Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / از دست دادن پروتئینِ TDP-۴۳ موجب بیماری ALS در مدل حیوانی شد

از دست دادن پروتئینِ TDP-۴۳ موجب بیماری ALS در مدل حیوانی شد

۱۳ مارچ ۲۰۱۴

محققانِ دانشکده پزشکی‌ ورچستر در دانشگاه ماساچوست، نشان داده اند که از دست دادنِ قسمتی از پروتئینِ TDP-۴۳ مرتبط با ALS, موجبِ انحطاط نورون‌های حرکتی، سلول‌های آسیب دیده در این بیماری، می‌‌شود. گزارش این تحقیق که با حمایت انجمنِ بیماری ALS انجام می گیرد،  در مجله  PNAS “مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا”، منتشر شد.

واحد پروتئینِ TDP-۴۳، تقریبا در همه مواردِ بیماریِ ALS یافت می‌‌شود که نورون‌های حرکتیِ ‌شان در حالِ از بین رفتن هستند. اینکه این تجمع چه تاثیری در پروسه بیماری دارد، مشخص نیست. یک احتمال این است که انباشتِ پروتئینِ TDP-۴۳ در یک واحد، از مقدارِ  عملکرد پروتئینِ می‌‌کاهد و این کاهش منجر به اختلال در نورونهای حرکتی شده و سرانجام باعث مرگِ این نورونها می گردد.

جهتِ آزمایش کردنِ این احتمال، تیم‌ِ محققان به رهبری دکتر “زوشنگ زخو”، ژ‌نِ TDP-۴۳ را در سیستمِ عصبی مرکزیِ یک موش، عمدتا در سلولهای حمایت کننده که آستروسیت نامیده میشود را خاموش کردند. نتیجه این بود که موشِ آسیب دیده، دچارِ بیماریِ “نورودیژنراتیوِ پیشرونده” (بیماری پیشرونده عصبی) گردید که نهایتاً موجبِ فلج شدن و مرگش شد.

از دست دادنِ TDP-۴۳ منجر به تغییرات در سطوحِ متعددِ دیگر پروتئین‌ها شد، تاثیری که در بخشِ طنابِ نخاعیِ انسانِ مبتلا به ALS هم دیده شده بود.

لوسی برون، دانشمند و رئیسِ انجمن میگوید: “این نتایجِ مهم به ما نشان می‌‌دهد که از دست دادنِ TDP-۴۳ ممکن است در روندِ این بیماری دخالت کند و یافته‌های قبلی‌ ما را در موردِ اهمیتِ آستروسیت‌ها در روندِ بیماری تقویت می‌‌کند. اگر آزمایشاتِ بعدی، نقشِ از دست دادنِ TDP-۴۳ را تائید کند، درمان هایی که بتواند مانعِ تجمع TDP-۴۳ یا جایگزینِ عملکردِ از دست رفته ‌اش، شوند، می‌‌تواند یک دسترسی‌ با ارزش برای درمان این بیماری باشد .”

www.alsiran.com

ترجمه: الی

بررسی کنید همچنین

همسانی بیماری پی.ال.اس. و ای.ال.اس.

بیماری پی.ال.اس. نوع محدودتری از بیماری ای.ال.اس. است. در ای.ال.اس. به تدریج تمامی نرون های حرکتی بدن از کار می افتند. در حالیکه در پی.ال.اس. این از کار افتادگی به مغز محدود می ماند.

2 نظرات

 1. سلام و خسته نباشید.
  من دانشجوی فوق در رشته ی فیزیولوژی ورزشی هستم چند وقتی هست بر روی این بیماری مطالعه می کنم و دوست دارم راجع به این بیماری تحقیقاتی انجام بدم.اگه میشه بهم کمک کنید تا بیشتر به اطلاعات شما در مورد این بیماری دسترسی پیدا کنم.ممنون

  • سلام
   منم پایان نامم درباره نوشتن متن روی مانیتور با استفاده از حرکات مردمک چشم هست.
   فکر کنم برای بیماران ای ال اس کاربردی باشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *