Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / آستروسیت ها، حامیان زندگی؟

آستروسیت ها، حامیان زندگی؟

بیماری ای.ال.اس. که یک اختلال عصبی و عضلانی است، باعث از کارافتادن ماهیچه های حرکتی می گردد. این به این دلیل است که نورون های حرکتی در نخاع  و قسمت تحتانی مغز به تدریج نابود می شوند. در نتیجه فرمانهای مغز به ماهیچه ها نمی رسند. این بیماری پیشرونده است و بیماران مبتلا به ای.ال.اس به طور متوسط فقط سه تا پنج سال عمر می کنند.

براساس برخی برآوردها، قبل از بروز اولین نشانه های بیماری، بیش از ۵۰ درصد از نورونهای حرکتی در بیماران ای.ال.اس آسیب می بینند.  پزشکان امیدوارند برای جلوگیری از ادامه این جریان تخریبی و گسترش آن، بتوانند نورون های (آسیب ندیده) موجود در بیمارانشان را سالم نگهدارند. آنها این عمل را با افزایش میزان ماده حفاظت کننده نورون انجام می دهند. اما مفید بودن قاطع این استراتژی برای بیماران ای.ال.اس هنوز بشدت مورد بحث است.

تعداد زیادی از نورولوگ ها گمان می کنند که عمل افزایش آستروسیت های سالم، با عنوان “حامیان زندگی”، ممکن است از تخریب نورون های حرکتی در افراد مبتلا به ای.ال.اس جلوگیری نموده و موجب زنده ماندن آنها گردد. این استراتژی سلولهای بنیادی، با نام “جایگزینی آستروسیتی”، با تزریق مستقیم پیش سازهای آستروسیت به نخاع انجام می گیرد. براساس مطالعات بالینی انجام این پیوند می تواند  موجب کاهش سطح بالقوه سمی گلوتامات در مغز و نخاع گردد.سم زدائی

آستروسیت ها، یا همان یاخته های عصبی عملکردهای گوناگونی در سیستم عصبی بدن دارند. از جمله کار آنها، تغذیه نورونها و حمایت از آنها می باشد. اما آیا ممکنست  آستروسیت های سالم از طریق زدون سموم در سیستم عصبی بیماران ای.ال.اس، موجب زنده ماندن نورون های حرکتی در این بیماران گردند؟

وبسایت ای.ال.اس ایران www.alsiran.com

براساس خبر: A new player in the ALS Q

بررسی کنید همچنین

همسانی بیماری پی.ال.اس. و ای.ال.اس.

بیماری پی.ال.اس. نوع محدودتری از بیماری ای.ال.اس. است. در ای.ال.اس. به تدریج تمامی نرون های حرکتی بدن از کار می افتند. در حالیکه در پی.ال.اس. این از کار افتادگی به مغز محدود می ماند.

3 نظرات

  1. اما استیون هاکینگس (بزرگ ترین فیزیک دان جهان ) به این بیماری م مبتلاست و بیش تر از پنج ساله که زندس

  2. سلام حدود ده روز است یکی از رگها سرم پرش شدید دارد .دلیل رو اگه میدونید خواهشن بگید./.

  3. من مادرم تازه دچار این بیماری شده ای ال اس.خودشم خبر نداره.میخواستم بدونم چه جوری میشه عضو موسسه شد برای کمک.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *