Home / رهنمودها و تجارب / اهمیت ابزار و وسایل مناسب برای بیماران ای.ال.اس

اهمیت ابزار و وسایل مناسب برای بیماران ای.ال.اس

 ابزار و وسایل مناسب
بسیاری از افراد مبتلا به ای.ال.اس در استفاده، نگه داشتن و کنترل وسایل و اجسام دچار مشکل هستند. اینhulpmiddel در حالی است که امکان جایگزین برای اغلب ابزارهای روزانه، به نحوی که قابل استفاده برای بیماران باشد، وجود دارد. این ابزارها می توانند تقریبا کار دست، مچ وانگشتان را انجام دهند.
– استفاده از قاشق و چنگال دسته کلفت و بلند بسیار راحت تر است ومی تواند جایگزین محدودیت حرکت شانه ها بشود.
– استفاده از استکان ها و لیوان های دسته بزرگ بطوریکه انگشت فرد از داخل آن رد شود، کار نوشیدن را سهل تر نموده و از ریختن مایعات به اطراف جلوگیری می کند.
– استفاده از بشقاب هائی با لبه بالا آمده کار خوردن را راحت تر می کند. زیرا با تکیه به آن لبه ها، پر کردن قاشق یا برداشتن تکه غذا توسط چنگال راحت تر است.
– دستگیره درب هائی که باید ابتدا آن را گرفت و پیچاند تا در باز شود، به علت ترکیب دو حرکت، یعنی گرفتن و پیچاندن می تواند ایجاد مشکل کند. جایگزینی اینگونه دستگیره ها با دستگیره های اهرمی شکل که فقط لازم است به بالا یا پائین فشار داده شوند، کار را راحت تر می کند.
– وصل کردن کلید به یک دسته یا جاسویچی بزرگ پلاستیکی یا چوبی، پیچاندن کلید در قفل را سهل تر می کند.
– استفاده از خودکار یا قلم های کلفت، کار نوشتن را راحت تر می کند. هم چنین استفاده از دفترچه هائی که بتوان خودکار را روی آن به نوعی نصب کرد، پیشنهاد می شود.
– زمانی که دستها و انگشتان ضعیف شده باشند، بستن دکمه یا زیپ لباس مشکل خواهد شد. ساده ترین و عمومی ترین جانشین برای دکمه و زیپ نوارهای چسبنده می باشد. بهترین راه حل، استفاده از کش برای شلوار، دامن، و لباس های مشابه است که اصلا نیازی به بستن نخواهد داشت. در ضمن برای بستن دگمه ها ابزارهای خاصی نیز موجود می باشد.
– تطبیق دادن بعضی از وسایل از قبیل رادیو، دستگاه کنترل تلویزیون و لامپ ها این امکان را به بیمار می دهد که بتواند با استفاده از کف دست، تکان دادن سر یا حتی فوت کردن، این وسایل را روشن یا خاموش کند. تلفنهای بلندگودار (هندز فری) هم کارآئی خوبی دارند.
– بهتر است قبل از خرید هر گونه وسیله کمکی با متخصص مربوطه مشورت شود تا از به هدر رفتن پول برای وسایلی که احتمالا کاربرد مناسبی ندارند، جلوگیری شود.

پروتز (ارتز)
ارتز وسیله ای است که خارج بدن نصب می شود و به مفاصل و ستون فقرات کمک می کند تا فرد بتواند بطور صحیح تر و راست تر راه برود. حلقه فلزی “ارتودسنی” که برای صاف کردن دندانها بکار می رود را هم پرتز می گویند.
پرتز کمک می کند تا در مواقعی که ماهیچه ها خوب کار نمی کنند، ستون فقرات به حالت صحیح بمانند. پرتز می تواند از طرف دکتر توانبخشی تجویز شود. متخصصان مربوطه همچنین طرز بکاربردن صحیح را آموزش خواهند داد.
یک نوع پرتز عمومی وجود دارد که بیشتر استفاده می شود و قابل اعتمادتر است. این وسیله با کمک نوارهای مخصوص چسبنده به دست بسته می شود تا از این طریق بتوان وسایلی مانند قاشق، چنگال، برس و اشیاء کوچک دیگر را نگه داشت. باند مخصوص انگشت شست، کمک می کند تا انگشت شست و دیگر انگشتان از هم فاصله بگیرند و بدین طریق به بهتر شدن عمل گیرندگی کمک می کند. تخته مخصوص شکسته بندی نسبتا بلند به تثبیت مچ کمک می کند و همچنین انگشت شست و سایر انگشتان دست را تا حدودی از هم جدا نگه می دارد که در نهایت موجب می شود عمل گرفتن و نگه داشتن راحت تر انجام بگیرد.
بسیاری از افراد مبتلا به ای.ال.اس پای شان یک دفعه شل و خم می شود که به همین علت هم زمین می خورند. برای پیش گیری از این اتفاق می توان از یک نوع چوب شکسته بندی یا پروتز مخصوص مچ پا (یا حتی بلندتر تا زانو) استفاده کرد. این وسیله نیز باید با تجویز دکتر باشد.

استفاده از عصا یا “واکر”
در بازار انواع مختلف عصا یافت می شود. بعضی از آنها یک نقطه اتکا و بعضی دیگر چندین نقطه اتکا دارند. برای جلوگیری از فشار بیشتر روی قسمت های ضعیف شده بهتر است از عصا استفاده شود. در انتخاب نوع عصا با پزشک و فیزیوتراپ مشورت کنید. اگر توانائی هر دو پا ناچیز ولی قسمت بالائی بدن هنوزبه اندازه کافی قوی هست، توصیه می شود از انواع “واکر” استفاده شود. زیرا وزن بدن روی سطح بزرگتری اتکا پیدا کرده و باعث تعادل بیشتری در راه رفتن می گردد.

صندلی چرخدار
مرحله ای از بیماری ای.ال.اس می رسد که بیمار احتیاج به صندلی چرخدار پیدا می کند. بعضی از بیماران ممکن است از صندلی چرخدار برای رفتن به خارج از خانه و مسافت های دور استفاده کنند. گروهی ممکن است فقط برای انجام بعضی از فعالیت های شان از صندلی چرخدار استفاده کنند. بالاخره دسته ای از بیماران ناچار هستند که قسمت اعظم روز را روی صندلی چرخدار بگذرانند.
استفاده از صندلی چرخدار باید با مشورت پزشک معالج انجام بگیرد. به صندلی چرخدار باید به عنوان عاملی که می تواند استقلال و تحرک بیمار را بیشتر کند، نگاه کرد. از طرف دیگر استفاده از آن باعث ذخیره انرژی در بیمار خواهد شد.
انتخاب صندلی چرخدار بستگی به وضعیت و نحوه زندگی بیمار دارد. این صندلی ها نیز انواع مختلف دارند: صندلی چرخدار مکانیکی و یا الکتریکی، با قسمت تکیه گاه برای دست و بصورت متحرک ؛ صندلی چرخدار با یک میز کوچک تاشو؛ و صندلی چرخدار تاشو که مناسب حمل و نقل در صندوق عقب ماشین است. انتخاب نوع مناسب و درست اهمیت زیادی دارد. در انتخاب صندلی به فاکتورهای مختلفی باید دقت شود از جمله:
وضعیت فیزیکی بیمار در زمان حال و آینده
وضعیت اقتصادی و کمک های احتمالی بیمه
میزان کمک و همراهی فامیل و دوستان
یک صندلی چرخدار مناسب کمک شایانی به بهتر شدن موقعیت بیمار می کند و به همین علت باید با دقت انتخاب شود. کسانی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند چنانچه درب ورودی خانه شان لبه دارد، باید پل های مخصوصی داشته باشند که توسط آن ورود وخرج به خانه عملی گردد. گاهی لازم است که اثاثیه خانه به نحوی جابجا شود که فرد بیمار بتواند به راحتی در خانه حرکت کند.
برای جابجا شدن از روی صندلی چرخدار به روی تخت، توالت یا برعکس، احتیاج به کمک شخص ثالث می باشد. این جابجا شدن باید با احتیاط صورت بگیرد تا از افتادن بیمار جلوگیری شود. متخصص مربوطه می تواند چگونگی کمک درست برای جابجا کردن را به افراد همراه بیمار آموزش بدهد. برای بلند کردن (یا بلند شدن) بیمار از روی صندلی چرخدار باید دقت شود که تکیه گاه پاها کنار زده شده و همچنین چرخ روی ترمز باشد.
بالابر خانگی برای بیمار
از این دستگاه برای جابجائی بیمار از روی صندلی چرخدار بر روی تخت، توالت یا حمام استفاده می شود. برای مواردی که بیمار سنگین است و یا پرستار قدرت لازم برای جابجا کردن بیمار را ندارد، می توان از این وسیله استفاده کرد. قسمتی از این وسیله به بدن بیمار بسته می شود و پرستار می تواند به راحتی او را بلند کند.

مشکلات چگونه حل می شوند؟
زمین خوردن
در مواقعی که بیمار می افتد، باید ابتدا او را صاف نشاند. میزان کمک لازم، رابطه مستقیم با میزان ضعیف شدن ماهیچه های بیمار دارد. بعضی از آنها فقط احتیاج کمی به کمک دارند تا راست بایستند. گروه دیگر را باید از پشت بلند کرد تا بیمار بتواند با پاهایش روی زمین بایستد. برای دسته دیگر حتی دو نفر لازم است که بیمار را بلند کرده و روی صندلی چرخدار بنشانند.
نکته حائز اهمیت این است پرستاری که بیمار را کمک می کند، نباید بیش از حد فشار به خود بیاورد. بلکه ابتدا باید بیمار را در وضعیتی قرار دهد که بیمار احساس راحتی کند و منتظر بماند که کمک بهتر یا بیشتر بیاید.

گرفتگی عضلات
گرفتگی عضلات یک عارضه متداول در بیماران ای.ال.اس می باشد. گاهی گرم نگه داشتن عضله یا کشیدن آن (چه فرد خودش انجام دهد و چه کس دیگری به اینکار کمک کند) باعث کمتر شدن درد می شود. چنان چه دفعات گرفتکی عضلات زیاد و مستمر و بسیار دردناک هم باشند، باید با پزشک متخصص در میان گذاشت تا داروهای مناسب آن تجویز شود.

درد مفاصل و درد عضلانی
درد عضلانی و مفاصل ناشی از خستگی آنها و بعلت عدم حرکت کافی اتفاق می افتد. تمرینات و حرکات تجویز شده از طرف فرد متخصص مانع این درد می شود. با انجام جدی این تمرینات می توان از وقوع درد احتمالی جلوگیری کرد.
اگر بازوها ضعیف شده باشند و چیزی در نگه داری آنها کمک نکند، باعث ایجاد درد در مفاصل شانه خواهد شد. به همین علت بهتر است در صورتی که بازوها ضعیف شده باشند می توان از بالش، میز و یا اشیای مناسب کوچک برای زیر دست – برای کمک به بازوها – استفاده کرد. آویزان کردن دست و بازو با کمک پارچه ای از گردن (که به هنگام شکستگی بازو استفاده می شود) می تواند کمک موثری در حمل بازوی ضعیف در موقع پیاده روی باشد. درد باسن می تواند ناشی از نشستن طولانی روی صندلی های تورفته و نامناسب باشد. گذاشتن یک تشک با نشیمن محکم و صاف روی صندلی بیمار یا صندلی چرخدار می تواند تا حدی مانع بروز اینگونه دردهای باسن شود. لازم است در طول شبانه روز چند بار وضعیت قرار گرفتن بیمار تغییر داده شود. وسایلی مانند پشم گوسفند، بالش های طبی، ملافه های ساتن و نرم و تشک هائی که قابلیت لرزش دارند می توانند کمک موثری در کم کردن دردهای عضلانی و مفصلی نمایند.
———–
www.alsiran.com

برگردان: ناهید نوذری

بررسی کنید همچنین

حفظ روابط خصوصی در دوران بیماری ای.ال.اس.

کارشناسان معتقدند که حفظ تماس و ارتباط با یکدیگر کلیدی است برای شناخت نقشهای دگرگون شده و همچنین تنظیم فعالیتهایی که به اطرافیان و خود بیمار این امکان میدهند که روابط شان را تقویت کنند.

2 نظرات

  1. فاطمه سبحانی

    چرا جواب سوال منو نمیدین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *