاری نمی توانند بکنند درمانی ندارد تشخیص سخت است عموما دکترهای متخصص غرور دارند سریع از بیمار رد می شوند توجه نمی کنند . عزیزانی که خودشان یا عزیزشان دچار ای ال اس شده حتما تا دیر نشده تست های سرطان بدهند از جمله پت اسکن . خیلی وقتها دکترها از جمله نفیسی نمی فهمند بیماری چی است سریع می گویند ام ان دی است و خداحافظ ! دقیقا برای مادرم اینطوری شد مادرم تشخیص ام ان دی و بعد ای ال اس دادند ولی متاسفانه آخر سر یک دکتر سرطان شناس گفت ممکن است سلولهای سرطانی ماده سمی ترشح کردند اعصاب حرکتی را دارند فلج می کنند و سیستم ایمنی هم ضعیف شده بخاطر همین درد احساس نمی کند بیمار . رفتیم پت اسکن تشخیص سرطان کردیم متاسفانه سلولهای سرطانی کل بدن را گرفته بود و شیمی درمانی هم دیر شده بود ماردم فوت کرد .حتی در اینترنت به فارسی یک سرچ کنند عوارض عصبی سرطان بجز یک سایت جیز نمی آید و حتما به انگلیسی سرچ کنند mnd cancer . کاش این اطلاعات را خودم دو سال قبل داشتم و عقلم را به این متخصصین مغرور مغز و اعصاب نمی سپاردم الان مادرم فوت نمی کرد .
  بعد سی تی اسکن یا ام آر آی دقتش بالا نیست بخاطر همین ممکن است سلولهای سرطانی را نشان ندهد

  • دوست من سلام. ان شاالله که همیشه سالم و تندرست باشید. مادر من شش ماه هست که عوامل کندی زبان داره و جدیدا سرفه و کمی مشکل تنفس. دست و پاش هنوزه قویه
   ظاهرا هیچ دردی نداره. دکترا تشخیص مشکوک به ا ال اس دادن.من میخواستم بدونم چگونه متوجه بشیم به پت اسکن نیاز داره یا نه. لطفا راهنمایی م کنید

 110. باسلام
  پدر من حدود 5/1 سال است که به این بیماری مبتلا شده است اول دست چپ پدرم بود ولی الان دست چپ خوب شده است ولی دست راست گرفته دکتر میگه ممکنه پاهایشان هم را بگیرند وفلج شوند فقط دعاکنید که پاهایش را نگیرد. 30 سال پدرم در کوره آجرپزی کار میکرد و 2 سال پیش بازنشسته شد براساس کارسنگینی که داشت این بیماری به سراغش آمد و از پای درآورد ولی الان پدرم نمیتواند یک لیوان آب با دست خودش بخورد .این حرکات پدرم مرازجر میدهد خواهش مینکم راههای درمان این بیماری رابرایم ایمیل کنید…….خدایا هرچی مریضی هست توی هرکجا دنیا شفای عاجل عنایت کن الهی آمین……….

 111. توروخدا راههای درمان این بیماری را برایم ایمیل کنید

 112. باسلام
  پدر من حدود 5/1 سال است که به این بیماری مبتلا شده است ولی هنوز درمان نشده است یعنی دیگه خوب نمیشود …………..

 113. پدر من فردی ورزشکار و کوهنورد بود از اردیبهشت ماه 93علایم این بیماری در بدن پدرم شروع شد و در مهرماه 93 فوت کردن.آدمی که نه اهل دود بود و نه سیگار و نه الکل :(((

 114. سلام. من همین الان درمورد این بیماری فهمیدم . واقعا از ته دل برای همه ی مبتلایان به این بیماری آرزوی شفای عاجل میکنم .خدایا خودت کمکشون کن.
  از شما میخوام برای همه ی مبتلایان به این بیماری و بیماری “ام اس ”
  دعا کنید

 115. من الان17 سالمه و حدود یک ساله که ماهیچه سمت چپ صورتم میگرفت و سفت میشد و لاغر تر به نظر میرسید هر دکتری رفتم گفت که عصبی و چندین بار فیزیو تراپی رفتم ولی نتیجه نداد تازه الان هم که ماهیچه ی چشم و لبامو هم گرفته و پرش ماهیچه های بدنم بیشتر شده

  • مدیریت وبسایت

   سپهر عزیز
   تو خیلی جوان هستی. بیماری ای.ال.اس در جوانی بسیار بسیار کم پیش می آید. امیدواریم که مشکل شما قابل علاج و حل باشد. به یک پزشک مغز و اعصاب مراجعه کنید و امیدوار باشید. با آرزوی سلامتی برایت

 116. سلام پدر من دچار کندی حرکات شده اند و پرش عضلات دارند و دربلع مشکل دارند ایا بیماری ایشان ای ال اس است

  • مدیریت وبسایت

   این علائمی که ذکر کرده اید طبعا می توانند دلایل دیگری نیز داشته باشند. بهتر است پدرتان به یک پزشک متخصص مراجعه کنند. موفق باشید

 117. ازخدای متعال سلامتی همه را خواهانم

 118. سلام
  ریلوزول امکان دارد برای بعضی خوب عمل کند و برای بعضی بد؟

  • مدیریت وبسایت

   ریلوتک خود عوارضی دارد که در صورت مصرف آن، باید به طور مرتب، حدود هر شش هفته یکبار، از طریق پزشک متخصص آزمایش خود صورت بگیرد.

 119. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من یکی از اقوامم دچار یک نوع بیماری شده که پزشکان هنوز نفهمیده اند که مشکل ایشان چیست. عضله های بدن این شخص بشدت سفت و سخت شده است به طوری که حرکت برای او را دچار مشکل کرده است و همچنین وفتی که صبحها از خواب بلند می شود تمامی بدن او دچار ورم می شود. اگر بتوانید کمک و راهنمایی انجام دهید ممنون می شوم

  • مدیریت وبسایت

   با سلام
   اینکه این فرد دچار ای.ال.اس شده باشد طبعا باید پزشکان تایید و مشخص کنند. شاید سفت شدن ماهیچه نشان از یک بیماری دیگری باشد و اصلا ربطی به ای.ال.اس نداشته باشد. همانگونه که می خوانید در این بیماری ماهیچه ها از کار می افتند و حرکت های ارادی کم کم برای فرد غیرممکن می شود. موفق باشید

 120. سلام.پدر من يک ساله بىمارى اى ال اس داره الان هم بيمارستان و با دستگاه تنفس ميکنه به نظر شما چقدر ديگه دوام مياره؟ضريب هوشى و فشارش خيلى پاىيين هستش

 121. باسلام خدمت اون دوستي كه به سوال خانم فريبا در مورد بيماري اي ال اس پاسخ دادند .فقط ميخواستم از ايشون به خاطر جواب شيواوپر معنايي كه از زندگي به اين خانم دادند تشكر كنم.

 122. سلام
  پدر بزرگم 75 سن دارد او تقريبا در طي 6 ماه از ناحيه گردن دوچار درد و گرفتگي ميشد. ما در تبريز به دكتر هاي زيادي از اين رو مراجعه كرديم و علت را واضح نفهميدن حتي يكي از دكترا يه گردن هم براش نوشته و گفتن كه بايد اين گردن رو به مدت 3 تا4 ماه استفاده كني.ما هم با توجه به گفته ي او عمل كرديم ولي ديدم رفته رفته پدر بزرگم از تمامي ناحيه هاي بدن احساس در ميكرد و قسمت هايي چون دست پا لاغر تر ميشدن با توجه به اين كار به دكتر هاي ديگري مراجعه كرديم كه اين بيماري را اي ال اس گفتن و گفتن راه درمان ندارد.
  و باعث به هم خوردن يك خانواده شد.
  اين بيماري اي ال اس باعث سر گيجي بيمار و افت فشار خوني هم ميشود؟
  و براي جلو گيري از گرفتي اعضلات چه راهاي مفيد است؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   ممکنست عوارض این بیماری، مثلا تغذیه نامناسب و… باعث یک چنین مشکلاتی نیز در بیمار بشود. در جواب سوال دوم تان، اگر فرصت کردید به صفحه “رهنمودها و تجارب” در همین وبسایت مراجعه کنید.
   موفق باشید

 123. سلام و خسته نباشید .
  بنده در دوران نوجوانی شنوایی یک گوشم رو از دست دادم و دکتری که اول مراجعه کردم متاسفانه تشخیص و درمان درستی رو انجام ندادند و تنها گفتند قطعی ناگهانیه و کاریش نمیشه کرد . تا اینکه یک ماه بعد پیش دکتر دیگری رفتم که ایشون گفتند اگر دو سه روز اول مراجعه میکردم بستری م میکردند و به کمک داروهای کورتونی شنوایی م بازمیگشت ( عصب شنوایی م ناگهان قطع شد و دچار سرگیرجه و عدم تعادل تا چندین ماه بودم بخصوص اگر سرم رو به سمتی میگذاشتم که شنوایی ش قطع هست دنیا دور سرم مثل پنکه میچرخید … )
  اکنون که حدود 7 سال از اون ماجرا گذشته من شنوایی گوش دیگرم رو ناگهان از دست دادم که برعکس قبل همراه با نیمه بی حسی در همان طرف تازه درگیر شده بدنم بود ولی اصلا سرگیجه نداشتم و شنوایی هم ناگهانی قطع نشد بلکه در طی روز آروم آروم کمتر میشد . با مراجعه به دکتر دومی که ذکر کردم ایشون منو بستری کردند و کمتر از یک هفته شنوایی این گوشم کامل برگشت و تا مدت ها پردنیزولون مصرف میکردم
  بعد از این اتفاق به علت اینکه در طی این چند سال دچار بی حسی زیاد در دست و پا بودم آزمایش ام آر آی و نوار مغز دادم اما دکتر اعصاب تشخیص دادند که هیچ مشکلی در این دو آزمایش من نمیبینند .
  اما همچنان خیلی زود تا جایی میشینم کمتر از دو دقیقه دچار بی حسی و مورمور میشم .
  طبق اینکه یکی از بستگان نزدیک من در پیری دچار mnd شدند و کمتر از دو سال از تشخیص فوت شدند ، ممکنه مشکل خودایمنی من که ابتدا از گوشها شروع شد هم MS یا ALS باشه و هنوز روی مغز خودشو نشون نداده باشه ؟ من بخاطر مشکلات گوارشی دچار خستگی مضمن هم هستم اما بینایی م خداروشکر مشکلی نداره و کمتر احتمال ام اس میدم اما ای ال اس رو نمیدونم …
  خیلی نگران آینده م هستم برام مهم نیست ناگهانی بر اثر سرنوشت بمیرم اما دلم نمیخواد آروم آروم جون بدم با تحقیر و نیازمندی به کمک دیگران بخصوص همسرم ….
  ببخشید که متنم طولانی شد لطفا راهنمایی م کنین

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   اینکه بیماری شما می تواند ای.ال.اس باشد یا نه، در این رابطه نظر و تحقیق پزشکی و تخصصی لازمست. طبعا بیماری های مختلفی وجود دارند که شاید برخی از علائم ای.ال.اس نیز در آنها مشاهده شود. همانگونه که می خوانید ای.ال.اس بیماری نادری است و طبق آمار جهانی از هر 100 هزار نفر حدود 2 نفر ممکنست به آن مبتلا شوند. با آرزوی بهبودی برایتان
   پایدار باشید

 124. امیر مسعود زارع

  با سلام به شخص یا اشخاصی که مسولیت این سایت را عهده هستند

 125. سلام وخسته نباشید خدمت عزیزان
  ۲۷ سال سن دارم از دوران کودکی دچار پرش عضله بودم چند ماه پیش مادرم به علت بیماری als فوت شد
  چندی پیش که در دفتر کاریم مشغول کار بودم برای استراحت لحظه ای از جام بلند شدم که متوجه شدم عضله پشت بازوم به شدت پرش گرفته به طوری که به راحتی با چشم حتی بر روی لباس دیده میشد البته باید بگم قدیم هم این اتفاق برای من افتاده بود ولی بعد از تمرینات ورزشی از همون لحظه استرس گرفتم که شاید این بیماری رو دارم فردای ان روز احساس مور مور در دستم کردم مخصوصا پشت دست که بعد از ۷ – ۸ ساعت رفع شد در این مدت کف انگشت شستم زیرش پرش گرفت من کارم با کامپیوتر است اندکی بهتر شد بعد از ۲ ساعت استرسم بیشتر شد ولی با فشار دستم باز میپرید استرسم رو سعی کردم کنترل کنم در هنگام ورزش این حس کامل از بین رفت اما دستم رو زیاد مشت میکنم که ببینم ضعف دارم یا نه تقریبا ۲ هفته میگذره احساس ضعف ندارم فقط گاهی عضله گردنم میگیره یک بار سمت راست یک بار سمت چپ تمام بدنم هم به میزان دچار پرش خیلی ریز میشند که کمتر از ۲ ثانیه طول میکشه هر بار یک قسمت بدن حتی گاهی صورت نکته دیگه ای که هست هنگام فشار بر روی پشت دست چپم احساس خفیف مور مور دارم و گاهی هنگام کشیدن عضله دستم مور مور شدن هم بیشتر مربوط به انگشت شست و ۲ انگشت کناری آن است آیا این نشانه های als است ؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز البته حساسیت شما با توجه به علت فوت مادرتان، کاملا طبیعی است. اما حتما این را هم می دانید که هر پرش عضله دلیل بر بیماری ای.ال.اس. نمی باشد. اگر خیلی نگران هستید می توانید به پزشک متخصص رجوع کنید. موفق باشید

   • ممنون از پاسخگویی شما فقط خواستم نظر شما هم بدونم هر چند بدون آزمایش جواب دقیقی نمیشه گرفت چون مادرم در یک عضو پرش داشت و من تقریبا در تمام بدن و همینطور موضوعات دیگر که به راحتی ورزش میکنم اما احساسم میگه بیشتر استرس ولی کنترلش برام بسیار سخت شده به محض اینکه میخواهم بیخیال بشم کوچکترین نبض این استرس رو دوباره به من وارد میکنه البته باید بگم مصرف میوه و مرکباتم در حد ۰ هست چون تمام وقت در دفتر کاریم هستم و بیشتر غذاهای سنتی از بیرون میگیرم صبحانه هم تقریبا حذف شده . به هر حال دعا گوی شما هستیم که واقعا صادقانه جواب تمامی این دوستان رو میدهید

 126. سلام به همه ميدونيد درده خيلى بزرگيه که عزيزت دچاره اين بيمارى بشه متأسفانه من پدرم رو از دست دادم اونم مبتلا به اى ال اس بود هيچ راه درمانى وجود نداشت جز يکسرى دارو که سرعته بيمارى رو کم ميکنه مثلا که دوسال پيش 20تا دونش 600 تا ميشد .وهيچ حمايتى هم از دولت وجود نداشت .همينطور زمان ميگذره وتو فقط شاهده پژمرده شدنه عزيزت هستى وهيچ کارى هم از دست بر نمياد .گفتن با عمله سلول هاى بنيادى اما اچنم فايده نداره الان فقط در حد ازمايشه وبا رضايته خودت انجام ميدى يکى از فاميلها که اين بيمارى رو داشتن اين عمل رو انجام دادن اما ايشون هم يکساله پيش فوت شدن .خواستم به همتون بگم که وقتتون رو واىه درمان حدر نديد نه بيمارتون رو اذيت کنيد که مدام اين مطب و اون مطب بکشونيد اين واقعيت رو قبول کنيد که راهى نيست فقط در کنارشون باشيد وبهشون خدمت کنيد چون واقعا رنج ميکشن .پدرم تمامه مراحله بيمارى رو طى کرد کاملا فلج شد از رو معده بهش غذا ميرسونديم اما عجب صبرى داشت هيچ وقت از خدا گله نکرد و بخاطر دله ما لبخند رو صورتش بود اما من اشکهاى پنهانيش و ميديدم . ودر اخر بخاطر مشکلات تنفسى يه شب واسه هميشه مارو تنها گذاشت واى که چقد سخته خدا به همه شما صبر بده فقط همين

 127. خیلی خوب بود مرسی………….

 128. سلام٬ خدا قوت میخواستم اگه براتون امکان داره متن اصلی مقاله ها رو هم تو سایت قرار بدید یا آدرس دقیق سایت رو اعلام کنید باتشکر

 129. سلام، وقت بخیر.

  من حدود ۱ سال پیش به بی‌ خوابی‌ دچار شدم، و حدود ۲ ماه بد از آن پرشِ ریز و اسپاسمِ عضلات و گاهی درد و احساس بی‌ حسی در ماهیچه هم رو دارم. چند بار هم در قسمت پاهام احساس ضعف شدید کردم به طوری که خوردم زمین .مدت ١ ماه هست كه در ناحيه دنده هام احساس درد ميكنم و دچار تنگي نفس شدم و همينطورگاهي پوستم احساس سوزش ميكنه.پزشکِ عمومی‌ داروی خواب تجویز کرد ولی‌ هر بار بد از چند روز دوباره بیخواب میشدم.. به این علت من رو فرستاد پیش متخصص مغز و اعصاب. تست MRI، EMG از سر و گردن و كل ستون فقرات،SSEP وVEP همینطور آزمایش خون دادم که همه چیز نرمال بود، به غیر از ANA که مثبت بود ۱:۱۶۰. ولی‌ دکترِ من بد از معاينه به بیماری ایساک سندروم شک داشت وx-ray از قفسه سینه‌ام و آزمایش خونِ مجددآنتي بادي انجام دادم که نظر قاطیش رو بده فعلا دارو داده،الان ۲ روز شد که من داروی carbamazepine میخورم، پرش هم تا حدودی بهتر شده، ولی‌ حرکت اندامم حالتِ رباط پیدا کرده. من خیلی‌ نگران هستم که ا ل س داشته باشم.چند تا سوال دارم كه ممنون ميشم اگر پاسخ بديد.١)دقیقا چه تست هایی برای تشخیص بیماری ا ل س انجام می‌شه؟٢) آيا اين تست ها براي تشخيص كافي هست يا تست خاص ديگري براي تشخيص اي ال اس وجود دارد؟٣) از پيدايش نشانه هاي اول بيماري تا درگير كردن اندام چه مدت زمان ميبره؟

  ممنون

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز پاسخ اغلب سوالهایتان در مطالب همین وبسایت آمده است. موفق باشید

 130. سلام خدا همه مریض هارو شفابده باهمه اونایی که دارای این بیماریند یا خیشاوندانشان این بیماری را دارند هم دردی میکنم

 131. خداوند علاج این بیماری مهلک را در مغز دانشمندان قرار خواهد داد فقط باید امیدوار بود و از خداوند متعال برای تحقق زودتر این امر دعا و درخواست نمود.

 132. سلام دوستان عزیز
  نمیدانم از چه زمانی شروع شده ولی بااشک باید بگویم فکرکنم مادر من هم دچار این بیماری شده است…

 133. سلام دوستان

  برادر من چند وقته دچار ALS شده و الان باید تجهیزات پزشکی از قبیل ونتیلاتور و … براش بخریم لطفا دوستانی که دستگاه دست دوم میشناسن با قیمت مناسب یا نو ولی قیمت مناسب معرفی کنن … خیلی به کمکتون نیاز داریم ممنون میشم خبر بدین
  09123635429

 134. سلام
  مادر من مبتلا به ای ال اس است
  خانواده ما هیچ گونه اشنایی با این بیماری نداره به پیش دکتر های تهرانی هم امدیم ولی هیچ چیز به ما نگفتند وما همچنان هیچ نمیدانیم فقط کلی پول خرج می کنیم باز هم هیچ ما یه خانواده ساده از خراسان شمالی هستیم و هیچ اطلاعاتی نداریم خانواده ما تحت فشار زیادی است هیچ سازمان و کسی به ما هیچ کمکی نمی کند حتی کوچکترین کمک
  لطفا فقط مرا راهنمایی کنید با این بیمار ی چگونه رفتار کنیم
  خواهش می کنم این شماره منه اگه می تونین به من اطلاعاتی بدین خواهش می کنم با یه اس ام اس شمارتونو به من بدید به خدا ثواب داره
  ای شماره منه : 09358328023

  • مدیریت وبسایت

   با سلام
   دوست عزیز شما می توانید در ایران با این شماره تلفن تماس بگیرید. 00989366849674

 135. با عرض سلام
  من پسري ١٧ ساله هستم كه مدتي است كه عضلات بدنم دچار پرش مي شوند در پاها انگشت دست، پلك ها. مي خواستم بدانم كه اين علائم مربوط به بيماري اي ال اس مي باشد يا خير ناگفته نماند معمولاً اين پرش ها وقتي دچار استرس ميشوم بيشتر ميگردند.
  با تشكر

 136. با اینکه هنوز درمان مشخصی نداره این بیماری اما باز کوچکترین حرف روزنه امیدی میشه تو قلبای شکسته و زخمی مهناز جان میشه لطفا مطالبی که مطالعه کردی و برام ایمیل کنی شاید زندگی ویرون منو جون دوباره داد ایمیل: lt.fm68@yahoo.con

 137. سلام خوبه که همه اینجا جمع شدن و درد دل میکنن از مدیر سایت واقعا باید تشکر کرد
  منم نامردم متاسفانه دچار این بیماری شدن و با دیدن غصه خوردنش منم ذره ذره دارم آب میشم کاش من زودتر از اون از بند اسارت زندگی راحت میشدم تحمل از دست رفتن و غصه خوردنش ندارم خیلی سخت ببینی واسه کسی که جنگیدی برای عشقی که جلوی همه ایستادی حالاشاهد عذاب کشیدنش باشی خراب شدن کاخ آرزو ها خط کدن رو تصویر قشنگ آینده تلخ کجا میشه شکایت کرد و گفت خدا این حق ما نبود مگه نگفتی درد و میدی درمانم میدی پس کو. چقدرر بگیم حکمت قسمت خدایا یه بارم به

 138. با سلام و خسته نباشيد ترو خدا جواب من را بدهيد پدر من ٦٣ سال سن دارد ٨ ماه پيش به طرز ناگهانى با كمر درد و پا درد به بيمارستان مراجعه كرد و بعد از ٣ روز كمر به پايين از كار افتاد كنترل ادرار و مدفوع ندارد اول پزشك به اشتباه تشخيص بيمارى گلينباره داد و آمپولى تجويز كرد كه چند ميليون قيمت داشت به هر سختى شده دارو را گرفتيم و زدند بعد تشخيص دادند آن بيمارى نبوده و التهاب نخاعى است الان بعد از ٦ بار mri هنوز درست تشخيص ندادند كه مشكل از كجاست فيزيوتراپ هر روز به منزل مى آيد و يك ساعت پدرم را ورزش مى دهد كمى پاها به حركت افتاده ولى همچنان روى تخت هستند و براى ادرار سوند دارند و كنترل مدفوع هم ندارند خواهش ميكنم من را راهنمايى بفرماييد متشكرم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   بیماری پدر شما بعید است که ای.ال.اس. باشد. بیماری ای.ال.اس. معمولا با درد همراه نیست و بیمار حتی تا آخرین مراحل به میزان زیادی کنترل ادرار و مدفوع خود را دارد. بخصوص که می گویید خوشبختانه پاهای ایشان اندکی قدرت خود را باز یافته اند. امیدوار باشید و روحیه تان حفظ کنید. با آرزوی بهبودی بیمارتان

 139. ممنون از متنتون. اخیرا یه حرکتی شروع شده که آدمای معروف یا صد دلار برای کمک به ای ال اسی ها پرداخت می کنند یا یه سه سطل آب یخ رو سرشون خالی میکنن و سه نفر دیگه رو به این کار دعوت میکنن و ویدئوشو تو نت منتشر میکنن. خیلی جالبه

 140. با سلام
  همه ی مشخصات این بیماری در من هست. البته من بیماری قند نیز دارم. چگونه می توانم اطمینان پیدا کنم که من این بیماری را ندارم.باید به چه پزشکی مراجعه کنم.راهنمایی ام کنید. با پاس از زحمات شما

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   شما می توانید به یک پزشک نورولوگ مراجعه کنید. در تهران نیز اولین دوشنبه هر ماه در بیماران حضرت رسول اکرم بیماران ای.ال.اس ویزیت میشوند. در همین وبسایت نیز درج شده است. موفق باشید

 141. سلام
  مادرم مدتیست ک شبها هنگام خواب پایش دچاربی حسی شده و پایش درهنگام خواب دچار پرش میشود و مدتیست ک دستش نیزدرد میکند ودکترها برای اون پرکاری تیروئید تشخیص داده اند ایا امکان دارد ک این علائم بیماری ای.ال.اس باشد؟
  و دایی وخاله من هم دچار پرش پاهستند ایا این نشانه از ای.ال.اس باشد؟
  لطفا اگه میشه یک دکتر خوب با ادرس مطبش روکه برای تشخیص بهش مراجعه کنیم رو برام ایمیل کنید ازتون خواهش میکنم تو دار دنیا مادرمودارم

 142. در بیماری (کانال کارپل )نیز دستان از مچ به پایین دچار کم حسی یا بیحسی میشوند (در اثر کار زیاد ویا سخت )که با یک عمل ساده برطرف میشود وجای نگرانی نیست

  موفق باشید

 143. باسلام من یک بیماری هستم همه دکترها بیمارمن تشخیص ندادنند ام آراراگرفتم دکتری که بنام ابولقاسم امیری که متخصص مغز عصاب میباشد گفت که به همسرم وخودم گفت که درنوخای گردنت سرسوزنی سوراخ شده است من گفتم آیا جراحی میشود دکتر گفت جراحی نمیشود الان هشت سال است اول بیماریم راه میرفتم زیرپایم خالی میشد میخودم زمین وپایم پیچ میخوردم زمین وتلکم یعنی صحبت کردنم کند شده است وتعادل ندارم موقعه ای می استادم یهو از عقب باکمر یاباپهلومیخورم زمین دارم باواکرراه میروم یا با ویلچر راه میروم آب میخورم میپره توی گلویم میخواهم خفه میشوم سلفه میکنم حالم خراب میشود همسرم خیلی ناراحت است حتی دخترم چیکاربایدکرد آیاسلول های بنیادی داروهایش گیرمیآید باید ازکجا کدام موئسسه ای بگوییم آیابادکتر
  وزیری تباربگوییم لطفا راهنمایی کنید.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   در مورد علاج بیماری ای.ال.اس از طریق سلولهای بنیادی ما به اندازه کافی در وبسایت اطلاع رسانی کرده ایم که تا کنون این تحقیقات به مرحله عملی نرسیده اند. یعنی هنوز کسی از طریق سلولهای بنیادی درمان نمیشود. بنابراین اگر فردی یا موسسه این چنین ادعائی بکند مطمئن باشید که به هیچوجه صحت ندارد. موفق باشید

 144. سلام. من حدود 20 روزه که دچار پرش در پلک چپ وگاهی پرش در برخی ماهیچه ها مخصوصا دست وپا شدم.پارسال التهاب نخاع داشتم که تو دو mriبعدی رفع شده بود.اینا علامت چی میتونه باشه.خواهشا جوابو به ایمیلم بفرستین.درضمن وقتی استرس دادم پرش پلکم بیستر میشه.کم کاری تیرویید هم دارم.

 145. با سلام
  لطفا روشهائی که مبتلایان به این بیماری به کار برده و بهبود یافته اند را به ایمیل بنده نیز بفرستید.با سپاس

 146. سوده حیدریان

  با سلام
  لطفا روشهائی که مبتلایان به این بیماری به کار برده و بهبود یافته اند را به ایمیل بنده نیز بفرستید.با سپاس

 147. سلام
  خیلی ممنون از اطلاعاتتون
  خواستم بدونم که آیا مرکزی هست؟ که از این بیماران و خانواده هاشون حمایت کنه، با توجه به اینکه برخی از این ها شغل های آزاد دارند و بیمه نیستند و الآن هم توانایی کار کردن ندارند.

 148. با سلام و خسته نباشید.
  من دو سه سالی میشد دچار خستگی مفرط بدن بودم تا این که چند ماه پیش مشکل پرش عضلات هم بهش اضافه شد.البته این پرش عضلات ریز هستن و بیشتر تو پاهام رخ میدن.تا الان مشکلی در بخش ضعف عضلات نداشتم و با وجود این که حس خستگی و کم انرژی بودن تو عضلاتم وجود داره اما در کارهای سنگین و دویدن هیچ مشکلی ندارم.گاهی تو پیدا کردن کلمات دچار مشکل میشم ولی در تکلم مشکلی ندارم.اما بی حس شدن دست و پام خصوصا موقع انداختن دست و پام رو هم وجود داره ضمن این که اصلا تمرکز ندارم و دچار فراموشی میشم.بعد از این پرش های عضله خیلی نگران شدم و به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم،دکتر از من نوار مغزی گرفت ولی گفت مشکلی نداری و این مشکلات از استرسه(من استرس زیادی دارم).با داروهای ضد استرس میزان پرش های عضلم خیلی کمتر شد ولی هیچ وقت قطع نشد و بعد از 4-5 ماه پرش های عضلم وجود داره اما تو هیچ بخشی دچار ضعف نشدم.می خواستم بدونم ایا بیماری ALS از طریق نوار مغزی قابل تشخیصه و علایمی از خودش نشون میده یا نه؟ ایا ممکنه پرش های عضله ای ناشی از استرس این گونه به صورت مداوم و متناوب ادامه داشته باشه؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز سلام
   تنها پرش عضله دلیل بر بیماری ای.ال.اس نمی باشد. بنابراین بهتر است به دکترتان اطمینان داشته باشید و فکر بیماریهائی همچون ای.ال.اس را از ذهن تان بیرون کنید. از زندگی تان لذت ببرید. موفق باشید

 149. با سلام
  آیا بیماری bpb نوعی از ALS است؟ (آیا شدیدترین نوع آن است؟)آیا واقعا آسیب بیماری شامل ماهیچه قلب نمبشود؟ لطفا کمی توضیح دهید.
  با تشکر

 150. با سلام، مهناز خانم، یکی از افراد خانواده ام مدت دو سال است که به این بیماری مبتلا می باشد. در صورت امکان، خواهشمندم راهکار درمانی این بیماری را برای من ایمیل کنید. با تشکر فراوان از لطف شما

 151. با سلام
  براي دايي بنده تشخيص mnd داده اند.
  البته پيش دكترهاي زيادي رفتند و تنها اين آخري اين تشخيص را دادند.
  نشانه هاي ايشان كند شدن تكلم، گرفتگي عضلات و همچنين كمي ضعف عضلات مي باشد. لازم به ذكر است ايشان در عين حال بيماري هاي ديگري كه بتواند دليل نشانه هاي فوق باشد را نيز دارد. مثلا ايشان پرده گوش خود را از دست داده اند و بيش از 5-6 ماه است كه چرك شديد گوش داشته اند. از طرف ديگر ايشان عمل ديسك در 4-5 سال گذشته داشته اند و كم كم از بعد از آن دچار گرفتگي عضلات هستند ( كه البته تشديد شده است). آيا احتمال تشخيص اشتباه وجود دارد؟ آيا بايد نزد دكترهاي زيادتري ببريمشان؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   عوارضی مانند دیسک کمر یا مشابه آن، معمولا در عکس یا ام.آر.آی مشخص میشوند. اینکه احتمال تشخیص نادرست وجود دارد یا نه، نمی توان نظر داد. این را باید در صورت نیاز متخصص دیگر و همچنین گذر زمان تعیین کند.
   موفق باشید

 152. با عرض سلام
  لطفا روشهائی که مبتلایان به این بیماری به کار برده و بهبود یافته اند را به ایمیلم بفرستید.با سپاس

 153. متاسفانه پدر من هم دچار این بیماری هستند.
  لطفا برایشان دعا کنید
  اگر ممکنه لینکش رو به منم بفرستید
  خدا همه ی بیمارا رو شفا بده. کاش با پول درست میشد. سایه پدر مادر دیگه بدست آوردنی نیست

 154. پدرم 1ساله جراحی گردن کرده و 4تا از مهره هاش رو مصنوعی گذاشتن. دکتر در همین حین مشکوک به als شد. بعد از آزمایشات ثابت شد,حتی تشخیص دکتر نفیسی هم همین بود. اسفند هم 2باره پیش دکتر نفیسی نوبت داره. ریلوزول چند ماهه خیلی سخت پیدا میشه,1ماه هم اصلا نبود تا در تهران پیدا شد. حدود 2ساله این بیماری رو پدرم داره, انگشتان دست چپش و کمی دست راستش در گیر شدن. روندش کنده,امکان داره als نباشه یا یه بیماری شبیه als باشه که خطرش کمتر باشه؟؟؟ پدرم 47سالشه. براش دعا کنید
  با آرزوی سلامتی بیماران

 155. لطفا” روشهائی که مبتلایان به این بیماری به کار برده و بهبود یافته اند را به ایمیلم بفرستید.با سپاس

 156. http://www.ashkani.1358@gmail.comبا درود
  لطفا” روشهائی که مبتلایان به این بیماری به کار برده و بهبود یافته اند را به ایمیلم بفرستید.با سپاس

 157. حامد شريف نيك

  سلام و عرض ادب خدمت مديريت سايت و همه دوستان. مادر بنده كه 67 سال سن دارند از حدود هفت ماه بيش بعد از يك حادثه آتش سوزي كه در منزل رخ داد وايشان تنها بودند و بسيار ترسيدند، كم كم در قسمت ران باها احساس ضعف كردند و به دنبال آن هنكام راه رفتن به سمت جب منحرف ميشدند. با انجام ام آر آي از قسمت كمر مشخص شد كه زائده اي تشكيل شده و روي نخاع فشار وارد ميكند كه بعضي از بزشكان جراحي را لازمه ي درمان عنوان كردند. با مراجعه به بزشكان ديكر علائم موجود را با زائده ي روي نخاع مرتبط ندانستند و هم اكنون تشخيص اي ال اس دادند. ايشان هم اكنون توانايي حركتي خود را تا حدود زيادي از دست داده اند. ميخواستم مرا راهنمايي كنيد كه اكر اي ال اس است جرا بعد از وحشت ايشان از آتشسوزي اين اتفاق افتاد. و آيا ميتواند از زائده ي روي نخاع باشد. عضلات ايشان هر روز بيشتر تحليل ميروند. در ضمن ميخواستم بدانم براي مراجعه به بيمارستان رسول اكرم حضور خود بيمار الزاميست يا بردن مدارك بزشكي هم كفايت ميكند. جون بردن مادرم خيلي سخت است اين سوال را برسيدم. با تشكر از راهنمايي هاي شما

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   در مورد بیماری ای.ال.اس متاسفانه بسیاری چیزها هنوز ناشناخته اند. به همین دلیل شاید نتوان به سوال شما در مورد اینکه چرا بیماری مادرتان پس از آن حادثه بروز کرده است، پاسخ مشخصی داد. این می تواند تصادفی باشدیعنی مادرتان این بیماری را داشته اند اما بروز آن تصادفا همزمان با این اتفاق بوده است. در این زمینه نظرات متفاوتی وجود دارد که آیا ناملایمات، شوک های عصبی و… تا چه حد در ابتلاء افراد به این بیماری تعیین کننده هستند. در مورد مراجعه تان به بیمارستان،به نظر می آید که خب حضور بیمار ضرورت داشته باشد. چون بدون معاینه بالینی و… چگونه یک پزشک می تواند نظری در این رابطه بدهد؟ بز در این رباطه می توانید (برای مثال) با مطب آقای دکتر مفخم تلفنی تماس بگیرید و مشکل تان را طرح کنید.
   با آرزوی استقامت برایتان

 158. سلام
  دوست صمیمه من که هنوز 30 ساله و مجرد تقربا یک ساله براش این بیماری رو تشخیص دادن که تا یک ماهه پیش که بخاطر پیچ خوردن پاش،پاش شکست یه ما چیزی نگفته بود.باورش برا من خیلی سخته.دلم میخاد همه جوره کمکش کنم ماتو شهرستان زندگی میکنیم اصرارخیلی زیادی کردم برای درمان به دکترای خوب تهران یا خارج از کشور مراجعه کنه متاسفانه میگه دکترها با ادم مثل موش آزمایشگاهی رفتار میکنن ممنو ن میشم اگه اطلاعاتی در مورد دارو یا روش کمک برای زندگیش دارید به من بدید.

 159. سلام
  نمیدونم کی این متنی که نوشتم رو میخونه …
  ولی بگم نزدیک یک ساله که مادرم(44ساله) دچار ضعف عضلات پا شده
  اول کمی میلنگید تو پای چپش .الان پای راستش هم ضعیف شده و نمیتونه راه بره
  ضعف شدید داره
  تمام بدنش سالم و قویه و تمام حس هارو داره و حتی پاهاش با این که نمیتونه راه بره قدرت دارن و هیچ دردی هم نداره و تمام آزمایشاتش سالمه. دکترا گفتن درگیری نخاعی هست اما با مطالب بالا که خوندم فهمیدم بیماریش چیه . . .
  مادرم روحیه داره اما تو گذشته خیلی خیلی توی فشار اعصاب شدید بوده و زندگی سختی داشته
  فکر میکنید تاثیری داشته ؟
  بهرحال خدا خودش همه مریضارو شفا بده و به جوونی مادرم رحم کنه و شفا بده . . .
  امین
  مرسی از مطالب و راهنمایی های خوبتون.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   باید زندگی کرد و امیدوار بود. سعی کنید از لحظاتی که با مادرتان هستید لذت ببرید و اینکه چه خواهد شد را به آینده بسپارید. ما فقط در حال زنده ایم. موفق باشید

 160. باسلام خدمت همگی عزیزان. پدر من پارسال از ضعف شدید عضلات رنج میبرد. بعد از حدود 10روز بستری در همدان و بعدش 22روز دربیمارستان شریعتی تهران، دکتر نفیسی و تیم همراهش بیماری موتور نورون تشخیص دادن. خدا میدونه خانواده و پدرم چه حال و روزی پیدا کردیم. عزیزان ما همگی باید در مقابل خواست خدا تسلیم باشیم چون همیشه بدتر از بد هم وجود داره . مثل اتفاقی که برای خانواده ما پیش اومد.ابتدای تابستان 92برادرم که 26سال داشت از دیوار مسجد محل سقوط کرد و ضربه مغزی شد. پدرم که بیماری اونو نامید کرده بود حدود 12 ساعت بعد مرگ برادرم سکته کردو با برادرم باهم به خاک رفتند.تنها توکل و صبرباید داشت تو این مواقع وگرنه خسارت پشت خسارت.

 161. 6 ماهه مادرم مبتلاست خودم ام اس دارم کلی به خودم امید دادم مادرم هر روز بدتر از دیروز امروز تست ریه داد دکتر گفت ماهیچه های ریه از بین رفته از بس گریه کردم چشام می سوزه دیگه به چی امید داشته باشم یعنی چی می شه می تر سم هزار رحمت به ام اس

  • نفیسه خانم عزیز انقدر ناراحت نباش به خدا امید داشته باش
   دوستم که همسایه مون بود رفت خدمت سربازی تو مرز کردستان کشتنش سال 91 مادرش بعد 22 سال زحمتشو کشیدن ثمری از این باغ نچید یکی رو هم میشناختم که سرطان گرفت و فوت کرد
   حالا تصور کنید یکی از ما مثلا خود من یک روز بریم بیرون و خیلی ساده تصادف و مرگ و تموم شدن داستان زندگیمون دیگه وضعیت مادر شما از تصادف یک جوان 22-23 ساله که بدتر نیست
   همه ما برای خانواده هامون یه امانت هستیم که دیر یا زود از کنارشون میریم این تقدیر خداست و غیر قابل تغییر

  • نفیسه خانوم من چی بگم که مادرم ندارم ریه پدرمم داره از کار میوفته و باید زیره دست نا مادری با آبجیام سر کنیم و تنها 17 سال سن دارم هیییییی خدا اگه هستی صدای دلمو بشنو

 162. مسعود رستگاري خواه

  با سلام

  من مادرم به بيماري msa نوعي از بيماري پاركينسون مي باشد ماهيچه پاش سفت و بلند شدن براش خيلي سخته ميشه از ريلوتك استفاده كرد.

  اگه ميشه چند بار در روز بايد صرف كنه با تشكر

 163. من یکی از بستگانم مشکوک به این بیماریه.یک دکتر خوب میشه به من معرفی کنین.ضمن اینکه برای اینکه مطمئن بشیم که این بیماری رو شخص دارد یا نه چه تست و آزمایش هایی رو باید انجام بدیم.نکته اینکه وقتی امپول ویتامین ب میزنن تا مدتی بهتر هستن.آمپول رو هر سه هفته یک بار میزنن.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   در تهران اولین دوشنبه هر ماه در بیمارستان حضرت رسول اکرم بیماران ای.ال.اس ویزیت میشوند. در همین وبسایت نیز توضحیات کافی در این باره آمده است. همچنین در پاسخ به سوال دومتان که معمولا چه آزمایشهائی برای تشخیص بیماری انجام می گیرد، می توانید به لینک زیر مراجعه نمائید.
   https://alsiran.com/?p=872
   موفق باشید

 164. سلام,ببخشیدچراسوال قبلی من هنوز درج نشده,من احتیاج به کمکتون دارم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   به سوال شما از طریق ایمیل پاسخ داده شد.
   موفق باشید

 165. با سلام ÷در من به تازگی دچار بیماری موتورنورون خفیف شده درمانش با چیه شما .ه میگید درمان نداره یعنی باید منتظر مرگ باشیم داروی پیشگیری یا دارویی که روند تکاملش کند کند نیست
  لطفا کمکم کنید
  با تشکر

 166. سلام,من حدود دوسال پیش مشکلم از گرفتگی عضلات پاشروع شد که البته بامصرف کلسیم بهترشدولی کاملا خوب نشدم,چندوقت پیش که کفش پاشنه بلند پوشیده بودم متوجه شدم که مرتب پایم پیچ می خورد,الان بعدازحدودپنج ماه روی پنجه ی پای راست نمی تونم راه برم,پرش عضلات هم دارم,emgکه گرفتنداحتمالmndدادن,ولی قراره ماه دیگه دکترنفیسی هم نوارعضله راتکرارکنه ببینیم نظرش چیه,حالا تایک ماه دیگه خدامیدونه چی به سرمن وخانواده ام میاد?
  فکرمیکنم به خاطراینکه من به شخصی که نوارمیگرفت گفتم مادرم هم با ALSفوت شده این حرف روی نظرش وتشخیصش موثر بوده,نمیدونم شایدهم من جزوموارد بسیار نادرم که دقیقا درهمون سنی که مادرم مبتلا شده,مبتلا شدم!!!!!

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   نگرانی تان کاملا قابل درک است. ولی بگذارید امیدوار باشیم که نتیجه آزمایشات آنی نباشد که شما فکر می کنید. به هر حال ای.ال.اس جز بیماری های نادر است و خیلی کم پیش می آید. باز با ما در تماس باشید. با آرزوی استقامت برایتان

   • سلام,رفتم پیش دکترنفیسی,ایشون هم نه این بیماری را نه رد کرد نه تایید!گفت 5 ماه دیگه بیاتادوباره نوارعصب وعضله بگیرم,ولی گفت ریلوتک راشروع کن فوقش بعدا اگه ثابت شد ای ال اس نداری قطعش میکنیم! به نظرشما چکارکنم?قرص رابخورم?

    • سلام دوست عزیز
     بله حتما قرص رو مصرف کنید، پدر من هم مشکوک به als هست که با مصرف ریلوتک تا حد زیادی پیشرفتش کند شده
     برای پدر من هم دعا کنید عزیزان

 167. باسلام، مادرمن دچار بیماری موتورنورون شده است وبه طورکامل توانایی پای چپ خود را ازدست داده ،ازتون خواهش میکنم راه درمانی برای این بیماری بگویید،ما حاضریم تمام زندگیمان رابفروشیم تامادرم معالجه شود.پدرمان راچندسال پیش ازدست دادیم وواقعا طاقت ازدست دادن مادرم را نداریم. خواهش میکنم روشی برای درمان حتی اگردرکشوردیگری هست بگویید. اگردرمان این بیماری رامیدانیدبه من بگوئیدمتشکرم

 168. عباس امیری

  باسلام دایی من حدود 5 سال پیش طی تصادفی با خودرو خود به مرور زمان دچار اختلال در حرکت وتکلم گردید که پس از مراجعه به دکترهای زیادی گفتندکه به بیماری پارکینسون مبتلا شده است تا چندی که پیش دکترجدیدی رفتیم اعلام نمود وی به بماری موتورنورون دچار شده در حال حاضر هم وضعیت خوبی نداردولی خود فکر میکند مشکل چیز دیگری می باشد و این مریضی را ندارد لطفا” در صورت امکان مراراهنمایی کنید جهت ادامه درمان کجا برویم

 169. مادر من 60سال سن دارند حدود یک و نیم سال پیش انگشتان دست راستشون شروع کرد به بی حس شدن والان انگشاشون نمیتونن خم کنن.اتفاق مشابه واسه دست چپم افتاده ولی خفیفتر.علاوه بر این ماهیچه های 4 سر رانشونم دچار تحلیل شده و تو از سر جاشون بلند شدن مشکل دارند..تمام آزمایشات MRIانجام شده و دکتر تشخیص MND دادند ولی یکی از زیر شاخه ها به نام PMAولی دکتر دیگه تشخیصALS.با توجه به اینکه پرش ماهیچه ای نداشتند فقط در انگشت شصت چپ.چگونه میتوان مطمئن گفت کدوم بیماری هست
  با تشکر از لطفتون

 170. عبدالحسين زنجاني

  سلام وخسته نباشيد حدود چهار سال پيش برادرم به اين بيماري دچار شد هركاري كه كرديم نتيجه اي نداد متاسفانه بعد از دوسال اين بيماري او راازپيش مابرد . خيلي بيماري نادري است آدم ذره ذره جان دادن نزديكان خودش رو مي بينه . خدا تمام اين بيماران را شفا دهد . موفق باشيد

 171. با عرض سلام مجدد و التماس دعا.
  از شما دوست عزیز تقاضا دارم تفاوت بیماری mnd و als رو هم بفرمایید.
  یکی از پزشکان بیماری پدرم رو spinsl muscular atrophy و دکتر نفیسی mnd بیان کردند.
  می شه بفرمایید mnd بعد از چند وقت علائم اولیه خودش رو نشون می ده؟

  • با سلام
   بیماری ال ای اس یک نوع بیماری موتونورون حرکتی یا mnd هست . چون این بیماریها خیلی پیچیده و ناشناخته هستند عموما در ابتدا به همه اینها بیماری mnd می گویند . بخصوص دکتر نفیسی عموما mnd تشخیص می دهد . mnd مخفف Motor Neuron Disease هست که یعنی بیماری سلول های عصبی حرکتی . als یک نوع بیماری اعصاب حرکتی (mnd)است . مهم ترین شانس ، زمان پیشروی بیماری اعصاب حرکتی است . کند بودن یا سریع بودن تخریب اعصاب حرکتی بسیار مهم است . متاسفانه ال ای اس دو سه ساله شخص را ویلچر نشین می کند و توان راه رفتن را بطور کامل می گیرد . مدل های دیگر mnd کندتر هستند ، برخی دچار بیماری اعصاب حرکتی (mnd) هستند ولی بعد از پنج سال هم شخص هنوز توان راه رفتن با عصا یا واکر را دارد .

 172. سوده حیدریان

  با عرض سلام مجدد.
  من دو سوال دیگر هم داشتم و یکی تفاوت بیماری alsو mnd هست؟
  می شه بیشتر راجع به mnd توضیح بدهید؟
  آیا ممکن از عوارض قرص رلوتیک خستگی هم باشه؟ پدر من توی این 4 سال اصلا احساس خستگی نداشتند ولی از وقتی مصرف رلوتیک رو اون هم روزی 2 بار شروع کردند ، احساس خستگی می کنند.
  با تشکر از توجه شما دوست عزیز.

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   خستگی یکی از عوارض بارز و شناخته شده بیماری ای.ال.اس می باشد. لطفا در قسمت “رهنمودهای عملی” در همین وبسایت، مقاله مربوط به خستگی را ملاحظه فرمائید.
   اما اینکه آیا خستگی می تواند از عوارض مصرف قرص ریلوتک باشد را باید نتیجه آزمایشات نشان بدهد. آنچه در هلند انجام می گیرد وقتی که بیمار این دارو را مصرف می کند، بطور متوسط ماهی یکبار از طریق آزمایش خون عوارض جانبی (احتمالی) آن تحت کنترل قرار می گیرد.
   پایدار باشید

 173. سوده حیدریان

  با عرض سلام مجدد.
  از لطف شما و ارسال پاسخ سریعتان بسیار سپاسگزارم.
  از اینکه دل من رو گرم کردید بسیار سپاسگزارم

  • سلام خانم حیدریان بنده 27 سالمه مبتلا به ای ال اس هستم لطفا راه علاجی پیدا کردی به من ایمیل کن با تشکر

   • مدیریت وبسایت

    دوست عزیز برای بیماری ای.ال.اس در حال حاضر علاج و درمانی وجود ندارد. اگر کسی هم چنین ادعائی می کند، مطلقا جنبه علمی و پزشکی ندارد

 174. سوده حیدریان

  با عرض سلام و التماس دعا
  پدر من حدود 4 سال است که گهگاه موقع راه رفتن پایشان پیچ می خوردو زمین می خورند.
  ما مرتب به متخصص اورتوپد مراجعه می کردیم و پزشکان تنها ضعف عضلات را برایشان پیش بینی می کردندو تنها فیزیوتراپی توصیه می شد.
  جدیدا با مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب و با تهیه نوار عصب بیماری mnd برایشان گزارش شده است.
  با وجودی که در این 4 سال سیر بیماری پیشرفت نکرده است و تنها مقداری ضعف عضلات به طور گهگاه دیده می شود ، به نظر شما می توان امیدوار بود که نتایج اشتباه بوده و به قول دکتر خودشان معجزه ای رخ داده باشد.

  دکتر ایشان در نهایت اعلام کرده اند معجزه بوده است که تا به حال و طی 4 سال از شروع علائم بیماری پیش روی نداشته است.

  با التماس از درگاه خداوند ممنان برای شفای همه بیماران، لطفا نظر خود را برای اینجانب بفرمایید.
  با تشکر و سپاس

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   درصد بسیار بسیار کمی شاید پیش بیاید که بیماری ای.ال.اس یا ام.ان.دی برای مدتی ثابت بماند و پیشروی نکند. این درصد واقعا به ندرت پیش می آید و حتی در یک چنین مواقعی از نظر پزشکی نیز روی تشخیص اولیه شک می کنند. اما اینکه به هر دلیلی این علائم در پدر شما ثابت مانده و پیشرفتی نکرده است، و آیا به علت تشخیص نادرست بوده و یا هر دلیل دیگر، این مهم نیست. مهم اینست که در حال حاضر و خوشبختانه، بیماری ثابت است. این را قدر بدانید و خوشحال باشید! اینکه چی بوده، و یا فردا چه خواهد شد، را به گذشته و به آینده بسپارید.
   موفق باشید

 175. غزاله رستم زاده

  خورشید درخشان
  ابرهای پنبه ای
  «باران که در لطافت طبعش خلاف نیست»
  زندگی جاری است
  «مرگ ما روزی فرا خواهد رسید»
  چگونه این مهلت را بگذرانیم
  ما را متمایز می سازد
  لبخند بزن هم زبان
  ای ال اس
  را مقهور تبسمت کن
  و محکم باش
  تا فرزندانت به شوق ببویندت
  و همسرت
  به همراهش مومن باشد
  بتاب و بدرخش.

 176. غزاله رستم زاده

  اول صدای لطیفش!
  آرام آرام نا مهربان شد
  مثل وقت هایی که کودکی می کردم و درس هایم را خوب نمی گفتم
  بعد دست هایش زیر تنه اش ماند
  دست هایی که هنوز بوی تخته سیاه و گچ می داد
  و راه رفتنش
  اما همیشه لبخند می زد
  زیبا و خوش
  مثل شعرهایی که سر کلاس می خواند
  تازه و بهاری
  می دانستم که نمی ماند
  می دانستم که مهمان است
  انگار خودش هم می دانست
  راستی! ما همه مهمانیم
  تنها عمر دو روزه را چه خوب که با عشق بگذرانیم
  و این جادویی است که پیش از رفتنش

  به من آموخت

  هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق

  ثبت است بر جریده ی عالم دوام ما

 177. سلام به شما بیماری ای ال اس برای مادر من حدود 6 ماه است که تشخیص داده شده که علایم اولیه بیماری کندی زبان و همینطور حمله های خنده بود، ولی ناتوانی و پرش عضلانی در دست و پا نداشتند این علایم به تازگی بروز پیدا کرده است والبته مشکل در بلع غذا که چندی پیش باعث انسداد مجرای تنفسی ایشان شد
  با توجه به اینکه بیماری ای ال اس بیماری نادری است و اطلاعات چندانی در این رابطه وجود ندارد من برای دانستن از مراحل پیش روی ما علاقمند هستم که با شخصی که خودش یا اطرافیانش با این مسئله روبروست در ارتباط باشم تا آگاهی از مراحل این بیماری داشته باشم
  با تشکر

 178. سلام
  دایی من به این بیماری (البته دکترها گفته اند mnd است) گرفتار شده حدود یک ساله.
  قدرت راه رفتن نداره. با هردو دستش لقمه را به دهانش می برد. طرف چپش بیشتر بی حس است. از نظر گوارش هیچ مشکلی ندارد. ظاهرش مثل یک آدم حسابی و سالم است. صحبت کردنش مشکلی ندارد. نفس کشیدن کمی سخت شده. پای راستش را می تواند کمی تکان بدهد ولی چپش از کنترلش خارجه و نمی تواند از زیر خودش درآورد.
  برای بلند شدنش دونفر باید شانه هایش را بگیرند.
  مادرم خیلی برایش نارحت است.
  مشکلاتش خیلی زیاده و ظاهری سالم داره
  تورو خدا اگه با این مشخصات نظری دارید یا تشخیص بیماری نادرست است یا دارویی که بتواند جلوی پیشرفت را بگیرد یا متوقف کند را معرفی کنید
  با ایملم تماس بگیرد یا همین جا تا بقیه افراد نیز بخوانند.
  با تشکر

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   متاسفانه مشخصاتی که شما ذکر کرده اید، هم به ام.ان.دی و هم به ای.ال.اس می خورد. همانطور که در وبسایت نیز می توانید بخوانید، ای.ال.اس از یک نقطه ای از بدن شروع و به تدریج کلیه ماهیچه های حرکتی را از کار می اندازد. طبق اطلاعات ما، پزشکان با تجربه ای بخصوص در تهران هستند که می توانید به تشخیص آنها اطمینان کنید. اما سرعت پیشرفت این بیماری در نفرات متفاوت است. متاسفانه جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری تاکنون داروئی وجود ندارد.
   با آرزوی صبر و استقامت برایتان

 179. با سلام خدمت شما دوستان که در راهنمایی تمامی همو طنان هیچ کمکی را دریغ نمیکنید میخواستم بپرسم ایا بیماری ای ال اس می تواند ارثی باشد و مادر مبتلا به این بیماری نیز فرزندان او دچار شوند

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   همانطور که در وبسایت می خوانید، آنطور که تا کنون از نظر علمی و پزشکی مشخص شده یک نوعی از این بیماری (حدود 10 درصد) بصورت ارثی و فامیلی وجود دارد. ولی خوشبختانه اغلب چنین نیست و نوع ارثی آن باز بسیار نادرتر است.
   موفق باشید

 180. سلام
  دکترا برای مادر منم ای ال اس تشخیص دادند بر اساس آزمایش عصب عضله همونطور که قبلا گفتم پای چپش بی حسه اما بعداز یک سال حرکت جزیی انگشتانش رو داره وپای راستش سالمه.درجایی خوندم که باطب اهل بیت یا زنبور درمانی می شه مداوا کرد.عضلات پای مادرم شل ولاغر شده.آیا دراین بیماری عضلات سفت میشن؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   همانطور که در این وبسایت نیز می خوانید، متاسفانه بیماری ای.ال.اس لاعلاج است و تا کنون درمانی برای آن وجود ندارد. سعی کنید مادرتان زندگی سالمی از نظر تغذیه و روحی داشته باشند.
   موفق باشید

 181. سلام و با عرض خسته نباشيد
  مادر من مدتيست كه دچار ضعف عضلاني گرديدهاست تا 3 سال پيش حدود يك كيلومتر را روزانه بطور منظم ورزش ميكرد البته بجز زمستانها كه هوا سردتر ميشد در آن زمان هم هميشه از درد عضلاتش گله داشت اما خيلي شديد نبود و بقول خودش قابل تحمل بود ولي بتدريج مسافتهايي كه طي ميكرد كمتر و كمتر شد در حال حاضر 200 متر را نميتواند پياده روي كند و مي باست در طول مسير چندين بار استراحت كند از پله ها هم نميتواند درست بالا پايين برود حدوديك سال است كه در حين نشسته يا خوابيده بيكباره پرشهايي در پايش ديده ميشود كه كاملا محسوس است و باعث تكاني در بدنش ميشود بخصو در حين نشستن كه با پرشهاي ماهيچه اي در پايش كسي كه در كنارش باشد كاملا جلب توجه خواهد كرد و در حال حاضر هم بعد از طي حدودا 100 متر احساس خستگي و درددر عضلات ران ميشود و بخاطر همين ديگر توان ورزش كردن ندارد به چند پزشك هم مراجعه كرديم تشخيص آنها كمبود كلسيم و آهن در بدنشان بود داروهاي تجويزي پزشكان نيز افاقه اي نكردايشان حدود 50 سالشان است ميخواستم لطفي بفرمائيد اگر راه درماني براي بيماره ايشان است راهنمايي بفرمائيد. متشكرم .

  • مدیریت وبسایت

   با سلام
   دوست عزیز، دردهای عضلانی می تواند ریشه و دلایل مختلفی داشته باشد که باید پزشک آن را تشخیص دهد. شاید لازم باشد به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند.
   موفق باشید

 182. ناميد از همه جا

  سلام فرح عزيز،فرح خانم داماد ما متاسفانه چهار ماه است كه اين بيماري رادكترها برايش تشخيص داده اند و بايد عرض كنم كه خواهرم آخرين ماههاي دوران بارداريش را ميگذراند ميخاستم از شما راهنمايي بخواهم شما جاي خواهر بزرگ ما،من به اين خواهرم از عواقب اين بيماري دراين دوران كه خودش هم خيلي ناراحت بوده وهم چنين در اين شرايط چه جوري به او بگويم.ترا خدا بيشتر برايم توضيح بدهيد .به خدا خودم نيز خيلي از اين موضوع ناراحتم فرح عزيز دامادمون هم زياد از بيماري خودش اطلاع ندارد.من از شما خواهش ميكنم مرا راهنمايي كنيد

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز،
   بسیار باعث تاسف است. این بیماری در همه حال و در هر شرایطی بسیار ناگوار و سخت است، اما بخصوص با توجه به بارداری خواهرتان طبعا شرایطی که دارید بسیار ویژه تر و مشکلتر است. در این رابطه ایمیل جداگانه ای برایتان ارسال خواهد شد.

 183. PLS :primary Lateral sclerosis
  upper موتور نورون ها درگیر می شوند که اگر بعدها به ALS تبدیل نشود
  فقط بعضی عضلات فوقانی بیمار را درگیر میکند و موتور نورون های lower
  معمولا سالم باقی می ماند و امید به زندگی در شخص بالا می باشد البته در صورت تبدیل نشدن به ALS چون در ای ال اس تمام موتورنورون ها درگیر شده و شخص توانایی تمامی عضلات را از دست می دهد.

 184. خانم مهناز عزیز این بیماری قطعا در زمان حاضر درمانی ندارد و در جواب شما باید گفت نمونه بارز مبارزه با این بیماری استیون هاوکینگ است که او هم در تمام نقاط فلج است.

 185. با سلام.دوست عزیز میشود شما بگویید این بیمارانی که شما نام بردید از چه روشی مداوا شده اند لطفا روشهای فوق را به ایمیلم بفرستید پدر من یکسال هست که به این بیماری مبتلا است و ما هر روش را برای درمان او به کار برده ایم ولی متاسفانه هیچ ثمری تا کنون نداشته است ودر ضمن متحمل هزینه های بسیار سنگین شده ایم کهتوان مالی ما را هم متزلزل کرده لطفا اگر راهی میشناسید به ایمیلم بفرستیدmohamad_mmad@yahoo.com

  • آقا محمد تورابه خدا اگه براي شما ايميل كردند براي منم بفرستيد پدرم هم دچار اين بيماري شده وواقعا نميدونيم چه بايد كرد…

   • سلام آبجی هیچ راه حلی وجود ندارد بجز اینکه یک لگن آب گرم قاطی با گلاب و مقداری خاک ک بعد از تبدیل شدن ب گِل باید گرفت بر سر پدر من هم همین مریضی رو داره ک منتظر همچین روزی هستم تا گل بگیرم ب سرم

  • آقا محمد تورابه خدا اگه براي شما ايميل كردند براي منم بفرستيد مادرم هم دچار اين بيماري شده وواقعا نميدونيم چه بايد كرد…ایمیل من
   hossein_7896@yahoo.com

 186. با سلام و تشکر از این سایت خوب و مفید
  لطفابفرمایید چطور می توان اطمینان حاصل کرد که تشخیص ای ال اس قطعا درست است؟
  آیا آزمایش خاصی می تواند این بیماری را یقیناً مشخص کند؟ یا اینکه متخصصان فقط از روی علایم فیزیکی چنین تشخیصی می دهند؟ که در این صورت اگر تشخیص آنها اشتباه بوده زمان برای معالجه بیماری واقعی از دست می رود.

  سوال دوم اینکه تفاوت پی ال اس با ای ال اس چیست؟

 187. ا سلام
  پدر من بیش از 30 سال راننده کامیون بودند و الان حدود 2 ماهه که از پرش شدید ماهیچه های بازوی دست خود و بی حسی انگشتان دست خود شکایت می کرد. دکترها آن را به پرکاری تیروئید ربط دادند. در همین فاصله ایشان دندانهای خود را کشیده و دندان مصنوعی گذاشته و کم غذاتر و لاغرتر شدند. مصرف داروهای پرکاری تیروئید پرش عضلات را بسیار ضعیف کرد اگرچه یصورت خفیف هنوز دیده می شود. لیکن برای بی حسی انگشتان تاثیر چندان نداشت و خودشان به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردند نوار ام. آر. آی نشان دهنده بیرون زدگی 2 دیسک گردن و باریک شدگی آن در چند نقطه دیگر گردن بود و نوارهای “ان.سی. وی” و “ای. ام.چی” نشان دهنده تحلیل عضلات بود و متخصص بدون دبدن نوار “ام. آر. آی” آن را بیماری ” ای. آل.اس” تشخیص داد. اکنون ولوله ای در خانه ما به پاست و به کلی خودمان را باخته ایم. پدرم ظاهرا به حرفهای این دکتر اعتقادی ندارند و می گویند که تشخیص او اشتباه بوده است. ما می خواهیم هفته آینده او را به تهران ببریم. شما که تجربه دارید چه توصیه ایی دارید؟

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز با سلام
   طبعا هر بی حسی در قسمت های مختلف بدن نمی تواند دلیل بر بیماری ای.ال.اس باشد. بخصوص که در این بیماری اعضای بدن به تدریج قدرت تحرکی خود را از دست میدهند. یعنی دست یا پا یا… به تدریج کم قدرت تر میشوند. اما غالبا بیمار از بی حسی رنج نمی برد. یکی از آزمایشات مهم همان “ای.ام.جی” می باشد که در مورد پدر شما انجام گرفته است. با این امید که بیماری پدرتان ای.ال.اس (آ.ال.اس) نباشد. چون با توجه به نتیجه “ام.آر.آی” که خب هر نوع بی حسی می تواند ناشی از آن باشد.
   اما دوست عزیز، بر فرض هم که چنین هم بود و تشخیص نهائی همان ای.ال.اس باشد. آن موقع چه؟ مهم ترین توصیه ای که براساس تجربه خودمان می توانم به شما و خانواده تان بکنم اینست: سعی کنید روحیه تان را نبازید! این کلید طلائی برای مبارزه با این بیماریست. اگر تشخیص نهائی ای.ال.اس بود، متاسفانه باید بپذیرید که این بیماری درمان ندارد. این را از این بابت می گویم که گاه می شنویم، بیمار و اطرافیان متحمل خرج های هنگفتی می شوند تا توسط این یا آن دکتر معالجه شوند. این هم تلف کردن پول و هم بخصوص تلف کردن ساعات بسیار گرانبهاتر، از وقت خودتان و بیمار است. البته بیمار ای.ال.اس لازمست تحت کنترل پزشک باشد تا بتواند در مراحل مختلف کمک ها و راهنمائی های لازم را بگیرد. اما حداقل فعلا در حال حاضر امیدی برای معالجه نباید داشت. هشدار! این هرگز به معنای نشستن و آماده انتهای زندگی نیست. بلکه هدف درست استفاده کردن از روزها و ساعات زندگی است. ضمنا این نکته را هم در نظر داشته باشید: یک بیمار ای.ال.اس می داند که سرنوشت اش چیست. اما آیا من و شما که دچار این بیماری نیستیم، می دانیم چه قدر زنده ایم؟ آیا کسی قراردادی با خدا یا طبیعت دارد که حتما تا یک سال دیگر زنده است؟ لطفا به من بگوئید چه کسی می تواند تضمین کند که من یا شما صد در صد تا فردا، اصلا تا همین چند ساعت دیگر زنده ایم؟ پس فریبای عزیز، درست است که شنیدن یک چنین خبری که عزیزمان، یا خودمان دچار ای.ال.اس یا هر نوع بیماری لاعلاج دیگر هستیم، بسیار دردناک است و بقول خودتان می تواند در خانه ولوله بیندازد. اما بیائید تسلیم ای.ال.اس نشویم. سعی کنیم از “حالا” و “اکنون” که هستیم و هستند، لذت ببریم. اجازه ندهیم ای.ال.اس سایه سیاه و کریه اش را بر روزها و ساعات امروزمان بیندازد. آفتاب را ببینیم و محبت و عشق را به کمک بطلبیم. وگرنه قبل از اینکه ای.ال.اس عزیز ما یا خود ما را بکشد، ما بسیار قبل از آن مرده ایم!

  • سلام دوست عزیز
   دو سال و نیم پیش مادرم از مسافرت برگشتند صداشون گرفته بود ابتدا تصور کردیم سرما خوردند مدتی طول کشید خوب نشدند پزشکها میگفتند الرژیه. اما 4 ماه طول کشید و بهتر که نشدند هیچ بدترم شدند.
   هیچ پزشکی تشخیص صحیحی نمیداد میگفتند چیز مهمی نیست. روز بروز صدای مامانم گرفته تر میشد . تا یک متخصص طب فیزیکی با گرفتن نوار عصب از دست ایشون تشخیص ای ال اس داد.
   متاسفانه مادر من بعد از یکسال نفسشون مشکل پیدا کرد و …..

 188. یا من اسمه دوا و ذکره شفا به عظمت این شب قدر خودت همه بیماران رو شفا بده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *